Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,790
3,126
Не е можно да немало начин да не ти виси 2.5 метра црево внатре. Се монтира колку што знам и лево и десно и доле и горе и било каде, само да иде надвор тој дел. Зошто побогу е внатре.
Дури во неговиот случај можело и директ позади ни мм црево да не се гледа. Ама... Може и постои некое објаснување. Не знаеме градба. Ако има тука баш некој носечки бетонски армиран столб. Ама требало да се разгледа поповолно решение во секој случај.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Дури во неговиот случај можело и директ позади ни мм црево да не се гледа. Ама... Може и постои некое објаснување. Не знаеме градба. Ако има тука баш некој носечки бетонски армиран столб. Ама требало да се разгледа поповолно решение во секој случај.

Sent from Телефон using Tapatalk

Прво местел надвор, па после внатре и видел бетон од сите страни и глупо му било да каже, а го мрзело да преместува :D

Јас би ја преместил ако треба, избегавам дури и да дупчам штрафови во носечки бетон. Ама ете испаднало. Сепак би ја преместил и би платил за подобра монтажа. Требал да реагира кога ја местеле на лице место.

Или биле сами мајсторите. Еве на една локација кај што мене ми местеа што направиле и така оставиле. Да, бетон е ѕидот, со термо изолација од 5цм и глет на крај. Им беше кажано ама.... скроз лево е кршен бетон за да пројдат цревата.

Малце гипсче ништо не е тоа :ROFLMAO:

1632509383549.png
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

elisaveta_mk

Intern
31 октомври 2019
5
0
Здраво
Имам тошиба shorai edge
Ја пуштив на ауто 24 ц и си дуваше ок но после ја ставив на 20ц за да пдржува и се исклучи но по извесно време се уклучи и почна да дува ладно , зашто е тоа така ? Потоа ја вратив на 24ц и еве работи без да исклучи
Дали може совет како да ја наместам на која температура и модел да одржува топло и да биде економична ?
ви благодарам
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,119
3,570
Ја пуштив на ауто 24 ц и си дуваше ок но после ја ставив на 20ц за да пдржува и се исклучи но по извесно време се уклучи и почна да дува ладно , зашто е тоа така ? Потоа ја вратив на 24ц и еве работи без да исклучи
Дали може совет како да ја наместам на која температура и модел да одржува топло и да биде економична ?
На ауто може и да грее и да лади, што треба тоа ќе прави. Зависи на која температура е подесена и која е температурата во просторијата. Штом е ставена на 20, а во просторијата е над 20, нормално дека ќе почне да лади за да достигне 20.
Ќе ја ставиш на греење, на температура која е најудобна, вентилаторот на ауто и толку. Што пониска температура за греење, тоа помалку ќе троши.
А економичноста е таа што си ја има климата, нема тука многу простор за манипулација.
 

elisaveta_mk

Intern
31 октомври 2019
5
0
На ауто може и да грее и да лади, што треба тоа ќе прави. Зависи на која температура е подесена и која е температурата во просторијата. Штом е ставена на 20, а во просторијата е над 20, нормално дека ќе почне да лади за да достигне 20.
Ќе ја ставиш на греење, на температура која е најудобна, вентилаторот на ауто и толку. Што пониска температура за греење, тоа помалку ќе троши.
А економичноста е таа што си ја има климата, нема тука многу простор за манипулација.
Фала многу за одговорот
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
101
60
2 prasanja za iskusnite na ovaa tema.

1. dali e ok montirana klimava? citav na forum deka bakarnite cevki treba da se vrteni, minimum 3 metra itn. mene nekako kratki mi izgledaat ovie.
2. Se mislam da go viknam majstorot da ja premesti bakarnata cevka gore, zatoa sto vaka originalno ko so go namestile pola crevo mi e od vnatresna strana (slika 3), i mnogu grdo vnatre izgleda. toa problematicno e da se premesti?
Внатрешната Единица е мнoгу блиску дo плaфoн требa дa имa 10 дo 15 cm oд Внатрешната Единица дo плaфoнoт зa дa имa дoвoлен прoстoр зa прoтoк нa вoздух климaтa

Инaку климaтa имa дoвoлнa метрaжa нa бaкaрните цевки сaмoштo пoрaди естетикa грубo личaт тaкa дa се цевките внaтре вo прoстoријaтa.
 

taurusmk

Intern
26 септември 2021
20
3
Да прашам дали знае некој од искуство колку е значаен температурниот работен опсег на климите. Слушам доста мислења дека клима до -15 без проблем грее и на пониски температури ако е вклучена цело време.
Колку е точно тоа и ако е дали воопшто вреди да се плаќа клима што е до -25 или -30, кога се значително поскапи.
Намерата ми е да грејам и ладам добро изолиран 48 квадрати простор на едно, без прегради, имам и добра позиција што не го дува директно дневниот простор за седење, единствена дилема ми е дали да земам клима околу 600 евра или има рентабилност да се оди и нагоре.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
239
199
Да прашам дали знае некој од искуство колку е значаен температурниот работен опсег на климите. Слушам доста мислења дека клима до -15 без проблем грее и на пониски температури ако е вклучена цело време.
Колку е точно тоа и ако е дали воопшто вреди да се плаќа клима што е до -25 или -30, кога се значително поскапи.
Намерата ми е да грејам и ладам добро изолиран 48 квадрати простор на едно, без прегради, имам и добра позиција што не го дува директно дневниот простор за седење, единствена дилема ми е дали да земам клима околу 600 евра или има рентабилност да се оди и нагоре.
Значаен е темп.опсег, се разбира. Ама ако купиш инвертер од тошиба, мицубиши, фуџицу, ич да не ти е гајле. Сигурно ќе работаат ко што треба и на минус петнајсе ( па и двајсе).
И нема да арчат ногу.
И инвестирај поќе од шесто евра за твојо простор...
Аку е изолиран просторо, глеј да е инвертер со барем 16.000 BTU.

Испратено од телефоно.
 

taurusmk

Intern
26 септември 2021
20
3
Значаен е темп.опсег, се разбира. Ама ако купиш инвертер од тошиба, мицубиши, фуџицу, ич да не ти е гајле. Сигурно ќе работаат ко што треба и на минус петнајсе ( па и двајсе).
И нема да арчат ногу.
И инвестирај поќе од шесто евра за твојо простор...
Аку е изолиран просторо, глеј да е инвертер со барем 16.000 BTU.

Испратено од телефоно.
Мидеа, Хаер, Ст или некој друг од поефтиниве брендови како се имаат покажано?
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
239
199
Абе ефтини брендој шо се покажале...во доменот на инвертери шо ќе ти служат за греење како главно грејно тело, и притоа да нема да те изгорат со потрошувачка на струја, нема такви.
Ако сакаш доверливост во системот шо ќе го купиш, за да бидиш сигурен, бегај од најефтините.
СТ е веројатно некое сетек сра*е, кузнај шо машина има во него...
Хајер и мидеа барем се брендој шо праат инвертери. Одбери некој од нив.
Ама глеј да е барем за околу 50 квадрати. Да не биди пресилна машината, ниту па преслаба.
Ако си прочитал нешто овде на темава, веројатно си забележал дека препораките се да се избегнува предимензинирање
(да не земаш прејак инвертер), за да не ти работи уклучи-исклучи (он-оф, ко климиче ефтино), туку нешто посоодветно за просторо кај тебе, за да си работи инвертеро без прекин, со модулирање, и по потреба ќе си појача/намали дување топло...
 

taurusmk

Intern
26 септември 2021
20
3
Абе ефтини брендој шо се покажале...во доменот на инвертери шо ќе ти служат за греење како главно грејно тело, и притоа да нема да те изгорат со потрошувачка на струја, нема такви.
Ако сакаш доверливост во системот шо ќе го купиш, за да бидиш сигурен, бегај од најефтините.
СТ е веројатно некое сетек сра*е, кузнај шо машина има во него...
Хајер и мидеа барем се брендој шо праат инвертери. Одбери некој од нив.
Ама глеј да е барем за околу 50 квадрати. Да не биди пресилна машината, ниту па преслаба.
Ако си прочитал нешто овде на темава, веројатно си забележал дека препораките се да се избегнува предимензинирање
(да не земаш прејак инвертер), за да не ти работи уклучи-исклучи (он-оф, ко климиче ефтино), туку нешто посоодветно за просторо кај тебе, за да си работи инвертеро без прекин, со модулирање, и по потреба ќе си појача/намали дување топло...

Према што читам за кај мене треба 5.5 најмалку со тоа што ќе прави посилен провев, јас се мислам помеѓу една 5.5 или две 3.5 поставени на двата краја со кои ќе можам да комбинирам лесно.
Две 3.5 мислам дека ќе е идеална комбинација ама излегува доста поскапо, па наникаде не сум :D
Дополнително што и со брендовите не знам што да одберам, имав Haier ми прегоре електрониката на надворешниот дел пред еден месец после 5 и пол години употреба, па сега се мислам за Мидеа ама немам некој што посигурно знае како се со трајност.
Инаку имам парно на дрва дома што сакам да престанам да го користам, па зимава ќе ми е тест период, ако се покажат климите од догодина не ни купувам дрва, ќе имам помала количина само за резерва ако откаже нешто со климиве.
Затоа и размислувам за две 3.5 инвертери.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,799
14,989
Затоа и размислувам за две 3.5 инвертери.
Добро размислуваш. Не се квадратите единствениот проблем туку и висината и должината на таа соба.
Една 5 5-ка ќе треба да дува посилно за да ја "обработи" цела кубатура.

Две 3,5-ки ќе се надополнуваат една со друга при што бенефитот е пораст на COP - от и намалена потрошувачка, односно не пораст на COP туку негово задржување. Она што сакам да го кажам е дека ќе работат порелаксирано, на големи минуси нема да влегуваат често во дефрост и комфорот на греење ќе биде далеку подобар.

Со две клими ќе заштедиш енормна количина на дрва. И да се случи да треба да палиш парно тоа ќе биде максимално две недели до месец при константни температури од - 10 и подолу.
 

taurusmk

Intern
26 септември 2021
20
3
Добро размислуваш. Не се квадратите единствениот проблем туку и висината и должината на таа соба.
Една 5 5-ка ќе треба да дува посилно за да ја "обработи" цела кубатура.

Две 3,5-ки ќе се надополнуваат една со друга при што бенефитот е пораст на COP - от и намалена потрошувачка, односно не пораст на COP туку негово задржување. Она што сакам да го кажам е дека ќе работат порелаксирано, на големи минуси нема да влегуваат често во дефрост и комфорот на греење ќе биде далеку подобар.

Со две клими ќе заштедиш енормна количина на дрва. И да се случи да треба да палиш парно тоа ќе биде максимално две недели до месец при константни температури од - 10 и подолу.
Фала за поддршката околу изборот :)

Уште ако знаеш околу брендовите што би било потрајно (знам дека никогаш не може да си сигурен), а да не е даикин, мицубиши или нешто од тој ценовен ранг, едноставно немам толку пари.
Човек што поправа клими вивакс ми ги препорача, од некои монтажери мидеа сум слушнал, од хјундаи доста луѓе се задоволни, а не се скапи.
Дали имаш или некој друг ако има конкретна информација кој од поефтиниве брендови не е толку склон на дефекти.
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,799
14,989
Фала за поддршката околу изборот :)

Уште ако знаеш околу брендовите што би било потрајно (знам дека никогаш не може да си сигурен), а да не е даикин, мицубиши или нешто од тој ценовен ранг, едноставно немам толку пари.
Човек што поправа клими вивакс ми ги препорача, од некои монтажери мидеа сум слушнал, од хјундаи доста луѓе се задоволни, а не се скапи.
Дали имаш или некој друг ако има конкретна информација кој од поефтиниве брендови не е толку склон на дефекти.
Никој не може да ти каже дали ќе се понаша или не. Може бренд да биде 10 години без никаква мана (општо земено) па наеднаш да се појави фалична серија.
Нема дефинитивен одговор. На ова може да ти одговори сервисер, и тоа овластен и пак нема да добиеш веродостоен податок.

Мидеа и Вивакс се ист бренд односно Вивакс=Мидеа
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
341
137
Према што читам за кај мене треба 5.5 најмалку со тоа што ќе прави посилен провев, јас се мислам помеѓу една 5.5 или две 3.5 поставени на двата краја со кои ќе можам да комбинирам лесно.
Две 3.5 мислам дека ќе е идеална комбинација ама излегува доста поскапо, па наникаде не сум :D
Дополнително што и со брендовите не знам што да одберам, имав Haier ми прегоре електрониката на надворешниот дел пред еден месец после 5 и пол години употреба, па сега се мислам за Мидеа ама немам некој што посигурно знае како се со трајност.
Инаку имам парно на дрва дома што сакам да престанам да го користам, па зимава ќе ми е тест период, ако се покажат климите од догодина не ни купувам дрва, ќе имам помала количина само за резерва ако откаже нешто со климиве.
Затоа и размислувам за две 3.5 инвертери.
Најевтино што можеш да поминиш а и на рати може...
Ако одиш со 2 х 3,5 кв
Ако одиш со една 5,5 кв
 

zlate_mkd

Gaining Experience
17 декември 2019
61
50
Мидеа, Хаер, Ст или некој друг од поефтиниве брендови како се имаат покажано?
мидеа ја имам неколку години и дома и на работа топ покажано претежно за греење ја користам и до сега супер е месецно сум ја мерел некаде зимно време од 700 до 800ден троши не се гаси греам некаде 25м2 , а комшија мој ст зема и се покаја за 1,5година 5 пати сервис му правеа хах
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,632
5,234
Да се вратам на мојата мака :) дајте некој совет за моноблок, има ли некое искуство успешна монтажа во зграда, се исплати ли инвестиција околу 2500-3000 евра веројатно, да се оди ли со 2-3 клими. Станува збор за три соби кои се грејат на парно на струја. Зградата е околу 10 години, нема градско парно и има добра изолација.

Ако имаш место, оди со сплит систем чисто за да не го полниш системот со гликол, а и каде каде е подобро така. Надворешната единица е полесна и помала. Моноблок е за поефтино да поминеш, условно кажано. Јас би ти предложил Мидеа, моно или сплит, а потоа се останато. Внимавај, има и други брендови кои ги продаваат како Мидеа, а се СТ или МДС... by Midea...Може и ке те убедуваат дека е исто, но не е баш. Не дека се лоши, но зошто за истите пари да не земеш нешто за истата цена а да не биде by Midea.


Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 

klima fan

Gaining Experience
14 јуни 2021
101
60
Ако имаш место, оди со сплит систем чисто за да не го полниш системот со гликол, а и каде каде е подобро така. Надворешната единица е полесна и помала. Моноблок е за поефтино да поминеш, условно кажано. Јас би ти предложил Мидеа, моно или сплит, а потоа се останато. Внимавај, има и други брендови кои ги продаваат како Мидеа, а се СТ или МДС... by Midea...Може и ке те убедуваат дека е исто, но не е баш. Не дека се лоши, но зошто за истите пари да не земеш нешто за истата цена а да не биде by Midea.


Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Мидеa имa свoј сестрински бренд oфoрменo MDV by Midea


Oвие клими се исти кaкo Мидеa кaј нaс вo МК MDV ги увезувa енергo систем
 

Tenda

Intern
10 мај 2021
1
0
Nekoj iskustvo so hisense energy se 3.5 kw? Nemozam da najdam podatoci za toa sto kompresor nosi dali highly ili gmcc, ama vaka solidno mi izgleda za cenata i nadvoresna so 800g freon...
 

Igordobro

Intern
14 октомври 2018
20
2
Најевтино што можеш да поминиш а и на рати може...
Ако одиш со 2 х 3,5 кв
Ако одиш со една 5,5 кв

Ne mi e jasno samo sto e razlikata so
TUNDRA GREEN AS50TDDHRA-CLC/1U50MEGFRA
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
341
137

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
351
270
Земав Power meter ама дупките каде треба да ја приклучам климата се затворени. Како да ги отворам? 20211001_174056.jpg
 

mnikolce

On your way to fame
27 октомври 2016
762
616

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
147
208
Земав Power meter ама дупките каде треба да ја приклучам климата се затворени. Како да ги отворам?Погледнете го атачментот 104682
Хахахах ;)
Ќе притиснеш малку со утикачот и ќе си се отворат дупките.
Дека ново додека да се разработи може да бара така малку притисок и мрткање малце лево десно....
 

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
351
270
Хахахах ;)
Ќе притиснеш малку со утикачот и ќе си се отворат дупките.
Дека ново додека да се разработи може да бара така малку притисок и мрткање малце лево десно....
Фала свршив работа, многу отпор ми даваше ми беше страв да не го скршам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,029
Мислења
870,503
Членови
30,365
Најнов член
Meri2310
На врв Дно