• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Аудио опрема: Слушалки, засилувачи, звучни карти, звучници, HI-Fi (аудиофилска дискусија)

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
113
223
Ама затоа е одлично компромисно решение за во одредени ситуации.
Ех, тоа ти е исто како да сакаш кола за 200 евра, ама ќе направиш компромисно решение и ќе си купиш точак. :) Шегата на страна, јас секогаш препорачувам да се причека некое време за да се заштедат уште малку пари и да се купи она вистинското.
Во кокретниов случај треба да се почека додека не се присоберат барем 400 евра вкупно, па да се купи еден пар вистински хај-фај звучници и еден стерео засилувач. За 200 евра на старо може да се купи истото, но ризикот не е мал.
 

civikom

Gaining Experience
17 декември 2011
205
172
Добра понуда кај соседиве

Screenshot_20201124-155029_Samsung%20Internet.jpeg

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Добра понуда кај соседиве

Погледнете го атачментот 93892

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
Одговорив и во другата тема, чудно што ги немаат поскапите модели. Мада што ако, секако затворени се границиве :(

Прееска ја проверував ФБ страната на Аудио Центар, ама немаат ништо објавено во врска со попусти.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,306
2,115
Ех, тоа ти е исто како да сакаш кола за 200 евра, ама ќе направиш компромисно решение и ќе си купиш точак. :) Шегата на страна, јас секогаш препорачувам да се причека некое време за да се заштедат уште малку пари и да се купи она вистинското.
Во кокретниов случај треба да се почека додека не се присоберат барем 400 евра вкупно, па да се купи еден пар вистински хај-фај звучници и еден стерео засилувач. За 200 евра на старо може да се купи истото, но ризикот не е мал.
Добро, јас земав Sony soundbar наместо hi-fi звучници за сетапот што ми е на телвизор. Еве и зашто викам дека е доста практично и добро компромисно решение:

1. Не гледам телевизија премногу често. За гледање 2-3 филма и гледање серии не вреди да купувам AVR, звучки, саб. Саундбар со централен канал е одлично.
2. Може да се помине под 400 евра.
3. Не го користам да слушам музика. Музика иде на студиските монитори што ми се врзани за компјутер.

Но, да ако првична намена е слушање музика, би одбегнам саундбар.
 

igork

Intern
1 март 2010
47
10
samsung ue 32 j 5200 awxxh
Шифра: 84054610

0 мислења
• 32"(80cm)Full HD SMART LED TV
• Резолуција:(1920 x 1080 pix)
• 200Hz PQI
• Hyper Real Engine
• Mega Contrast
• Wide Color Enhancer
• Dolby Digital Plus,DTS Studio Sound DTS Premium Sound
• Samsung SMART TV
• 2xHDMI,1xUSB,SCART,Cl+
• DVB-T/C
• Вграден Wi-Fi

За овај телевизор ми треба soundbar, цената мислев 12000 денари, телевизорот е стар модел од 2014, има само инфраред оптички излез, за wireless и bluetooth поврзување не ми се верува
 
Последна промена:

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,306
2,115
samsung ue 32 j 5200 awxxh
Шифра: 84054610

0 мислења
• 32"(80cm)Full HD SMART LED TV
• Резолуција:(1920 x 1080 pix)
• 200Hz PQI
• Hyper Real Engine
• Mega Contrast
• Wide Color Enhancer
• Dolby Digital Plus,DTS Studio Sound DTS Premium Sound
• Samsung SMART TV
• 2xHDMI,1xUSB,SCART,Cl+
• DVB-T/C
• Вграден Wi-Fi

За овај телевизор ми треба soundbar, цената мислев 12000 денари, телевизорот е стар модел од 2014, има само инфраред оптички излез, за wireless и bluetooth поврзување не ми се верува
Е добро де, што е лошо во оптички излез?
 

MadBuldog

Gaining Experience
22 јуни 2008
148
358
Скопје
MadBuldog's setup  
Processor & Cooler
DT R7 3700X / LT 6700HQ
Motherboard
DT Gigabyte AORUS X570 Elite / LT Alienware 17 R3 Laptop Motherboard with i7 2.6GHz Quad Core CPU - DVV6W
Storage
DT Samsung 970 EVO 500 GB, Samsung 860 QVO 1 TB / LT Kingston A100 480 GB
PSU
DT Gigabyte AORUS 850W / LT Alienware 280W
RAM
DT 32 GB G-Skill DDR4 CL16 3200 Mhz / LT 16 GB G-Skill DDR4 SO-DIMM 2400 Mhz
Video card
DT AORUS GeForce® GTX 1070Ti 8G / LT GeForce® GTX 970 3G
Case
DT NZXT H510 Elite / LT Alienware 17 R3 + Alienware Graphics Amplifier
Mouse
DT Alienware Elite Gaming Mouse AW959 / LT ROCCAT Nyth
Keyboard
DT Alienware Pro Gaming Keyboard AW768 / LT ROCCAT ISKU FX+
Audio
DT Alienware Wireless Gaming Headset AW988 / LT ASUS STRIX PRO 2.0
Monitor
DT / LT Alienware 25 Gaming Monitor AW2518HF + LG 29UM67-P 29" Ultra Wide
OS
DT/ LT Windows 10 Pro
Мојот Samsung TV UE40JU6072 (2015-2016 може и постар да е) ми е поврзан преку оптички кабел со сaундбарот Samsung (HW-Q60R 2018-2019 модел) и ништо не му фали, мада додуше повеќе се гледа You Tube преку NVidia Shield TV (има поддршка за сите современи аудио стандарди DTS, DTS:X, Atmos и.т.н.) кој е поврзан преку HDMI директно во саундбарот.
Бар Биби и Боби кога ломотат кристално чисто се слуша што има да кажат, а останативе You Tube балкански ѕвезди (како Зага и Филип) кога одат на TV тамам по нерви да газат со тоа пискавите гласчиња. И после чудете се вие зошто сум станал Headphones freak, абе нема ANC на светов измислен со таков алгоритам што може да ги изолира тие фреквенции, едино што ми останува е да се удавам во што погласна музика за да си го задржам разумот колку толку. :cool:
 

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
113
137
После неколку добри препораки од членовите овде се одлучив да си нарачам AKG K712 Pro слушалки од Thomann.de. Фала уште еднаш за препораките.

Според повеќето препорачано е да се користат со засилувач (Amp) за да звучат како што треба. Кој Amp или DAC/Amp комбинација до 4-5000 ден. би бил соодветен за да работат со фул потенцијал?
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,306
2,115
Според повеќето препорачано е да се користат со засилувач (Amp) за да звучат како што треба. Кој Amp или DAC/Amp комбинација до 4-5000 ден. би бил соодветен за да работат со фул потенцијал?
Fiio K3 ($80) соодветно е, ќе ти брка работа, но нема да е нешто WOW. Ја би те советувал да идеш на Тopping DX3 или на Topping E30 + L30 комбо од Али.
 

Dinako

Intern
26 октомври 2016
24
6
Како некој без познавање на оваа тема ве молам за мислење на следниот модел
Цената за ново без гаранција донесено од странство би ме коштало 22.000 денари.
Би се користело несекојдневно за по некој филм и музика
 

masterwu

On your way to fame
11 февруари 2016
669
547
Струга
masterwu's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6600K, Cooler Master Hyper 212 EVO
Motherboard
Asus Z170 Pro Gaming
Storage
Samsung 840 Evo 250GB, 2TB WD Caviar Blue, 640GB WD Caviar Green
PSU
Cooler Master V550S
RAM
16GB (2x 8GB) G.Skill Ripjaws V DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX 970
Case
Cooler Master CM690 III
Mouse
Logitech Proteus Core G502
Keyboard
Das Keyboard Model S (MX-Brown switches)
Monitor
Dell UltraSharp U2410
OS
Windows 10
Како некој без познавање на оваа тема ве молам за мислење на следниот модел
Цената за ново без гаранција донесено од странство би ме коштало 22.000 денари.
Би се користело несекојдневно за по некој филм и музика
Заобиколи го него и чим имаш можност да купуваш од странство оди со Denon AVR X1600H.
 

Ребро

Intern
18 ноември 2016
32
24
Мислев дека цената е на пола од кај нас за тоа прашав
Јас имам Sony STR-590 скоро една година. Упарено е со Monitor Audio Bronze 2 и сум сосем задоволен.
Има едено глупо мени кое се пушта на на секое уклучување на ресиверот но со другото сега за сега немам замерки.

1080ката е 2 класи над тоа и треба да бидеш задоволен освен ако не си ептен аудиофил :)

Цената е супер!
Мислењето е автоматски споено:

Добра понуда кај соседиве

Погледнете го атачментот 93892

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
Еве го и vo Нептун е на попуст но по регуларната цена во GR.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,306
2,115
1080ката е 2 класи над тоа и треба да бидеш задоволен освен ако не си ептен аудиофил :)
Па и да си ептен аудиофил, некогаш солиден AVR е достојно решение. Не заборавај дека за тие пари добиваш доста, па може да се замижи на некои недостатоци. Во принцип, секој AVR има засилувач, софтвер за корекција на собата, DAC, грамофонски предзасилувач, опција за стримање и други функционалности. Во ситуации каде што ти треба едно решение за се, AVR е солидна опција. Да се разбереме, не викам дека AVR е најдобро можно решение, туку дека е многу добра опција ако сакаш еден уред што прави се. It's convenient, може да останеш под одреден буџет и добиваш задоволителен квалитет на звукот. :)
 

Ребро

Intern
18 ноември 2016
32
24
Па и да си ептен аудиофил, некогаш солиден AVR е достојно решение. Не заборавај дека за тие пари добиваш доста, па може да се замижи на некои недостатоци. Во принцип, секој AVR има засилувач, софтвер за корекција на собата, DAC, грамофонски предзасилувач, опција за стримање и други функционалности. Во ситуации каде што ти треба едно решение за се, AVR е солидна опција. Да се разбереме, не викам дека AVR е најдобро можно решение, туку дека е многу добра опција ако сакаш еден уред што прави се. It's convenient, може да останеш под одреден буџет и добиваш задоволителен квалитет на звукот. :)
Пред некое време комунициравме со еден
Па и да си ептен аудиофил, некогаш солиден AVR е достојно решение. It's convenient, може да останеш под одреден буџет и добиваш задоволителен квалитет на звукот. :)
Комплетно се согласувам. Вчера бев до Vision да видам некој Subwoofer и имаше некои Dynaudio ѕверови од 7500eur пар кои звучеа фантастично. Сигурен сум дека каблите со кои беа поврзани се поскапи од целиот мој сетап. Од друга страна мојот сетап комплетно ми врши работа и уживам во него. За Sony 1080ката пред некое време еден од членовите пишуваше дека signal to noise ratio не бил задоволителен за не знам кои звучници.

Така да, не му се мисли, купи што ти е мерак и во рамки на буџетот и уживај :)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,306
2,115
. Вчера бев до Vision да видам некој Subwoofer и имаше некои Dynaudio ѕверови од 7500eur пар кои звучеа фантастично. Сигурен сум дека каблите со кои беа поврзани се поскапи од целиот мој сетап.
Мислам дека Љубо на лагер не држи скапи кабли. Исклучиво користи Klotz кабли и Rean или Neumann конектори.

Инаку, во Vision скоро се звучи одлично, но дома кај тебе да не звучи така добро. Не заборавај дека Vision има акустична соба што е одлично средена.

За Sony 1080ката пред некое време еден од членовите пишуваше дека signal to noise ratio не бил задоволителен за не знам кои звучници.
Не знам како SNR може да биде незадоволителен за одредени звучници. Да не си дискутирал за тоа дали има доволно сила да ги вози звучниците?
 

Ребро

Intern
18 ноември 2016
32
24
Не знам како SNR може да биде незадоволителен за одредени звучници. Да не си дискутирал за тоа дали има доволно сила да ги вози звучниците?
Да, моја грешка. Не е SNR туку distortion. На ова мислев ама вчера не успеав да го најдам:

Nice find, thanks.
Според мерењата мислам дека 0.1 дисторзија не би било идеално за аудио.
 

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
113
223
За Sony 1080ката пред некое време еден од членовите пишуваше дека signal to noise ratio не бил задоволителен за не знам кои звучници.
Концептот signal to noise ratio не постои кај звучниците, бидејќи тие се пасивни уреди и не генерираат сопствен шум. Сигурно станува збор за некакво недоразбирање.
 

Ребро

Intern
18 ноември 2016
32
24
Концептот signal to noise ratio не постои кај звучниците, бидејќи тие се пасивни уреди и не генерираат сопствен шум. Сигурно станува збор за некакво недоразбирање.
За ресиверот беше тоа. И се корегирав во претходната порака :)
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,306
2,115
Инаку, бидејќи на темава нема продуктивна дискусија веќе подолг период. Решив да напишам нешто што сметам дека е интересно и се надевам дека ќе развие дискусија.

Не знам колку од вас ја пратите темава, но пред скоро време купив грамофон. Знам дека тогаш некој од членовите ми реплицираше дека дигиталната репрдоукција на аудио е подобра наспроти аналогната. Тогаш сеуште немав став и не сакав да дискутрам повеќе на темата за да не трескам зелени. Но, од тогаш до сега (повеќе од еден месец) лично правев истражување и споредував различни дигитални формати со различни sample rates (DSD, FLAC, MP3) и да ги споредувам со винил.

Прв албум што детално споредував е "MTV Unplugged in New York" од Nirvana. Слушав 4 различни верзии од аблумот: Spotify MP3, MP3 Download (кодовите што идат со плочите), Flac од Tidal и на винил. Заклучив дека албумот звучи најлошо на Spotify (најверојатно поради масвината компресија и encoding-от што го користат). На винил звучеше OK, додека идентично добро звучеа официјалниот MP3 downaload и FLAC верзијата од Tidal.

Втор албум што споредував (не албум, туку цел box set) - се Abbey Road ремастерираните верзии на студиските албуми на Дугме. Како и со претходните, ги преслушав на Spotify, официјалниот MP3 release што иде со плочите, на Tidal и на винил. Кај овие албуми па сосема обратно, тие звучеа феноменално на винил, но ниту една од нивните дигитални верзии не звучеа толку добро. Но затоа се решив да ги слушнам оригиналните дигитални верзии, тие што не се ремастерирани од Abbey Road Studio - тие пак звучеа феноменално дигитално.

Трет аблум што споредив е London Calling од The Clash - албумот звучеше подеднакво добро секаде освен на Spotify*.

*Инаку, немам ништо против Spotify, сепак нивниот таргет-корисник не се аудиофили. И лично и самиот користам Spotify додека сум во движеше затоа што ми овзможува да штедам интернет. Spotify феномелано си ја врши работата за тоа што е наменет.

Да не ги набројувам сите албуми и сите песни што ги споредував - сфатив дека еден аблум може да звучи подобро на винил, додека друг звучи подобро дигитално. Истото е и кај дигиталните верзии, одредени албуми звучат подобро на DSD, додека други во PCM и обратно. А има и албуми што подеднакво добро звучат во сите формати. Поентата ми е дека се залажуваме и бркаме различни формати (а и најчесто даваме повеќе пари за тоа) и се препукаваме на интрнет што е подобро. А во суштина најпресуден фактор дали музиката звучи добро е дали е добар или е лош мастерингот.

Друг втор фактор кој влијае на квалитетот на звукот, исклучиво кај дигиталната репродукција е начинот како е компресирано. На пример аблумот од Нирвана што го спомнав погоре, звучи феноменално и на MP3, дури и не можам да приметам разлика во споредба со FLAC. Што значи дека encoding-от и начинот како е направена компресијата влијае исто така. Не сакам да зборувам за sampling rate и bitrate, затоа што не ги сфатив најсајно објаснувањата (најверојатно некој електро инженер може поубаво да објасни). Но, ваљда барем теоретски кај се што е над 16/44.1 од разликата не би требало да е многуи приметлива.

И пред да почнете да напаѓате. Да, се сложувам дека теоретски дигиталната репродукција секогаш ќе е подобра од аналогната. Но не заборавајте и на loudness war. Исто така, целта на овој пост не е да тролам некого, туку да развиеме една цивилизирана дискусија без некој да пише "Ти немаш толку години, колку што ја имам искуство со аудиофилија" - воздршете се од такви довикување и да си развиеме една солидна дискусија, ме интересираат што повеќе мислења. Секако, може и имам напревено неколку грешки во тоа што напишав погоре, па отворен сум да ме корегирате.
 
Последна промена:

Vladimir Filevski

Gaining Experience
17 февруари 2019
113
223
Морам да го пофалам @TheMarshal за трудот што го вложил преслушувајќи различни верзии на снимки. И се разбира, задоволството при слушањето на сето тоа. Ех, кога ќе се сетам на истите тие споредби што ги правевме пред 30 години...
Моите заклучоци се слични: ако оригиналот, каков и да е, е лошо снимен - ништо не го спасува, ниту еден формат! Само може на одреден формат поуспешно да му бидат скриени мааните - не е тоа исто со „подобро“, но тоа веќе е семантика. За жал, има премногу лоши аудио материјали, со преубави композиции. Ќе ги трпиме (лошите снимки), што да правиме, музичката (и текстуалната, ако ја има) порака е поважна...
Во краткиот коментар @TheMarshal се разбира дека не можел да ги каже сите детали околу разликите меѓу форматите, а особено - што е тоа што е подобро? Тоа е многу широко поле за дискусија, па јас овде само ќе нафрлам неколку работи. Притоа, прво да го видиме чекорите во создавањето на аудио содржините, за да разбереме што се случува.
1. Снимање (Recording) - ако ова не е направено како треба, ништо не го спасува материјалот! Тоа се разни премодулирани сигнали, фатени шумови и други звуци на кои не им е место на снимката, лошо снимени вокали и инструменти, и така натаму... Нешто од тоа може малку да се поправи во следниот чекор, но нешто не (премодулирањето и дисторзијата, на пример).
2. Едитирање (Editing) - тука кутриот професионалец ќе се обиде да ги поправи грешките што некој друг (или тој самиот) ги направил во претходниот чекор, снимањето. Ова е чекор каде може да се направат вистински чуда од оригиналните снимки, но само во рамките на возможното. Најчесто се сведува на „франкенштајн“ постапки - од „парчиња“ аудио снимки да се склопи целина која добро би звучела, притоа употребувајќи ги сите придобивки на дигиталната технологија (pitch-shifting, на пример, за да се спаси вокалот од фалш ноти).
3. Миксање (mixing) - Тоа е оној дел што аудиофилите многу лесно можат да го чујат како резултат: компресија, еквилизација, балансирање на јачината, панирање, реверб,... Веќе тука може да се направи верзија која е „подобра“ за одреден формат, дигитален или аналоген. Или е подеднакво лоша...
4. Мастеринг (mastering) - Ова е завршното „пеглање“ и исто така многу влијае на перцепцијата за тоа кој формат е „подобар“. На крај следи конверзијата во одеден формат: аналоген (винил и касети), CD, Flac, MP3, ...

Што е тоа што може да звучи „подобро“ на некој формат? Многу работи - динамиката, на пример. Динамиката, односно компресорот/лимитерот како алатка е „нож со две острици“ - може да ја упропасти динамиката и со тоа да ја исцица експресијата од отсвиреното/отпеаното, но може и да додаде нуклеарна енергија и моќ. За да може да се смести на винил, оригиналната динамика мора да се намали, а тоа води кон подобри или полоши резултати, во зависност од видот на музиката и инструментите. Во принцип, некомпресираната динамика на класичната музика подобро звучи на дигитален формат, а рок/поп музиката со компресијата може да звучи подобро на винил. Но последниве години (децении) толку претерано се користи компресијата, што речиси е подеднакво добро (или лошо).
Тродимензионалната стерео слика обично е подобра на винилот, но тоа не е резулатат заради така снимениот материјал на винилот, туку е резултат на самата репродукција на грамофонот.
Има и многу други работи, но еве да им оставам поле за дискусија и на останатите.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,573
2,664
Да предложите best bang for buck wireless headset за FPS multiplayer?
Bang for the buck и wireless во иста реченица тешко. Ти треба 2.4GHz за да минимизираш latency, а тоа по дефиниција кошта. Можда Arctis 1 Wireless, ама па многу повеќе би ги препорачал поскапите Arctis 7 ради удобност и ради ChatMix. Во никој случај немој Bluetooth, има осетно каснење со Windows уреди.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,060
3,047
Битола
Bang for the buck и wireless во иста реченица тешко. Ти треба 2.4GHz за да минимизираш latency, а тоа по дефиниција кошта. Можда Arctis 1 Wireless, ама па многу повеќе би ги препорачал поскапите Arctis 7 ради удобност и ради ChatMix. Во никој случај немој Bluetooth, има осетно каснење со Windows уреди.
Bluetooth никако. Gaming исклучиво 2.4/5GHz. Best-Bang-For-Buck по дефиниција инаку би значело најдобро за парите без разлика колку кошта најефтиниот продукт од дадена класа. Да прашав BBFB Порше кое е, на пример, би одело она само со основните features (без скапи кожи, аудио системи, кочници, итн.) xD. Пример, начекав на ComputerUniverse ASUS TUF WIRELESS за 55 евра сега за BlackFriday меѓутоа out of stock беа и не стигнав да ги порачам. Кај нас прочитав некој купил ARCTIS 7 за 6000 денари меѓутоа немаа напишано од каде па сакав да видам каде се наоѓаат кај нас, бидејќи сега ако порачувам од CU пак ќе ме коштаат ASUS TUF отприлика 100тина евра со се давачки.
 
Последна промена:

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,573
2,664
Bluetooth никако. Gaming исклучиво 2.4/5GHz. Best-Bang-For-Buck по дефиниција инаку би значело најдобро за парите без разлика колку кошта најефтиниот продукт од дадена класа. Да прашав best-bang-for-buck Порше на пример, би одело она порше само со основните features (без скапи кожи, аудио системи, кочници, итн.) xD. Пример начекав на ComputerUniverse ASUS TUF WIRELESS за 55 евра сега за BlackFriday меѓутоа out of stock беа и не стигнав да ги порачам. Кај нас прочитав некој купил ARctis 7 за 6000 денари па сакам да видам каде се наоѓаат од кај нас, бидејќи сега ако порачувам од CU пак ќе ме коштаат ASUS TUF отприлика таа цена.
Знам што значи bang for the buck, затоа и ги спомнав Arctis 7. Само, општо земено се скапи, а ти не наведе буџет. Инаку ги видов и јас тие за 6,000, мислам дека ги гледав на Reklama5 или така нешто. Убава цена во секој случај.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,653
Мислења
829,714
Членови
28,654
Најнов член
Dangev
На врв Дно