• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,016
4,312
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Да, до Нова година ќе бил 70-80к.
Фак Нова Година, јас ходлам до 2030, според одредени извештаи и некои мои финансиски анализи дотогаш ќе биде над 400к (y)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Јас идам у подрум да се замрзнам, кога ќе падне 3070 на 200 евра одмрзнете ме.
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
584
403
На гробишта
После коментарите што ги прочитав си ги шуштам графичките во дивиниата, нема повеќе да ги малтретирам да копаат магични интернет парички сега ке бидат слободни суштества
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@dekomote te немаш појма колку сакам да сум по игрите како на пример пред 15 год.

@Dajman дај и за мене еден F

1626797115030.png
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,545
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Лажете немате пари за нова графичка да играте, па демек не сте гејмери веќе...
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Лажете немате пари за нова графичка да играте, па демек не сте гејмери веќе...
И да знаеш лажат, а у фиока имаат по една бекап лартау за гејминг за секој случај да не им снема.

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,010
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

Krkac

Gaining Experience
29 февруари 2008
118
92
Многу ме интересира како го постигнале ова. Сигурно е линукс кернел благодарение на х86, ама тоа треба сериозно мислење како да го компајлираш и дитрибуираш на 5000+ конзоли (и сето тоа да биде стабилно и со мониторинг). Алал вера.

Погледнете го атачментот 102536
Погледнете го атачментот 102537
Одговорот е дека неуспеале, односно биле користени како FIFA ботови:
The PS4s were likely being used as bots to level up accounts and get enough in-game currency by constantly playing to buy packs.
With the market of accounts in FIFA, these Ukrainian FIFA botters were making money by leveling accounts and accruing in-game currency, and then selling the accounts.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Погледнете го атачментот 103085

Сетек малце да ја смират ситуацијата.
LHR се картите така да сеуште нема да можам да си ги исплатам коцкарските долгови на Roobet.
Абе ќе си земеш на рати. Еее една картица 4 год. по 803 ден. месечно тууу. А гаранција 12 месеци :poop:
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,233
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Сите една картица се резервирани, секако дека нема, Сетек all over again.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,233
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Сите една картица се резервирани, секако дека нема, Сетек all over again.
Битно е да се дупи конкуренција.
Иначе не се само Сетек такви, има и други. Носат 2-3 графички и пуштаат реклами по фејсбук ко да донеле 2-3 контењера.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,827
9,254
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Битно е да се дупи конкуренција.
Иначе не се само Сетек такви, има и други. Носат 2-3 графички и пуштаат реклами по фејсбук ко да донеле 2-3 контењера.
Или/и ги шиткаат вработени преку реклама 5 :D

Petar od skopje-centar, кај си петар? Ново село. Или хиподром...
 
13 декември 2020
47
30
Или/и ги шиткаат вработени преку реклама 5 :D

Petar od skopje-centar, кај си петар? Ново село. Или хиподром...
Уф ептен го надена, не знаев дека е патерн кој се користи редовно а неколку пати за малку да почнам да ги критикувам: шо си пишал центар а до Јурумлери сеа треба да се акам...
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
407
263
Skopje
Едно Ламбо за малце ке ме изгазеше .. Му запишав регистрација .. RX 580-8G :ROFLMAO:
Се моли чесниот 'копач' да се јави да му се извинам :p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,346
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно