• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Aliexpress

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,357
4,658
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
5.500 ден.
Motherboard
2.000 ден.
Storage
1.000 ден.
PSU
2.500 ден.
RAM
4.000 ден.
Video card
8.000 ден.
Case
1.000 ден.
Mouse
500 ден.
Keyboard
2.000 ден.
Audio
1.500 ден.
Monitor
3.000 ден.
OS
0 ден.
Имал некој искуство селер да затвори нарачка поради користење на купон? Конкретно, употребен е купон од 3$ (за нова регистрација) на вкупна сума од 9$. Кинезот ја затвори нарачката со следново образложение:
'We had to close this order due to account security concerns. Please place an order again later, or remove the coupon and try again"
Со тој акаунт се извршени уште две плаќања без никаков проблем.
 

dim29

Gaining Experience
14 ноември 2020
76
83
Битола
Имал некој искуство селер да затвори нарачка поради користење на купон? Конкретно, употребен е купон од 3$ (за нова регистрација) на вкупна сума од 9$. Кинезот ја затвори нарачката со следново образложение:
'We had to close this order due to account security concerns. Please place an order again later, or remove the coupon and try again"
Со тој акаунт се извршени уште две плаќања без никаков проблем.


Да, производ од 12-13долари ми излезе со цена од 1 долар (јас не внесив код, ама најверојатно имав од претходно и си се искористи), нарачав, по една недела ми стигна истата порака, и веќе не можев да го земам за толку, си беше стандард цената.

Кај тебе е добро ако купонот ти е глобален (не само за тој кинез :) ), можеш од друг селер.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,043
9,891
Скопје
Ма да ти се плукнам во Алиекспресот.
Нарачав нешто пред 20 дена.
Пред 10 дена ми пишале од продавницата дека го немаат тоа и да сум го кенсл ордерот.
1635403086397.png
Проблемот е што јас ова тек сега го гледам.
Нит нотификација стигна, нит меил, нит ништо.
Случајно видов од телефон у месиџес у Алиескпрес апликацијата пошо ретко ја отворам на телефон.
На компјутер отворам почесто, барем еднаш на 2 дена, и нит нотификација нит ништо.
Гррр.
Од продавницата направиле демек е пратено, и сега ја треба да чекам
1635403188605.png
65 дена за продуктот што нема да ми стигне за да можам да добијам refund?
Божееее.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,611
4,163
Кога нешто брзо ми треба од Али го нарачувам од магацин од Полска (ако има) и ми стигнува на mailboxde за 1 ден, после до МК е 10-14 дена поштата.

Поскапо е да, но доста побрзо.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
92
58
Дали, ви се случило да не ви дозволува AliExpress да користите купони?
Односно да не ви дозволува ни игри за,,купони" да отварате?

Подолго време ми дава вакво известување. Screenshot_2021-10-28-15-29-35-250_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,043
9,891
Скопје
Не не тешка петарда е ова АлиЕкспресов
1635665780644.png

Најјако беше дека истион селер шо викаше „кенсл плиз, аут оф сток сме“ го одобри диспјутот односно рифандот а у меѓувреме ми пиша некаде порака, ШТО НЕ МОЖАМ ДА ЈА НАЈДАМ У НОРМАЛНИОТ МЕСИЏ ЦЕНТАР, ИСЧЕЗНА ЗНАЧИ, НЕ ЗНАМ КАДЕ Е,
"whats wrong with your order please cancel the dispute"

Ни АлиЕкспресов не знае кај тера, ниту продавнициве знаат кај тераат.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
На почетокот од годинава случајно ми излезе предлог пумпа за вода во туба, беше 5-6 евра и нагоре со 1 до 5 евра шипинг, прв пат имав видено таква пумпа и баш ми треба за во викендицата. После на фејсбук побарав од овие наши препродавачи на алиекспрес производи и беше некаде 450 денари, си нарачав, за еден ден дојде и навистина многу ми користи. Пред некоја недела гледам исти пумпи по 145 денари, во овие пластичарски продавници.

Истовремено на алиекспрес сѐ уште стојат истите и повисоки цени. Дали ова се ретки примери, или за сѐ од алиекспрес вака преплаќаме?
Screenshot_20211031-090530_AliExpress.png
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
92
58
На почетокот од годинава случајно ми излезе предлог пумпа за вода во туба, беше 5-6 евра и нагоре со 1 до 5 евра шипинг, прв пат имав видено таква пумпа и баш ми треба за во викендицата. После на фејсбук побарав од овие наши препродавачи на алиекспрес производи и беше некаде 450 денари, си нарачав, за еден ден дојде и навистина многу ми користи. Пред некоја недела гледам исти пумпи по 145 денари, во овие пластичарски продавници.

Истовремено на алиекспрес сѐ уште стојат истите и повисоки цени. Дали ова се ретки примери, или за сѐ од алиекспрес вака преплаќаме?
Погледнете го атачментот 105676
На Али Експрес има многу поскапи работи, него ли кај нас што ке ги најдеш!
Јас причината ја наоѓам кај ,,Алибаба"
Таму се енормно ефтини работите на големо, истава пумпа на големо е еден долар.. а на Али експрес од 5 до 10 долари.
Е сега кај нас има големи магацини шо земаат роба од Алибаба..
На ситниве ФБ профитери им ги шиткаат со некој процент..и дури јака конкуренција мислам дека има Алиекспрес овде кај нас.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,385
4,919
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Јас причината ја наоѓам кај ,,Алибаба"

Tочно. На АлиЕкспрес се поединци продавачи што на големо купуваат од Алибаба и после ги препродаваат на Али за профит. Кај нас по ФБ и слични истото го прават само за помал профит и испаѓа поефтино ако го земеш од кај нас. Не за сите производи ама во последно време све почесто го приметувам ова.
 

Optipro

Gaining Experience
5 мај 2021
92
58
Tочно. На АлиЕкспрес се поединци продавачи што на големо купуваат од Алибаба и после ги препродаваат на Али за профит. Кај нас по ФБ и слични истото го прават само за помал профит и испаѓа поефтино ако го земеш од кај нас. Не за сите производи ама во последно време све почесто го приметувам ова.
Не за друго, Алиекспрес е океан без дно.. од производи што не можеш ни да замислиш дека постојат!
Додека кај нас се продаваат производи што не се интересни повеќе низ светот!
А имам заприметено, веројатно скоро истите продавачи се што продаваат и на Алиекспрес и на Алибаба! И уште едно нешто производи што ги има кај нас во изобилие, на Алиекспрес се дупло поскапи и плус шипинг, додека имам еден акаунт што купував Канада.. кога ке кликнам на истиот производ за да го купам во Канада.. излага дупло поевтин, и од Фб продавачите овде
 

xristijanGTI

Gaining Experience
7 март 2011
321
369
Ќупурли
xristijanGTI's setup  
Processor & Cooler
R5 1600 AF
Motherboard
MSi Tomahawk B450 max
Storage
Samsung EVO 250GB SSD
PSU
550W EVGA SuperNOVA 550 G3
RAM
G.SKILL RipjawsV F4 DDR4 16GB
Video card
Gigabyte AORUS RX 580 4GB
Case
Thermaltake Versa J21
Mouse
Logitech MX master 3
Keyboard
HyperX Alloy FPS Pro Cherry MX Red
Audio
Logitech G430
Monitor
DELL p2418d
OS
Windows 10 x64
Некој да препорача добар usb to type C кабел за полнење, кучето ми го изглода фабричкиот :cool: Иначе се работи за Galaxy Note 9.
 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
Некој да препорача добар usb to type C кабел за полнење, кучето ми го изглода фабричкиот :cool: Иначе се работи за Galaxy Note 9.
Имав купено од овој, во ред, мислам дека тогаш го барав со најниска цена беше

 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
218
94
Препорака за следење пратки преку POSTAL NINJA.

Страната само што ја открив и стварно е врв.
Имам една нарачка од Али и дури на Cainiao стои Pending shipping, ваму е веќе неколку статуси понапред. Баш земав да видам како покажува на веќе стигнати пратки и се изненадив.
Покажува буквално се во детали, како се шета низ Кина, стигање на аеродроми, мерења, проверки, баш се.

Страната е лудница.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
2,134
1,598
Неготино
Препорака за следење пратки преку POSTAL NINJA.

Страната само што ја открив и стварно е врв.
Имам една нарачка од Али и дури на Cainiao стои Pending shipping, ваму е веќе неколку статуси понапред. Баш земав да видам како покажува на веќе стигнати пратки и се изненадив.
Покажува буквално се во детали, како се шета низ Кина, стигање на аеродроми, мерења, проверки, баш се.

Страната е лудница.
Мене па за чудо ми ги дава истите податоци што ги има на али:
1635951148552.png
 

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,178
3,448
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NV1 500GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
Sapphire RX580 Nitro+ 4GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
A4 X5 MAX Bloody Gaming Esports Stone Black
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Дали, ви се случило да не ви дозволува AliExpress да користите купони?
Односно да не ви дозволува ни игри за,,купони" да отварате?

Подолго време ми дава вакво известување.Погледнете го атачментот 105598

Ова ти е ако имаш повеќе акаунти, то ест ако од еден уред (телефон, пц) се најавуваш на тие акаунти и пробуваш да добиеш купони од Алиекспрес.
Тоа го детектираат како измама на системот и го добиваш ова. :)
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,988
12,315
youtu.be
Препорака за следење пратки преку POSTAL NINJA.
Многу пати сум го препорачувал нинџаааа. :)

 

389mk

Gaining Experience
16 јануари 2020
86
84
Битола
Препорака за следење пратки преку POSTAL NINJA.

Страната само што ја открив и стварно е врв.
Имам една нарачка од Али и дури на Cainiao стои Pending shipping, ваму е веќе неколку статуси понапред. Баш земав да видам како покажува на веќе стигнати пратки и се изненадив.
Покажува буквално се во детали, како се шета низ Кина, стигање на аеродроми, мерења, проверки, баш се.

Страната е лудница.
Истите работи ми ги дава како на апликацијата track24. Не знам ова дали има апликација?
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
218
94
Мене па за чудо ми ги дава истите податоци што ги има на али:
Погледнете го атачментот 105786
Мислев и на тие intermediate events, изгледа зависи и преку што иде пратката, на една ми покажува неколку статуси за движењето низ Рига по аеродром, негде нема, што викаш слично ко од Али ама пак некако подетално е за повеќето работи.
 

Excalibur

Gaining Experience
18 октомври 2019
930
488
Дел од праткиве од Латвија почнаа да исчезнуваат кај нас или јас сум со таква среќа?

  • Пред повеќе од два месеци ми стигна една од две пратки со статус ,,пратката се прима од испраќачот", испратени во ист момент од Латвија. Другата воопшто не се појави.
  • Сега ист случај, минатата недела ми стигна една од две пратки испратени во ист момент од Латвија, другата повторно никаде ја нема.
Има некој со слично искуство?
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5,413
4,799
Ethermine
www.facebook.com
Дел од праткиве од Латвија почнаа да исчезнуваат кај нас или јас сум со таква среќа?

  • Пред повеќе од два месеци ми стигна една од две пратки со статус ,,пратката се прима од испраќачот", испратени во ист момент од Латвија. Другата воопшто не се појави.
  • Сега ист случај, минатата недела ми стигна една од две пратки испратени во ист момент од Латвија, другата повторно никаде ја нема.
Има некој со слично искуство?
Истиот случај и кај мене , 4 пратки со статус : ,,пратката се прима од испраќачот"
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
255
235
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
1636935011050.png

1636935086833.png


Зошто не ми пратиле картонче уште?!
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,447
1,564
Четврток бев во пошта неколку пратки имам стигнато од Али, сите се со статус Vo Posta, тракинг преку LV, некои се пристигнати и 22.10, ги проверија на шалтер и ми рекоа дека имаат огромен број несортирани пратки
 
Последна промена:

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
218
94
Во петокот мене ми стигнала една во пошта после долго време и баш еве понеделнички да видиме дали ќе има некој апдејт.
 

bookoo

Gaining Experience
12 декември 2017
218
94
Инаку имам чудна ситуација сега. Нарачав едно ссд од али ама одма отидов cancel после саат време и нарачав од истиов продавач пак само со повеќе меморија и пишав порака зашто ја откажав првата. Утредента стига известување дека се пратени двете ама на првата продавачот нема направено reject, нема ни видено пораки и после 48 часа стига известување за refund.

Прашањето е што да се прави сега? Ми овозможија од customer support да отворам и dispute уште од денес и да не чекам 10 дена. А сабајле исто ми стига мејл кај што ми пишува дека не може да откажам нарачка што е пуштена ама можам да отворам dispute и сл. IMG_20211115_085849.jpeg
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,095
Мислења
877,568
Членови
30,695
Најнов член
Todorka Dencevska
На врв Дно