1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

HTC паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. LordImpaler

  LordImpaler
  Intern

  6
  0
  20 Декември 2014
  Машко
  Се си е супер HTC М9 освен како шо кажа батката погоре.. таков требаше да биди m8. Лански флегшип е no doubt about it Лично го обожавам дизајнот и металот и се на HTC флегшипите и повеќе ми се бендисуваат од Самсунг ама јбг маркетинг си е маркетинг. Во денешницава мораш да се наметниш или ќе те изедат големите компании а HTC дефинитивно falls behind. п.с. мислам дека премоќен е маркетингот на Samsung за да може да му конкурира било кој андроид од 700-800 евра.
   
 2. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  Нов апдејт за М9, подобрување на камерата линк. Не е којзнае што, но пак е подобро од што беше, но далеку е од другите flagship мобилни (iPhone 6, S6 итн)
   
  На dejan_str му/ѝ се допаѓа ова.
 3. dejan_str

  dejan_str
  Unbeatable

  8,154
  4,865
  8 Април 2011
  Машко
  Ке се научат HTC да прават саглам камери за флагшип смартониве некогаш? Дури на ОIS штедат! Тоа им е единствена "Мана" . UIto работи супер, прекрасно! дизајнот и изработката им е одличен, батеријата е одлична, екранот е прекрасен ама камерата им е просечна, воопшто не се вклопува со конкуренцијата. Секој флагшип смартфон треба да е комплетен производ, не смее да има недостаток во изработка, екран, батерија, камера, уи и тн. Oсобено не ако е еден од најскапите флагшип смартфони на пазарот.
   
 4. boro1

  boro1
  Practice makes perfect

  1,636
  1,295
  13 Август 2009
  Машко
  Штета, одличен телефон со тапа камера :(
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
  gremlin, Војвода, Borsa и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 8. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,067
  1,373
  17 Јуни 2009
  Машко
 9. Војвода

  Војвода
  Unstoppable

  2,137
  3,451
  26 oктомври 2012
  Машко
  Богами точен е насловот :) Навистина има неколку изненадувања :D Позитивни/негативни, што е битно, изненадување си е изненадување. :)

  Sent from my Redmi Note 3 Pro
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,704
  13,068
  2 Август 2012
  Машко
  Три факти за HTC 10 за да прекине глорифицирањето на Galaxy S7 кој некои пробуваат да го претстават како panacea, uber телефон односно најдобар на светот (а не е пошто има прекрасен хардвер и „лагирај ми нежно“ UI)

  1. Има квалитетен DAC и појачало за слушалки и приклучувањето на слушалки со голем отпор нема да го фрли на колена како другите телефони.
  2. OS-от е исчистен од ѓубре. Sense UI е доведен до совршенство
  3. Подржува Apple AirPlay односно истиот е имплементиран на системско ниво што го прави прв Android телефон во светот кој го имплементирал ова
   
  На The Geek Boy и the_maker им се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
  1. Од фактите не се бега, глорифицирање ќе има се додека конкуренцијата не ги надмине, исто како што се глорифицираат од твоја, моја, и страна на сите ентузијасти Noctua, Asus, Intel итн така се глорифицираат и телефоните, ссд-та, и мемориите на самсунг - пример, има добрааа причина за тоа. UI-то не лагира, 8890 лета (14 апликации од кои 5 игри у рам без релоад) како и 90% од фунционалностите на touchwiz се исклучени на дифолт, предноста на сток или блиску до сток искуство сега е помала од порано, многу помала би рекол- освем ако немаш Nexus уред па апдејтите да бидат предност.

  2. DAC-от, иако очигледно подобар него кај другите телефони, прашање е колку ќе биде подобар...Exynos чипсетот користи Wolfson DAC, така да сем за аудиофили, со по квалитетни слушалки, тешко дека тоа е некоја голема предност, големата предност ќе беше HTC да не направија епик фејл потег, и да го тргнат 2-от звучник, па така сега имаме мизерно моно, наместо стерео, тоа е разликата од Samsung, они идат напред скоро секогаш, а другите неретко се враќаат

  [​IMG]

  3. Meh
   
 13. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,277
  20 Февруари 2011
  Машко


  NICE !!
   
  На mviktors и psyside им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008


  "Најдобрата" предна камера со OIS губи од друга просечна без OIS во видео мод, па дури и во low light фотографија?

  Најдоброто аудио во светот, губи од телефон со водотпорност т.е. филтри на звучниците - микрофоните?

  Задната камера, не правам муабет

  HTC ? :oh::oh::oh:
   
 15. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,704
  13,068
  2 Август 2012
  Машко
  Тестов е феил и не го признавам.
  Дури не видам слика со EXIF, ништо..
  И за звукот. Графикони, мрафикони.. све да се стави. Во денешно време тоа не е тешко.
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
 17. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,277
  20 Февруари 2011
  Машко
  Mozebi prednata kamera kaj HTC 10 e malce po temna od S7 ali e po stabilna i toa mnogu postabilna, zadna kamera nema utka S7 > All i za Slika i za Video
   
 18. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  го има негде HTC 10 во Скопје да се пипка?
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
  И кога човек помислил дека видел се :)  ~ 280$

  Screenshot_2.jpg

  what_year_is_it.jpg
   
  The Geek Boy, xnickx и на the_maker им се допаѓа ова.
 20. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,148
  4 Јули 2013
  #мoрaдaегрешкa :D

  Sent from my LG G2 mini
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 21. xnickx

  xnickx
  On your way to fame

  619
  851
  20 Декември 2014
  Машко
  Ја стварно не знам што се глупираат со вакви производи, наместо да извадат телефон со конкурентни спецификации и цени а-ла Шаоми, ХТЦ вадат телефон со снапдрагон 400 (што веќе се смета за чипсет за саати). Таман мислиш се извадиле од кал со ХТЦ 10, они вадат вакво џубре.
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
  S400 пред 3 години беше џанк, а сега? :oh::oh::oh::oh:

  Едит, аууууууууууууу што видов!!!!!!!

  "The Desire 10 Lifestyle is targeted to be somewhere around 250 GBP with a Snapdragon 400 which doesn’t really seem to be enough SoC for the target price"

  sgKH8u.gif
   
  На Војвода и RagingDemon им се допаѓа ова.
 23. xnickx

  xnickx
  On your way to fame

  619
  851
  20 Декември 2014
  Машко
  Ко Helio P10 да е нешто подобар кај прото, за телефон што ќе кошта сигурно околу 20.000к.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,929
  27,606
  4 Септември 2008
  Се зезаш? уствари P10 е 3x побрз, тоа е таа фантастична логика на HTC LOL
   
 25. xnickx

  xnickx
  On your way to fame

  619
  851
  20 Декември 2014
  Машко
  Златен снепдрегон 650, и цена за прото од 15.000 и се' ќе беше супер, ама ХТЦ изгледа се надева дека нафта пијаме.
   
  На STEFF и psyside им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...