1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Asterisk i SPA-3102

Дискусија во форумот 'VoIP' започната од valireality, 17 Септември 2013.

 1. valireality

  valireality
  Intern

  6
  0
  10 Февруари 2013
  Машко
  Dali ima nekoj iskustvo so podesuvanje?
   
 2. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Имам работено со Asterisk, али не на SPA, него на Linux сервер. SIP Trunking користам на работа.

  Vо главно Asterisk-ot е тежок за работа дека се е командна линија и едитирање фајлови. Би ти препорачал симни си Trixbox, тоа ти е Asterisk + Web GUI. Дури и има опција да го симнеш готово ISO (CentOS + Asterisk + Trixbox).
  Многу едноставно за подесување.

  Најтежок дел е да го подесиш да се конектира со твојот провајдер, зависи кој тип на конекција е (дали провајдерот прави forward на повик до ИП која ти ја регистрираш со нив или пак ти се регистрираш кај нив со user/pass...), али валда провајдерот си има туторијал за овој дел.

  FreePBX e исто друга алтернатива.
   
  На dachosd му/ѝ се допаѓа ова.
 3. valireality

  valireality
  Intern

  6
  0
  10 Февруари 2013
  Машко
  Trixbox 3 godini mu nemaat updejtuvano ni eden paket. Ne funkcionira na serverski mashini, nedostatok na drajveri. Imam CentOS posebno instalirano, asterisk samo cli, pa freepbx gui. Se e vo red, si raboti sovrsheno, samo sto mislam deka sipurite otkazuvaat, gi zaglavuvaat liniite. Pa zatoa me interesirashe dali nekoj ima iskustvo. Inaku objasni okolu trunkovite od operatorite, liniite mi si od telekom. Imaat li trunkovi oni zoso spomnuvash kaj tebe bilo taka izvedeno. Raboti li kako sto treba?
   
 4. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  287
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  Не сум во МК, ние имаме 15+ транкови од bandwidth/phone booth. Секој оператор си има предефинирано сетинзи за транкови така да одкога ќе се регнеш, они ти праќаат меил со сетинзите. SIP Trunking-ot е најевтина варијанта на зборење уствари, зависи од компанија до компанија али кошта 15-30$ месечно за неограничено зборење по линија.

  Закачив принтскрин од кај мене.

  asterisk -vr -x"sip show peers", ќе ти излиста дали се е ОК или некој транк е укочен, т.е. нерегистриран.

  tail -f /var/log/asterisk/full, исто прати тука што се дешава.

  http://www.freepbx.org/book/export/html/1912
   

  Прикачени датотеки:

 5. valireality

  valireality
  Intern

  6
  0
  10 Февруари 2013
  Машко
  Jas gi sledam so sip show channels. Inaku denes so t-home razgovarav i imaat trunkovi. Narednava nedela ke dojdat da mi instaliraat 6 linii preku optika. Malku ne mi e sigurna sigurna rabotava zoso tehnoloshki nisto ne objasnuvaat kako se se podezuva i povrzuva, samo administrativno :) pa ke vidime. Se nadevam se ke bide vo red. Samo me cudi, na asterisk -r sledam se sto se deshava, i na dve sipuri, koga doagaat do ivr'ot odma hung up im pravi. Site setinzi se kako sto trebaat.
   

Сподели

Вчитување...