• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за Macbook Air M1

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,039
5,327
Ова е вторпат како го снемува. Не е чудо и третпат да се појави. :D

Епа го купува некој, ќе изрендерира се што му треба за 5-10 минути од што е моќен и го става на оглас после...
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,039
5,327

Искрено би се изненадил ако веќе сите не го прават ова...година дена пројде, M1 уште е одличен избор и препорака број 1 за light/па дури и heavy use.

Имам другар кој прави видео продукција, во iStyle му препорачаа M1 AIR (не PRO) - погледнавме рецензии и тестови за рендерирање, не е нормално едноставно колку е добар.
 

alderson

Gaining Experience
18 јануари 2018
92
58
Аир моделот не можам да го коментирам, ама про моделот го имам сум презадоволен, 10 месеци го работам за се и сешто, нормално не за гејминг (одамна се знае дека mac и гаминг не одат заедно, не знам зашто толку дискутирате за тоа).

Лаптопот нема ни сецнато, го користам цело време за видео/фото монтажа со втор монитор
Аир моделот мислам дека не е многу послаб, баш напротив мала е разликата.


View: https://www.youtube.com/watch?v=wbmdsT0gEng
 

DonFrozex

Practice makes perfect
9 јуни 2011
1,088
1,194
Air M1 ми е најдобрата инвестиција во животот. Лаптопот е класи појак од било кој гејмерски интел лаптоп што сум го користел. Игрите што ги играм на Steam се 5 пати побрзи на Air-от отколку на претходните лаптопи. Само позитивно искуство имам досега.

Can confirm.

Земав Air so 8-core GPU чисто од радозналост и да го пробам,
Од работа имам 16-инчен Pro со 32GB RAM & 6-core 9th-generation Intel Core i7 processor

На двата Дота пичи со 120фпс без проблем (Low graphics), ама Air-от нити се слуша дека работи нити загрева, додека Pro-то мислиш правосмукалките од пред 20 години да има некој пуштено...

Исто и за девелопмент немав никакви проблеми со архитектурата. Postgres, PyCharm, python.. се си тера без проблем.. скоро на сите поголеми апликации веќе има да си избереш кога го симињаш дали сакаш Интел или Apple Silicon архитектура.

Батеријата е исто топ, држи 10+ часа без проблем за регуларно користење.
 

Naked Gun

Intern
11 јануари 2018
19
5
Здраво
Едно прашање до тие што користат Macbook M1 како главен компјутер (не да го поврзуваат со екрани, монитори, телевозори и останати работи). Дали е доволна големина од 13.3 инчи за секојдневна работа по неколку часа ? Планирам да го земам за фронд-енд, па се мислам помеѓу него и Lenovo Ideapad 5 Pro 16 инчи со АМД 5000 серија процесор. Ценовно се слични, ама искрено само големината на екранот ми пречи кај макбукот. Знам дека за брзо ќе има нови модели, поголеми, појаки и поскапи, ама тоа е премногу за моите потреби.

П.с. И уште нешто ако некој знае евентуално. Би го купил од Германија од продавница за техника, не од Apple директно. Па дали гаранцијата важи секаде или само во Германија ? И ако би сакал во иднина да го заменам и да земам подобар со доплата, дали мора во Германија или можам било каде (со оглед на тоа дека лаптопот би имал германска тастатура - дали ќе го прифатат на друго место ) ?

Поздрав
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,241
3,966
Здраво
Едно прашање до тие што користат Macbook M1 како главен компјутер (не да го поврзуваат со екрани, монитори, телевозори и останати работи). Дали е доволна големина од 13.3 инчи за секојдневна работа по неколку часа ? Планирам да го земам за фронд-енд, па се мислам помеѓу него и Lenovo Ideapad 5 Pro 16 инчи со АМД 5000 серија процесор. Ценовно се слични, ама искрено само големината на екранот ми пречи кај макбукот. Знам дека за брзо ќе има нови модели, поголеми, појаки и поскапи, ама тоа е премногу за моите потреби.

П.с. И уште нешто ако некој знае евентуално. Би го купил од Германија од продавница за техника, не од Apple директно. Па дали гаранцијата важи секаде или само во Германија ? И ако би сакал во иднина да го заменам и да земам подобар со доплата, дали мора во Германија или можам било каде (со оглед на тоа дека лаптопот би имал германска тастатура - дали ќе го прифатат на друго место ) ?

Поздрав
Нема споредба меѓу 5 про. Екранот на 5про е посветол, 165Hz, мат и привидно многу поголем. Баш десктоп риплејсмент е лаптопот. Аир не е.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,054
Мислења
870,913
Членови
30,388
Најнов член
franko
На врв Дно