• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Hackintosh

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,055
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Ново инфо што наидов на гугл срч додека истражував нешто за мене...може да се најдат посебни, готови, модувани биоси со checksum and everything од Apple за графички карти...Не сите,ама има за од типот 7950/7970/280/280X ....а може и дури повеќе беа, ама за овие сум сигурен....Не можам да ве насочам на точните линкови, ама ако покопате малку подлабоко во google search-от ќе ги најдете тие биоси и мислам дека имаше и објаснување како да ги средите и сами...Беше некој едноставен пач за биос го аплицираш, за да може точните кодови да ги впише, после со Atiflash или Ati(win)flash , го програмирате биосот и имате графичка свежа излезена од Apple погонот...
Стварно не ми текнува на линковите, но постојат како записи, ќе ги најдете.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #77

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Zosto sakas Yosemite da go spustis? El capitan e najnovata instalaciona verzija na OS X. Mozebi zatoa ne ti ja dava taa moznost...
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,079
1,277
Скопје
Zosto sakas Yosemite da go spustis? El capitan e najnovata instalaciona verzija na OS X. Mozebi zatoa ne ti ja dava taa moznost...
тоа беше цитат од guide-от. во секој случај успеав „некако“ да се логирам и сега го симнувам El Capitan.

I'll keep you updated.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Ново инфо што наидов на гугл срч додека истражував нешто за мене...може да се најдат посебни, готови, модувани биоси со checksum and everything од Apple за графички карти...Не сите,ама има за од типот 7950/7970/280/280X ....а може и дури повеќе беа, ама за овие сум сигурен....Не можам да ве насочам на точните линкови, ама ако покопате малку подлабоко во google search-от ќе ги најдете тие биоси и мислам дека имаше и објаснување како да ги средите и сами...Беше некој едноставен пач за биос го аплицираш, за да може точните кодови да ги впише, после со Atiflash или Ati(win)flash , го програмирате биосот и имате графичка свежа излезена од Apple погонот...
Стварно не ми текнува на линковите, но постојат како записи, ќе ги најдете.
280х работи OOB само шо ќе ја дава како 7970 (мање више)
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,055
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
280х работи OOB само шо ќе ја дава како 7970 (мање више)
Да. Сеедно е истите драјверски бенефиции ги користи скроз, единствена разлика е што 280X от во однос на 7970 , има постегнати тајминзи на меморијата (но не сите, има и буквално само checksum сменет...)...и секако оние повисоки фабрички клокови од старт...
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Се мислам да инсталирам хакинтош пак, еднаш пробав и успеав со еден руски торент имиџ од усб бутабилно спремно за инсталирање Јосемите на интел, само имав проблеми со звукот и не знаев како да напраам да бутира кловер од писито наместо од усбто. По некое време го средив бутирањето ама звукот ме уби. Исто така вајрлес стикот не ми работеше.

Би се нафатил пак ако некој може да ми помогне со звукот и вајрлесот - бидејки виндоусов ме иритира кога треба да се работи со руби и такви команд лајн срања, а линукс е апла сиромашен со софтвер.

ASUS H81M-K
i5 4460
ASUS 280x
Samsung 850 pro
Realtek® ALC887
Linksys WUBS54GC wifi-stick


Имав најдено некој кекстови за матичната тогаш за наводно да работи звукот али дали не ги инсталирав добро дали не беа они добри неам појма. Доста неук сум околу тоа како работи оперативниов и немам појма што правев.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #82

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Изменето од модератор:

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,079
1,277
Скопје
Konecno uspeav da napravam usb so unibeast e sega otkako se instalirase koga butiram od hdd ova se slucuva
image.jpg

Celeron g530/intel hd 2000
Gigabyte h61m-s2pv rev 2.0
2x2gb corsair dominator @ 1066mhz
WD Caviar 640gb sata2
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,807
6,841
www.mikrotikmacedonia.net
Незнaм зoштo се обидувате дa работите нa систем кoј штo никогаш немa дa рaбoти истo кaкo нa ејпл мaшинa. Имате oсaкaтен систем штo не е целoснo функциoнaлен. Никогаш нема дa рaбoти кaкo нa ејпл машина, разберете веќе еднaш.
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,079
1,277
Скопје
Незнaм зoштo се обидувате дa работите нa систем кoј штo никогаш немa дa рaбoти истo кaкo нa ејпл мaшинa. Имате oсaкaтен систем штo не е целoснo функциoнaлен. Никогаш нема дa рaбoти кaкo нa ејпл машина, разберете веќе еднaш.
Затоа што е бесплатно. И ќе биде пофункционален од ејпл машина кога ќе му ставам и Windows и ќе гејмам
 

goranzoran

Unstoppable
21 јануари 2011
3,318
2,780
скопје
1. Open Mac App Store
2. Log in with your Apple ID
3. Download OS X Yosemite

второво неможам да го изведам ми заглавува. на google не наоѓам луѓе со тој проблем.
Смени држава у мк после би требало да можеш да го симнеш. Така кај мене го симнав.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Незнaм зoштo се обидувате дa работите нa систем кoј штo никогаш немa дa рaбoти истo кaкo нa ејпл мaшинa. Имате oсaкaтен систем штo не е целoснo функциoнaлен. Никогаш нема дa рaбoти кaкo нa ејпл машина, разберете веќе еднaш.
Чек зошто да не работи како епл машина?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,807
6,841
www.mikrotikmacedonia.net
Чек зошто да не работи како епл машина?
Зaтoa штo aјпл гo прaви системот дa рaбoти кaкo штo требa зa специфична кoнфигурaцијa, a тoa штo некoј сaкa дa си прaви експерименти е сoсемa друга рaбoтa. Еднo е сигурнo, никoгaш немa дa рaбoти кaкo нa ејпл хардвер пoрaди уникатните хaрдверски кoмпoненти.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Зaтoa штo aјпл гo прaви системот дa рaбoти кaкo штo требa зa специфична кoнфигурaцијa, a тoa штo некoј сaкa дa си прaви експерименти е сoсемa друга рaбoтa. Еднo е сигурнo, никoгaш немa дa рaбoти кaкo нa ејпл хардвер пoрaди уникатните хaрдверски кoмпoненти.
Уникатни? Сериозно?
Никој не прави експерименти, ванила оперативниот систем по дифолт си фаќа на одреден СПЕЦИФИЧЕН (не уникатен) хардвер и работи исто како да е оригинален мек. Не знам шо мислиш дека користат УНИКАТНО мековите, си имаат амд/нвидиа графички, интел процесори, рам и хард/ссд е тотално универзално, ко што глеаш един “уникатен“ хардвер е звучната карта и вифи стиковите пошто најчесто луѓето со тие имаат фрка.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #91

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Nema nikakvi problemi vo rabotata na hardverot kaj hackintosh, ne gi slusajte skepticive... imam 4 hackintoshi: 2 desktopa i 2 laptopa i site rabotat perfektno otkako ednas ke se konfiguriraat i toa vekje 3 godini i nikogas ne bi se vratil na windows i negovite updates, strani sto sami se otvaraat i virusi. Mnogu e bitno da se odbere soodveten hardver koj moze da se hakira, a ne da se probuva postojniot hardver da se hakira, nemate prestava kakvo zadovolstvo e koga na vasiot kompjuter ke se pojavi mackintosh. Togas svakjate deka trudot vredel.

Uste edna napomena, koga mackintiosot (originalniot) vi se rasipe, gospod neka vi e na pomos, a koga hackintoshot (lazniot) vi se rasipe, samo go menuvate delot i toj povtorno ke bide operativen.... razmisluvajte malku podlaboko i pofunkcionalno. Sto mislite, koj gi proizveduva delovirte za mackintosh? Nekoi specijalni firmi ili istite koi gi proizveduvaat i obicnite delovi? Gigabyte, Asus, HP, Dell i toa pokvalitetnite delovi mnogu lesno se hakuvaat.

Konecno uspeav da napravam usb so unibeast e sega otkako se instalirase koga butiram od hdd ova se slucuva
Погледнете го атачментот 43028

Celeron g530/intel hd 2000
Gigabyte h61m-s2pv rev 2.0
2x2gb corsair dominator @ 1066mhz
WD Caviar 640gb sata2
Taka se podiga sistemot koga koristi intelova HD grafika i kaj mene se javuva na HD4400, no kaj tebe mrzne zaradi nekompatibbilnost na grafikata, probaj so HD4400 ili HD4600 i se ke bide vo red inaku si uspeal da dojdes do aktivacija na hackintosh.... cestitam. probaj so kompatibilna vtora graficka karta nVidia ili ATI i ke raboti sigurno.... hardverot ti e kompatibilen so mac... samo grafikata pravi problem.... ke uspees samo da sakas i ke imas dual boot kompjuter ili triple boot ako sakas so linux... nema ogranicuvanja so clover... blagodaram za plocata sto ja kupiv od tebe, uste audio ALC1150 ne sum uspeal da ja aktiviram, no i toa denovive ke bide i super e... biraj maticna sto vekje e hacknata, no voobicaeno, site pokvalitetni ploci od Gigabyte ili Asus se hacknuvaat.
I ne go upotrebuvaj unibeast, probaj sam racno da go instaliras USB od bilo koja instalacija na os x... ti prativ link kako se pravi...

Незнaм зoштo се обидувате дa работите нa систем кoј штo никогаш немa дa рaбoти истo кaкo нa ејпл мaшинa. Имате oсaкaтен систем штo не е целoснo функциoнaлен. Никогаш нема дa рaбoти кaкo нa ејпл машина, разберете веќе еднaш.
Zosto gi destimulirate drugite vo prosiruvanje na nivnite horizonti? Temata e otvorena za stimulacija i ohrabruvanje, a ne za destimulacija.... Vas ocigledno ovaa tema ne ve interesira i ne sakate da gi prosiruvate vasite horizonti i ogranicuvanja (samo hardverski se nadevam).

Ovaa tema ja otvoriv so cel da gi ohrabram site koi sto sakaat da eksperimentiraat i da gi nadminat ogranicuvanjata na hardverot a i na inteligencijata so koi se soocuvaat vo sekojdnevniot zivot.

Se nadevam deka se soglasuvate deka ne e se edno dali rabotite na Windows ili na OS X, a moze i dvete platformi da gi koristite paralelno na eden ist hardver.

Se nadevam, ne mislite deka samo harver so jabolko e vistinskiot hardver (t.e. samo skapo platen hardver e vistinskiot) i deka ne ste protiv moznosta obicniot hardver zastapen kaj sekoj od nas isto taka, so pomal ili pogolem trud moze da se prisposobi da raboti na OS X.

Ve molam ne gi obeshrabruvajte clenovite na ovoj forum....
 
Изменето од модератор:

krema

Professor
24 јуни 2009
12,424
11,720
youtu.be
Сакам да знам на хакинтош дали има МК подршка за пишување?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Ја почнал/а темата
  • #93

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
ako mislis za podrska na tastaturata, dali ima kirilicni fontovi i moznost da se pisuva tekst na makedonski jazik, ima.

Ima SE sto ima i Windows i seto toa e postabilno (Unix OS), pokvalitetno i posigurno. Nema gubenje na podatoci nitu hackerski napadi...
Za bilo koja poseriozna rabota, Windows ne e primenliv, duri i bankite koi go koristat go koristat samo kako input i output na podatoci, ponatamu obrabotkata i cuvanjeto na podatocite go pravat na druga posigurna platforma Linux, Unix ili VMS DCL koj e najbezbeden OS.
 
Изменето од модератор:

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Има некој храбар да седне да напраи чекор по чекор детален туториал на македонски за на форумов?
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,370
1,430
Lenovo idepad 100s

Intel Core i3-5005U up to 2GHz 3 MB L3 cache
4GB DDR3 1600Mhz
Samsung SSD 500GB
Intel HD Graphics 5500

Има можности да биде на овој лаптоп?

Има некој храбар да седне да напраи чекор по чекор детален туториал на македонски за на форумов?
Имаш преку 100 туториали на јутуб. И да направе некого џабе е, кај негого ќе биде кај некого не. 300 Чуда од проблеми се појавуват се тоа поради комтабилноста на матичната, звучна картичка и разни ситни (драјвери)делови, компецирано е малку ради тие работи.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Lenovo idepad 100s

Intel Core i3-5005U up to 2GHz 3 MB L3 cache
4GB DDR3 1600Mhz
Samsung SSD 500GB
Intel HD Graphics 5500

Има можности да биде на овој лаптоп?


Имаш преку 100 туториали на јутуб. И да направе некого џабе е, кај негого ќе биде кај некого не. 300 Чуда од проблеми се појавуват се тоа поради комтабилноста на матичната, звучна картичка и разни ситни делови, компецирано е малку ради тие работи.
99 од тие 100 туториали се како да напраиш хакинтош ако имаш веке макинтош. Од виндоус ми треба, кај да симнам ванила усб имиџ како да го напраам, кој бутлоудер му треба такви заебанции.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,743
Мислења
856,577
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно