1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проблем со POE

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од smole, 27 Август 2019.

Тагови:
 1. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,794
  18 Април 2007
  Имам IP камера Dahua SD59225U-HNI (PTZ) која бара 802.3at POE.

  Приклучена е на Mikrotik CRS112-8P-4S-IN кој испорачува 802.3at POE, со фабрички струјен адаптер 48V 1.6A (амперажата за сега е доволна за оваа намена иако има адаптер со повеќе ампери).

  Кабелот кој го користам е Lanmark (by Nexans) Cat.6 AWG24 F1/UTP со shielded Cat6 конектори, должината му е 45м. Пробав и со 15м од истиот кабел и пак не се покренува камерата.

  Користам network tester NF-8061 и кај POE ми отчитува 48.1V на крајот на кабелот, но не ја напојува камерата како што треба и истата не се покрева.

  Со 5м STP AWG23 cat6 patch кабел (фабрички терминиран, Draka) камерата се покрева ок, ќе пробам и со печ кабел од 10/15м.

  Дали да пробам со 45м cat5e/cat 6 AWG23 (подебели се париците и помал отпорот отколку кај AWG24)? Друга сугестија?
   
 2. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,245
  11 Март 2011
  Имав сличен проблем со rb2011, го имаат декларирано последниот порт дека е PoE. Но всушност испорачуваше само онолку колку што беше адаптерот 24 волти. На свичот имаш место за втор адаптер од 48 волти. Она што ми паѓа на ум, дали е соодветен адаптерот
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 3. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,794
  18 Април 2007
  На 2011 последниот е пасивен пое, и не е стандарден него е "микротиковски". И да, од РОЕ ќе искочи иста волтажа колку што ќе влезе во свичот/рутерот.

  Соодветен е адаптерот (48V), бидејќи со краток печ кабел камерата се покренува ОК, долгиов кабел (45м) ме јебе. Т.е. и парче од 15м од истиот кабел ме јебе, така да се сумњам у кабелот иако земав скап кат.6 за да не ме јебе.

  Последна опција е да побарам да дојде екипа од Тринити/Кабтел со профи уред кој ќе ја тестира (повлече) 802.3at РОЕ струјата на крај на џекот, со справа како Fluke Microscanner POE или нешто понапредно од ова.

  Друга опција на памет не ми паѓа.
   
  На bxxxn му/ѝ се допаѓа ова.
 4. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,551
  1,893
  5 oктомври 2007
  Машко
  А да пробаш да измериш импеданца помеѓу струјните парови, да видиш да не јебе кабелот до толку. Опција 2 да му фукнеш појак импут сигнал мада пое портата би требало да го ограничи на стандарден максимум.

  Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  1,154
  1,245
  11 Март 2011
  Да си земеш POE injector околу 5 евра е и да пробаш со истиот адаптер. Кога купував опрема и сетирав од Овернет рекоа до кај 25 метри сигурно немаш проблеми, кај мене е околу 20 метра кабел Cat 5e
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,651
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Мислам дека ти чита 48.1V само дека е празен, ако има голем отпор од кабелот и е на граница кога ќе повлече струја камерата паѓа напонот.

  Ако сакаш појак 48 волтен адаптер да видам утре на работа дали имам, да пробаш.
   
  krema, smole, bxxxn и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,794
  18 Април 2007
  Ќе измерам. Појак сигнал не најдов како да му наредам на Микротикот да пушти.

  Ако е за РОЕ инџектор ондак целата струја он ќе ја дава, свичот само дата сигнал ќе дава. Ќе разгледам .at инџектори, иако имам и струен адаптер за камерата за у штекер, па крајно решение е неговата струја да ја пушта преку 2х0.75 или 2х1.5 кабел до камера.

  Јас имам 48V 1.6A адаптер (очигледно не оригинал Микротик адаптер), ако го имаш 48V2A96W адаптерот, многу радо би пробал со него, пред да идам на некој следен чекор (двожилен кабел, РОЕ иџектор и сл.).
   
 8. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  619
  609
  26 Јуни 2012
  Машко
  Провери тука за командите, само внимавај прочитај добро description да не направиш беља.
  Manual:PoE-Out - MikroTik Wiki
   
 9. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  Потполно истото го мислам, измери ако можеш колку ти дава кога ти е вклучена камерата.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,651
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не, имам адаптери 48V од cisco телефони, треба да проверам колки ампери се. На работа ми се утре ќе проверам ако е појак би ти го дал да пробаш.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,609
  7,651
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  @smole ништо од ова. 0.2А биле.

  [​IMG]
   
 12. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,794
  18 Април 2007
  Уживај, исто како да си ми го позајмил адаптерот :)

  Не мислам дека е до адаптерот, утре ќе пробам да ги соголам париците и така да ги убацам во конекторот и пак да пробам.

  После ќе пробам со најголемиот cat. 6 печ кабел што го имам (10м или 15м) и да видам како се понаша камерата.

  Следниот чекор е да викнам екипа со профи уред кој ќе го испита кабелот до тачина и ќе испита колку mA * V може да повлече како PD device ако уопште Kabtel/Trinity имаат таков уред.

  После тоа би купил Draka кабел со толкава должина AWG23.

  Ако и ова не вроди со плод ќе идам со 2х0.75 или 2х1.5 кабел од UPS до камера, ова е краен чекор.
   
 13. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,303
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  Можно е јас да имам таков адаптер, ке проверам утре па ке ти кажам.
  Само не знам дали ти се исплаќа да го пратам по карго.
   
 14. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,794
  18 Април 2007
  Ѕирни и пиши, АКО ми треба за проба ќе си правиме на ти го - дај ми го по карго :)
   
 15. G4M3R

  G4M3R
  On your way to fame

  619
  609
  26 Јуни 2012
  Машко
  Да пробаш на една порта да ја приклучиш камерата а на друга тестерот во исто време. Па тогаш да видиш напонот да не паѓа? Секако ова би потврдило доколку е „глобален“ проблем да не испорачува струја како што треба, а не индивидуален тест по порта.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,303
  4,860
  4 ноември 2013
  Машко
  @smole
  Ништо брат....
  (ваков е адаптерот)
  [​IMG]
   
 17. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,794
  18 Април 2007
  Финален апдејт:

  Сабајле беше екипа од Кабтел (од каде што е купен Nexans кабелот), го проверија кабелот и истиот е исправен.

  Потоа ги земав камерата, свичот (сосе струјниот адаптер), и 15м од Nexans мрежниот кабел и отидов во Визард во сервис да се консултирам, и да пробаме да го решиме проблемот.

  Прв предлог беше да се проба свичот со појак адаптер - адаптерот кој ми го продадоа во Тринити за CRS112 демек за 48V POE камери има излез од 48V и 1.46A по цена од 1557 ден, слика:

  [​IMG]

  Во Визард сервисерот извади појак адаптер - 52V 2.5A, ист таков купив по цена од 1330 ден, слика:

  [​IMG]

  Наравоучение: секогаш кога ќе имате работа со POE пазете да имате струјен адаптер со доволно Волти и Ампери.

  Им благодарам на сите кои се вклучија во темава, се надевам дека моево искуство ќе му помогне на некого.
   
  ARMac, borcep и на bxxxn им се допаѓа ова.
 18. krema

  krema
  Professor

  11,012
  10,547
  24 Јуни 2009
  Машко
  Колку е поголема должината на кабелот, толку е поголема загубата на V и A.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,703
  13,086
  2 Август 2012
  Машко
  Сега ја гледам темава и немам намера отпосле да се правам паметен ама уште од првиот пост е очигледно дека се работи за недостаток на струја (А)

  Како и да е, супер е што се реши проблемот.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 20. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,794
  18 Април 2007
  Со краток печ кабел ПОЕ-то дава 48.2V, на 45м дава 48.1V.

  Да, фалеја ампери, а мислам дека и волти.

  Заебаното кај Noyafa-та е што мери само волтажа на POE, а не симулира PD па да проба да повлече Х милиампери и да се види дали бараната ватажа може свичот (читај стујниот адаптер) да ја испорача. Ова мислам дека го имаат некои од Fluke мрежните тестери кои чинат многу (радо ќе рентав на ден да имаше таква опција во МК).

  Да ја имаше оваа опција одма ќе беше очигледно каде е слабата карика но што е тука е, битно се среди работата, баш ќе беше замарање и арч да треба да влечам и башка струјен кабел/купувам друг РОЕ свич.
   
 21. smole

  smole
  Unstoppable

  3,268
  3,794
  18 Април 2007
  Бидејќи си ја научив лекцијата и сфатив дека Noyafa-та која ја имам не мери ампери од РОЕ, а и во иднина ќе ми треба ваков уред за мерење, планирам да го нарачам ова:

  [​IMG]

  Пред да го нарачам од UK сајт да прашам дали случајно некаде поблиску до нас го има - Грција/Србија/Бугарија некој да не знае?
   

Сподели

Вчитување...