• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

mikrotik

 1. ContentBot

  Речиси 230.000 MikroTik рутери дел од ботнет мрежа

  Речиси 230.000 рутери од летонскиот производител на мрежна опрема MikroTik се дел од голема ботмрежа. Безбедносните експерти од Avast открија дека ист сервер за command-and-control се користел за дистрибуција на малициозен код во Gluteba ботнет-кампањата и за распространување на TrickBot...
 2. gremlin

  Проценка Mikrotik hAP AC2 ruter

  Здраво, Ми треба проценка за рутеров, во одлична состојба е без гребнатинка во оригинална кутија, функционира топ но ќе го заменам со AX рутер па планирам овој да го продадам. https://mikrotik.com/product/hap_ac2 Нема гаранција. Фала. Позз.
 3. smole

  Купено Купувам Mikrotik S-RJ01

  Купувам Mikrotik S-RJ01, понуди по пп.
 4. smole

  Проблем со POE

  Имам IP камера Dahua SD59225U-HNI (PTZ) која бара 802.3at POE. Приклучена е на Mikrotik CRS112-8P-4S-IN кој испорачува 802.3at POE, со фабрички струјен адаптер 48V 1.6A (амперажата за сега е доволна за оваа намена иако има адаптер со повеќе ампери). Кабелот кој го користам е Lanmark (by...
 5. smole

  Купувам access point

  Купувам AP POE користен, да се напојува исклучиво на 802.3af (не пасивен POE). Што поефтин - тоа поубаво, 802.11n минимум, сакам поефтино да поминам, нов знам каде да купам и по која цена. Понуди овде или по пп.
 6. Garfield'

  Предлог на cpe Mikrotik или Ubiquiti

  Здраво Сакам да знам што е подобро за да не се излажам,дали да се земе MikroTik SXT Lite5 antena (SXT 5nD r2) или пак Ubiquiti NanoStation NSM2, Ubiquiti NanoStation M5,rocketdish-antenna 2.4 GHz-5 GHz? Ми треба само едно да земам бидејќи имам друго,ми кажаа дека микротикот може да се...
 7. Garfield'

  Помош изгледа рутер МикроТик

  Здраво Некој што знае и има искуство,како може толку да биде силен сигналот? Скоро 1-2км има нет. Бев неколкупати во Струмица во Town Park (Strumica) Има една мрежа 'Villa Park - Strumica' изгледа така беше името секаде има wifi силен сигнал,пробав да видам со ip каков рутер е,ми излегна...
 8. DrMTR

  Рецензија MikroTik Routerboard hEX RB750Gr3

  Пред неколку дена имав можност да се дружам во ова мало ѕверче, со високи перформанси. Се работи за релативно малечок уред во димензии. Спакуван со мала рециклирана кутија со димензии 15x10cm во самото пакување, (стандардно за Микротик уредите), освен мало упатство за користење, самиот рутер и...
 9. DrMTR

  MikroTik hAP AC фалична серија?

  Изгледа дека hAP AC има уреди кои што покажувааат слаби перформански кога се изложени во топла просторија. Еве неколку од тестовите што се изведени од лице кое што купило повеќе уреди и сите го покажале истиот проблем. според ова колку повисока температура толку повеќе има drop на...
На врв Дно