Проблем со POE

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,593
4,133
Имам IP камера Dahua SD59225U-HNI (PTZ) која бара 802.3at POE.

Приклучена е на Mikrotik CRS112-8P-4S-IN кој испорачува 802.3at POE, со фабрички струјен адаптер 48V 1.6A (амперажата за сега е доволна за оваа намена иако има адаптер со повеќе ампери).

Кабелот кој го користам е Lanmark (by Nexans) Cat.6 AWG24 F1/UTP со shielded Cat6 конектори, должината му е 45м. Пробав и со 15м од истиот кабел и пак не се покренува камерата.

Користам network tester NF-8061 и кај POE ми отчитува 48.1V на крајот на кабелот, но не ја напојува камерата како што треба и истата не се покрева.

Со 5м STP AWG23 cat6 patch кабел (фабрички терминиран, Draka) камерата се покрева ок, ќе пробам и со печ кабел од 10/15м.

Дали да пробам со 45м cat5e/cat 6 AWG23 (подебели се париците и помал отпорот отколку кај AWG24)? Друга сугестија?
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,414
1,512
Имав сличен проблем со rb2011, го имаат декларирано последниот порт дека е PoE. Но всушност испорачуваше само онолку колку што беше адаптерот 24 волти. На свичот имаш место за втор адаптер од 48 волти. Она што ми паѓа на ум, дали е соодветен адаптерот
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,593
4,133
Имав сличен проблем со rb2011, го имаат декларирано последниот порт дека е PoE. Но всушност испорачуваше само онолку колку што беше адаптерот 24 волти. На свичот имаш место за втор адаптер од 48 волти. Она што ми паѓа на ум, дали е соодветен адаптерот

На 2011 последниот е пасивен пое, и не е стандарден него е "микротиковски". И да, од РОЕ ќе искочи иста волтажа колку што ќе влезе во свичот/рутерот.

Соодветен е адаптерот (48V), бидејќи со краток печ кабел камерата се покренува ОК, долгиов кабел (45м) ме јебе. Т.е. и парче од 15м од истиот кабел ме јебе, така да се сумњам у кабелот иако земав скап кат.6 за да не ме јебе.

Последна опција е да побарам да дојде екипа од Тринити/Кабтел со профи уред кој ќе ја тестира (повлече) 802.3at РОЕ струјата на крај на џекот, со справа како Fluke Microscanner POE или нешто понапредно од ова.

Друга опција на памет не ми паѓа.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,790
3,126
На 2011 последниот е пасивен пое, и не е стандарден него е "микротиковски". И да, од РОЕ ќе искочи иста волтажа колку што ќе влезе во свичот/рутерот.

Соодветен е адаптерот (48V), бидејќи со краток печ кабел камерата се покренува ОК, долгиов кабел (45м) ме јебе. Т.е. и парче од 15м од истиот кабел ме јебе, така да се сумњам у кабелот иако земав скап кат.6 за да не ме јебе.

Последна опција е да побарам да дојде екипа од Тринити/Кабтел со профи уред кој ќе ја тестира (повлече) 802.3at РОЕ струјата на крај на џекот, со справа како Fluke Microscanner POE или нешто понапредно од ова.

Друга опција на памет не ми паѓа.
А да пробаш да измериш импеданца помеѓу струјните парови, да видиш да не јебе кабелот до толку. Опција 2 да му фукнеш појак импут сигнал мада пое портата би требало да го ограничи на стандарден максимум.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,414
1,512
Да си земеш POE injector околу 5 евра е и да пробаш со истиот адаптер. Кога купував опрема и сетирав од Овернет рекоа до кај 25 метри сигурно немаш проблеми, кај мене е околу 20 метра кабел Cat 5e
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Мислам дека ти чита 48.1V само дека е празен, ако има голем отпор од кабелот и е на граница кога ќе повлече струја камерата паѓа напонот.

Ако сакаш појак 48 волтен адаптер да видам утре на работа дали имам, да пробаш.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,593
4,133
А да пробаш да измериш импеданца помеѓу струјните парови, да видиш да не јебе кабелот до толку. Опција 2 да му фукнеш појак импут сигнал мада пое портата би требало да го ограничи на стандарден максимум.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk

Ќе измерам. Појак сигнал не најдов како да му наредам на Микротикот да пушти.

Да си земеш POE injector околу 5 евра е и да пробаш со истиот адаптер. Кога купував опрема и сетирав од Овернет рекоа до кај 25 метри сигурно немаш проблеми, кај мене е околу 20 метра кабел Cat 5e

Ако е за РОЕ инџектор ондак целата струја он ќе ја дава, свичот само дата сигнал ќе дава. Ќе разгледам .at инџектори, иако имам и струен адаптер за камерата за у штекер, па крајно решение е неговата струја да ја пушта преку 2х0.75 или 2х1.5 кабел до камера.

Мислам дека ти чита 48.1V само дека е празен, ако има голем отпор од кабелот и е на граница кога ќе повлече струја камерата паѓа напонот.

Ако сакаш појак 48 волтен адаптер да видам утре на работа дали имам, да пробаш.

Јас имам 48V 1.6A адаптер (очигледно не оригинал Микротик адаптер), ако го имаш 48V2A96W адаптерот, многу радо би пробал со него, пред да идам на некој следен чекор (двожилен кабел, РОЕ иџектор и сл.).
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,745
12,025
youtu.be
Мислам дека ти чита 48.1V само дека е празен, ако има голем отпор од кабелот и е на граница кога ќе повлече струја камерата паѓа напонот.
Потполно истото го мислам, измери ако можеш колку ти дава кога ти е вклучена камерата.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ќе измерам. Појак сигнал не најдов како да му наредам на Микротикот да пушти.Ако е за РОЕ инџектор ондак целата струја он ќе ја дава, свичот само дата сигнал ќе дава. Ќе разгледам .at инџектори, иако имам и струен адаптер за камерата за у штекер, па крајно решение е неговата струја да ја пушта преку 2х0.75 или 2х1.5 кабел до камера.Јас имам 48V 1.6A адаптер (очигледно не оригинал Микротик адаптер), ако го имаш 48V2A96W адаптерот, многу радо би пробал со него, пред да идам на некој следен чекор (двожилен кабел, РОЕ иџектор и сл.).

Не, имам адаптери 48V од cisco телефони, треба да проверам колки ампери се. На работа ми се утре ќе проверам ако е појак би ти го дал да пробаш.
 

ARMac

Guru
2 октомври 2010
8,164
9,815
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не, имам адаптери 48V од cisco телефони, треба да проверам колки ампери се. На работа ми се утре ќе проверам ако е појак би ти го дал да пробаш.

@smole ништо од ова. 0.2А биле.

34-1537-01-ADP-10KB-002.jpg
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,593
4,133
@smole ништо од ова. 0.2А биле.

34-1537-01-ADP-10KB-002.jpg

Уживај, исто како да си ми го позајмил адаптерот :)

Не мислам дека е до адаптерот, утре ќе пробам да ги соголам париците и така да ги убацам во конекторот и пак да пробам.

После ќе пробам со најголемиот cat. 6 печ кабел што го имам (10м или 15м) и да видам како се понаша камерата.

Следниот чекор е да викнам екипа со профи уред кој ќе го испита кабелот до тачина и ќе испита колку mA * V може да повлече како PD device ако уопште Kabtel/Trinity имаат таков уред.

После тоа би купил Draka кабел со толкава должина AWG23.

Ако и ова не вроди со плод ќе идам со 2х0.75 или 2х1.5 кабел од UPS до камера, ова е краен чекор.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,443
4,909
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Можно е јас да имам таков адаптер, ке проверам утре па ке ти кажам.
Само не знам дали ти се исплаќа да го пратам по карго.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,593
4,133
Можно е јас да имам таков адаптер, ке проверам утре па ке ти кажам.
Само не знам дали ти се исплаќа да го пратам по карго.

Ѕирни и пиши, АКО ми треба за проба ќе си правиме на ти го - дај ми го по карго :)
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
812
990
Да пробаш на една порта да ја приклучиш камерата а на друга тестерот во исто време. Па тогаш да видиш напонот да не паѓа? Секако ова би потврдило доколку е „глобален“ проблем да не испорачува струја како што треба, а не индивидуален тест по порта.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,443
4,909
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
@smole
Ништо брат....
(ваков е адаптерот)
s-l1600.jpg
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,593
4,133
Финален апдејт:

Сабајле беше екипа од Кабтел (од каде што е купен Nexans кабелот), го проверија кабелот и истиот е исправен.

Потоа ги земав камерата, свичот (сосе струјниот адаптер), и 15м од Nexans мрежниот кабел и отидов во Визард во сервис да се консултирам, и да пробаме да го решиме проблемот.

Прв предлог беше да се проба свичот со појак адаптер - адаптерот кој ми го продадоа во Тринити за CRS112 демек за 48V POE камери има излез од 48V и 1.46A по цена од 1557 ден, слика:

fcabcb365cab02fb94c7700ad1921e71.jpg


Во Визард сервисерот извади појак адаптер - 52V 2.5A, ист таков купив по цена од 1330 ден, слика:

fcaac8f9fb11fa98062726afdf5d4573.jpg


Наравоучение: секогаш кога ќе имате работа со POE пазете да имате струјен адаптер со доволно Волти и Ампери.

Им благодарам на сите кои се вклучија во темава, се надевам дека моево искуство ќе му помогне на некого.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,799
14,989
Сега ја гледам темава и немам намера отпосле да се правам паметен ама уште од првиот пост е очигледно дека се работи за недостаток на струја (А)

Како и да е, супер е што се реши проблемот.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,593
4,133
Колку е поголема должината на кабелот, толку е поголема загубата на V и A.

Со краток печ кабел ПОЕ-то дава 48.2V, на 45м дава 48.1V.

Сега ја гледам темава и немам намера отпосле да се правам паметен ама уште од првиот пост е очигледно дека се работи за недостаток на струја (А)

Како и да е, супер е што се реши проблемот.

Да, фалеја ампери, а мислам дека и волти.

Заебаното кај Noyafa-та е што мери само волтажа на POE, а не симулира PD па да проба да повлече Х милиампери и да се види дали бараната ватажа може свичот (читај стујниот адаптер) да ја испорача. Ова мислам дека го имаат некои од Fluke мрежните тестери кои чинат многу (радо ќе рентав на ден да имаше таква опција во МК).

Да ја имаше оваа опција одма ќе беше очигледно каде е слабата карика но што е тука е, битно се среди работата, баш ќе беше замарање и арч да треба да влечам и башка струјен кабел/купувам друг РОЕ свич.
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,593
4,133
Бидејќи си ја научив лекцијата и сфатив дека Noyafa-та која ја имам не мери ампери од РОЕ, а и во иднина ќе ми треба ваков уред за мерење, планирам да го нарачам ова:

PoE-Tester-Gen2-pro_photos-04B.jpg


Пред да го нарачам од UK сајт да прашам дали случајно некаде поблиску до нас го има - Грција/Србија/Бугарија некој да не знае?
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,593
4,133
Ова денес стигна од Кина, ќе се тестира деновиве.

Има доста пониска цена од жолтиот тестер од претходниот пост.

NOYAFA-NF-488-PoE-power-test-Network-PoE-Tester-checker-Over-the-Ethernet-cat5-cat6-Lan.jpg
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,745
12,025
youtu.be
Одличнен инструмент за оние што работат со мрежи, камери и остали PoE тракатанци, инаку моќноста може да се измери и со унимер доколку го имаш како инструмент. ;)
Честито нека е. :)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,593
4,133
Одличнен инструмент за оние што работат со мрежи, камери и остали PoE тракатанци, инаку моќноста може да се измери и со унимер доколку го имаш како инструмент. ;)
Честито нека е. :)

Знам, ама меракот за нов гаџет е секогаш голем :)
 

krema

Epic
24 јуни 2009
12,745
12,025
youtu.be
Е да, не ми збори, одма се залетав да видам што цена е, но искрено немам потреба иако има пристапна цена. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,029
Мислења
870,502
Членови
30,365
Најнов член
Meri2310
На врв Дно