• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
531
1,048
Дали на Mitsubishi Electric MFZ-KT25VG и FZ-KT35VG ако ставам wi-fi controler ќе може да се прати потрошувачка на климите? Се работи за мулти сплит.
 

Charlie00

Intern
11 август 2020
7
3
Хахахах ;)
Ќе притиснеш малку со утикачот и ќе си се отворат дупките.
Дека ново додека да се разработи може да бара така малку притисок и мрткање малце лево десно....


Од каде може да де купи и со ова може ли да де следи преку телефон?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,452
1,576
Ако имаш место, оди со сплит систем чисто за да не го полниш системот со гликол, а и каде каде е подобро така. Надворешната единица е полесна и помала. Моноблок е за поефтино да поминеш, условно кажано. Јас би ти предложил Мидеа, моно или сплит, а потоа се останато. Внимавај, има и други брендови кои ги продаваат како Мидеа, а се СТ или МДС... by Midea...Може и ке те убедуваат дека е исто, но не е баш. Не дека се лоши, но зошто за истите пари да не земеш нешто за истата цена а да не биде by Midea.


Sent from my SM-G973F using Tapatalk

Благодарам @SaleSk

Бев до Мидеа салонот и убаво корисничко искуство, т.е. имаат простран салон каде што можеш да видиш клими, моноблок, сплит топлотни пумпи ...

Топлотните пумпи им се ОК цена, на залиха имаат 8 KW што веројатно е може и нешто појако од што ми треба.

Ако некој знае ме интересира зошто монтажа кај сите што нудат топлотни пумпи е околу 500 евра, не сфаќам што е толку различно да чини колку монтажа на 7-8 клими. Прашањето е дали е навистина нешто толку покомплицирано или идејата е кој има за топлотна пумпа има и за монтажа?
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Благодарам @SaleSk

Бев до Мидеа салонот и убаво корисничко искуство, т.е. имаат простран салон каде што можеш да видиш клими, моноблок, сплит топлотни пумпи ...

Топлотните пумпи им се ОК цена, на залиха имаат 8 KW што веројатно е може и нешто појако од што ми треба.

Ако некој знае ме интересира зошто монтажа кај сите што нудат топлотни пумпи е околу 500 евра, не сфаќам што е толку различно да чини колку монтажа на 7-8 клими. Прашањето е дали е навистина нешто толку покомплицирано или идејата е кој има за топлотна пумпа има и за монтажа?
Има обично многу повеќе цевки. Инаку апсолутно никаква разлика.
 

AntoniMk15

Intern
25 април 2017
1
0
Здраво дечки :)

Ако може мислење за клима уред кој генерално ќе го користам за затоплување. Станува збор за површина од 37 квадрати, две поврзани соби со ниски тавани од около 2.25м, изолација 5-ка, добра пвц дограма, втор спрат од куќа (генерално куќата е завет од сите страни.

Ја разгледував опцијата за HAIER TUNDRA GREEN - as50tddhra-cl/1u50meefra 5.5 KW, па би ве замолил да споделите лични искуства или да дадете ваш предлог.

Буџетот ми е до околу 50.000, а не би било проблем уште +/- 5.000 денари.

Ви благодарам
 

maki01

Gaining Experience
2 август 2017
88
67
Благодарам @SaleSk

Бев до Мидеа салонот и убаво корисничко искуство, т.е. имаат простран салон каде што можеш да видиш клими, моноблок, сплит топлотни пумпи ...

Топлотните пумпи им се ОК цена, на залиха имаат 8 KW што веројатно е може и нешто појако од што ми треба.

Ако некој знае ме интересира зошто монтажа кај сите што нудат топлотни пумпи е околу 500 евра, не сфаќам што е толку различно да чини колку монтажа на 7-8 клими. Прашањето е дали е навистина нешто толку покомплицирано или идејата е кој има за топлотна пумпа има и за монтажа?
Може да ми пишеш каде е салонот на мидеа.

Sent from my SM-A105FN using Tapatalk
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,452
1,576
Може да ми пишеш каде е салонот на мидеа.

Sent from my SM-A105FN using Tapatalk

Позади Буњаковец, улицата кон Универзална сала кога ќе појдеш во релативно нова зграда на приземје. Поточно близу до салонот на Грее.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,242
Ако некој знае ме интересира зошто монтажа кај сите што нудат топлотни пумпи е околу 500 евра, не сфаќам што е толку различно да чини колку монтажа на 7-8 клими. Прашањето е дали е навистина нешто толку покомплицирано или идејата е кој има за топлотна пумпа има и за монтажа?

Во принцип има монтажа на моноблок и монтажа на сплит систем.
Моноблокот е кажано на шала и смеа, 3 во 1 :D, а сплит системот е разделен.

Кај моноблок системот, постоечката парно инсталација се врзува директно надвор до единицата со парнаџиски цевки. Се користат еден куп фитинзи, има еден куп работа.
Кај сплит ситемот има поврзување на фреонски дел, плус оној парнаџискиот. Фреонскиот дел е у принцип поврзување на клима уред. Надворешна и внатрешна единица.

Е сега во зависност од конфигурацијата на системот, има и еден куп подесувања и поставувања на параметри.

Јас барав да ми биде направена инсталација само на фреонскиот дел, а се она друго го правев сам. Фреонскиот дел не можев да го инсталирам затоа што немам алат и вакумирки и слично (плус да не се заборави гаранцијата), а другиот си го одработев комплетно сам. Само за дополнителни фитинзи, вентили, изолација и слично дадов околу 250 евра...
И да, има навистина работа, и тоа многу работа.
 

Скоти

Practice makes perfect
15 октомври 2013
531
1,048
13 500 денари ми земаа мене за монтажа на мултисплит систем( 1 надворешна и 2 парапетни внатрешни единици). Месецов треба да местам ѕидни( исто мултисплит со 2 внатрешни) со помала јачина па ќе видам колку за нив ќе платам.
 

Igordobro

Intern
14 октомври 2018
24
3
Здраво дечки :)

Ако може мислење за клима уред кој генерално ќе го користам за затоплување. Станува збор за површина од 37 квадрати, две поврзани соби со ниски тавани од около 2.25м, изолација 5-ка, добра пвц дограма, втор спрат од куќа (генерално куќата е завет од сите страни.

Ја разгледував опцијата за HAIER TUNDRA GREEN - as50tddhra-cl/1u50meefra 5.5 KW, па би ве замолил да споделите лични искуства или да дадете ваш предлог.

Буџетот ми е до околу 50.000, а не би било проблем уште +/- 5.000 денари.

Ви благодарам

I mene mi fakja taa oko ko brend, vo Setek gleam najeftina e, samo malce porazlicno ime e, mada po performansi ista mi izglea. inace i vo Energija ja ima.
Planiram kon krajov na mesecov da zimam, pa kje pisam iskustvo.
Ako kupis poprvo ti, pisi kako si zadovolen.
 

Shambebt

Intern
11 август 2021
3
1
I mene mi fakja taa oko ko brend, vo Setek gleam najeftina e, samo malce porazlicno ime e, mada po performansi ista mi izglea. inace i vo Energija ja ima.
Planiram kon krajov na mesecov da zimam, pa kje pisam iskustvo.
Ako kupis poprvo ti, pisi kako si zadovolen.
Jas ja zedov Midea Msagcu18 xtreme save modelot od 5.4kw klimata e lamjaaa, ijas kako tebe dolgo vreme se dvoumev dali gre ili midea za budzet od 50k sepak se odluciv na midea i eve dve nedeli ja probav na ladno za da vidam kako e sho e mraz cel stan od 56kvadrati za 20 min,sega cekam da padnat temperaturite pod 0 za da vidam kako ke bidi so toplenje zatoa sto pred se ja zemav za da topli
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
186
123
Куманово
Имам потреба од консултација :)

Имам многу стара клима Neo (обичен сплит систем).
Кога се користи при греење мод (сетирано на 28 степени, повисоко нема ефект), климата се гаси на секои 4-5 мин.
Всушност таа мери амбиентална температура која што достигнува од 23 до 29 степени многу бргу (во тие 4-5 минути) што реално не е така. Температура генерално во собата е 23-25. Кога ќе достигне 28-29 се исклучува. И требаат пак 3-5 минути да се освести дека е ладно во собата, односно температурата е 23-25 и повторно се вклучува.

Се обидов сензорот за температура кој што беше закачен директно за саќето, да го оттргнам на страна, но проблемот не се реши.
Прашањето е, има ли начин како да го излажам сензорот дека температурата е пониска, или пак дали ќе работи без него, само On/Off.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
4,343
4,119
Имам потреба од консултација :)

Имам многу стара клима Neo (обичен сплит систем).
Кога се користи при греење мод (сетирано на 28 степени, повисоко нема ефект), климата се гаси на секои 4-5 мин.
Всушност таа мери амбиентална температура која што достигнува од 23 до 29 степени многу бргу (во тие 4-5 минути) што реално не е така. Температура генерално во собата е 23-25. Кога ќе достигне 28-29 се исклучува. И требаат пак 3-5 минути да се освести дека е ладно во собата, односно температурата е 23-25 и повторно се вклучува.

Се обидов сензорот за температура кој што беше закачен директно за саќето, да го оттргнам на страна, но проблемот не се реши.
Прашањето е, има ли начин како да го излажам сензорот дека температурата е пониска, или пак дали ќе работи без него, само On/Off.
Најверојатно вратичката за дување не е симната доволно надоле. На некои клими не ни оди самата надоле. Пробај постави ја најниско под агол од барем 45 степени да дува. Или ако може уште понадоле со раката малку помести ја (ако нема опција друга) нежно без запнување. Зошто при греење круцијално е да дува надолу во спротивност се јавува слоевитост во собата и на таванот лесно надминува 30 степени иако доле може да е 16.
Еве појаснето преку слика:

a7WV0tN.png


Додека ако се намести надолу да дува се добива овој тип на дистрибуција на топлината во собата:
8ANRQdy.png
 

taurusmk

Intern
26 септември 2021
20
3
Да прашам за сервис на електроника на клима кај има?
Климата почна да дава Е7 грешка и како што читам по интернет тоа значи дека има проблем во комуникацијата на надворешната и внатрешната единица.
 

Steff_92

Gaining Experience
28 јули 2017
186
123
Куманово
Најверојатно вратичката за дување не е симната доволно надоле. На некои клими не ни оди самата надоле. Пробај постави ја најниско под агол од барем 45 степени да дува. Или ако може уште понадоле со раката малку помести ја (ако нема опција друга) нежно без запнување. Зошто при греење круцијално е да дува надолу во спротивност се јавува слоевитост во собата и на таванот лесно надминува 30 степени иако доле може да е 16.
Еве појаснето преку слика:

a7WV0tN.png


Додека ако се намести надолу да дува се добива овој тип на дистрибуција на топлината во собата:
8ANRQdy.png

Баш така како што објаснуваш, топлината е во висинскиот дел, но и само околу климата.
Затоа мислев некако да го лажам сензорот, евентуално да го пресечам и наставам со жица па да го поставам во долен ден од соба :)
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
443
229
Да прашам некој да зне каде би можел да најдам филтри од внатрешната единица. Некој што растура клими да ми препорачате или некој член да има од некоја клима останато.
Ви благодарам

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
101
60
Имам потреба од консултација :)

Имам многу стара клима Neo (обичен сплит систем).
Кога се користи при греење мод (сетирано на 28 степени, повисоко нема ефект), климата се гаси на секои 4-5 мин.
Всушност таа мери амбиентална температура која што достигнува од 23 до 29 степени многу бргу (во тие 4-5 минути) што реално не е така. Температура генерално во собата е 23-25. Кога ќе достигне 28-29 се исклучува. И требаат пак 3-5 минути да се освести дека е ладно во собата, односно температурата е 23-25 и повторно се вклучува.

Се обидов сензорот за температура кој што беше закачен директно за саќето, да го оттргнам на страна, но проблемот не се реши.
Прашањето е, има ли начин како да го излажам сензорот дека температурата е пониска, или пак дали ќе работи без него, само On/Off.
Стaви слики oд Внатрешната и Нaдвoрешнaтa единица кaкo и далечинско oд NEO климaтa дa видиме кoј е прoизвoдителoт ( AUX Chigo Galanz или друг прoизвoдител )

А зa дa тoпли кaкo штo требa врaтичкaтa oд кaде штo дувa климaтa нaсoчијa нaдoле дa дувa сo притисксње нa Swing дугметo нa далечинско.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,634
5,242
Да прашам за сервис на електроника на клима кај има?
Климата почна да дава Е7 грешка и како што читам по интернет тоа значи дека има проблем во комуникацијата на надворешната и внатрешната единица.
За кој модел, производител итн итн на клима се работи.
Овака прашањето треба да ти биде избришано...
 

stavrov69

Gaining Experience
26 ноември 2008
443
229
Климата е NEO ACS-HL 12FA2 (обична он-оф клима) али мислам дека може да фаќаат и од други клими. Димензиите се горе доле слични, ширината на лежиштето е 300мм
 

taurusmk

Intern
26 септември 2021
20
3
За кој модел, производител итн итн на клима се работи.
Овака прашањето треба да ти биде избришано...

Марка: Haier
Модел: AS12GB3HRA
Кога ќе се вклучи внатрешната единица почнува да дува и се изгледа нормално, а надворешната не стартува воопшто и по околу една минута внатре кај температурата испишува Е7 и запира со дување внатре.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,163
Мислења
879,435
Членови
30,796
Најнов член
Nuvectra Medical Reviews
На врв Дно