Мислење за Macbook Air M1

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
741
892
orgrimar
Air M1 ми е најдобрата инвестиција во животот. Лаптопот е класи појак од било кој гејмерски интел лаптоп што сум го користел. Игрите што ги играм на Steam се 5 пати побрзи на Air-от отколку на претходните лаптопи. Само позитивно искуство имам досега.
aj proveri kolku fps ima na PUBG i na CoD WARZONE mi se zema eden ako vadi nad 100 fps na 1080, i proveri LOL kako odi te molam.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Air M1 ми е најдобрата инвестиција во животот. Лаптопот е класи појак од било кој гејмерски интел лаптоп што сум го користел. Игрите што ги играм на Steam се 5 пати побрзи на Air-от отколку на претходните лаптопи. Само позитивно искуство имам досега.

Од кај па сега стим игри на arm? Ај наведи ги да проверам.
 

Petarys

Gaining Experience
28 јули 2009
54
82
Брно, Чешка
Од кај па сега стим игри на arm? Ај наведи ги да проверам.
Dota2 и Cities Skylines ги играм. Стим и игрите се преведени за ARM преку Rosetta.
Мислењето е автоматски споено:

aj proveri kolku fps ima na PUBG i na CoD WARZONE mi se zema eden ako vadi nad 100 fps na 1080, i proveri LOL kako odi te molam.
Сигурно има на јутјуб некој што проверил, немам баш време да правам вакви анализи :)
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Dota2 и Cities Skylines ги играм. Стим и игрите се преведени за ARM преку Rosetta.
Мислењето е автоматски споено:


Сигурно има на јутјуб некој што проверил, немам баш време да правам вакви анализи :)

Аха ти споредуваш м1 и интел онборд графички.

Двете се шит.

А тоа дека со розета ќе се пушти нешто како CoD и да игра ок, хехе.
 

mkextremer

Practice makes perfect
4 февруари 2014
1,214
1,057
aj proveri kolku fps ima na PUBG i na CoD WARZONE mi se zema eden ako vadi nad 100 fps na 1080, i proveri LOL kako odi te molam.
LOL odlichno tera na medium-high settings - 100 fps constantno (jas go imam limitirano) - ova so 7 core Air modelot. Voopshto ne zagreva kako shto bi zagrevalo kako na bilo koj dr laptop posle 20-30 min gameplay.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,781
1,088
Аха ти споредуваш м1 и интел онборд графички.

Двете се шит.

А тоа дека со розета ќе се пушти нешто како CoD и да игра ок, хехе.
Да да, ја оптимизираа Cod Bo3 за метал, и работи одлично на Аир моделот. Сега за новиве не знам можно е да не оптимизирани.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Да да, ја оптимизираа Cod Bo3 за метал, и работи одлично на Аир моделот. Сега за новиве не знам можно е да не оптимизирани.

не викам не ама БО3 е од 2015, оригинал бараше нешто како GTX460 со 1 гига рам, додека CoD Warzone си бара...


Сега прочитав поубаво, 900p интересно ама далеку од перфектно

1632761974654.png
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,781
1,088
не викам не ама БО3 е од 2015, оригинал бараше нешто како GTX460 со 1 гига рам, додека CoD Warzone си бара...


Сега прочитав поубаво, 900p интересно ама далеку од перфектно

Погледнете го атачментот 104489
Новиве Код не излегуваат на МакОС, мислам дека се само на БаттлеНет и не ги портаат за Мак, малку се игрите кои ги има на Стим за МакОС, можеш да ги филтрираш.
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
94
62
Гејмање и МекОС не одат во една реченица, и да тераат игриците му го кратите lifespanot на машината
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,196
3,694
Писти Охту
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + BeQuiet! Silent Loop 2 360mm
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Гејмање и МекОС не одат во една реченица, и да тераат игриците му го кратите lifespanot на машината
Да му се плукнам во лаптопот ако со гејмање му се крати векот на крај да не испадни: не пуштајте интензивни апликации, му го кратите животот, само гледајте филмови и слушајте музика
 

LuckyLuck

Gaining Experience
31 мај 2017
94
62
Да му се плукнам во лаптопот ако со гејмање му се крати векот на крај да не испадни: не пуштајте интензивни апликации, му го кратите животот, само гледајте филмови и слушајте музика
Кога ја пуштам Total Warhamer на Ајмаков ненормални температури крева, па рачунај
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
641
794
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

Зошто некој би дал за ваква машина повеќе од 700е (или дури и 1300е во случајов)?
Кога веќе постои компјутер шо е барем 4 пати појак, потивок, има гаранција, ќе трае сигурно уште 5 години и троши далеку помалку струја.

Дизајнот е стварно интересен, ама... канта е канта
 

rootismyhome

Intern
10 април 2021
33
30

Зошто некој би дал за ваква машина повеќе од 700е (или дури и 1300е во случајов)?
Кога веќе постои компјутер шо е барем 4 пати појак, потивок, има гаранција, ќе трае сигурно уште 5 години и троши далеку помалку струја.

Дизајнот е стварно интересен, ама... канта е канта


Ејпл уредите само добиваат на вредност, не губат :LOL:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,663
29,650
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,329
13,206
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Реално, цената е одлична (а има и простор за договор). Xeon процесор, Fire Pro графика, 64GB рамче... Одлична машина за видео продукција, во време кога неможе да се склопи ни офис ПЦ, кој се продава како гејмерски со 1060 по цена од 1000 евра, ова е пљачка.
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,236
3,960
Реално, цената е одлична (а има и простор за договор). Xeon процесор, Fire Pro графика, 64GB рамче... Одлична машина за видео продукција, во време кога неможе да се склопи ни офис ПЦ, кој се продава како гејмерски со 1060 по цена од 1000 евра, ова е пљачка.
М1
ground-beef-grinder.gif
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,034
5,311
Реално, цената е одлична (а има и простор за договор). Xeon процесор, Fire Pro графика, 64GB рамче... Одлична машина за видео продукција, во време кога неможе да се склопи ни офис ПЦ, кој се продава како гејмерски со 1060 по цена од 1000 евра, ова е пљачка.

Ќе си рендерираш додека не заврши кризава со графички (цирка 2028-ма) и после ќе го шитнеш за 2600 еур на колекционер.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
641
794
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Реално, цената е одлична (а има и простор за договор). Xeon процесор, Fire Pro графика, 64GB рамче... Одлична машина за видео продукција, во време кога неможе да се склопи ни офис ПЦ, кој се продава како гејмерски со 1060 по цена од 1000 евра, ова е пљачка.

Одлична споредбено со други вакви компјутери. Ама за среќа постои м1, па дури и 1060ка е можеби подобра од тоа шо го има овој
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
913
761
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Реално, цената е одлична (а има и простор за договор). Xeon процесор, Fire Pro графика, 64GB рамче... Одлична машина за видео продукција, во време кога неможе да се склопи ни офис ПЦ, кој се продава како гејмерски со 1060 по цена од 1000 евра, ова е пљачка.
Одлична е ако си другар на огласувачот
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
641
794
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
913
761
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,600
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно