• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Hackintosh

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,370
1,430
99 од тие 100 туториали се како да напраиш хакинтош ако имаш веке макинтош. Од виндоус ми треба, кај да симнам ванила усб имиџ како да го напраам, кој бутлоудер му треба такви заебанции.
Еве ти сигурно видео каде што функционира, јас имам пробано и стабилно е. Ако не биде едното ќе биде другото

View: https://www.youtube.com/watch?v=S6xNYajhnAU
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Еве ти сигурно видео каде што функционира, јас имам пробано и стабилно е. Ако не биде едното ќе биде другото

View: https://www.youtube.com/watch?v=S6xNYajhnAU
Фала :)
На работа сум, ќе ги гледам од дома.
Пушти и уште некое проверено за објаснување за кекстови флегови и такви ствари зашо ако следам туториал се осеќам ко теле само копирам и не сфаќам што правам, ми треба објаснето убаво.
 

Harrabed

Practice makes perfect
22 април 2013
1,370
1,430
Фала :)
На работа сум, ќе ги гледам од дома.
Пушти и уште некое проверено за објаснување за кекстови флегови и такви ствари зашо ако следам туториал се осеќам ко теле само копирам и не сфаќам што правам, ми треба објаснето убаво.
Додека работеш подобро и не пробувај ќе те изнервира со некој ерор, забегана работа. Кога си слободен само Сабота/Недела пошто и повеќе од 1 ден знае да си игра со тебе.

Јас предходната недела на леновото пробав едно 5 начини да направам хакинтош и никако не сака незнам што му е проблемо не ми се покаќало никаков kernel panic скоро секогаш ми замрзне сликата на еипл бут логото а па и некогаш црно ништо не се покажува потоа па само си се рестартира и разни срања.

http://osx86.transformnews.com/osx-boot-flags/
http://www.fitzweekly.com/2016/04/hackintosh-boot-flags.html

Исто и на
http://www.tonymacx86.com/
Имаш објаснето се комплет за купување на делови комтабилни со хакинтош, разни начини и туториали за правење и разни чуда.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Додека работеш подобро и не пробувај ќе те изнервира со некој ерор, забегана работа. Кога си слободен само Сабота/Недела пошто и повеќе од 1 ден знае да си игра со тебе.

Јас предходната недела на леновото пробав едно 5 начини да направам хакинтош и никако не сака незнам што му е проблемо не ми се покаќало никаков kernel panic скоро секогаш ми замрзне сликата на еипл бут логото а па и некогаш црно ништо не се покажува потоа па само си се рестартира и разни срања.

http://osx86.transformnews.com/osx-boot-flags/
http://www.fitzweekly.com/2016/04/hackintosh-boot-flags.html

Исто и на
http://www.tonymacx86.com/
Имаш објаснето се комплет за купување на делови комтабилни со хакинтош, разни начини и туториали за правење и разни чуда.
Уште едно прашање. Софтвер за откако ќе го средам цел да напраам имиџ на цел хард? (значи third party - bootable usb software да не биде некој ios based туку свој да си е, ако нешо се сјебе да си го вратам цел среден да не проаѓам втор пат низ цела мака)
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
369
388
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Уште едно прашање. Софтвер за откако ќе го средам цел да напраам имиџ на цел хард? (значи third party - bootable usb software да не биде некој ios based туку свој да си е, ако нешо се сјебе да си го вратам цел среден да не проаѓам втор пат низ цела мака)
Time machine? Само провери сигурно дали работи и на хекинтош.


Sent from my iPhone 6s

using Tapatalk
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,430
3,745
Скопје
Уште едно прашање. Софтвер за откако ќе го средам цел да напраам имиџ на цел хард? (значи third party - bootable usb software да не биде некој ios based туку свој да си е, ако нешо се сјебе да си го вратам цел среден да не проаѓам втор пат низ цела мака)
Прогуглај за Disk Utility, со неа мислам може. На *никс беше со dd ваљда и тука е така
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Time machine? Само провери сигурно дали работи и на хекинтош.


Sent from my iPhone 6s

using Tapatalk
Прогуглај за Disk Utility, со неа мислам може. На *никс беше со dd ваљда и тука е така
Значи third party софтвер - крос платформ. Да можам имиџот од виндоус да го ресторирам утре. Или од свој лајв бут ос на усб.
 
Последна промена:

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
369
388
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Некој да инсталирал Sierra OSX? За хекинтош зборам.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #113

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Јас имам инсталирано Сиера ОСХ и од неа ти пишувам.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
369
388
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Успешно инсталиран OSX Sierra на конфигурацијата од потпис. iMessiges и Facetime не функционираат сега за сега, ќе има сигурни фикс за скоро. Огромна благодарност до @svetot за помошта. Ако некој се реши да инсталира, слободно нека пише тука за помош.
 

Cair

Intern
16 октомври 2008
173
2
Дали може да се инсталира Хакинтош на десктоп со следниве перформанси

Asuz z87plus
Intel® Core™ i5-4460
32gb ddr 3 HyperX ram
nvidia gtx 960 2gb ddr5
ако може што ми е потребно
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
369
388
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
  • Ја почнал/а темата
  • #117

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Додека работеш подобро и не пробувај ќе те изнервира со некој ерор, забегана работа. Кога си слободен само Сабота/Недела пошто и повеќе од 1 ден знае да си игра со тебе.

Јас предходната недела на леновото пробав едно 5 начини да направам хакинтош и никако не сака незнам што му е проблемо не ми се покаќало никаков kernel panic скоро секогаш ми замрзне сликата на еипл бут логото а па и некогаш црно ништо не се покажува потоа па само си се рестартира и разни срања.

http://osx86.transformnews.com/osx-boot-flags/
http://www.fitzweekly.com/2016/04/hackintosh-boot-flags.html

Исто и на
http://www.tonymacx86.com/
Имаш објаснето се комплет за купување на делови комтабилни со хакинтош, разни начини и туториали за правење и разни чуда.
Прати ми ја детално конфигурацијата на Леновото и моделот...
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1


Бидна и ова :) Давајте добри MacOS warez сајтови сеа.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
369
388
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,646
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,646
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit
На VMware ми работи супер, само малку ми е споро.. па сакам да го инсталирам на посебен диск и да си имам dual boot.
Го следам упатството од погоре, симнав sierra, направив бутабилно USB, се е подесено како што треба во биос, наместам да се подигне од USB-то и стасам до чекор 4.4 ( 4. At Clover boot screen, choose Boot Mac OS X from USB ). Потоа се појавува Apple логото и поднего има бар кој треба да се полни, но застанува на почетокот. Побарав и на google, но неможам да најдам решение.
Конфигурацијата ја имате под аватарот. Мислам дека треба да се подесе нешто за графичката, но незнам точно што.
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
На VMware ми работи супер, само малку ми е споро.. па сакам да го инсталирам на посебен диск и да си имам dual boot.
Го следам упатството од погоре, симнав sierra, направив бутабилно USB, се е подесено како што треба во биос, наместам да се подигне од USB-то и стасам до чекор 4.4 ( 4. At Clover boot screen, choose Boot Mac OS X from USB ). Потоа се појавува Apple логото и поднего има бар кој треба да се полни, но застанува на почетокот. Побарав и на google, но неможам да најдам решение.
Конфигурацијата ја имате под аватарот. Мислам дека треба да се подесе нешто за графичката, но незнам точно што.
Остај го нека седи така. Мене 30минути ми бутираше првиот пат.
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
329
387
Сакам да инсталирам macOS X Sierra на Acer Aspire E1-571G (додадени 4 гига рам и SSD на конфигурацијата). Според туторијалов на германскиов форум што го најдов, вика дека wireless картичката Atheros AR5B125 не била компатибилна со оперативниот систем и работи со AR9285.

Прво нешто што ми падна на памет е да ја нарачам картичкава од eBay (6$ со шипинг е) и да ја сменам со мојава во лап топот. Има ли друго решение со што не би чекал 2 недели дур да дојде картичката?

И да, има ли нешто друго што не би било компатибилно со лаптопов па би наишол на проблеми?
 

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
А да си купиш усб wi-fi - тенда (комаптибилна) од анхоч и да си му инсталираш драјвер што работи перфектно?
П.С. 100-150 ден мислам дека е цената...


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,079
1,277
Скопје
А да си купиш усб wi-fi - тенда (комаптибилна) од анхоч и да си му инсталираш драјвер што работи перфектно?
П.С. 100-150 ден мислам дека е цената...


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
420 е најефтиното. и не се знае дали ќе работи.
Apple Certified Mac Technician
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,743
Мислења
856,577
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно