• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Дизајн за веб порталот за Македонија

Кој дизајн најмногу ви се допаѓа

 • Дизајн број 1

  Гласови: 1 1,8%
 • Дизајн број 2

  Гласови: 4 7,3%
 • Дизајн број 3

  Гласови: 0 0,0%
 • Дизајн број 4

  Гласови: 18 32,7%
 • Дизајн број 5

  Гласови: 5 9,1%
 • Дизајн број 6

  Гласови: 9 16,4%
 • Дизајн број 7

  Гласови: 4 7,3%
 • Дизајн број 8

  Гласови: 4 7,3%
 • Дизајн број 9

  Гласови: 4 7,3%
 • Дизајн број 10

  Гласови: 6 10,9%

 • Вкупно гласале
  55
Статус
Затворена за нови мислења.

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
Значи дами и господа членови на IT форумот, ви ги претставуваме дизајните за веб порталот одоздола се наведени 10те дизајни кој се направени. Ве молам да гласате, соодветно над секоја од 10те слики во овој пост има цифра која цифра се наоѓа во анкетата горе. Постови со критики и мислења за подобрување се добредојдени, сите постови од типот браво и останато ќе бидат избришани.

Дизајн број 1
Untitled-1.jpg


Дизајн број 2
WEB_2.jpg


Дизајн број 3
1.jpg


Дизајн број 4
2.jpg


Дизајн број 5
3.jpg


Дизајн број 6
4.jpg


Дизајн број 7
makedonija-1.jpg


Дизајн број 8
designmiah6.jpg


Дизајн број 9
ohridsj0.jpg


Дизајн број 10
15305029na3.jpg
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Хмм,изгледа до недела,после понеделник оди кодирање :)
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
хммз.. Четвртата според мене е премногу школска.. Воопшто не сериозна.. Проектов треба да има некој посериозен дизајн.

btw. Дизајн број 2
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Четворката баш најмалку ми се допаѓа али ок, секој си има право на свој вкус и избор. Мене ми се допаѓа 9-ката. :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.505
1.349
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Вака сега, да дадам едно мое мислење за дизајните, од аспект на она што јас го имам замислено. Сите критики/пофалби се добронамерни. Така да и од Вас очекувам по една ревизија за сите дизајни, така ќе можеме да ги усогласиме ставовите и ќе учиме еден од друг, и така тоа е најдобрата придобивка од овој проект.

Дизајн број 1
Повеќе ми личи за интро отколку за темплејт. Навигацијата преголема, преголеми линкови, нема доволно место за повеќе. Фали дел каде ќе има подмени, настани и слично.
Со еден збор фалат премногу елементи за да биде комплетен.
Премногу бои, подобро е 1-3 бои и нивни градации.

Дизајн број 2
Нешто слично како мислењето за дизајн број 1, фали место за банерот. Како дизајн не е лош, ама можеби за друга намена.

Дизајн број 3
Горниот дел хедерот (банерот со линковите) ми се допаѓа. Баш по моја замисла. Можеби малце би го намалил банерот, за сметка да се зголеми телото.
Долниот дел е малку непрактичен, ама со мали модификации би бил супер. Делот каков што е за контакт и за нас би го тргнал, новости би го намалил малку и над него би го додал подменито и би го зголемил телото.
Премногу бои, подобро е 1-3 бои и нивни градации.

Дизајн број 4
Ова е нешто што многу ми се допаѓа. Единствено можеби делот си линковите можеби ќе има потреба да се намали за да собере повеќе линкови и делот за коментари да се крене над новости и да се искористи за подмени.
Склад на бои супер.

Дизајн број 5
Исто така добар концепт, само боите малце би ги засилил, само малце потемни вака е малку бледо или би додал потемни контури.
Делот за проекти да се крене над новости и да се искористи за подмени.

Дизајн број 6
Исто така и овај е добар концепт, со мали измени.
News и Pictures да се намалат помали, и pictures да се крене над news за да се искористи за подмени.
Мапата би ја намалил и би ја ставил под news, со што од кога ќе се кликне на неа да се зголеми.
Складот на бои добар.

Дизајн број 7
Доста добар концепт. Линковите малце би ги намалил, телото би го зголемил, тоа листот десно долу каде што е превиткан. Предлог за понатаму, ќе треба drop down menu да не се оптеретува некој дел за подмени.
Складност на бои добро.

Дизајн број 8
Исто така добар концепт. Под добредојдовте би го искористил за под мени.
Добар склад на бои.
На овај дизајн би изменил само еден дел. Позадината, лево и десно делот, премногу се јаки боите. Боде очи, позадината излегува во прв план. Доколку се стави транспаренција мислам дека ќе биде супер.

Дизајн број 9 и 10
Ови два, како мои дизајни оставам на вас да кажете за нив. Секоја добронамерна критика е со се срце добредојдена. Мислам се гледа од нив мојата замисла, а ако има некои прашања во врска на нив, тука сум на располагање.

И со среќа на сите и нека победи најдобриот.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
@Taurus фала за критиките,тоа ми требаше :)

Е сега јас малце да ги критикувам твоите :

Кај десетката линковите горе : мапа на сајт,насловна,македонија би им ставил некоја друга боја,да не биде иста како позадината,бидејки не се приметува.Исто така во бодито,содржината,не би ставил иста позадина како и позадината на страната.

Кај дизајнот 9 е супер,само недерот кај настани и линк3 би ги споил со рамката околу нив,значи да нема место помеѓу рамката и нив :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.505
1.349
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Дизајн број 10 е правен набрзина, во 2 после полноќ. Бара уште "шминкање", ама како концепт ја кажува мојата замисла.
Од тој дизајн нешто што би сакал да искористиме во победничкиот дизајн е идејата со буквите ОХРИД. Тоа да биде дел од банерот за секој град со тоа што во буквите ќе бидат вметнати слики од соодветните градови.
 

JosifD

Intern
17 септември 2008
6
0
licat na detski razglednici so tie crveni zeleni zolti i neznam kakvi ne drugi boi dajte neso po ozbilno

nesto so sto ke izgleda po profesionalno izraboteno na pr. 8;9
 

Pepsi Man

Intern
1 март 2008
171
21
pepso.blog.com.mk
Гласав за 6ката. Вака наједноставно, но убаво ми изгледа. Simple but powerful:p

и на 4ката, зелената боја да ја смениш со црвена, а буквите со бела, мислам дека подобро ќе изгледа...
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
531
www.ibiz.mk
4ка има преударни бои
тоа да се поправи ок би бил

ке гласам за 9ка уште малку да се досреди супер би бил
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Мм... мене ми се допаѓа идејата не 2то, само што мисалам дека треба уште малце да се доработи.

На пример тоа да е како интро, можеби во Flash чисто ради естетика, да привлечи внимание, а другие поединечни страни да се статички. И можеби да е малце послевтло.
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Гласав за 7мица...ми се допаѓа... исто и 4ката е интересна али боите не ми се свиѓаат,кога се работи за Македонија преферирам црвено-жолто-црно...
Инаку :bravo: за дизајните..
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
хммм ако морам да гласам... за 6... ако не, не гласам :)
Побарај по интернет web 2.0 темплејти и стилови... малку напред треба да одиш со дизајнот, вакви страни ги има премногу во македонијава... а не е се до кодот, туку и на око треба убаво да делува ;)
 

Buzleski

Intern
12 септември 2008
86
1
Прво нешто е добро што е почната работава, втора работа ајде дајте да се одлучиме за еден дизајн и после тоа да работиме на некакви корекции на тој дизајн. Мој предлог е да видиме кој дизајн ќе има најмногу гласови, прво да не се гласа по 100 пати за некој дизајн од еден член, секој член да даде по еден глас (ќе ги молам администраторите ова да го корегираат или следат, ако е можно), втора работа е да се отпочни со корекции на „победничкиот“ дизајн.
Мое мислење е дизајнот број 6.
Има голема прегледност, црвената боја е наша македонска боја, можи банерот да биди flash анимација во која ке кружат најдобрите наши одбележја, би требало да има двојазичност (македонски и англиски), мое мислење е дека мапата би требало да си ги смени местата со текстот, и на мапата градовите да бидат како линк, а овој дизајн да се користи и за другите градови кои би фигурирале како дел од овој проект, а како текст да одат сите универзални телефонски броеви во Македонија (полиција, пожарна итн.). Да има една мапа на патната мрежа во државава итн, да се постави временска прогноза и тоа по можност на сите поголеми градови, на местото од вестите би сакал да слушнам какви вести би се поставиле. Исто така на мастото од сликите да има по една слика од секој град во Р.М и тоа би можело да биди flash. Ова се добронамерни критики, се надевам дека дел од нив ќе бидат прифатени.
Инаку ова е многу добар дизајн за еден ваков проект.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
@StarBuck на кого се однесуваше вториот дел од постот ?
Веројатно на сите што стојат зад проектов, и кои бараат темплејти.


втора работа ајде дајте да се одлучиме за еден дизајн и после тоа да работиме на некакви корекции на тој дизајн. Мој предлог е да видиме кој дизајн ќе има најмногу гласови
Заради тоа е и самава анкета.

прво да не се гласа по 100 пати за некој дизајн од еден член, секој член да даде по еден глас
Зарем може и така? :rolleyes: Неможе еден член да гласа повеќе пати.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Како мислиш оние што бараат темплејти,сакаш да кажеш дека дизајнот е украден ?
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Како мислиш оние што бараат темплејти,сакаш да кажеш дека дизајнот е украден ?
Мислам на тие кои што се обидуваат да направат/креираат дизајн.
Разбарајте на интернет, видите различни стилови и идеи. Како што рече StarBuck, ова се неколку стандард дизајни.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.267
Мислења
920.238
Членови
32.927
Огласи
1.069
Најнов член
yapa
На врв Дно