• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мислење за Macbook Air M1

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
664
842
Radobor
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 5900X
Motherboard
X570 Pro4 ASROCK
Storage
Samsung PRO 980 NVMe, Samsung EVO Plus NVMe
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
64GB 3200MHz G.SKILL Ripjaws - V F4
Video card
nvidia GTX 1070ti Cerberus
Case
BeQuiet Pure Base 500
Mouse
MX Master 3
Keyboard
MX Keys
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D
OS
Windows 10

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,465
13,591
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ќе видиме…
Сите се во очекување посебно професионалните корисници за модели со повеќе портови освен овие два УСБ Ц и уште појаки верзии на чипот. Мислам дека освен нови ајфони ќе има и освежување на лаптопиве.


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

И другар, имаше ли нови мекбуци на ивентот? Ја не ги видов... значи слушајте го Брус кога дели совети...
 

deni.mitev

Gaining Experience
7 октомври 2014
728
440

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
266
227
Погледнете го атачментот 104175
Дали некој знае дали ова би функционирало со мекот?
Фала :)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Абе овие Natec се некоја...шознам, ај да не речам чкарт, ама тука негдеки.
А познавајќи ги апле шо се едни снобој снобосани, и за нив ништо не е доволно добро, има големи шанси М1 да одбива соработка со џиџево.
Ама јас само нагаѓам, не кажвам за сигурно.
А ти, пробај. Ако имаш пари за М1, врли уше 750 денари, кај биле - кај не биле...

Едит: сега видов, ти одговориле и некои други...послушај ги.

Испратено од телефоно.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,570
3,864
Скопје
Барај на Јутјуб. Генерално нема проблем со вакви уреди, ама M1 има проблем со Етернет (и трет екран не може ни под разно без екстерни графички и сл.).
А тој што ти го пуштив е испробан. Исто важи и финтата - влегуваш во Анхоч, го купуваш, нежно го распакуваш, чуваш сѐ, пробуваш и ако не работи се враќаш и го враќаш во дуќанот дека не функционира. Враќаат одма пари без проблем, пожелно кеш, ама и на картица!

https://www.anhoch.com/product/599869431/adapter-usb-type-c-to-4k-hdmi-usb-a-usb-c-pd-natec функционира скроз, е сега брзина каква е немам поим. HDMI немам со што да го споредам, така што ако најдеш нешто - споделувај :)

Ајстајл е оган скапо, нема логика никаква. Само чантичките :)
 
Последна промена:

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
262
271
Абе овие Natec се некоја...шознам, ај да не речам чкарт, ама тука негдеки.
А познавајќи ги апле шо се едни снобој снобосани, и за нив ништо не е доволно добро, има големи шанси М1 да одбива соработка со џиџево.
Ама јас само нагаѓам, не кажвам за сигурно.
А ти, пробај. Ако имаш пари за М1, врли уше 750 денари, кај биле - кај не биле...

Испратено од телефоно.

Нормално него да не се акам навака натака :)
Ќе одам до ајстајл пак изгледа :)
Baseus има одлични ама додека стигне ми треба нешто времено


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

stefan_mkd

Gaining Experience
18 март 2015
518
325
Нормално него да не се акам навака натака :)
Ќе одам до ајстајл пак изгледа :)
Baseus има одлични ама додека стигне ми треба нешто времено


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

Имаа проблем М1 со адаптерите, гореа цели лап топи. Средено е со аптејт, но ако го земеш тој од линкот, немој да штекаш полнач во него :)

Алтернативно, види си Anker или некој сличен квалитет
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,465
13,591
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Имаше проблеми со вакви адаптери, со апдејтот пред 6 месеци се реши, јас имам угрин и немам проблеми
3A502B87-675A-4E32-9192-42DD9BD2D668.jpeg
 

igoooor7

Gaining Experience
17 февруари 2015
210
415
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
MSI GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING X 8G
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
A4TECH - Bloody V7MA
Keyboard
A4TECH - Bloody B120
Audio
Logitech Z506
Monitor
Gigabyte G27QC - Curved Gaming Monitor | VA Panel | 1440p | 165Hz | 1ms MPRT
OS
WINDOWS 11 Pro 64bit
Барај на Јутјуб. Генерално нема проблем со вакви уреди, ама M1 има проблем со Етернет (и трет екран не може ни под разно без екстерни графички и сл.).
А тој што ти го пуштив е испробан. Исто важи и финтата - влегуваш во Анхоч, го купуваш, нежно го распакуваш, чуваш сѐ, пробуваш и ако не работи се враќаш и го враќаш во дуќанот дека не функционира. Враќаат одма пари без проблем, пожелно кеш, ама и на картица!

https://www.anhoch.com/product/599869431/adapter-usb-type-c-to-4k-hdmi-usb-a-usb-c-pd-natec функционира скроз, е сега брзина каква е немам поим. HDMI немам со што да го споредам, така што ако најдеш нешто - споделувај :)

Ајстајл е оган скапо, нема логика никаква. Само чантичките :)
@kirev имаш лошо искуство ако прикачиш полнач на него или не му веруваш на кинезов. Прашам зошто и мене ми треба вакво нешто ама битно ми е да може и да се полни лаптопот прку него зошто имам само една УСБ Ц порта и таа исто така се користи за полнење.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,570
3,864
Скопје
Имаа проблем М1 со адаптерите, гореа цели лап топи. Средено е со аптејт, но ако го земеш тој од линкот, немој да штекаш полнач во него :)

Алтернативно, види си Anker или некој сличен квалитет
https://www.anhoch.com/product/599869431/adapter-usb-type-c-to-4k-hdmi-usb-a-usb-c-pd-natec ? работи без проблем со полнење, хдми и во усб имам хабче со 4 обични усб порти
Мислењето е автоматски споено:

@kirev имаш лошо искуство ако прикачиш полнач на него или не му веруваш на кинезов. Прашам зошто и мене ми треба вакво нешто ама битно ми е да може и да се полни лаптопот прку него зошто имам само една УСБ Ц порта и таа исто така се користи за полнење.
Никакви проблеми со тој од линкот од Анхоч, никакви со тој од линкот од Премиум. А јутјуб зашто ако е многу стар не би го земал, колку понова технологија, толку подобро :) И посигурно дека ќе работи со М1
 

Potop

Gaining Experience
26 декември 2013
262
271

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4,465
13,591
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Ducky One2 SF
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Имаш М1 про или Интеловиот...и не кажуваш?!

Чек, дали мислеше дека ја тресам од раков препораки? Дека гледам јутуб и тестови и зборам? Се вреѓаме?
pIMZGof.gif


Доколку уште не е јасно, да имам М1 13" Про а пред него имав 13 МБП интелоФ а до вчера имав и 15" МБП. M1 е најпобољи уред што ми се десил.

П.С. Никој не ме прашал за да кажам што имам.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,227
5,902
Чек, дали мислеше дека ја тресам од раков препораки? Дека гледам јутуб и тестови и зборам? Се вреѓаме?
pIMZGof.gif


Доколку уште не е јасно, да имам М1 13" Про а пред него имав 13 МБП интелоФ а до вчера имав и 15" МБП. M1 е најпобољи уред што ми се десил.

П.С. Никој не ме прашал за да кажам што имам.

Мислев си прошол поред него во iStyle и си кликнал 2-3 апликации :D

Ајде честито, па не се фалиш на форумов мора да сме во тек...
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,489
1,932
Пишав и во Епл темата ама ќе пишам и тука, 8гб моделот доволен ли е за word, pdf, филмови и да остане futureproof?
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,570
3,864
Скопје
Пишав и во Епл темата ама ќе пишам и тука, 8гб моделот доволен ли е за word, pdf, филмови и да остане futureproof?
Само еден * знае. Моментално сите се согласни дека и 8гб прекрасно врши работа за обична употреба
 

gamon

Practice makes perfect
15 септември 2014
846
1,059
orgrimar
многу јако ова купуваш лаптоп и адаптер за неколку стотки за да имаш усб и надворешен екран, појако нема и нема ни да измислат
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,174
Мислења
879,574
Членови
30,802
Најнов член
nestorosky_187
На врв Дно