• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Hackintosh

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
640
598
ок, глупа работа што виртуелките имаам многу мала меморија за дисплеј :confused:

ти подобро да направиш дуал боот со пц-то што ти е во потпис, помалку проблеми ќе имаш отколку на лаптопот (отклучен биос, подобри перформанси)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Ко шо спомнав пред тоа пребавно и преграфички лимитирано е на виртуелка. Само шо пробав значи вчера ставив виртуелка на стариот лаптоп.

Иначе компјутерот во потпис знам дека е хакинтош спремен, ама проблемот е шо немам стално пристап до него.

Лаптопов ко шо посочив веќе има гајд за него:

[Guide] Lenovo Thinkpad L450 with Clover Yosemite

Само шо е со Јосемит, а под него има некој шо пишал додатни измени и за Ел Капитан.

Ама главниот проблем е креирање на бутабилно УСБ со кловер сеа за сеа. Најдов едно за под виндоус, со некоја алатка трансмак и ги има и фајловите и сеа тоа ќе го пробам...

How to create OS X 10.11 El Capitan USB Installer on PC - Techsviewer

Проблемот е шо имав виртуелка со High Sierra и не бива да даунлоадираш El Capitan. А хај сиера видов дека не вреди да се мачам пошо колку поново толку потешко било за инсталирање читав.

Има типци се фалат дека без проблем средиле и Sierra на истиот лаптоп, ама стварно не им ги разбирам референците шо им значат... Не знам... Глупо е и грдо е, и волку ебанции со една ебана работа на ебан компјутер не сум видел.

Да, ќе кажеш нормално е пошо нели сакаш да правиш хакинтош, ама не е така - сите имаат отворени податоци за да може драјвери да прават само епл се курчи, а на линукс базирани се.
 

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
640
598
Креирање под виндовс никогаш не ми успеало...

Вака ми успеа:
- МАК виртуелка
- Унибист+Мултибист од тонимак86
- ЕлКапитан (апликацијата т.е. фолдерот од 4-5 GB) се копира во Applications (исто како да си го даунлодирал од апстор)
- усб кое дозволуваш виртуелката внатре да го контролира
- профит ? :)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Го пробав тоа веќе со Виртуал Бокс ама не успеа. Видов туторијали дека го прават тоа со VMWare ама за тоа требаше друг имиџ да симињам и прво ќе пробам ова со Трансмак или како и да се викаше...

Нетов не ми е најсјаен деновиве и одзима многу време секоја од пробиве.

Веќе конвертирав виндоус на GPT а одамна невклучен лаптоп морав и виндоус апгрејд и активации (клучот не ми го познаваше па морав најнова десетка па од биос да го вадам клучот па да го ставам у активејт...) - абе патешествија. А осеќам тек допрва ќе се ебанциите хахаха. Уше ако треба биос да ревертирам заради големината на видео меморијата шо е по дифолт 128 мегабајти у оваа верзија на биос...
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Ништо не бидна со трансмак хахах, одиме со БД Јутилити и друг туторијал али прво симињам нешто шо се надевам е ВАНИЛА ЕЛ КАПИТАН од сајт шо се вика мак торентс...
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Симни Мек инсталација од ру-тракер. Има и туторијали со инсталацијата како да направиш bootable usb.
Ова е тајната на мојот успех.

Океј не е баш тајна мислам дека иам кажано неколку страни наназад.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Абе ајде тргнав со ванила па да одзипувам со 7zip има и јутуб туторијали али ова е говнарии. 20 екстракти подоцна уште ги немам тие base system фајлови шо ми требаат ради грешки у екстракт поради прајмари партиции. па ај сеа екстракт преку конзола... глупости... губам по 20 минути на екстракт пошо сите се тешки компресии а ова е HDD не е SSD
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
И тоа гледам сеа поентата е пошо треба да користи некој ZERO LIB CRC за проверка на редундантност - а у нормален виндоус моуд изгледа нешто друго прави и пука грешки.
Untitled.png
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
И тоа гледам сеа поентата е пошо треба да користи некој ZERO LIB CRC за проверка на редундантност - а у нормален виндоус моуд изгледа нешто друго прави и пука грешки.
Погледнете го атачментот 62279
Дечко. Послушај не и симни си спремен усб имиџ од рутракер со среден кловер и се.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Океј, најдов едно такво, готов УСБ имиџ, и има туторијал кој користи некојси R-Tools за да го аплицира на УСБ... валјда утре ќе пробам тоа пошо дур се симне таман.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
617
637
Скопје
Јас продавам MacBook 2010, 7/10 козметички и без полнач. :/
Ако ти врши работа и успееш да најдеш полнач би ти го дал за евтино.

Ако си заинтересиран пиши ќе ти кажам точен модел и ќе ти пратам слики.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Кревам раце. Не може ни до инстал да се стигне. Креирав УСБ и 2 саати пробувам варијации на фиксови од нет за тој некој OsxAptioFixDrv-64 efi пошо откоа ќе се крене Clover и ќе идам на boot OSX installer ми заглавуе на 3 линии текст и еден тон ++++++++++++++++++++++++++++ знакчиња, и толку... цело време истото. Нека се носи.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
880
771
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
i7 2600 w/CM Hyper 212+
Motherboard
ASRock H61M-VG3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + 2TB WD20EZRX
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
12GB DDR3 @ 1333MHz
Video card
MSI RX570 GAMINGX 4GB
Case
CoolerMaster Elite 335U
Mouse
Glorious Model O (Matte White)
Keyboard
Anne Pro 2
Audio
Creative Play 3 w/ Sennheiser HD 215
Monitor
ASUS VG248QE/Dell 1909W
OS
Windows 10
Кревам раце. Не може ни до инстал да се стигне. Креирав УСБ и 2 саати пробувам варијации на фиксови од нет за тој некој OsxAptioFixDrv-64 efi пошо откоа ќе се крене Clover и ќе идам на boot OSX installer ми заглавуе на 3 линии текст и еден тон ++++++++++++++++++++++++++++ знакчиња, и толку... цело време истото. Нека се носи.
за osx мораш да имаш во биос упалено execute disable bit(xd bit), а и обично доста време се лоадира сетапот, остај го 10тина минути
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Го оставив џабе беше, и не беше проблем со биосот ова пошо следев се шо пишуваа за биос совети... не е битно значи не вреди замарањето.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Го оставив џабе беше, и не беше проблем со биосот ова пошо следев се шо пишуваа за биос совети... не е битно значи не вреди замарањето.
Сочуство. Некои конфигурации едноставно не се компатибилни.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
960
954
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
не се замарајте со Hackintosh, јас една две години се замарав и ништо не постигнав и го баталив, си зедов и мек за меракот да ми помине...
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
не се замарајте со Hackintosh, јас една две години се замарав и ништо не постигнав и го баталив, си зедов и мек за меракот да ми помине...
Зашо да не се "замараш" ако во мојов случај целиот хакинтош е плаг енд плеј?
Буквално поише се замарав со виндоус 10 и иљадите срања шо требав да ги упалам и изгасам за да работи ко виндоус 7 шо си работеше.
 

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
960
954
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Зашо да не се "замараш" ако во мојов случај целиот хакинтош е плаг енд плеј?
Буквално поише се замарав со виндоус 10 и иљадите срања шо требав да ги упалам и изгасам за да работи ко виндоус 7 шо си работеше.
Не е стабилен на долг рок, се случување да го реинсталирам после некое време, рандом мрзнење итн, не е тоа тоа... Али ако си среќникот кај тебе да не прави така тогаш фурај и не се замарај :)
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Не е стабилен на долг рок, се случување да го реинсталирам после некое време, рандом мрзнење итн, не е тоа тоа... Али ако си среќникот кај тебе да не прави така тогаш фурај и не се замарај :)
Ни еднаш не ми замрзнал ниту закочил ниту нешо се избагирало а 2 години го фурам :)
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
73
83
Скопје
Nem_Akata's setup  
Processor & Cooler
Core i5 3570 3.4GHz
Motherboard
Fujitsu P710
Storage
2x120GB SSD 2.5TB HDD
RAM
8GB
Case
Fujitsu P710
Keyboard
IBM Model M 1987
Audio
Scarlett Solo DAC, Bowers & Wilkins DM14, Philips FA960
Monitor
Benq 24" GW2470H
OS
OS X 10.9.5 / 10.11.4
Не е стабилен на долг рок, се случување да го реинсталирам после некое време, рандом мрзнење итн, не е тоа тоа... Али ако си среќникот кај тебе да не прави така тогаш фурај и не се замарај :)
Дијагностика се прави одма кога се инсталира успешно, за после една недела да не му текне да ти вади kernel panics или не знам што. Ако имаш достигнато нативен power management (CPU поддршка) во глобала нема шанси да имаш некои посериозни проблеми. Повеќе од 4 години поминав на Хакинтош на еден Тошиба лаптоп, во тој период ниту еднашка не сум имал проблем, и интересното беше што можев и било каков update да правам од Mountain Lion (10.8 верзија) па се до најновиот High Sierra, како нативен Mac. Кликаш Update/Upgrade и то е то, а и се` си работеше.

Сега земав Fujitsu брендиран PC, се мачев 2 дена само за да стигнам до инсталацијата, но кога ќе го средиш еднашка - тоа е тоа. Еве го и овој си фура без никаков проблем, а и не очекувам изненадувања во блиско време :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,743
Мислења
856,577
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно