• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
113
223
Денес ги земав ELAC Debut 2.0 DB62. Љубов на прво слушање. Мене ми звучат феномелано упарени со CA AXA35, дури и преку хромкаст аудио. ...
Ти реков... :)
Мислењето е автоматски споено:

може по некоја слика овде... (ем ќе ги видат потенцијални други купувачи)....
Само не знам како испаднаа со различна боја?! Инаку исти се, бојата е сиво-жолтеникава. Заради дисторзија на сликата личи дека се со различна големина - ама се исти! (Набрзина сликано со мобилен).
Направени се од травертин - еден од најдобрите материјали за статив за звучник, каменот е природно шупликав и ги разбива внатрешните резонанции.
Цена 4.000 денари за пар. Висина 55 cm.
Ако има повеќемина заинтересирани, би можел да договорам изработка на нови, овие беа само еден пар за проба.
STALCI.jpg
 
Последна промена:

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
359
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Ти реков... :)
Мислењето е автоматски споено:


Само не знам како испаднаа со различна боја?! Инаку исти се, бојата е сиво-жолтеникава. Заради дисторзија на сликата личи дека се со различна големина - ама се исти! (Набрзина сликано со мобилен).
Направени се од травертин - еден од најдобрите материјали за статив за звучник, каменот е природно шупликав и ги разбива внатрешните резонанции.
Цена 4.000 денари за пар. Висина 55 cm.
Ако има повеќемина заинтересирани, би можел да договорам изработка на нови, овие беа само еден пар за проба.
Погледнете го атачментот 93762
Заборави тежина да ставиш како мерна единица. ;)
 

blackfen1

Intern
16 јануари 2018
34
44
За аудио опрема сум тотален noob. Дали ќе може да ми препорачате earphones кои можат да се купат на Али, а да се доволно добри. Ми се смачи со овие нормалните (headphones), големи слушаки што тежат на глава. Би се користеле за музика и casual gaming. Да има долг кабел, микрофон и да се комфорни за подолга употреба. Ваљда сега за 11.11. ќе може да се начека некоја добра понуда :). Буџет, да речеме 10-ина долари. Тие Rock Obisidan погоре изгледаат доста добро.
Не сум у можност да ти пратам линк али на Али пиши ''KZ ES4''
За цената се предобри, нема да зажалиш.
 

ivan88

Gaining Experience
22 февруари 2012
357
360
ivan88's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460| Deep Cool GAMMAX 400
Motherboard
Gigabyte GA-Z97 HD3
Storage
Samsung Evo 840 120GB| WD Blue 500GB
PSU
Deep Cool DA500-M Aurora 500w
RAM
Kingston Fury Red Series 8G
Case
Deep Cool Tesseract SW White
Mouse
Gigabyte Eco 600
Keyboard
Apple Wireless Keyboard
Audio
LLogitech x530
Monitor
Dell S2240L
OS
Mac OSX Yosemite| Windows 7
Ај малку и на друга страна да ја однесеме дискусијата, каде има мн поделени мислења...кабли. Што мислите за high-end кабли? Користите готови или DIY решенија? Мислите ли дека се исплати разликата во пари со добиеното при користење на готови скапи кабли?

Пред малку гледав интересно видео за DIY кабли за звучници па чисто ме интересира ваше мислење.

View: https://youtu.be/Uqx6VhWq9E8Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
113
223
Не фрлајте пари на скапи High-end кабли, купете си на метро кабел за звучници (4x2,5mm2 или 4x1,5mm2) од некој светски производител на кабли, како Belden, Canare, Mogami, ... и залемете на краевите конектори.
Повеќето High-end кабли се истите тие, само спакувани во поубава надворешна обвивка и со 100 пати повисока цена.
 

dzunko

Gaining Experience
26 септември 2007
338
256
Битола
Не фрлајте пари на скапи High-end кабли, купете си на метро кабел за звучници (4x2,5mm2 или 4x1,5mm2) од некој светски производител на кабли, како Belden, Canare, Mogami, ... и залемете на краевите конектори.
Повеќето High-end кабли се истите тие, само спакувани во поубава надворешна обвивка и со 100 пати повисока цена.
@ivan88 потполно го подржувам мислењето на филевски : "Не фрлајте пари на скапи High-end кабли" убаво одговори . Јас секогаш кога е во прашање hi-fi опрема подобро би вложил пари во поскапи звучници или поскапо појачало и би добил верувај неколку пати подобар резултат ! Не мора сега да значи и од оние кабли кинезарија со две-три лицни да му ставиш на пар звучници од 500е и нагоре☺. Има доста тестови за каблите . Некои и буквално " слепи тестови "по интернетот и доаѓаме до заклучок дека таканаречени " аудиофили " со страшно скапа опрема не знаат кај тераат. Сепак на некои им е докажување на престиж, пари итн. Истото се однесува и на струјните кабли ( power cable ) за појачсло и цд и слично.
 

InSides

On your way to fame
21 февруари 2009
336
764
А да не одиме од крајности во крајности како за секој тренд во аудио темава?
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
921
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
Што плус ќе добијам на компјутер ако ставам аудио карта? Често слушам музика од компјутер, и се си викам да ставам аудио картица... ама кои се бенефитите од неа?
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,306
2,115
Што плус ќе добијам на компјутер ако ставам аудио карта? Често слушам музика од компјутер, и се си викам да ставам аудио картица... ама кои се бенефитите од неа?
1. Кој ти е изворот за музиката? (Tidal, Spotify, YouTube, и слично)
2. Што звуници користиш?
3. Какви слушалки користиш?
4. Што матична имаш?

Генерално еве ти го одговорот.

Ако слушаш музика од YouTube и на "обични" (modecom, logitech) звучници - буквално нема да осетиш никаков бенефит. Единствена разлика што може да осетиш е кај слушалките доколку појачалото ти е несоодветно (а обично на матичните се несоедветни).

Каква картичка планираш да ставиш?
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,395
3,948
Скопје
Ај малку и на друга страна да ја однесеме дискусијата, каде има мн поделени мислења...кабли. Што мислите за high-end кабли? Користите готови или DIY решенија? Мислите ли дека се исплати разликата во пари со добиеното при користење на готови скапи кабли?
Моето скромно мислење е дека за да стигнеш да осетиш разлика во кабел треба да имаш и соодветно квалитетна опрема. Секако каблите да не се никакви. И тука се сложувам со @dzunko дека пре би инвестирал во друго отколку во кабли.
Што плус ќе добијам на компјутер ако ставам аудио карта? Често слушам музика од компјутер, и се си викам да ставам аудио картица... ама кои се бенефитите од неа?
Тоа што ти пиша @TheMarshal. Кај мене на пример има осетна разлика кога пуштам музика еве да речеме Спотифај (кој патем е лоси сигнал и не е мерило за квалитетен стрим, но сепак) преку лаптопот кој има веројатно некоја обичен headphone out, и преку матичната која има некој вграден DAC и 115 dB SNR. Значителна разлика има, пробано и преку слушалки, и преки појачало Marantz PM6004.

Ако слушаш музика од YouTube и на "обични" (modecom, logitech) звучници - буквално нема да осетиш никаков бенефит.
This ^.
 

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
921
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro
1. Кој ти е изворот за музиката? (Tidal, Spotify, YouTube, и слично)
2. Што звуници користиш?
3. Какви слушалки користиш?
4. Што матична имаш?

Генерално еве ти го одговорот.

Ако слушаш музика од YouTube и на "обични" (modecom, logitech) звучници - буквално нема да осетиш никаков бенефит. Единствена разлика што може да осетиш е кај слушалките доколку појачалото ти е несоодветно (а обично на матичните се несоедветни).

Каква картичка планираш да ставиш?
1. Преку ден слушам youtube и spotify, кога имам време преслушувам албуми (flac).
2. Користам Nakamichi SR-2E со EI NIS AS 803 - планирам да бидат заменети со овие: Wharfedale DIAMOND 210 - ZEC Elec.
3. Ретко слушам на слушалки, а кога слушам имам Sennheiser HD 480
4. MSI H97 Pc Mate
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,306
2,115

Антониј.К

On your way to fame
28 ноември 2014
921
573
Скопје
Антониј.К's setup  
Processor & Cooler
Intel(R) Core(TM) i5-4460
Motherboard
MSI H97
Storage
Toshiba 1TB & 250GB SSD
PSU
Cooler Master
RAM
G.Skill 2x8gb
Video card
MSI N750TI/OC EDITION
Case
Cooler Master MB511 RGB
Keyboard
GHOSTWRITER CLASSIC | RIOTORO
Monitor
SAMSUNG C24F396FHU 24" Curved AMD Freesync Monitor
OS
Microsoft Windows 10 Pro

Купи си едно вакво и брцни го во рисивер. :)

Иако сметам дека најдобро е да си тераш вака како што тераш сега.
И вака ми е океј, за во работна соба. Ама, си седам, слушам музика, и викам... што да убацам? :)
 

RagingDemon

Unbeatable
24 март 2009
6,344
5,265
За аудио опрема сум тотален noob. Дали ќе може да ми препорачате earphones кои можат да се купат на Али, а да се доволно добри. Ми се смачи со овие нормалните (headphones), големи слушаки што тежат на глава. Би се користеле за музика и casual gaming. Да има долг кабел, микрофон и да се комфорни за подолга употреба. Ваљда сега за 11.11. ќе може да се начека некоја добра понуда :). Буџет, да речеме 10-ина долари. Тие Rock Obisidan погоре изгледаат доста добро.
Овие ги нарачав пред недела дена, се надевам дека кабелот е подобро интегриран од оној на Zircon што беше. Инаку сајтов www.audiobudget.com ти е одличен за ривјуа на евтини, али добри, кинески слушалки со цена од 10 до 50 долари.
 
Последна промена:

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
113
223
2. Користам Nakamichi SR-2E со EI NIS AS 803 - планирам да бидат заменети со овие: Wharfedale DIAMOND 210 - ZEC Elec.
Тие Wharfedale Diamond 210 имаат премало басче од 4 инчи (10 cm), гледај некој модел што има барем 5 инчи (13 cm) басче. Или за многу поевтино, донеси ми ги тие Ei Niš AS 803 да им направам модификација на свртницата - звукот ќе биде пет класи подобар! Испрати ми Приватна порака. Грев е да не ги ги искористиш тие кутии со 10 инчи бас.
 
Последна промена:

AndrejFerdzo

Gaining Experience
18 ноември 2013
849
298
AndrejFerdzo's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600X
Motherboard
Gigabyte X470 Aorus Ultra Gaming
Storage
Samsung 850 Pro 500GB & Toshiba 4TB & 2x500GB WD Green & WD VelociRaptor 300GB
PSU
CoolerMaster V1000
RAM
Kingston HyperX Predator 2x8GB 3200MHz
Video card
2x Saphire Nitro + RX570
Case
DeepCool Matrexx 70
Mouse
Bloody V7
Keyboard
Microsoft Comfort Curve Keyboard 2000
Monitor
MSI MAG271CR
Не фрлајте пари на скапи High-end кабли, купете си на метро кабел за звучници (4x2,5mm2 или 4x1,5mm2) од некој светски производител на кабли, како Belden, Canare, Mogami, ... и залемете на краевите конектори.
Повеќето High-end кабли се истите тие, само спакувани во поубава надворешна обвивка и со 100 пати повисока цена.
Барав кабли пред еден месец кабли од познати светски брендови, како горенаведените, но нигде во Македонија неможев да најдам. Дали знаеш каде можат да се набават? Исто и добри конектори.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
113
223
Имав неколку котури Belden кабел и добри Furutech конектори, но ги потрошив и долго време никој не ми побара, па не ни нарачав повторно. Сега со пандемијава изгледа на сите им е досадно дома па бараат некаква занимација, па еве гледам повторно има некаква побарувачка. Сепак, за сега е премала за да ми се исплати да нарачам неколку стотина метри кабел (не може помалку). Да видиме како ќе се развиваат работиве...
 

igork

Intern
1 март 2010
47
10
Дали овие sound bar што се во Нептун до 120000 денари имаат квалитетен и јак звук
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
113
223
Дали овие sound bar што се во Нептун до 120000 денари имаат квалитетен и јак звук
Ниеден sound bar нема квалитетен и јак звук.
Сигурен си дека бараш sound bar до 120.000 денари (2.000 евра)? Или мислеше на 12.000 денари (200 евра)?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,654
Мислења
829,786
Членови
28,656
Најнов член
viddo
На врв Дно