• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,612
14,605
Сегашната 3060ка не е исплатлива ни за 600е пари со целосна хардверска и софтверска лимитација на мајнинг.
Пет пари не давам дали е исплатлива за мајнинг. Ако ме интересираше дали „мајна“ немаше да учествувам во темава.
Спореди ги со 3070ките , 3080ките од претоа и сега.
Нема податоци за пред 3 месеци но она што го гледам е дека 3080 од 2400 паднала на 1700 во овие 3 месеци.
А је*еш га! Пред 3 месеци немаше залихи за да споредиш цени. Ако се репер скалперите тогаш свака част пошто во времето на ембарго од страна на нашиот јужен сосед (крв да серат!) боновите за бензин чинеа колку бензинот.

Кој има очи за фрлање по графикони, бујрум овдека Geizhals Österreich


[edit]
Шугавата 1050 Ti
Цена за една година
20-07-2021 MSI GeForce GTX 1050 Ti ab € 199,00 (2021) _ Preisvergleich Geizhals Österreich.png
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,833
9,261
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Оопс

1626780579469.png
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
BUY THE DIP :LOL:
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,909
Gaston's setup  
Audio
AR
Последна промена:

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,328
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Kopacite go vozvratija udarot :)
Кој удар бе?! Зашто побогу ја касате раката што ве хранеше бе, леб јадете цела година од нвидиа, сеа удар возвраќате?! Значи дно од луѓе сте.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,833
9,261
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,328
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
A vas gejmerite koja raka ve hranese celi 2 godini ? Neblagodaren narod ccc
Настрана фактот што не сум гејмер, гејмерите не заработуваат од графички карти. Под "leb jadete" подразбирам "заработувате".
И немој да изиграваш сеа месија зашто си го продавал отпадот тука. Не го праиш од добрина тоа. Или да ги линкнам новите огласи и цени што ги имаш?
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,909
Gaston's setup  
Audio
AR
Не е грешка графиконот е во распон 1 месец ти гледаш година уназад.
Не бе брат, проверено во брокерска фирма :)
Ти кога го постираше тоа, чисто од љубопитност се јавив пошто ми се другари да ми кажат на што се должи таков пад, ми викаат че да провериме - и као, ах google често такви глупости прави, нит прв ни последен пат, таа акција никад не била толку висока и ми го пратија ова.
Највисока вредност икад на таа акција не била повисока од 200 и кусур долари.

Овде: Nvidia Stock Price (NVDA) - Investing.com ти се најверодостојни податоците.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,328
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
What? Од кај сега ова :unsure:
Па не сум некој гејмер, не гејмам повеќе од саат време неделно посленава година, не играм мултиплеер игри и така :)

Сакам да сум гејмер, нит ме бива нит па имам многу време, и стар сум.
 
Последна промена:

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
157
140
Тоа е поради што Nvidia направи сплит 4:1 на нивните акции, истото неколку пати досега apple го имаат направено.
Грешка во графикон, се случува понекад. Никад не била толку висока акцијата на нвидиа.
Еве ти точен:
Грешка си.
Kopacite go vozvratija udarot :)
Копачите не купуваат акции, копачите му го полнат џебот на Nvidia.
A vas gejmerite koja raka ve hranese celi 2 godini ? Neblagodaren narod ccc
Да не беа гејмерите, немаше никогаш Nvidia да биди на ова ниво и вие мајнерите да владеете сега.
И срамота е да се вика неблагодрани, кога вие мајнерите ја кренавте цената на графичките и се направи нестабилност во побарувачката.
 
Последна промена:

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,833
9,261
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
@Gaston @GoDLiK3 ме изгубивте со сплитови и слично, јас меме видов па реков да постирам :)
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,909
Gaston's setup  
Audio
AR
Тоа е поради што Nvidia направи сплит 4:1 на нивните акции, истото неколку пати досега apple го имаат направено.

Грешка си.

Копачите не купуваат акции, копачите му го полнат џебот на Nvidia.

Да не беа гејмерите, немаше никогаш Nvidia да биди на ова ниво и вие мајнерите да владеете сега.
Не сум брокер, не се разбирам ништо од финансии, џабе ќе се исправаме, само побарав инфо од брокер, па така ми кажаа. А прашав зашто и мене ми беше многу интересен моментот.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,085
1,856
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Настрана фактот што не сум гејмер, гејмерите не заработуваат од графички карти. Под "leb jadete" подразбирам "заработувате".
И немој да изиграваш сеа месија зашто си го продавал отпадот тука. Не го праиш од добрина тоа. Или да ги линкнам новите огласи и цени што ги имаш?
Го разбирам и го делам твојот гнев, сепак копачите не се негативци, имај во предвид дека и тие преземаат ризици, кога купуваат графички особено по скалперски цени како и ризик од расипување на графичките, трошоци за струја, делови одржување итн.
За хејтање се компаниите (NVIDIA) кои се дволични, можеле да извадат осакатени верзии многу порано и по многу нормални цени, ама пусто сакаат да го максимилизираат профитот, а меѓувреме водат PR капмања, као приоритет им се најлојални клиенти -гејмерите... драпај си меот.
Други за хејтање се скалперите (дали фирми или физички лица) они бричат и копачи и гејмери, речиси и да не сносат никаков ризик, и само придонесуваат во продлабочување и одложување на кризата.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Па не сум некој гејмер, не гејмам повеќе од саат време неделно посленава година, не играм мултиплеер игри и така :)

Сакам да сум гејмер, нит ме бива нит па имам многу време, и стар сум.
Па добро, гејмер у душа :D
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,328
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Го разбирам и го делам твојот гнев, сепак копачите не се негативци, имај во предвид дека и тие преземаат ризици, кога купуваат графички особено по скалперски цени како и ризик од расипување на графичките, трошоци за струја, делови одржување итн.
За хејтање се компаниите (NVIDIA) кои се дволични, можеле да извадат осакатени верзии многу порано и по многу нормални цени, ама пусто сакаат да го максимилизираат профитот, а меѓувреме водат PR капмања, као приоритет им се најлојални клиенти -гејмерите... драпај си меот.
Други за хејтање се скалперите (дали фирми или физички лица) они бричат и копачи и гејмери, речиси и да не сносат никаков ризик, и само придонесуваат во продлабочување и одложување на кризата.
Коментарот ми беше повеќе кон моментот 'kopacite go vozvraqaat udarot' пошто не ми беше јасно кој удар го возвраќаат. Ако некому му излегоа во пресрет компаниите, тоа беа копачите.
Иначе, навистина, нема за што да сум гневен на копачите лично јас, харверот си го набавив на време по реални цени.
Свесен сум дека малце негативна кампања им водиме во темава, ама после коментарот погоре, can you blame us? Сеа они ќе испаднат жртви :)
Исто и со муабети како они продаваат ефтин хардвер само за наше добро, како они се спасители на гејмерите, па како со судни маки и никаква заработка се наоѓа хардвер за продавање и така...
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,127
4,448
Ethermine
www.facebook.com
Па не сум некој гејмер, не гејмам повеќе од саат време неделно посленава година, не играм мултиплеер игри и така :)
Oti nemas graficka za da gejmas ko coek. A i ne sakas da priznaes deka se nema kesh da kupes edna 3080ka :D
Исто и со муабети како они продаваат ефтин хардвер само за наше добро, како они се спасители на гејмерите, па како со судни маки и никаква заработка се наоѓа хардвер за продавање и така...
E tuka me trogna , solza mi protece...
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,328
3,018
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Oti nemas graficka za da gejmas ko coek. A i ne sakas da priznaes deka se nema kesh da kupes edna 3080ka :D

E tuka me trogna , solza mi protece...
Тоа е, сиромаштија. Не сме сите паметни да копаме магични интернет пари.
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,149
3,623
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,127
4,448
Ethermine
www.facebook.com
Колку ниско падна пане...
Обрни се наоколу и освести се.
Види самиот колку е ниско паднат форумов. Колкави се цените.
На крај се сведе оноа кој најмногу ке склапира други тој ке биде херојот во вашите очи оти успеал да и изваде 500е на една 4годишна графичка , или пак стара 7 годишна матична 1150ка по цена на нова 9та генерација 1151 .
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,445
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно