• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Избор на клима уред (линк со резултати од мерења има во првиот пост)

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
538
425
Битола
Да а Тошиба нема нема податоци за Wet Bulb температури ниту пак за дистрибуција на температурата пред климата.
Или пак вакви
Погледнете го атачментот 96586

Или вакви
Погледнете го атачментот 96587
Има нешто слично отвори некое сервисно од тошо
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,261
14,029
Врие :)

Тој фино лепо си кажува дека не е дупли акаунт.
Ама на овој форм.

Дупли или не дупли, Златко им ги исплеска газињата со црно на бело, со видеа, со графикони, Графани со се ама еве не можело толку мал компресор да дава толку.
Што знае дете што е PFC (Power Factor Correction)

Е сега, да бидам коректен максимлано. GT1 е максимално коректен овдека па во тој поглед немам замерки.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
538
425
Битола
Врие :)

Тој фино лепо си кажува дека не е дупли акаунт.
Ама на овој форм.

Дупли или не дупли, Златко им ги исплеска газињата со црно на бело, со видеа, со графикони, Графани со се ама еве не можело толку мал компресор да дава толку.
Што знае дете што е PFC (Power Factor Correction)

Е сега, да бидам коректен максимлано. GT1 е максимално коректен овдека па во тој поглед немам замерки.
Знам за мојата FH 25 ve za PFC ogranucen 14cm3 twin na 60hz -50god ke trae :)
Еден акаунт сум и таму сум чесен пионерски збор.


@zlatko_ti412
Еве ти го еуровентот за хансолот можинке ти се најди
 

Атачменти

  • 92.7 KB Прегледи: 50

vlavot

Medicus
29 октомври 2009
3,051
2,928
vlavot's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-2500k (4.6Ghz OverClocked) + Corsair H80i
Motherboard
Asus Sabertooth P67 B3 Rev 3.0 TUF Military-Grade
Storage
Samsung 840 pro 256 GB + WD5000AAKX SATA3 500GB Blue
PSU
Chieftec APS-650CB A-135 80PLUS
RAM
Kingston Hyper X Genesis 2X4GB DDR3 1866Mhz Dual-Channel
Video card
Asus Radeon R9 290 4GB + NZXT KRAKEN G10 & Corsair H55
Case
Cooler Master CM Storm Trooper
Mouse
Corsair Vengeance m95 White
Keyboard
Cooler Master Storm Trigger Z Cherry Mx Brown
Audio
Marantz PM6005 + Wharfedale Diamond 9.6
Monitor
Dell UltraSharp U2414H 24''
OS
Windows 10 Pro X64
Знам за мојата FH 25 ve za PFC ogranucen 14cm3 twin na 60hz -50god ke trae :)
Еден акаунт сум и таму сум чесен пионерски збор.


@zlatko_ti412
Еве ти го еуровентот за хансолот можинке ти се најди
Прекини и ти и грее баграта да манипулирате со овој еуровент од јорк кој веќе не постои 10 години како еуровент податок и како клима јорк.
Точно знаеш кој еуровент е за хансол ама па си манипулирате како ви одговара.

Еве ти го точниот еуровент за фамозниот хансол, го имам споделено пред 3 години, Најекономично греење (затоплување)
Слободно и ти и останатите прочитај го линкот и ќе ви стане јасно за фамозната хансол.

Оукеј вака, пребарувајќи на нет да најдам нешто некој еуровент сертификат за Хансолот 12 кој се продава кај нас по цена од околу 50.000 денари. Најдов ова што верувам дека е валидна и веродостојна информација. Најпрвин хансолот што се продава кај нас е со ознака GWH12TB-S3DBA3E деклариран до -30, која носи компресор според истражувањата на @mdeni QXAT- B096zE070


При пребарувањата на кои клими го носат овој компресор налетав на Airwell климатизери кои имаат модел со истиот компресор. Еве го Service Manual на Airwell http://lh.airwell-res.com/sites/default/files/product_uploads/Service Manual HOD (Version 1).pdf
Airwell моделот кој го носи компресорот на Хансолот е AWSI-HOD012/YOD012 (AWAU-HOD12/YOD012)

Gree Hansол што се продава кај нас изгледа вакаПри мало гуглање на Airwell YOD012 се добива оваа слика дури и неколку линкови
Во линкот од Service Manual што ви го постирав можете да ја видете истака слика на насловната страница. Што всушност ми кажува дека 99% се работи за иста клима само со различни натписи.

Еве го и процесорот и спецификации што носи Airwell отИ овде може да ги видете HOD моделите на Airwell http://www.pmcoppack.com/news/wp-content/uploads/2016/03/HOD.pdf


Е сега разлика од Хансолот кој нема еуровент сертификат и кои добиваме податоци од фински, или не ти знам какви бројки да не речам од ракав, овој модел на Airwell кој е освен буквите буквално = на Хансол, овој модел има еуровент.

И еве го еуровентот, something we've been looking for a looong time.
http://www.eurovent-certification.com/pdf/temp/1489082070.pdf

http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_trade_name.php?lg=en&rub=04&srub=03&select_prog=AC&select_partic=1400&select_marque=AIRWELL&select_class=AC1+/+A+/+S+/+R&tri_chp=champ_80&debut_affiche=54&indice_affiche=5

Резултатите од -7 оддава 3.1kw со COP 3 и -10 3.0kw со COP 2.16, се секако не толку лоши, но далеку од одличи или многу добри. Ако cop и kw на -10 се 3.0 и 2.16 баш ме интересира на -20 или како што е декларирана до -30 какви ќе бидат :) Во неколку поста назад во темата и во неколку наврати оваа клима се споредуваше со FH35VE се рамнеше рамо до рамо и дури се претставуваше како подобра и уште полошо е што се споредуваше со VEHZ. Ако се резултативе точни и не грешам а мислам дека се, Хансолот е добар колку FH околку колку што бабичка од 90 години и 23 годишна старлета се рамо до рамо исто добри во кревет (чест на исклучоци)
Јас, мое мислење е дека климава е можеби поблиску до AERI моделите од VIVAX.
Дали цената од 50.000 денари вреди... останува сами да си проценете.
 

Quasimodo

Intern
2 септември 2016
66
27
Чисто ме копка дали вака им е наредено, дали би се бореле за сопствена форма вака, дали се работи за повредена суета
Мора да си го обработат попусто од Стрелчо, на стен бај се ставени ко ќе му треба ги активира :)
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
538
425
Битола
Прекини и ти и грее баграта да манипулирате со овој еуровент од јорк кој веќе не постои 10 години како еуровент податок и како клима јорк.
Точно знаеш кој еуровент е за хансол ама па си манипулирате како ви одговара.

Еве ти го точниот еуровент за фамозниот хансол, го имам споделено пред 3 години, Најекономично греење (затоплување)
Слободно и ти и останатите прочитај го линкот и ќе ви стане јасно за фамозната хансол.
Има дава модели на хансол.
До -20 со санио компресор
И нордик до -30 со twinstage
Ама ај како што велиш така нека биди оти јас сум греебагра
 

Robert23

Intern
18 декември 2020
14
12
Сето тоа што го кажуваше е во ред...
Само едно ќе те прашам, дали мислиш дека квалитетот на израотка ист од кинеските и од јапонските работници???
Кога би бирал дали и избрал на пр. Автомобил изработен комплетно во Германија, или ист автомобил ама деловите изработени во десет други земји и склопен во друга земја.... Да, и двата на крајот се Германски, и двата ја поминале потребната минимална граница за квалитет, но сепак ќе признаете дека квалитетот не е ист....
Исто како кај испит кој си го поминал со 6 и со 10, и двата се поминати, но знаењето не е исто.
Споредбата со автомобилската индустрија нее е во ред оти склопувањето на автомобилот е сосема друга работа а на клими е детска играчка во однос на автомобилската и како пример од искуството мое
Во Аптив бевме ангажирани преку една Полска фирма и имаше луге на проверка на различни делови на сирените за Рено и Нисан ги проверуваше самата фабрика ,па потоа наша екипа,па се пакуваат па потоа идевме ги отпакувавме и пак ги проверуваме пред товарање може да замислиш каква контрола и мене првпат ми беше несватливо но доколку ние направивме пропуст се казнуваше нашата фирма преку која бевме ангажирани со финансиски средства
-нивна контрола на завршен дел
-наша контрола
- нивна при пакување
-наша со отпакување и проверка на пакетите пред заминување за Нисан
Слично беше и со другите производи
Па затоа ти велам принципот на работа е нивни а разликата е во продуктивноста
Пример од истиот производ во Јапонија дневно ке направат 2500 кај нас 1500 Али со оглед на цената на работната рака и не е битно тоа е разликата инаку за контролор мора да се полага кај нив а имаат и они самите супер контрола
Во Кина сите ресурси се поефтини,од материјални блага,транспортни врски и се останато, а и голем пазар е затоа имаат фабрики таму и уште нешто во Јапонија кинеските производи во маркетите стојат на крајот од маркетот во кош и никој не им ги купува.
Не велам оти кинеските се лоши за цената но се кријат нешто немаат ниту една потполна спецификација на повеќето од нив нема ни cop,само skоp што е променлив и лажат за повеќето параметри
Мислењето е автоматски споено:

Прекини и ти и грее баграта да манипулирате со овој еуровент од јорк кој веќе не постои 10 години како еуровент податок и како клима јорк.
Точно знаеш кој еуровент е за хансол ама па си манипулирате како ви одговара.

Еве ти го точниот еуровент за фамозниот хансол, го имам споделено пред 3 години, Најекономично греење (затоплување)
Слободно и ти и останатите прочитај го линкот и ќе ви стане јасно за фамозната хансол.
Ниеден параметар на грее не е точен разни марки со ист компресор на грее разни параметри Тоа ти се вика хартија трпи се , инаку и ова со evrovent ти е пара:кај што буши ни бургија не буши ,а овие од грее со гон образ се споредуваат со Јапонците па зошто Мидеа ги даде на суд грее за шпионажа
 
Последна промена:

Nethervor

Gaining Experience
19 јули 2013
132
186
Без навреда кон никого, ама почнува темава да наликува на онаа од жолтиот форум.
 

roliver

Intern
7 јануари 2018
17
7
Само кратко да прашам нешто: Sonoff pow r2 на кој временски интервал ги отчитува податоците (потрошувачката) преку ewelink?
 

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
328
262
Остана да одлучам помеѓу
FUJITSU ASYG-12KMCC
и
DAIKIN FTXF35A/RXF35A
Што да земам?
Само не сакам да ми дува ладно.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
538
425
Битола
Остана да одлучам помеѓу
FUJITSU ASYG-12KMCC
и
DAIKIN FTXF35A/RXF35A
Што да земам?
Само не сакам да ми дува ладно.
Даикин има низок минимум . Можеби најнизок од сите клими.
Даикин користи свинг компресори.
Таа клима има околу 2кв на -15степени.
За другата незнам.
 

Robert23

Intern
18 декември 2020
14
12
Остана да одлучам помеѓу
FUJITSU ASYG-12KMCC
и
DAIKIN FTXF35A/RXF35A
Што да земам?
Само не сакам да ми дува ладно.
Кој и да земеш нема да погрешиш инаку јас имам fujitsu 18000 Кмта и е како змеј а сметки бадијала
 

Goran995

On your way to fame
16 ноември 2019
455
717
Скопје
Предлог клима до 22-23000 денари...

Ќе се користи за фризерски салон, квадратура не знам, сигурно има 30м2.
 

GGTT1

Gaining Experience
1 февруари 2017
538
425
Битола
Предлог клима до 22-23000 денари...

Ќе се користи за фризерски салон, квадратура не знам, сигурно има 30м2.
 

AIRTC

Intern
25 јануари 2021
9
10
Ја гледав оваа клима, секоја чест за предлогот, единствена клима во овој ценовен ранг со двореден изменувач на надворешна единица.
 

MitkoI

Gaining Experience
11 јуни 2017
219
73
Остана да одлучам помеѓу
FUJITSU ASYG-12KMCC
и
DAIKIN FTXF35A/RXF35A
Што да земам?
Само не сакам да ми дува ладно.
Ако не сакаш да ти дува ладно пробај да ја најдеш
FUJITSU ASYG12LTCA/AOYG12LTC
на R410 незнам дали уште ја имат, ако не тогаш во ХИДРО СЕТ ја имаш
FUJITSU ASYG14KMCC/AOYG14KMCC
која сигурно ќе те стопли Pd на - 10 е 4,о kw.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,843
5,024
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Некоја клима од зградата карши има coil whine на секој 3-4 минути почнува да зуи....ужасно иритира звукот. Моето прашање е следно, дали ако најдам воздушна пушка, ќе биде доволна да направам damge на клима уредот, т.е. дали ќе биде доволно да пенетрира куршумот внатре и да направи штета?
Или ќе треба да барам друга солуција, друго што ми текннува е да фрлам цигла или камен врз уредот од терасса најгоре на зградата.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,566
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно