1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

HTC паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  [​IMG]


  Оваа тема ќе ја користиме за све што е поврзано со HTC уредите, нови модели, освежувања, подесувања, трикови, флешување на ромови итн.

  Можете слободно да поставувате прашања, да дискутирате све што ве интересира, да споделувате новости и све што е поврзано со овој бренд кога се работи за нивната линија на паметни телефони.
   
 2. architect

  architect
  Unstoppable

  1,974
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  еднаш корисник на htc флегшип и никогаш повеќе. корисничка подршка нула, а квалитет дискутабилен со голем број на грешки и мани во уредите.

  1. за да им се продаваат нови телефони ја прекинуваат корисничката подршка целосно и нема да видите апдејт за андроид наредната година.
  2. голем број на скриени мани во самиот хардвер на телефонот кој ги откривате додека го користите уредот.

  ако некој планира некогаш да купува хтц нека размисли пред да купи, единствена добра страна е дизајнот и квалитетот на маската.
   
  На Rac58 и bobmkd им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,939
  27,610
  4 Септември 2008
  Не е лошо да ги нaведеш маните кои си ги открил. Апдејти нема? колку што знам HTC One ќе добие Android L, така да незнам колку си во право за поддршката.
   
  Последна промена: 30 Септември 2014
 4. Hristijan_95

  Hristijan_95
  Gaining Experience

  292
  173
  17 Мај 2012
  Машко
  ИТ
  Имам користено повеќе HTC, и телефоните се топ, ама откако ќе ги рутувам и ќе се занимавам со нив неколку дена да си ги средам по мое и да ми функционира се како што треба. На сток ром, стално лаг има и такви глупости. За хардвер, секаде слушам дека биле проблематични, ама искрено ниеден проблем до сега не сум имал.

  Малце внатре им е се напикано кабли и флетови на сите страни. Се на се, океј телефони. Со новиве модели неам баш искуство, ама на неколку пати сум чепкал и ми изгледаат одлично. За дизајн не правам муабет, еден од најдобрите. :)
   
 5. borcep

  borcep
  Practice makes perfect

  903
  1,450
  12 Септември 2013
  Машко
  Можеби не му е место на прашањето тука, ама подобро отколку да отворам нова тема за глупости од механичка природа. ХТЦ 300, каде би можел да најдам тач + екран? Пробав со пребарај на форумот ама слабо со резултати.
   
 6. bobmkd

  bobmkd
  Gaining Experience

  362
  187
  18 ноември 2008
  Машко
  Имам Desire 200 со андроид 4.0, официјален апдејт нема, дали може некој да предложи добар РОМ? Би го фрлил ама сега за сега не планирам подновување така да заглавен сум со овој.
   
 7. architect

  architect
  Unstoppable

  1,974
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  quad core 1gbram .... заглавен на 4.2.2. зашто политиката наложува да се шиткаат новите телефони а старите кој ги врти.
  еден од проблемите после 7 месеци користење
  [​IMG]
   
  RagingDemon, psyside и на UnderMyRules им се допаѓа ова.
 8. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  Како сте задоволни од htc Desire 310?
   
 9. xhktw

  xhktw
  Practice makes perfect

  1,229
  1,312
  2 Август 2009
  One X 32GB so puknat ekran, no funkcionalen touch kolku bi idel? Me mrzi da chekam da stigne od ebay, edniot seller ne prati na vreme pa stigna refund, za drugo pak treba da gubam mesec dena. Btw 1000 denari e original staklence.

  Ako ima nekoj zainteresiran neka pishe porache so cena.
   
 10. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
  http://reklama5.mk/AdDetails?ad=1362911
   
 11. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  Дали мислите дека НТС го оправдува имиџот на лидер во иновации / дизајн / функционалност или ова ќе му биде последниот промашен проект? HTC-One-M9-full-around-gold-on-silver.jpg HTC-One-M9-full-around-gunmetal.jpg
   
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  1. Од каде па ХТЦ искочи дека е лидер?
  2. Зашто е ова промашен проект?

  ХТЦ М8 е одличен телефон, да личи на М7 (кој е исто така одличен телефон), да и М9 ке личи на претходните два, ама не гледам дека тоа е баш нешто посебно лоша карактеристика. Сите ајфони од прв до последен се поклопуваат во 90% од дизајнот, тоа што сите генерации личат еден на друг е знак на препознатливост, а не на неинвентивност. Мислам дека еволуцијата во изгледот на телефоните ке успори малце, тој е изгледот, на ред доаѓа развојот на технологијата, перформансите и функционалностите.
   
  aleksuperior, AlexM и на Borsa им се допаѓа ова.
 13. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  1. НТС бил лидер многу пати во многу сегменти.. Да не ги набројувам сега пак..
  2. Веќе 2-3 години се на работ на банкрот, затоа што сем М7-8 другите уреди им се целосно фијаско за таква една компанија, и не им дозволува да имаат никаков развој напред.

  Развојот е условен со профитите. Ако некој има пари за R&D и за Маркетинг, тогаш е скоро предодреден да успее.. НТС почна маркетинг пред 2 години, како спонзор на Champions League, но тоа не е доволно да се бори со љутиот ривал Самсунг. Самсунг веќе до сега има продуцирано 6-7 видео реклами кои чинат кој знае колку милијона само продукциски, а да не зборуваме закуп на медиуми и PR текстови на сите што постојат веб страни.

  Полека се вратија со М8, но тој концепт веќе е стар, и тешко може оваков наследник да го подигне на ново ниво. НТС беше прв што направи еден de-bloated ROM, со тоа што почна да ги вади поголемите апликцаии на PS, и да ги апдејтира независно од ОТА-та. А второ, развојот на дизајнот никогаш нема да услори, како што и развојот на харверот, а све тоа е условено од развојот на апликациите. Каде што еден FB сега „тежи“ 100 МБ, а неговиот cache се полни до 1 ГБ.. Кој телефон тоа ќе го врти, ако не е машина од последниве 1-2 години..
   
  kamenko, angel485mk, voah и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Па од погоре изнесеното, јасно се гледа дека Самсунг е лидер (за жал), ХТЦ бил, сега само се труди да остане меѓу првите 5-6. Според мене единствен проблем со ХТЦ е маркетингот, а дека немаат друг телефон освен М7/8/9, исто ти е и кај Самсун, и они го имаат Ноте и ај да речеме С5/6 (С4 е фејл, намерно е изоставен).
   
  На kamenko и the_maker им се допаѓа ова.
 15. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  Па генерално да.. Само што самсунг на голема врата во 2014-та буткаше повеќе од 65 модела со разни конфигурации поделени по пазар / оператор / тип на чипсет / стар-нов модел / ко-брендирани со оператор и све остало... ХТЦ ако не ги бутка и продава првите 2-3 модела пропадна..

  Мали се они, за жал, и тешко сами ќе ја сменеа состојбата кога е Самсумг во трка. Меѓутоа, овој модел им е најбитен од кога постојат. Затоа и коментирав. Или ќе останат да продаваат 1 премиум телефон и на него добро да заработат или све може да се случи. Па и да ги купи некој.. Во Кина ХТЦ нема да продаде ништо од тие евтините телефони, по евтин од кинез дома нема шанси :) плус се лојални за кинески марки кинезите..

  Само Америка и Европа им е пазарот, а ако М9 се воздивне на "криљата" на М8 и отиде подалеку, ќе биде супер. И јас ќе бидам искрено среќен :) :)
   
  На kamenko и Oktar им се допаѓа ова.
 16. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,842
  3,951
  5 Јули 2013
  Не, најголем проблем на HTC не е маркетингот, туку е жолчниот напор што треба да го вложи корисникот за да стави custom rom или направи било каква модификација(што всушност е и смислата на Android како платформа, customizable), а тоа повлекува многу слаб интерес кај упатената заедница, а пак тоа повлeкува слаб развој ( во споредба со Samsung) и послаб интерес кај купувачите. Тука Samsung брилјира! А исто така и останатите од тој ранг. HTC беше лидер во времето кога другите не знаеја што е смартфон. Откако Apple им кажа( нив кој им кажа и од каде добиле инспирација нема да навлегувам) што се може да прави еден модерен телефоно, сите почнаа да влегуваат во таа нова класа на телефони наречени смартфони ( кои и претходно постоеја, но ги нарекуваа бизнис телефони, а уствари беа во суштина ист концепт, само што не беа со тач технологија).Значи од моментот кога на пазарот влезе посилно Samsung, HTC отиде во историја. Сега нешто се обидуваат само на хартија да бидат добри.

  Упатство за модификации на Samsung:
  1.Download Odin.
  2.Connect your phone.

  Упатство за модификации на HTC:
  1. S-off ( read this manual )
  2. Root ( read this manual )
  3. ... Read this manual
  4
  .
  100. ... Read this manual and you are done! :D

  Дури и LG го надмина HTC.
   
  На architect и the_maker им се допаѓа ова.
 17. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,769
  11,372
  23 oктомври 2012
  Машко
  Абе види сега... 90% од корисниците на самсунг кои јас ги знам... имаат сток ром. Навистина е доста поедноставно флешувањето кај Самсунг, ама не би ркеол дека тоа е пресудно, сепак маркетингот си го прави своето.
   
 18. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,842
  3,951
  5 Јули 2013
  Тоа е тоа, требало да си земат мобилен со Windows Mobile тие кои ги знаеш. :) Би рекол iPhone, телефон кој секој сака го купи и би купил веднаш да не беше нереално скап :) Затоа, Nokia има одлични WP телефони. Кога купуваат Android купуваат и подршка од заедницата и отворена платформа. Да купиш отворена платформа и да користиш сток ром е за мене несфатливо. За мене :)
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 19. voah

  voah
  Баниран/a

  626
  499
  5 Септември 2014
  Да се уклучам на кратко :)
  Никој не споре дека дизајнот и не е лош но е Не Успешен...што е многу битно...
  Ајфон сите личат еден на друг но се продаваат...
  Хтц утна со м7 се досокрши со м8 (со продажба) а сега со м9 прават пак ист или сл Телефон со скоро 10 мм дебелина и пак испакната камера ...не заебавај :)
  Ако тоа го направат дефинитивно ке имаат тешка година со профитот...
  Ова во секој случај нема да биде телефон кој ке има голема продажба посебно па по најавената цена од 750 евра...
  М8 за 400 евра не му се продава ми вадат исти телефон за 750...
  Искрено се надевам дека нема да биде ваков м9.
   
  На the_maker му/ѝ се допаѓа ова.
 20. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
 21. prolivot

  prolivot
  Gaining Experience

  199
  213
  28 Декември 2014
  Многу мал број се луѓето што сакаат да се заебаваат со индијци на xda. Самсунг си изгради бренд што е на скоро исто ниво со епл. Рачунај дека на многу луѓе телефонот им е статус симбол и главно во америка или имаш ајфон или самсунг. ХТЦ праи супер телефони али ја изгубија битката одамна.
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 22. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,797
  19 Мај 2011
  Машко
  HTC ONE M9
   
  На aleksuperior му/ѝ се допаѓа ова.
 23. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,867
  5,941
  14 Август 2014
  Машко
  Тоа е тоа, истиот дизајн, само подобрен харвер. Искрено, ова е телефонот што требаше М8 да биде, не М9... Со Sense 7.0 изгледа дека помазно работи, но кога ќе се појави со цена од 45.000 ДЕН ќе биде стварно лошо. Порано се зимаа преку оператор, јас сум плаќал секогаш по 16-20.000 доплата на тарифа од 2.500-3.500 ден, ама било пред неколку години. Сега за сите тие пари има доста избор, реално..
   
 24. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,057
  516
  7 Март 2014
  Машко
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 25. architect

  architect
  Unstoppable

  1,974
  2,359
  27 ноември 2008
  Машко
  Архитект
  одамна се епик фејл хтц, за 2 години овој нов М9 модел нема да постои во нивната корисничка подршка т.е. ќе биде заглавен на некој праисториски падејт што не е случај со телефоните на епл или самсунг. А која е поентата да купиш телефон со хардвер на кој можеш да работиш 3dmax а истиот да нема подршка. А зашто ќе го направат тоа, за да им се шитка пример М15 кој е со исти хардверски или слични преформански како М9. Сами си пукааа во колено, еднаш хтц корисник и никогаш повеќе.
   
  На Oktar и Costigan_Jr им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...