• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
540
425
Битола
Споредуваш два различни метода на мерење, затоа не ти се поклопуваат резултатите, не е до еуровент. Прашај го Стрелчо ако е до тебе во канцеларија. И да стварно на овие од Грее не може да им се верува.
Сега ке го прашам евего баш седи до мене. Друго нешто треба?
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Усул?
Ма кој усул, им се скусуваат....
Стрелчо почна да прашува уште колку не има хухухуу
Абе ти си крив..

Ќе му снимам видеа на трол. Има да му наместам калорифер на усис и да измерам 70 степени на издув да се поремети :ROFLMAO:
Човекот не заслужува ништо друго освен да си ги ладиш.

Ја читав темата внимателно и со оние не можеш да водиш конструктивен муабет на никој начин. Навредуваат, неписмени се, домашно васпитање еднакво на нула...

Читам, доживуваат пораз до пораз и никако не им иде паметот. Овој „колегава“ погоре се чуди на запремината на компресорот и плеска лажни дилеми, се деформира вистината во нивна полза а ништо во нивна полза не е.

Освен масата на незадоволно корисници на Gree нема со што да се пофалат.

Како што им велев постојано, тие треба да легнат и да се преправаат дека се умрени. Заедно со администрацијата која ја поткупија со една-две клими.
Всушност лоша услуга им направија :D
 

zlatko_ti412

Gaining Experience
12 ноември 2018
112
157
Тие што си тераат бизнис нивна работа... гледам кајгана шоп продава и грее овлажнувачи и останати грее производи.... бизнис си е тоа.... не им се мешам.
Јас од тоа што снимав и споделував немам никаков ќар, овен чист ентузијазам и ете да направам ривју на моделот пошто претходно никој не направил до тоа ниво, па на некој може ќе му се најде корисно.
Верувај, еве на овој форум немам ниедно од тие видеа објавено... а сигурно поконструктивна ќе беше дискусијата ама ќе завршеше со едно видео и толку xD
Со нивниве реакции дури и интересно ми го прават да продолжам да снимам.... да ми изреагираа понормално може тоа ќе беше тоа ама вака интересно е па ќе си поиграме уште малку....
Нека се помачи стрелчо да смислува лаги од 4 профили... нека си ја извади платата :D
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
219
73
Некој да ми каже на нашиот пазар која клима е Јапонска, да е произведена во Јапонија и да се продава на нашиот пазар???
 

Robert23

Intern
18 декември 2020
16
14
Истиот тој Стрелец со сателитите од Грее седи на сите форуми и спинува,лаже и навредува се живо и диво ако не е Грее и второ на Кајгана мене ме Банираа( забранија) по наредба на Стрелец оти ги растртив со нивните лаги за Грее почнаа да плачаат кај администраторот на кајгана да ме искључат и секако тоа и се случи оти тие се рекламираат кај нив.Абе незнам како не му е срам, и инаку тоа се луѓе без Кредибилитет и Интегритет и незнам кој купува нешто од такви Љуѓе
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Некој да ми каже на нашиот пазар која клима е Јапонска, да е произведена во Јапонија и да се продава на нашиот пазар???
Ниедна

Прашањето е која е јапонска со јапонски делови или делови од брендот.
 

bile86

Intern
26 јануари 2021
1
1
Здраво,пред 2 дена инсталиравме грее амбер 3,5Kw и кога дува испушта некој чуден звук во бакарните цевки како тушење некое,монтерот никако неможиме да го добиеме дали кај некој што ја има ова клима е вака или нешто не е инсталирана како што треба?Ви Благодарам
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
219
73
Ниедна

Прашањето е која е јапонска со јапонски делови или делови од брендот.
Може и така да се каже...
Јас мислам дека само брендот е Јапонски, а сите делови се произведуваат во Кина.
Мислењето е автоматски споено:

Здраво,пред 2 дена инсталиравме грее амбер 3,5Kw и кога дува испушта некој чуден звук во бакарните цевки како тушење некое,монтерот никако неможиме да го добиеме дали кај некој што ја има ова клима е вака или нешто не е инсталирана како што треба?Ви Благодарам
Би требало да работи тивко и да не се слуша шумолење... Барај го монтерот...
 

Astraion

Unstoppable
24 ноември 2012
1,810
2,723
Струмица
Јас мислам дека само брендот е Јапонски, а сите делови се произведуваат во Кина.
80% од американските производи се произведуваат во Кина. Apple, Milwaukee, DeWalt итн. Сѐ зависи од контролата на квалитетот на брендот.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
Јас мислам дека само брендот е Јапонски, а сите делови се
Во случајот на Митсубиши се е Митсубиши и се е произведено во нивни погони.
Во случајот на Даикин имаш компресори Грее, мотор од вентилатор Кина итн.
Слично е и со Панасоник.

Политиката на Митсубиши да става се свое му овозможува да го контролира квалитетот и веднаш да реагира.

Во другите случаи тоа што некој дел е произведен во Кина не имплицира дека на неквалитет. Сите тие делови се произведени по спецификации и отстапувања кои ги наложува производителот.

Големите брендови не можат да си дозволат таков луксуз да ставаат фалш делови. Тоа не е во ничиј интерес.
 

Robert23

Intern
18 декември 2020
16
14
Како прво тоа се јапонски фабрики во Тајланд или Кина и каква врска има со квалитетот тоа што се произведени во Кина- Никаква,па зарем фабриките што се во Македонија имаат некаква врска со Македонија освен ефтина работна рака инаку јас работев во Аптив во Бунарџик како контрола на квалитет а се произведуваа,Борд компјутери за Пежо и Цитроен,потоа други делови електронски за Нисан,Рено,јагуар,Дачиа и се работеше по амерички стандарди со триста контроли на квалитет а инаку машините(роботиката за боцкање на е.делови ) се германски,ел.делови јапонски,амерички,,а контролата на изработка по странски стандарди од наши луге и тоа по 3 контроли на секој ист производ и сеа што има врска со Македонија некоја странска фабрика што произведува тука ништо и на Марс да произведува ке биде со ист квалитет
А за Дајкин што се произведува во грее тоа се произведува по нивна лиценца патент и грее не смеат да прават за себе такви компресори и денеска не ти е потребна фабрика во која сакаш во таа може да го произведуваше патент
Пример во Аптив се правеа инструментите на шалт таблата за Дачиа и Рено но тие за Дачиа беа од друг материјал како од хартија и сеа исто ли е Дачиа и Рено па не иако Рено ја има купено Дачиа
Инаку сите стандарди што беа прифатливи за Пежо и Цитроен пример исполнетост на Лем на е.делови од 75% за Нисан не беа прифатливи за нив беше само 100%прифатливо
Мислењето е автоматски споено:

Еве уште еден Пр.два исти производи произведени во Кина едниот Јапонскиа другиот кинески зошто јапонскиот е двојно поскапи од кинескиот кога се прават во иста држава
Мислењето е автоматски споено:

Заради разлика во квалитет и перформанси земете јапонска клима и видете ја пластиката и споредете со ефтините кинески и ке ви биде јасно ,имате и Девалт алат и Метабо произведени во Кина и споредете ги со кинескиот и ке видите зашто е таа разлика
 
Последна промена:

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
540
425
Битола
Некој да ми каже на нашиот пазар која клима е Јапонска, да е произведена во Јапонија и да се продава на нашиот пазар???
Има јапонска даикин уруру сарара и една тошиба со компресор јапонски
Мислењето е автоматски споено:

Абе ти си крив..

Ќе му снимам видеа на трол. Има да му наместам калорифер на усис и да измерам 70 степени на издув да се поремети :ROFLMAO:
Човекот не заслужува ништо друго освен да си ги ладиш.

Ја читав темата внимателно и со оние не можеш да водиш конструктивен муабет на никој начин. Навредуваат, неписмени се, домашно васпитање еднакво на нула...

Читам, доживуваат пораз до пораз и никако не им иде паметот. Овој „колегава“ погоре се чуди на запремината на компресорот и плеска лажни дилеми, се деформира вистината во нивна полза а ништо во нивна полза не е.

Освен масата на незадоволно корисници на Gree нема со што да се пофалат.

Како што им велев постојано, тие треба да легнат и да се преправаат дека се умрени. Заедно со администрацијата која ја поткупија со една-две клими.
Всушност лоша услуга им направија :D
Кои бе лажни дилеми дека на -10 степени комресорце од 9см3 ке дава 6кв.
Нема измислено уште таква клима.
И уште ме клеветиш дека сум имал дупли акаут а знаеш дека тоа не е точно.
Па да му е страв на човек тука да пиши нешто да не го пријавиш да не го банираат.
Затоа и ретко пишам на темава.
Мислењето е автоматски споено:

Screenshot_20210126-171222.jpg
@zlatko_ti412
Ако лн35 дава 3.6кв на -10 со цоп 2.7 значи троши 1333вати.
На 2000вати потрошувачка на -10 цопот нама да биде 2.7 туку близу 2.
 
Последна промена:

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,301
14,111
На 2000вати потрошувачка на -10 цопот нама да биде 2.7 туку близу 2.
Ете Златко ти ставил пдф за компресорот, ти докажува дека дава ама игнорираш.
Како да го наречам тоа што го образложуваш ако не лажна дилема.

Уосталом поголема клима има помал ЦОП (пошто споредуваш LN50/FH50 ама не ја спомнуваш LN60)
 

Robert23

Intern
18 декември 2020
16
14
Ниедна

Прашањето е која е јапонска со јапонски делови или делови од брендот.
Fujitsu e japonska so fujitsu komresori,(fabrikata za komresori e vo Tajland otvorena 2012)fujitsu elektronika proizvedena vo Tajland
Мислењето е автоматски споено:

Истото го мислам и јас. Најмногу е сепак комфорот во прашање изгледа. Немам поминато цела сезона на клима, но сум се греел значителни периоди и мислам дека би преферирал повеќе топлината од долу да доаѓа. Ти благодарам за споделентото искуство.
Немам никаква идеја што модулација има АЕРИ. Сигурен сум дека не е сјајна.

Ако би одел со јапонец, имам доста добра понуда за Fujitsu 24KM и 24KL. Некое мислење во споредба со Daikin FTXF ?
Јас ја имам fuitsu 18000 kmta змеј е греам 70м2 со 27степени а сметката ми е 2700 до 3000 денари инаку сум во куќа со сендвич и термо фасада би плаќал и помалку Али јас не ја намалувам навечер идам со 27 степени цело време и инаку 24000 fujitsu има најдобар соp од 4.22 и е најдобара од сите јапонски клими во cop а со кинеските како грее се ти е лага до лага.
Мојата е со cop 4.04 и инаку fujitsu кај поголемите клими има најдобар коп оти оди со намалување на деловите на компресорот а пичат со поголема брзина а кога ќе ја нагазиш со поголема температура забрзува како млазен авион да полетува од писта инаку имаш и копче да е бешумна надворешната со синхронизација на вртежите, Али јас уживам во звукот како да си возиш формула а внатрешната единица ти е скоро бешумна
 
Последна промена:

spiritfly

Gaining Experience
19 август 2011
95
91
Fujitsu e japonska so fujitsu komresori,(fabrikata za komresori e vo Tajland otvorena 2012)fujitsu elektronika proizvedena vo Tajland
Мислењето е автоматски споено:


Јас ја имам fuitsu 18000 kmta змеј е греам 70м2 со 27степени а сметката ми е 2700 до 3000 денари инаку сум во куќа со сендвич и термо фасада би плаќал и помалку Али јас не ја намалувам навечер идам со 27 степени цело време и инаку 24000 fujitsu има најдобар соp од 4.22 и е најдобара од сите јапонски клими во cop а со кинеските како грее се ти е лага до лага.
Мојата е со cop 4.04 и инаку fujitsu кај поголемите клими има најдобар коп оти оди со намалување на деловите на компресорот а пичат со поголема брзина а кога ќе ја нагазиш со поголема температура забрзува како млазен авион да полетува од писта инаку имаш и копче да е бешумна надворешната со синхронизација на вртежите, Али јас уживам во звукот како да си возиш формула а внатрешната единица ти е скоро бешумна
Да беше одговорил вчера ќе ја земев Fujitsu-то. Сега веќе бидна работа. Многу сакав перипетна да е и најдов Грее за 52 лушпи 18ка со Р32 гас и Вифи и све то. Па мислам дека ок избор направив, дека комфорот ми е битен од перипетната ама ќе видиме. Веќе е касно за каење, хехе. Фала ти за одговорот, ќе ставам изгледа и втора клима Fujitsu ако оваа не е доволна, што мислам дека нема да е.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
540
425
Битола
Ете Златко ти ставил пдф за компресорот, ти докажува дека дава ама игнорираш.
Како да го наречам тоа што го образложуваш ако не лажна дилема.

Уосталом поголема клима има помал ЦОП (пошто споредуваш LN50/FH50 ама не ја спомнуваш LN60)
На1300w ако е цоп 2.7 не може на 2000w потрошувачка да е ист цопот.
Еве пример кај даисекаи 9ка величина 10 како оди зголемување на оптеретувањето и намалување на цопот
Screenshot_20210123-005213.jpg
Screenshot_20210123-005235.jpg
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,908
3,637
Да беше одговорил вчера ќе ја земев Fujitsu-то. Сега веќе бидна работа. Многу сакав перипетна да е и најдов Грее за 52 лушпи 18ка со Р32 гас и Вифи и све то. Па мислам дека ок избор направив, дека комфорот ми е битен од перипетната ама ќе видиме. Веќе е касно за каење, хехе. Фала ти за одговорот, ќе ставам изгледа и втора клима Fujitsu ако оваа не е доволна, што мислам дека нема да е.
Супер ќе е таа ако се погоди.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
219
73
Како прво тоа се јапонски фабрики во Тајланд или Кина и каква врска има со квалитетот тоа што се произведени во Кина- Никаква,па зарем фабриките што се во Македонија имаат некаква врска со Македонија освен ефтина работна рака инаку јас работев во Аптив во Бунарџик како контрола на квалитет а се произведуваа,Борд компјутери за Пежо и Цитроен,потоа други делови електронски за Нисан,Рено,јагуар,Дачиа и се работеше по амерички стандарди со триста контроли на квалитет а инаку машините(роботиката за боцкање на е.делови ) се германски,ел.делови јапонски,амерички,,а контролата на изработка по странски стандарди од наши луге и тоа по 3 контроли на секој ист производ и сеа што има врска со Македонија некоја странска фабрика што произведува тука ништо и на Марс да произведува ке биде со ист квалитет
А за Дајкин што се произведува во грее тоа се произведува по нивна лиценца патент и грее не смеат да прават за себе такви компресори и денеска не ти е потребна фабрика во која сакаш во таа може да го произведуваше патент
Пример во Аптив се правеа инструментите на шалт таблата за Дачиа и Рено но тие за Дачиа беа од друг материјал како од хартија и сеа исто ли е Дачиа и Рено па не иако Рено ја има купено Дачиа
Инаку сите стандарди што беа прифатливи за Пежо и Цитроен пример исполнетост на Лем на е.делови од 75% за Нисан не беа прифатливи за нив беше само 100%прифатливо
Мислењето е автоматски споено:

Еве уште еден Пр.два исти производи произведени во Кина едниот Јапонскиа другиот кинески зошто јапонскиот е двојно поскапи од кинескиот кога се прават во иста држава
Мислењето е автоматски споено:

Заради разлика во квалитет и перформанси земете јапонска клима и видете ја пластиката и споредете со ефтините кинески и ке ви биде јасно ,имате и Девалт алат и Метабо произведени во Кина и споредете ги со кинескиот и ке видите зашто е таа разлика
Сето тоа што го кажуваше во ред...
Само едно ќе те прашам, дали мислиш дека квалитетот на израотка ист од кинеските и од јапонските работници???
Кога би бирал дали и избрал на пр. Автомобил изработен комплетно во Германија, или ист автомобил ама деловите изработени во десет други земји и склопен во друга земја.... Да, и двата на крајот се Германски, и двата ја поминале потребната минимална граница за квалитет, но сепак ќе признаете дека квалитетот не е ист....
Исто како кај испит кој си го поминал со 6 и со 10, и двата се поминати, но знаењето не е исто.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,524
Мислења
845,949
Членови
29,319
Најнов член
Busaco
На врв Дно