• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,128
4,452
Ethermine
www.facebook.com
А како што читав (и колку разбрав незнам), LHR верзиите само на ETH се лимитирани? Други алгоритми како што сфатив си цепаат без проблем.
Така и јас разбрав, али на етх алгоритмот се сите коини најјисплатливи...
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
617
604
Струга
3070 ti е мид рејнџ?
Како дојде до ова?
Дефинитивно ни требаат повеќе нивоа од low, mid и high.
Работата моментално испаѓа вака:
3060/Ti = Low
3070/Ti = Mid
3080/Ti = High
3090 = Premium

Не е дека треба повеќе нивоа, туку треба да исфрлат некоја графичка и за нас обичниве смртници што чекаат low-end за 150-200 MSRP.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
617
604
Струга
Ја би вака
Нема у 2021 - Low
Нема у 2021 - Mid
3060/Ti = High
3070/Ti = Premium
3080/Ti = Ultra Premium
3090 = Не знаш што со парите
Јас користев MSRP цени за референса. Ако зборуваме за 2021, испаѓа за се "Не знаеш што со парите".
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
409
267
Skopje
Зато ERG ке си копаме сега
Не бе - вам не ви доаќа памет :confused:
Мислењето е автоматски споено:

Работата моментално испаѓа вака:
3060/Ti = Low
3070/Ti = Mid
3080/Ti = High
3090 = Premium

Не е дека треба повеќе нивоа, туку треба да исфрлат некоја графичка и за нас обичниве смртници што чекаат low-end за 150-200 MSRP.
Абе првите 4 се за нас - по МСРП и не се така скапи.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,086
1,862
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,330
3,044
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
3060/Ti = Mid 1440p/ Low 4k
3070/Ti = High 1440p/ Mid 4k
3080/Ti = High 4k
3090 = Курч
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
591
726
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
409
267
Skopje

наместо да ги дадат по 2-3 иљадарки...
Предупредување !!! Мајнерите од форумов доколку со нарушено здравје да не се лажат да кликнат на линков ! :LOL:
(да беа графички и мене може ке ми се слошеше - за ант-мајнери неам гајле ):D
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,837
9,275
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

наместо да ги дадат по 2-3 иљадарки...
Уфф сигурно боли како мене на времето кога багер во дрисла кршеше ЦД-а со игри :)

Колку струја влече едно вакво коцкиче?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,026
4,327
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Уф колку сме биле осетливи, некој ми го избришал коментарот за децата од Африка, МЕМЕ што се постира буквално сегде по интернетов.
(n)
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
667
669
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Мал број на ASIC-и за 16 милиони долари. Ми стои дека фалат барем пола, се прашувам каде отишле лол
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,026
4,327
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Мал број на ASIC-и за 16 милиони долари. Ми стои дека фалат барем пола, се прашувам каде отишле лол
1,6 милиони, не 16 милиони.

Многу е штура информацијата од офнет, една реченица и видео од 40 секунди. Еве подобро инфо:

 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,614
14,615
Не е стагнирано. Тера надолу. Е сега пошто ние не сме стрпливи тоа е друга работа.
Долу на графиконот е цена од RTX 3060 за три месеци. Сега е 50% помалку и сами оценете дали е стагнација.

19-07-2021 ASUS ROG Strix GeForce RTX 3060 OC ab € 699,00 (2021) _ Preisvergleich Geizhals Öster.png
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,128
4,452
Ethermine
www.facebook.com
Долу на графиконот е цена од RTX 3060
3060 претоа беше со делумен хашрејт заклучен и ипак исплатлива и за 1000е паре.
Сегашната 3060ка не е исплатлива ни за 600е пари со целосна хардверска и софтверска лимитација на мајнинг.
Затоа споредбава не ти е на место.
Спореди ги со 3070ките , 3080ките од претоа и сега.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,865
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно