• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мислење за Macbook Air M1

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
234
258
Како што гласи и насловот ми треба ваше мислење за лаптопов.
Би бил основната верзија со 8гб и 256ссд.
Сакам да се префрлам на мак. Не сум некој хеви јузер и би ми требал за основни работи интернет, офис, филм некој и поврзување со ајфон.
Исто важно ми е да биде лесно пренослив :)
Затоа мислам дека 256 би ми биле сосема доволни.
Секако би сакал да го користам неколку години без замарање.
Цената е 870 eur.
Фала и поздрав.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Лапај го, не му ја мисли.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,545
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Како што гласи и насловот ми треба ваше мислење за лаптопов.
Би бил основната верзија со 8гб и 256ссд.
Сакам да се префрлам на мак. Не сум некој хеви јузер и би ми требал за основни работи интернет, офис, филм некој и поврзување со ајфон.
Исто важно ми е да биде лесно пренослив :)
Затоа мислам дека 256 би ми биле сосема доволни.
Секако би сакал да го користам неколку години без замарање.
Цената е 870 eur.
Фала и поздрав.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Едноставно според мене нема подобар ултрабук во моментот, а и цената е екстра. Процесорот е ненормално добар за пренослив уред, а според ова што го пиша и повеќе од доволно ќе ти заврши работа за неколку години.
Јас имам Macbook Pro со 128GB, меморијата ќе ти биде доволна бидејќи денес скоро се чуваме (и гледаме) на клауд.

Инаку ако си од Скопје, тркни до iStyle и тестирај некој од моделите. Отиди во FINDER > APPLICATIONS и пробај селектирај едно 20 апликации и отвори ги истовремено...

View: https://www.youtube.com/watch?v=vKRDlkyILNY
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
234
258
Едноставно според мене нема подобар ултрабук во моментот, а и цената е екстра. Процесорот е ненормално добар за пренослив уред, а според ова што го пиша и повеќе од доволно ќе ти заврши работа за неколку години.
Јас имам Macbook Pro со 128GB, меморијата ќе ти биде доволна бидејќи денес скоро се чуваме (и гледаме) на клауд.

Инаку ако си од Скопје, тркни до iStyle и тестирај некој од моделите. Отиди во FINDER > APPLICATIONS и пробај селектирај едно 20 апликации и отвори ги истовремено...

View: https://www.youtube.com/watch?v=vKRDlkyILNY
Заборавив да напоменам изгледав доста ривјуа вклучувајќи го и ова :)
Според она што го видов доплатата за про не се исплаќа.
Баш утре ќе го видам.
Инаку на фирма доаѓа -18% значи околу 740 eur што мислам дека е прифатливо.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Заборавив да напоменам изгледав доста ривјуа вклучувајќи го и ова :)
Според она што го видов доплатата за про не се исплаќа.
Баш утре ќе го видам.
Инаку на фирма доаѓа -18% значи околу 740 eur што мислам дека е прифатливо.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
ДДВ е небитен, бидејќи за компјутери и компјутерски компоненти е 5%, ама сепак е најпобољи за парите. Разликата до Про ти е највеќе во дисплејот и недостатокот на тач бар (who cares about touchbar!), ок и фанлес вс фан кулинг.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,545
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Заборавив да напоменам изгледав доста ривјуа вклучувајќи го и ова :)
Според она што го видов доплатата за про не се исплаќа.
Баш утре ќе го видам.
Инаку на фирма доаѓа -18% значи околу 740 eur што мислам дека е прифатливо.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Не се исплати PRO верзијата дефинитивно, разликата во перформанси е минорна. Мислам дека штом е со попуст, доплата за 16GB ќе биде 300 еур.

Мојов е со 8GB, го имам година и пол (интел да се разбереме, не М1) и никогаш досега не сум имал проблем.
Мислењето е автоматски споено:

ДДВ е небитен, бидејќи за компјутери и компјутерски компоненти е 5%, ама сепак е најпобољи за парите. Разликата до Про ти е највеќе во дисплејот и недостатокот на тач бар (who cares about touchbar!), ок и фанлес вс фан кулинг.
Екраните им се сега исти ако не се лажам, P5 калибрирани. Touchbar е кул работа, ама не вреди за огромна доплата.

Кулерите воопшто не играат улога тука, зашто процесорот спие. Го тестираа и дали 5-10% разлика има меѓу двата модели. Инаку Pro-то има плус уште едно графичко јадро - Air е 8 CPU / 7 GPU, додека Pro е 8 / 8, иако и ова не најдоа како игра улога во перформанси...
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

vasil5

Intern
13 јануари 2019
5
1
Нешто М2 најавуваа ама не ми се верува.
Како и да е не верувам инда има дека нешто ќе се смени.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Ќе видиме…
Сите се во очекување посебно професионалните корисници за модели со повеќе портови освен овие два УСБ Ц и уште појаки верзии на чипот. Мислам дека освен нови ајфони ќе има и освежување на лаптопиве.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,705
4,545
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Нешто М2 најавуваа ама не ми се верува.
Како и да е не верувам инда има дека нешто ќе се смени.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

И да има нови модели, може да очекуваш цени од 90.000+ илјади. Новиот M2 процесор сигурно нема да биде во Air, веројатно станува збор за Macbook Pro 14/16inch верзии кои ќе имаат и посолена цена - скоро двојно од сегашната за MacBook Air M1. Земај додека има залиха, подобра цена од ова нема да начекаш!
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
Лапај го, не му ја мисли.
Здраво @Oktar, како си?

Дали би знаел како се однесува MacOS со нашиве токени, УЈП, ЦРМ, АКН и слични ним институции? Бидејќи некои бараат IE, одредена верзија на Java, итн...

Ти благодарам, гледам ги работиш. Доколку некој друг има искуство би бил благодарен доколку сподели.

Поздрав и убав ден.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Здраво @Oktar, како си?

Дали би знаел како се однесува MacOS со нашиве токени, УЈП, ЦРМ, АКН и слични ним институции? Бидејќи некои бараат IE, одредена верзија на Java, итн...

Ти благодарам, гледам ги работиш. Доколку некој друг има искуство би бил благодарен доколку сподели.

Поздрав и убав ден.
Здраво Некро, еве добар, се крепам. У гужва сум, па накратко ке ти одговорам како се однесува МакОС со нашите токени: Не се однесува.
Сите од горенаведените се заглавени на Њиндовс ЏП (ХР), тие неможе да ги средат да работат на вин не па да гледаат подалеку и да поддржуват линукс или мекос. Како што и самиот наведе, некои бараат одредена, прастара верзија на ИЕ, а тој кутриот веќе не постои. Моето скромно искуство со инсталирање на токени е дека е најлошото нешто што човек може да го доживее, миљарда фајлови и инсталации и рачни подесувања наместо да направат еден асален инсталер. Ај бе кај ме чепна сега за овие, се напнав...
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3,483
4,139
Скопје
Здраво Некро, еве добар, се крепам. У гужва сум, па накратко ке ти одговорам како се однесува МакОС со нашите токени: Не се однесува.
Сите од горенаведените се заглавени на Њиндовс ЏП (ХР), тие неможе да ги средат да работат на вин не па да гледаат подалеку и да поддржуват линукс или мекос. Како што и самиот наведе, некои бараат одредена, прастара верзија на ИЕ, а тој кутриот веќе не постои. Моето скромно искуство со инсталирање на токени е дека е најлошото нешто што човек може да го доживее, миљарда фајлови и инсталации и рачни подесувања наместо да направат еден асален инсталер. Ај бе кај ме чепна сега за овие, се напнав...
Ти благодарам! Претпоставував. Подолу извадок од документот за подесување...

1631534586678.png

Инаку солидна опција е MBA во моментов, така да и од мене една препорака до @Potop ако сака да искуси.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Инаку солидна опција е MBA во моментов, така да и од мене една препорака до @Potop ако сака да искуси.
Како тоа "солидна"? Најпобољи опција е моментално, за тие пари другите опции се ќилави асуси, инспирони, хаваи копии, ацери и остали пацери.

П.С. Пресмешно е да прочиташ "Потребно е да имате некоја од поновите верзии (8, 9, 10 или повисока)", а моменталната верзија да е 90+... буквално 10+ години се стари препорачаните верзии.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
VM со XP не брка работа за токени?
Може бе, ќе работи тоа, може и со Њин 10 виртуелка, али нативно не е подржано користење на токени во мек. Ова е малку замарање, али ок, тоа е.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
629
651
Скопје
Иначе лаптопов е одличен од хардверски аспект. Но, ете мене не ми легна никогаш MacОS, затоа и се откажав и го продадов МBP 2015/6. После искуство со неколку други лаптопи, уште немам најдено подобар екран, тастатура, тракпад и батерија од MacBook. Ама џабе е се кога не ми легна оперативниот и не ми е интуитивен. Ова е личен став.

Edit: И дизајн/изработка!
 
Последна промена:

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Иначе лаптопов е одличен од хардверски аспект. Но, ете мене не ми легна никогаш MacОS, затоа и се откажав и го продадов МBP 2015/6. После искуство со неколку други лаптопи, уште немам најдено подобар екран, тастатура, тракпад и батерија од MacBook. Ама џабе е се кога не ми легна оперативниот и не ми е интуитивен. Ова е личен став.
И ставот ти е сосем на место! А зошто не проба со Њин на него инсталиран директ, не виртуелка? Патем, после тракпадот на мек кој е прецизен и фин ко скалпер, се друго ти делува како чекич.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
629
651
Скопје
И ставот ти е сосем на место! А зошто не проба со Њин на него инсталиран директ, не виртуелка? Патем, после тракпадот на мек кој е прецизен и фин ко скалпер, се друго ти делува како чекич.
Терав и така едно време со Windows 10 преку Boot Camp Assist. Изненадувачки одлично работеше се, а и прекрасно изгледаше Windows на ретина дисплеј со pixel density 230ppi (1600p на 13 инчи резолуција).

A за тракпадот си 100% во право. Ни приближно никој ништо нема направено.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,211
12,837
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,347
Членови
29,929
Најнов член
Jov4e
На врв Дно