• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за Macbook Air M1

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
262
271

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,059
orgrimar

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,380
10,344
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Рака на срце (и не ми се верува дека ова ќе го кажам), MBP е конечно конкурентен (дури и исплатлив) ако го споредуваш со моменталната понуда на ПЦ бизнис лаптопи, а нуди стварно многу.

На пример новиот Dell Latitude 7420

i7-1185G7 (4 Core, 12M cache, base 3.0GHz, up to 4.8GHz, vPro)
Windows 10 Pro
Intel® Iris® XE Graphics for i7-1185G7 vPro Processor with 16GB Memory for Laptop
16 GB, Non-ECC, Integrated
M.2 512GB PCIe NVMe Class 40 Solid State Drive
Laptop 14.0" FHD(1920x1080) AG, SLP, Non-Touch, ComfortView Plus,WVA,400nits, FHD IR Cam,Mic,WLAN,CF

Кошта околу 100.000 да ми го донесат (треба да бирам нов службен), што ич не е ефтино. Без nvme и без ддв


Од друга страна,

1631906660194.png
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,570
3,864
Скопје
многу јако ова купуваш лаптоп и адаптер за неколку стотки за да имаш усб и надворешен екран, појако нема и нема ни да измислат
Well, функцијата на лаптопот е да го користиш во движење. Патем Епл први тргнаа флопиња, цедиња, ... Brace yourselves кога ќе почнат и Windows лаптопи да излегуваат со две тајп це порти.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,887
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Well, функцијата на лаптопот е да го користиш во движење. Патем Епл први тргнаа флопиња, цедиња, ... Brace yourselves кога ќе почнат и Windows лаптопи да излегуваат со две тајп це порти.

Ок е да ги тргаат кога нема потреба за нив, како пример, мрежни карти, оптички драјв или до некаде сд карта и лан порта. Не е во ред да исфрлаат универзален конектор, и видео излез. Дај те молам најди ми тастатура или маус со усб Ц да поврзам директ на слотовите.
Виндоус лаптопите ќе ги отстранат овие конектори тогаш кога нема да бидат потребни, за околу 5-10 години. И тогаш ќе велите ех епл беше пред времето. Не, епл сака да си продава адаптери.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,570
3,864
Скопје
Готово е. Тастатурата на Apple нема почитувани конектори (sic!). Така што... И за Air нема никаква логика да има фазла порти, ама за Pro може и да ги вратат.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,059
orgrimar
Well, функцијата на лаптопот е да го користиш во движење. Патем Епл први тргнаа флопиња, цедиња, ... Brace yourselves кога ќе почнат и Windows лаптопи да излегуваат со две тајп це порти.
хахахахах не сфе арни вие, бизнис лаптопи од 100 000 денари имаат најмалце по 2 тајп це и 2 усб 3 најчесто и повеќе, сте запнале да ги правдатге јаболкарите, најаки се ок
 

rootismyhome

Intern
10 април 2021
33
30
На кој како му одговара си ја врти водата

Купуваш елегантен лаптоп демек, сфаќаш нема кај да уклучиш усб, му ставаш хаб колку третина лаптоп..
.
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,913
1,557
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,584
3,329
Ако не ви се штеди пари, овие се добри.

IMG_20210917_235537.jpg

Инаку еве како е на ethernet.

IMG_20210918_002522.jpg
 
Последна промена:

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,227
5,902
Рака на срце (и не ми се верува дека ова ќе го кажам), MBP е конечно конкурентен (дури и исплатлив) ако го споредуваш со моменталната понуда на ПЦ бизнис лаптопи, а нуди стварно многу.

На пример новиот Dell Latitude 7420

i7-1185G7 (4 Core, 12M cache, base 3.0GHz, up to 4.8GHz, vPro)
Windows 10 Pro
Intel® Iris® XE Graphics for i7-1185G7 vPro Processor with 16GB Memory for Laptop
16 GB, Non-ECC, Integrated
M.2 512GB PCIe NVMe Class 40 Solid State Drive
Laptop 14.0" FHD(1920x1080) AG, SLP, Non-Touch, ComfortView Plus,WVA,400nits, FHD IR Cam,Mic,WLAN,CF

Кошта околу 100.000 да ми го донесат (треба да бирам нов службен), што ич не е ефтино. Без nvme и без ддв


Од друга страна,

Погледнете го атачментот 104211

Скапи се процесорите на Intel, не џабе Apple отидоа на свои. Инаку не знам зашто го споредуваш овој со MacBook, барем 3 пати подебел е од Air и во горниот и во долниот дел. Кај MacBook точно е дека е многу лош потег со портовите, но нема дебелина веќе за Type A USB...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,403
16,372
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Умре времето кога Apple нудеа класа над другите премиум дизајн, екран, тастатура и трекпад. Денеска има голем избор на нетбуци и ноутбуци од разни брендови кои се на нивото на Apple.
Користам Razer Blade Stealth 13 и сум презадоволен од гореспоменатите работи. Има компактно куќиште од цело парче алуминиум исто како кај Apple, тачпадот е голем и ултрапрецизен и респонсивен, екранот (иако 1080p на 13.3") е од одбран IPS панел со 120Hz без никаков блидинг, тастатурата мембранска како за лаптоп е многу смут (не утињаш кога ќе стиснеш а да не откуца). Практично се по што можев пред 5-6 години да го издвојам Apple MBP во однос на конкуренција сега веќе не можам.
M1 е супер за оние на кои не им треба Windows и софтверите кои работат на x86. Jас не сум во таа група и за мене M1 е недостаток кај Apple.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,345
4,121
Јас би земал Леново Легион 5 Про моментално. Мислам дека во моментов е најдобро нешто на пазарот. Единствено што му фали е фул сд читач на картички. Екранот е она што реално сите бараат во лаптоп.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,570
3,864
Скопје
MBP не е на нивото од претходно, ама брзината и цената го продаваат. Додуша на стариот кога ќе завртеше вентилаторот цел стан ечеше. А се палеше често :) А новиов не се слуша.
Macbook Air е хит машината. Со попустот до крај на месецот доаѓа упола цена од конкуренцијата (толку е брз!), го има во Сити мол... Ах, и нема вентилатор, 16 саати батерија што доаѓа со полнач како за мобилен ако веќе мора да се снајдеш некогаш, ретина екран, добро аудио, голем избор на џиџи-миџиња, совршена интеграција на софтверот со хардверот...
Apple направи полн погодок, ако продолжи вака и со новата генерација, Intel ќе изгуби уште еден натпревар (за мобилните уреди го изгуби 11:0), а битката и кај серверите почна со AWS Graviton ARM процесорите, на пр. Плус Windows ја финализира поддршката за ARM и ...
И не сум фанбој - користам тоа што мислам дека е добро според цената. Macbook M1 заслужува да се потроши некој денар плус за прекрасен ултра нетбук.
 
Последна промена:

ARMac

Epic
2 октомври 2010
8,380
10,344
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Инаку не знам зашто го споредуваш овој со MacBook, барем 3 пати подебел е од Air и во горниот и во долниот дел. Кај MacBook точно е дека е многу лош потег со портовите, но нема дебелина веќе за Type A USB...

Па тоа е поентата. Ради 2цм губиш 10 порта што реално требаат. Иако можеле да стават барем 4 усб ц како од шала.

Замисли му го купиш на видео монтажер, камерманот снима настан од критична важност, на терен се двајцата. Снимателот вади картица, да речеме XQD, и овој бара 10 минути по ранецот USB Type B to C за да го внесе материјалот.

Или еве во моја ситуација, идам на локација треба да уклучам console port + RJ45 на некој рутер што се заглавил, стигам и почнувам да рачунам. Чекај сега како да добијам RS232 и RJ45, кој конвертор на кој да го приклучам.

Губиш 2-3 цм на дебелина, а во ранец носиш уште 10 адаптери и кабли. Јебеш логика. Има многу сценарија каде што не е добро тоа особено за работа/бизнис корисници, да не кажам техничари. За луѓе во канцеларија да го извадат на состанок е топ.

За процесорот веќе кажав, алал вера. Се надевам ќе се рашири и на ПЦ маркетот.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,223
1,887
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

Still, even with the small overall size of the HP Envy 13, the MacBook Air is thinner and lighter—though not by a very noticeable amount. The MacBook Air measures 0.63 of an inch thick and weighs 2.8 pounds, while the Envy 13 measures 0.67 of an inch thick and weighs 2.88 pounds.

Енви-во што го користам е мало компактно, и ги има сите порти што ми требаат, вклучени стандард усб портови. А разлика во дебелина колку е? од 0.63 на 0.68 инчи. 1.6 наспроти 1.72 цм. Незначително.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,227
5,902
Па тоа е поентата. Ради 2цм губиш 10 порта што реално требаат. Иако можеле да стават барем 4 усб ц како од шала.

Замисли му го купиш на видео монтажер, камерманот снима настан од критична важност, на терен се двајцата. Снимателот вади картица, да речеме XQD, и овој бара 10 минути по ранецот USB Type B to C за да го внесе материјалот.

Или еве во моја ситуација, идам на локација треба да уклучам console port + RJ45 на некој рутер што се заглавил, стигам и почнувам да рачунам. Чекај сега како да добијам RS232 и RJ45, кој конвертор на кој да го приклучам.

Губиш 2-3 цм на дебелина, а во ранец носиш уште 10 адаптери и кабли. Јебеш логика. Има многу сценарија каде што не е добро тоа особено за работа/бизнис корисници, да не кажам техничари. За луѓе во канцеларија да го извадат на состанок е топ.

За процесорот веќе кажав, алал вера. Се надевам ќе се рашири и на ПЦ маркетот.

За Air моделот нема потреба од дополнителните портови, бидејќи ретко ќе се користат. Кај PRO моделот целосно се согласуваме, нелогично е недостаток на порти во насока на тенкост на лаптопот, бидејќи сепак е за професионална употреба. Има добри адаптери, ама да не забораваме дека тоа е дополнителен трошок од 70-100 евра.

Да немаат огромни заштеди во униформност на дизајн, веројатно ќе беше опција да нудеа 200 евра поскапа верзија со поголема батерија, HDMI и USB-A/Micro-SD читач.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,345
4,121
За Air моделот нема потреба од дополнителните портови, бидејќи ретко ќе се користат. Кај PRO моделот целосно се согласуваме, нелогично е недостаток на порти во насока на тенкост на лаптопот, бидејќи сепак е за професионална употреба. Има добри адаптери, ама да не забораваме дека тоа е дополнителен трошок од 70-100 евра.

Да немаат огромни заштеди во униформност на дизајн, веројатно ќе беше опција да нудеа 200 евра поскапа верзија со поголема батерија, HDMI и USB-A/Micro-SD читач.
Аир мора да има барем 1 усбА и сдкард читач. Не мора повеќе. Ама не може помалку.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,227
5,902
Аир мора да има барем 1 усбА и сдкард читач. Не мора повеќе. Ама не може помалку.

Да не претеруваме, лаптопот е наменет за студенти и light use, кој од нив користи СД картичка или USB веќе? И не заборавај дека сакаат да форсираат свои услуги, пример iCloud storage или нивниот Magic Mouse (бидејќи не можеш друг безжичен маус што работи на стандарден усб порт).

Пак ќе кажам, не е дека би било лошо кај Air, ама може да им простиме. Кај прото од друга страна едноставно е нелогично, особено што парите од адаптерите не ги „ќаруваат“ они. Веројатно е одлука базирана на трошоци или намерно иземување на стандарди...
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,345
4,121
Да не претеруваме, лаптопот е наменет за студенти и light use, кој од нив користи СД картичка или USB веќе? И не заборавај дека сакаат да форсираат свои услуги, пример iCloud storage или нивниот Magic Mouse (бидејќи не можеш друг безжичен маус што работи на стандарден усб порт).

Пак ќе кажам, не е дека би било лошо кај Air, ама може да им простиме. Кај прото од друга страна едноставно е нелогично, особено што парите од адаптерите не ги „ќаруваат“ они. Веројатно е одлука базирана на трошоци или намерно иземување на стандарди...
А демек УСБ не им треба на лајт јуз? А сд картичката е ултра тенка.
Башка М1 може да се користи и за лајт и за ултрахеви јуз.
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,059
orgrimar
уште една генеричка дискусија - најдобрите ипхоне компјутери вс обичните за долна класа, не може да не се сјебе сфе, ова ипхоне фанбојсиве се најаки
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,573
Членови
30,802
Најнов член
nestorosky_187
На врв Дно