• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Hackintosh

 • Ја почнал/а темата
 • #1

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Otvaram tema za razmena na iskustva na site koi sto imaat ili sakaat da instaliraat Mackintosh OS na PC ili Laptop. Dosega imam instalirano Mackintosh, legalno kupen preku AppStore na nekolku PC-a i na nekolku laptopi potpolno uspesno vo zavisnost od konfiguracijata. Tekstot sto go citate e pisuvan na Hackintosh. So mal broj na isklucoci, vo soglasnost so moeto iskustvo, Mackintosh moze da se instalira na recisi sekoj laptop so barem i3 procesor. Kaj PC e malku potesko i zavisi najmnogu od toa dali maticnata ploca i grafickata karta imaat podrzka.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,557
4,192
Се маткав со Хакинтош пред 7-8 години со 10.5.Х успеав и ми пројде меракот.

OS X е дефинитивно подобар за дизајнерска работа, само е ограничен кога се во прашање драјвери за "поегзотични" машини - на пр. катери.
 
R

Roncic

Гостин
64 windows пак е ограничен со драјвери за RIP-ови .
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Sepak, OS X e najdobrata korisnicka platforma na svet. Posle rabota so OS X, nevozmozno e da se vratite na Windows.

Sekoj koj sto ima kompatibilna graficka za OS X moze da instalira paralelno i nezavisno od Windows OS X na svojot kompjuter i da ja vidi razlikata na kvalitet koja e ogrooooomna!
 
Изменето од модератор:

null_ptr

On your way to fame
20 ноември 2013
639
600
Немам коментар за корисничко искуство на OS X, го прави виндовсот како недовршен ??

Лаптопот го користам главно за маил, скајп, веб и огромна разлика има од двата оперативни система.. штета нема VisualStudio за Mac а и Apple сега бара ROM и MLB вредности од оригинален Mac за да работат iMessages, Facetime...шит

бутиран Yosemite =
{
HP Pavilion dv6-3300 (2010)
Intel i5-450m w/ first gen. Intel HD Graphics
- Intel HD Graphics QECI 10.10.1 + Intel HD Graphics Patcher 1.5.4 (најголемо задоволство што нема никаков проблем со UI и се е "smooth")

WIFI
Broadcom (unsupported) - но со TP-Link стик нема гајле (RTLWlanU kexts)

Camera - подржана нативно

Battery - полни, не ја покажува во статусбарот - небитно..

Audio - VoodooHDA (Speakers + Mic)
}
 

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
179
93
Колку би коштало некој од вас што се разбира да ми инсталира Hackintosh на лаптопот ама битно ми е да работи перфектно. Како што знам најчесто за wifi треба да се купи адаптер па да се наоѓаат kext-ови, а и самата инсталација за мене е предосадна и комплицирана така да ако некој може да заврши работа нека ме контактира. Лаптопот ми е нов го зедов пред 4 месеци.
Се работи за DELL Inspiron 3542
Intel i5-4210U 1.7GHz
4GB RAM
Intel HD Graphics + nVidia GT820M
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Prvo, treba da procitas na Google sto moze, a sto nemoze da raboti na tvojot lapto pod OS X, t.e. koi delovi mu se kompatibilni, a koi ne mu se, za da znaes sto da ocekuvas. Samo napisi DELL Inspiron 3542 hackintosh i ke gi dobies potrebnite informacii. Ako toa sto nema da raboti nema da ti pravi problem pri koristenjeto, instalacijata e zadovolstvo.

TP-LINK TL-WN725N v2
Chip = Realtek RTL8188EUS
Nemas nativna kompatibilnost pa mora kext da koristis?
 
Изменето од модератор:

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
179
93
Многу малку има за мојот лаптоп, скоро воопшто нема информации.. Имате ли контакт бројче од некој дечко што може да ја заврши оваа работа?
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Stanuva zbor za relativno nov laptop i se uste nema mnogu uspesni instalacii napraveni na nego. Siguren sum deka moze da se instalira OS X na nego, samo ne znam sto nema da raboti. Wi-fi karticta e nekompatibilna 100%, a za drugoto treba da se proba. Zavisi sto vi e neophodno od laptopot da vi raboti. Sleep mode mozebi nema da raboti, citacot na kartici mreznata i t.n.

Pratete mi podatoci za hardveskite komponenti na laptopot, moze da gi vidite so hw64.exe. Ke vi pisam sto nema da raboti.
 
Изменето од модератор:

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1,646
1,302
boro1's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-6500 3.2GHz
Motherboard
ASUS H110M-R
Storage
840 EVO 120GB + WD 1TB EZEX + WD 640 Blue + 240GB random Chinese SSD
PSU
Cooler Master G450M
RAM
2x8GB DDR4 HyperX Fury
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
SAMA Black Widow Silent Gaming
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 10 Pro 64-bit

AfterMaxify

Gaining Experience
18 септември 2012
179
93
 • Ја почнал/а темата
 • #15

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Me interesiraat podatoci za network lan i wifi, card reader (ako sakas da se aktivira), Graficki intel i vtorata ja znam, i audio.

Nvidia GT820M nema da moze da se aktivira, a me interesira i koj touchpad ima.


Do sega imam instalirano uspesno OS X na HP250, DELL Inspiron N5110 i ASUS X750LN.
 
Изменето од модератор:

wolverine

On your way to fame
27 јуни 2012
954
950
Голема Македонија
wolverine's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3700X + Corsair H115i PRO RGB
Motherboard
MSI MPG Gaming PRO Carbon
Storage
Samsung 970 Evo Plus NVMe + HDD 1TB WD EZEX
PSU
NZXT C750
RAM
Corsair Vengeance RGB Pro 64GB
Video card
Gigabyte 1660 TI SUPER 6GB GDDR6
Case
NZXT S340 ELITE BLACK + BLUE
Mouse
A4Tech V5
Keyboard
SK61 Optical Switch
Monitor
2x Dell 27" S2721DGFA 166Hz
OS
Ubuntu / Windows
Другари, веќе има ваква тема, незнам зошто правите дупликати.

http://forum.it.com.mk/threads/hackintosh-worth-to-try.39789/

До админот:
Нека бидат сите мислења на едно место јас намерно е отварав темата пошто овој топик е голема реткост на нашиве форуми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #18

svetot

Intern
16 јуни 2011
28
26
Moze da se koristi grafickata od procesorot HD4400, jas taka gi koristam... voobicaeno, diskretnata graficka e neupotrebliva za OS X.

Ova e na ASUS X750LN

Mislam deka na tvojot laptop moze da se instalira OS X koj ke ja koristi HD4400 grafikata na procesorot.
 

Атачменти

Изменето од модератор:

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
367
383
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Немам коментар за корисничко искуство на OS X, го прави виндовсот како недовршен ??

Лаптопот го користам главно за маил, скајп, веб и огромна разлика има од двата оперативни система.. штета нема VisualStudio за Mac а и Apple сега бара ROM и MLB вредности од оригинален Mac за да работат iMessages, Facetime...шит

бутиран Yosemite =
{
HP Pavilion dv6-3300 (2010)
Intel i5-450m w/ first gen. Intel HD Graphics
- Intel HD Graphics QECI 10.10.1 + Intel HD Graphics Patcher 1.5.4 (најголемо задоволство што нема никаков проблем со UI и се е "smooth")

WIFI
Broadcom (unsupported) - но со TP-Link стик нема гајле (RTLWlanU kexts)

Camera - подржана нативно

Battery - полни, не ја покажува во статусбарот - небитно..

Audio - VoodooHDA (Speakers + Mic)
}
Ако е активиран со clover се работи.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
367
383
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Ќе го биде ли Dell Latitude 3440
http://www.dell.com/support/home/mk/en/mkdhs1/product-support/servicetag/55K74Z1/configuration
Од што да почнам, од кој инстолер?
Еве ја постапката:
http://www.tonymacx86.com/yosemite-...-x-yosemite-any-supported-intel-based-pc.html

Само наместо multybeast на крај јас користев clover. Кај мене функционира iMessage, Facetime...дури и апдејти си прави како регулар мек.
Е сега за сетинзите за clover ќе треба малку да погуглаш, во принцип се слични ама сепак различни подесувањата.

А дали ќе го биде лаптопот имаше апликација што проверува дали може да се инсталира ама не ми текнува како се викаше.
 

Chiller

Gaining Experience
8 март 2012
475
177
Некаде има добар туторијал како да се инсталира коректно? Чисто да видам дали би ми одговарал овој ОС?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,151
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ја лично би Windows на Mac, али обратно OSX на ПЦ па ич...
Иначе и јас си играв со osx на Probook 4310s и успеав да го проработам пред некои 2-3 години.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
367
383
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Ја лично би Windows на Mac, али обратно OSX на ПЦ па ич...
Иначе и јас си играв со osx на Probook 4310s и успеав да го проработам пред некои 2-3 години.
Не се слагам...одлично работи и на пц ако се деловите компатибилни. Имам и мекбук и хакинтош (го склопував според tonymac страната и искрено нема разлика во работата (освен дизајнот). Читав дека некои верзии имаа проблем со xcode ама кај мене си се е мазно :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,151
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не зборував за техничката страна туку за мојата лична преференца. OSX не може да ми замени Windows во ниту едно можно сценарио. Ама ај пошто еве хипотетички јас не се рзбирам во OSX, мои клиенти кои работат видео, аудио, графичка и artworks продукција ги заменија мековите со Windows PC и велат дека било грешка што фрлиле толку пари на Мек. Ама да не навлегуваме и да се докажуваме на оваа тема, и так светот е прилично завојуван на таа тема :)
А дека знае да работи убаво и стабилно тоа знам и не му го спорам.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,224
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно