• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Hackintosh

  • Ја почнал/а темата
  • #126

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Јас не сум за било каква УСБ wi-fi карта, сите прават одреден проблем, на пример од слип не излегуваат и лаптотпот бара рестарт, најдобро е да ја замениш со компатибилна. Тука внимавај на изборот на соодветна wi-fi карта и почекај подобро и месец дена, а ако сакаш во меѓувреме да работиш на хакинтош има една карта на реклама5 која е компатибилна за 350 денари.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #127

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
WIFI USB TENDA проверена лично од мене дека работи на хакинтош... само не сум ја проверил на Сиера туку на Ел Капетан.
 
Последна промена:

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
329
389
Инсталирав Sierra, преку MultiBeast инсталирав Clover, рестартирам лап топ, одбирам преку Clover Mac OS X, ми се појавува логото, loading-oт се полни до некаде 50% и ми се појавува black screen и седи така. Можно решение?
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
329
389


Мал апдејт до кај стигнав со инсталацијата. Претходно кловерот погрешно сум го инсталирал, некако пројде бутот ама ни тастатура, ни тачпад, ништо не работеше. Реинсталирав, го средив кловерот, си бутира без проблем сега. Фала на @Isak Keyten за торентот.

Уште да ги средам звукот, графичката и тенда вифи стикот. :D
 

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
За tenda wi-fi стикот имав еден фикс ама ќе морам да го побарам и да ти го пратам.
графиката и звукот - за што модели станува збор?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
329
389
Intel HD 4000 и Intel High Definition Audiio.

edit:
Intel HD 4000 инсталиран со помош на линков.
 
Последна промена:

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,607
2,113
Дај споделете на што компоненти сте успеале да инсталирате. Периодов имам повеќе време, па сакам да пробам. Или некој ако не го мрзи, нека направи buyer guide од моменталните залихи кај нас.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Дај споделете на што компоненти сте успеале да инсталирате. Периодов имам повеќе време, па сакам да пробам. Или некој ако не го мрзи, нека направи buyer guide од моменталните залихи кај нас.
Моето пц е пишано во спекс
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,607
2,113
Моето пц е пишано во спекс
Нели Асус не беа погодни плочи, или го усовршија Hackinthos-от?

Пример - дали е можно на конфигурација у потпис/спекс да инсталирам? (порано прашував во темава, добив одговор дека на Асис плоча - узалуд замарање)
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
367
383
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Дај споделете на што компоненти сте успеале да инсталирате. Периодов имам повеќе време, па сакам да пробам. Или некој ако не го мрзи, нека направи buyer guide од моменталните залихи кај нас.
Имаш во потпис кај мене...ако наидеш на проблем, пиши.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Нели Асус не беа погодни плочи, или го усовршија Hackinthos-от?

Пример - дали е можно на конфигурација у потпис/спекс да инсталирам? (порано прашував во темава, добив одговор дека на Асис плоча - узалуд замарање)
Така имав и ја читано па со лес пројдов :) Док не пробаш неам да знаеш
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Се надевам, спаѓа во оваа тема.

Одамна не го бев пуштил VirtualBox-от со Мекот 10.8 (ваљда е планински лав) и ме дочека ова:

VirtualB_Mek.png

Претпоставувам дека е поради апдејтите на VirtualBox. За секој случај, ги реставрирав имиџот и конфигурацијата од бекап, и исто е. Конфигурацијата работеше неколку години.

Дали е лесен фикс (да го најде boot device) или чорба?

Сториџ контролерите се вака:

Untitled.png

и правени се според некој guide (веројатно да имитираат некој вистински Мек). Не се сменети, ништо не е чепнато од тогаш кога работеше. Само Виртуелната Кутија е апдејтувана повеќе пати и гледам дека во конфигурацискиот фајл има многу промени.

Менував овде и џабе:

Untitl.png

(оригиналот според guide-от беше второто)
 
Последна промена:

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Се надевам, спаѓа во оваа тема.

Одамна не го бев пуштил VirtualBox-от со Мекот 10.8 (ваљда е планински лав) и ме дочека ова:

Погледнете го атачментот 57281

Претпоставувам дека е поради апдејтите на VirtualBox. За секој случај, ги реставрирав имиџот и конфигурацијата од бекап, и исто е. Конфигурацијата работеше неколку години.

Дали е лесен фикс (да го најде boot device) или чорба?

Сториџ контролерите се вака:

Погледнете го атачментот 57282

и правени се според некој guide (веројатно да имитираат некој вистински Мек). Не се сменети, ништо не е чепнато од тогаш кога работеше. Само Виртуелната Кутија е апдејтувана повеќе пати и гледам дека во конфигурацискиот фајл има многу промени.

Менував овде и џабе:

Погледнете го атачментот 57283

(оригиналот според guide-от беше второто)
Проба ли да ја апдејтираш веризјата на VirtualBox?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Проба ли да ја апдејтираш веризјата на VirtualBox?


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
Пробав веќе две верзии, сега има нова и треба да најдам време да ја инсталирам. А не сакам да се враќам премногу назад поради другите виртуелни машини.
 

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Пробав веќе две верзии, сега има нова и треба да најдам време да ја инсталирам. А не сакам да се враќам премногу назад поради другите виртуелни машини.
Следно што би ти сугерирал, не ти ги знам потребите но подобро мислење имам за Parallels (па макар и пиратска верзија)...
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Мислам дека проблемот е на страната на Мекот, не може да најде boot sector или партиција или како и да му се викаат неговите еквиваленти. Најдов нешто за истиов проблем на вистински Мекови, како и на емулации, но треба да ги проучам/најдам/симнам алатките што се спомнуваат.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Пробав веќе две верзии, сега има нова и треба да најдам време да ја инсталирам. А не сакам да се враќам премногу назад поради другите виртуелни машини.
За vbox да емулираш OSx ти треба пач.
А по торенти моеш да најдеш и готов vbox image инсталиран само да го упалиш во твојот vbox.
Ти ванила скроз пробуваш?
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
За vbox да емулираш OSx ти треба пач.
А по торенти моеш да најдеш и готов vbox image инсталиран само да го упалиш во твојот vbox.
Ти ванила скроз пробуваш?
Работеше Мекот (инсталацијата) неколку години. Се водев според ова (мислам). Го правев сосе тие финти ли се, печови ли се, таму (и за Виртуал Бокс и за имиџот).
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Работеше Мекот (инсталацијата) неколку години. Се водев според ова (мислам). Го правев сосе тие финти ли се, печови ли се, таму (и за Виртуал Бокс и за имиџот).
Не брат нема ништо овде во туториалов за patch.
Буквално patch го пушташ и едитува некои фајлови во vbox за да може да работи.
Не може да се водиш по туториал стар 5 години и да се надеваш дека ќе работи зашто некад работел.
Најди понов туториал барем.
 
A

aleksandar.divitarov

Гостин
Едно прашање пробав да инсталирам MacOS Yosemite ама стигнува да одберам хард диск и толку не го чита ни ссдто ни хард дискот....
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,776
12,188
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не брат нема ништо овде во туториалов за patch.
Буквално patch го пушташ и едитува некои фајлови во vbox за да може да работи.
Не може да се водиш по туториал стар 5 години и да се надеваш дека ќе работи зашто некад работел.
Најди понов туториал барем.
Тоа не ми бега, но тоа значи и почнување од нула. Ќе пробувам уште некое време да го проработам, па ќе барам нешто друго (се надевам и поново).

И ова ми изгледа како истиот метод, значи бил популарен на времето, а имиџот што се симнувал бил pre-patched. Да печуваш инсталација на Виртуал Бокс е лудост, прво новите верзии си проверуваат hash и се дигитално потпишани (не стартува ако cryptographic services не е стартуван), а второ, тоа треба да го правиш за секоја нова верзија (излегуваат прилично често, на месец, максимум до два). А сакам да имам нови верзии поради исправени багови/брзина на другите виртуелни машини.

Јас се сомневам дека Виртуал Бокс намерно го скинале тоа / смениле конфигурација за да биде некомпатибилно. Во тоа време (2013) банираа од форум само ако прашаш за инсталација на Мек. Добро, не банираа, само бришеа постови. Loophole-от беше што дозволуваа серверски верзии и затоа ова беше можно. Не знам што е работата што ги има МекОс-овите во конфигурација, но не верувам дека огромна фирма како Oracle би се зајала со Apple - не си вадат тие очи меѓу себе. На форумот уште стои предупредувањето (демек само на Мек хардвер). И уште бришат/затвораат/не одговараат на постови што не се на Мек хост.

Инаку, сега неќе да бутира ни од ЦД (од ИСО-ата од кои порано бутираше). Слична грешка, но друга, најдов нешто, но треба уште да истражувам.
 
Последна промена:

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Не знам искрено ја знам дека последен пат коа стаив сиера на вбокс беше со ванила имиџ и некој си вбокс пач кој идеше со торентот од имиџот.
А дали е лудост да пачуваш или не ич небитно ми беше зашо не се занимавам со тоа по дифолт и ич не ми беше битно дали ке се зезне вбоксот или не.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,217
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно