Hackintosh

Дискусија во форумот 'Mac OS' започната од svetot, 16 Јули 2015.

1. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

322
    256
    20 ноември 2013
    Машко
    неосигуран
    ок, глупа работа што виртуелките имаам многу мала меморија за дисплеј :confused:

ти подобро да направиш дуал боот со пц-то што ти е во потпис, помалку проблеми ќе имаш отколку на лаптопот (отклучен биос, подобри перформанси)

2. toshex

toshex
    Unstoppable

2,682
    2,256
    18 Септември 2013
    Машко
    Ко шо спомнав пред тоа пребавно и преграфички лимитирано е на виртуелка. Само шо пробав значи вчера ставив виртуелка на стариот лаптоп.

Иначе компјутерот во потпис знам дека е хакинтош спремен, ама проблемот е шо немам стално пристап до него.

Лаптопов ко шо посочив веќе има гајд за него:

[Guide] Lenovo Thinkpad L450 with Clover Yosemite

Само шо е со Јосемит, а под него има некој шо пишал додатни измени и за Ел Капитан.

Ама главниот проблем е креирање на бутабилно УСБ со кловер сеа за сеа. Најдов едно за под виндоус, со некоја алатка трансмак и ги има и фајловите и сеа тоа ќе го пробам...

How to create OS X 10.11 El Capitan USB Installer on PC - Techsviewer

Проблемот е шо имав виртуелка со High Sierra и не бива да даунлоадираш El Capitan. А хај сиера видов дека не вреди да се мачам пошо колку поново толку потешко било за инсталирање читав.

Има типци се фалат дека без проблем средиле и Sierra на истиот лаптоп, ама стварно не им ги разбирам референците шо им значат... Не знам... Глупо е и грдо е, и волку ебанции со една ебана работа на ебан компјутер не сум видел.

Да, ќе кажеш нормално е пошо нели сакаш да правиш хакинтош, ама не е така - сите имаат отворени податоци за да може драјвери да прават само епл се курчи, а на линукс базирани се.

3. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

322
    256
    20 ноември 2013
    Машко
    неосигуран
    Креирање под виндовс никогаш не ми успеало...

Вака ми успеа:
    - МАК виртуелка
    - Унибист+Мултибист од тонимак86
    - ЕлКапитан (апликацијата т.е. фолдерот од 4-5 GB) се копира во Applications (исто како да си го даунлодирал од апстор)
    - усб кое дозволуваш виртуелката внатре да го контролира
    - профит ? :)

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  4. toshex

toshex
    Unstoppable

2,682
    2,256
    18 Септември 2013
    Машко
    Го пробав тоа веќе со Виртуал Бокс ама не успеа. Видов туторијали дека го прават тоа со VMWare ама за тоа требаше друг имиџ да симињам и прво ќе пробам ова со Трансмак или како и да се викаше...

Нетов не ми е најсјаен деновиве и одзима многу време секоја од пробиве.

Веќе конвертирав виндоус на GPT а одамна невклучен лаптоп морав и виндоус апгрејд и активации (клучот не ми го познаваше па морав најнова десетка па од биос да го вадам клучот па да го ставам у активејт...) - абе патешествија. А осеќам тек допрва ќе се ебанциите хахаха. Уше ако треба биос да ревертирам заради големината на видео меморијата шо е по дифолт 128 мегабајти у оваа верзија на биос...

5. null_ptr

null_ptr
    Gaining Experience

322
    256
    20 ноември 2013
    Машко
    неосигуран
    Богами патешествие, ја имам имиџ од усб се средено али 32 фкин ГБ

Среќно
    t0XHtgJ.gif

Испратено од ONEPLUS A3003 преку IT.mk форум апликација

6. toshex

toshex
    Unstoppable

2,682
    2,256
    18 Септември 2013
    Машко
    Ништо не бидна со трансмак хахах, одиме со БД Јутилити и друг туторијал али прво симињам нешто шо се надевам е ВАНИЛА ЕЛ КАПИТАН од сајт шо се вика мак торентс...

7. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

65
    86
    12 Август 2014
    Машко
    Симни Мек инсталација од ру-тракер. Има и туторијали со инсталацијата како да направиш bootable usb.

На Isak Keyten и toshex им се допаѓа ова.
  8. toshex

toshex
    Unstoppable

2,682
    2,256
    18 Септември 2013
    Машко
    ако не успее ова ќе пробам тоа

9. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,090
    1,232
    25 ноември 2014
    Ова е тајната на мојот успех.

Океј не е баш тајна мислам дека иам кажано неколку страни наназад.

10. toshex

toshex
    Unstoppable

2,682
    2,256
    18 Септември 2013
    Машко
    Абе ајде тргнав со ванила па да одзипувам со 7zip има и јутуб туторијали али ова е говнарии. 20 екстракти подоцна уште ги немам тие base system фајлови шо ми требаат ради грешки у екстракт поради прајмари партиции. па ај сеа екстракт преку конзола... глупости... губам по 20 минути на екстракт пошо сите се тешки компресии а ова е HDD не е SSD

11. toshex

toshex
    Unstoppable

2,682
    2,256
    18 Септември 2013
    Машко
    И тоа гледам сеа поентата е пошо треба да користи некој ZERO LIB CRC за проверка на редундантност - а у нормален виндоус моуд изгледа нешто друго прави и пука грешки.
    Untitled.png

12. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,090
    1,232
    25 ноември 2014
    Дечко. Послушај не и симни си спремен усб имиџ од рутракер со среден кловер и се.

13. toshex

toshex
    Unstoppable

2,682
    2,256
    18 Септември 2013
    Машко
    Прати ми линк у ДМ де, од прееска се утепав барајќи...

14. toshex

toshex
    Unstoppable

2,682
    2,256
    18 Септември 2013
    Машко
    Океј, најдов едно такво, готов УСБ имиџ, и има туторијал кој користи некојси R-Tools за да го аплицира на УСБ... валјда утре ќе пробам тоа пошо дур се симне таман.

На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

257
    193
    12 ноември 2013
    Јас продавам MacBook 2010, 7/10 козметички и без полнач. :/
    Ако ти врши работа и успееш да најдеш полнач би ти го дал за евтино.

Ако си заинтересиран пиши ќе ти кажам точен модел и ќе ти пратам слики.

На toshex и goranzoran им се допаѓа ова.
  16. toshex

toshex
    Unstoppable

2,682
    2,256
    18 Септември 2013
    Машко
    Кревам раце. Не може ни до инстал да се стигне. Креирав УСБ и 2 саати пробувам варијации на фиксови од нет за тој некој OsxAptioFixDrv-64 efi пошо откоа ќе се крене Clover и ќе идам на boot OSX installer ми заглавуе на 3 линии текст и еден тон ++++++++++++++++++++++++++++ знакчиња, и толку... цело време истото. Нека се носи.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Steam.

Steam.
    Gaining Experience

435
    397
    31 Мај 2011
    за osx мораш да имаш во биос упалено execute disable bit(xd bit), а и обично доста време се лоадира сетапот, остај го 10тина минути

18. toshex

toshex
    Unstoppable

2,682
    2,256
    18 Септември 2013
    Машко
    Го оставив џабе беше, и не беше проблем со биосот ова пошо следев се шо пишуваа за биос совети... не е битно значи не вреди замарањето.

19. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,090
    1,232
    25 ноември 2014
    Сочуство. Некои конфигурации едноставно не се компатибилни.

20. DarkoG

DarkoG
    On your way to fame

694
    566
    27 Јуни 2012
    не се замарајте со Hackintosh, јас една две години се замарав и ништо не постигнав и го баталив, си зедов и мек за меракот да ми помине...

На nanorocks му/ѝ се допаѓа ова.
  21. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,090
    1,232
    25 ноември 2014
    Зашо да не се "замараш" ако во мојов случај целиот хакинтош е плаг енд плеј?
    Буквално поише се замарав со виндоус 10 и иљадите срања шо требав да ги упалам и изгасам за да работи ко виндоус 7 шо си работеше.

22. DarkoG

DarkoG
    On your way to fame

694
    566
    27 Јуни 2012
    Не е стабилен на долг рок, се случување да го реинсталирам после некое време, рандом мрзнење итн, не е тоа тоа... Али ако си среќникот кај тебе да не прави така тогаш фурај и не се замарај :)

23. Isak Keyten

Isak Keyten
    Practice makes perfect

1,090
    1,232
    25 ноември 2014
    Ни еднаш не ми замрзнал ниту закочил ниту нешо се избагирало а 2 години го фурам :)

Nem_Akata, ivan88 и на DarkoG им се допаѓа ова.
  24. Nem_Akata

Nem_Akata
    Gaining Experience

63
    72
    26 Мај 2015
    Машко
    Дијагностика се прави одма кога се инсталира успешно, за после една недела да не му текне да ти вади kernel panics или не знам што. Ако имаш достигнато нативен power management (CPU поддршка) во глобала нема шанси да имаш некои посериозни проблеми. Повеќе од 4 години поминав на Хакинтош на еден Тошиба лаптоп, во тој период ниту еднашка не сум имал проблем, и интересното беше што можев и било каков update да правам од Mountain Lion (10.8 верзија) па се до најновиот High Sierra, како нативен Mac. Кликаш Update/Upgrade и то е то, а и се` си работеше.

Сега земав Fujitsu брендиран PC, се мачев 2 дена само за да стигнам до инсталацијата, но кога ќе го средиш еднашка - тоа е тоа. Еве го и овој си фура без никаков проблем, а и не очекувам изненадувања во блиско време :D

Слични теми
  1. Coolzrock
    Одговори:
    23
    Прегледи:
    2,023
  2. dimovdaniel
    Одговори:
    8
    Прегледи:
    1,303
  3. MacedonianBoy123