HTC паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  S650 е легенда, тоа ти е како S801 што беше во својата класа на времето, воедно последниот вистински хај енд процесор на QC, ова другово од тогаш се е само мачкање очи.
   
  На xnickx му/ѝ се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
 3. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  247
  325
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Здраво дечки,
  Успеа некој да стави Nougat на HTC телефон ?
   
 4. xnickx

  xnickx
  On your way to fame

  624
  852
  20 Декември 2014
  Машко
  Јас си чекам стандардно за заклучени да излезе од HTC за 10ката.Би требало до февруари да излезе.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,555
  1,117
  13 Август 2009
  Машко
  Некои вести до кога ХТЦ ќе пробуваат да прават телефони ?
   
  Justice for All, goran_oh и на Oktar им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  10-та е добар телефон.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 7. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  247
  325
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Уф. 10ката е најдобриот телефон кој сум го користел. И нема телефон кој лежи подобро на рака.
  Освен што има за нијанса послаба камера од Samsung s7 серијата (или јас не знам да си го поднесам), друго се е подобро.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Добар е поготово со апдејтите го средија, али заебаа работа со цена HTC, не смее ни еден телефон да биде поскап од S7 Edge (кога се работи за андроид телефони)
   
  На damil и draganamon им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Омг а таман ги пофалив...

   
  На boro1 и LadiC им се допаѓа ова.
 10. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  247
  325
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Севкупно, супер телефон. Се согласувам дека е доста скапичок, и држи цена, но беше поефтин од S7 edge, и тоа генерално кај нас кога немаше каде да се купи. Инаку HTC имаа доста добра промоција во САД кога излезе телефонот за 600 $ плус JBL слушалки.

  Статива. Ајде 11ката ќе е подобра :) .
   
 11. architect

  architect
  Practice makes perfect

  1,711
  1,843
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  медиатек helio p10 процесор (faceplam), 1080х1920 екран, 3гб рам, камерата 1920х1080, 2500 mah фиксна батерија ..... личи на модел од пред 3 години
   
  Последна промена: 12 Јануари 2017
  На damil, the_maker, MasteR_#0 и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,629
  5,561
  14 Август 2014
  Машко
  Само Ултра со СД 821 ќе вреди како машина, а по мое мислење и ќе чини и 800-900 ЕУР. Тоа пак пазарно нема да вреди ич, пошто нема логика за таа цена, без разлика што е топ квалитет ХТЦ.

  Sent from my MI 5
   
  На draganamon и damil им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  HTC имаат еден проблем, забораваат дека водечкиот бренд кај андроид телефоните и Samsung, и дека шансата нивни телефон да се продава успешно за повисока цена од еден Edge, е еднаква на 0.
   
  olikomerc, draganamon и на the_maker им се допаѓа ова.
 14. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,629
  5,561
  14 Август 2014
  Машко
  За жал така е...

  Sent from my MI 5
   
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,198
  10,507
  2 Август 2012
  Машко
  HTC знаат дека телефонот им е инфериорен. Со ова пробуваат да ги амортизираат загубите со тоа што се надеваат на early adopter-ите. За жал, по моја проценка, само 10-ина проценти од популацијата чита ривјуа и прави компарации. Остатокот одбира спрема бендис и рекла казала (женски гик муабет за мобилен левел Линус "ептен е убав и има издржлива батерија")
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 16. xnickx

  xnickx
  On your way to fame

  624
  852
  20 Декември 2014
  Машко
  Одлуките на HTC во врска со ценувањето, се чудни па дури и фрустрирачки од гледна точка на фан (без “бој“) како јас. Телефоните од повисок ранг им се (генерално) добри. Јас сум презадоволен од 10ката. Проблемот е што цената не оправдана. Изгледот за мене е одличен, чувството на алуминиум во рака ми е сто пати подобар од стакло. За ентузијасти, СД 820 не може да се носи со Ексиносот на Еџот, ама за секојдневно користење па и не можеш да осетиш разлика. Сите андроид телефони претходно ми биле HTC почнувајќи од Desire. Овој пат ја земав 10ката за да бидам дел од малцинството, сите по дома и друштво имаат Самсунг 7ци. Жал ми е што ќе кажам, ама ако не претстават нешто поуникатно HTC, ќе морам да мигрирам.
   
  На Pane-G и draganamon им се допаѓа ова.
 17. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  247
  325
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  xnickx, Pane-G и на architect им се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Oдличен си е HTC10, само голем пропуст што скратија стереото, а рамките останаа исти. Друго, со кој памет EMMC 5.1 наместо UFS 2.0 у 2016?

  За цената, спомна Флегма дека се надеваат на луѓе што купуваат во моментот на презентација на телефонот, но не е така. HTC10 беше цели 3-4 месеци поскап од Edge, кој го масакрира во се со иклучок на звук.
   
  На xnickx и draganamon им се допаѓа ова.
 19. xnickx

  xnickx
  On your way to fame

  624
  852
  20 Декември 2014
  Машко
  Со сториџот исто не можев да се изначудам, ама ете го надминав тоа. Ете и со рамките и вака и така- не пречи, нема стерео, ама “вуферчето“ колку толку го збогатува звукот. А за цената, сеуште е поскап од Еџот или е рамен на него во некои продавници. Добар телефон, утната цена.
   
  На damil и psyside им се допаѓа ова.
 20. DrMTR

  DrMTR
  Unbeatable

  5,049
  4,877
  27 Март 2014
  architect, the_maker и на draganamon им се допаѓа ова.
 21. xnickx

  xnickx
  On your way to fame

  624
  852
  20 Декември 2014
  Машко
  Продавам ХТЦ 10, користен 6 месеци :D
   
 22. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  HTC и Sony се показател како НЕ треба да водиш мобилна дивизија.
   
  boro1, DrMTR и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 23. architect

  architect
  Practice makes perfect

  1,711
  1,843
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  Малце ова со парите за кои е продаден дискутабилно ... Како и да е благодарение на игнорантниот однос кој хтц од секогаш го имал кон корисниците, го снајде она што го заслужи. Нека почиваат во мир.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 24. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  934
  1,280
  25 oктомври 2012
  Машко
  Станува збор за продажба на една фабрика во Кина, не на цела мобилна дивизија. „Релевантен“ извор е Телефони.мк. :)
   
  krale, draganamon, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,174
  3,515
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  XDA постои заради HTC. Ама денес е бледа сенка...
   
  На uwemi и draganamon им се допаѓа ова.

Сподели