• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Помош изгледа рутер МикроТик

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
299
73
Blisku Berovo
Здраво
Некој што знае и има искуство,како може толку да биде силен сигналот?
Скоро 1-2км има нет.
Бев неколкупати во Струмица во
Town Park (Strumica)
Има една мрежа

'Villa Park - Strumica'
изгледа така беше името
секаде има wifi силен сигнал,пробав да видам со ip каков рутер е,ми излегна Mikrotik.
Каков е овој рутер секаде да има интернет односно вифи??
Дали се работи за некој вид cpe?
Сакам да знам што модел на микротик е.
Благодарам однапред
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,446
3,125
Некој го лупнал на 1 ват и сега корне на сите страни.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,624
11,034
youtu.be
Кад је бал нек је маскенбал.
Можеби за карневаљто е така подесен.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,446
3,125
Абе сеа километар-два е релативна работа, може на 300 метри радиус му се видело како да е уџум.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
299
73
Blisku Berovo
Нема шанси и на 1W да рока 2-3 километри. Барем не со SOHO/Small Office решенијата на МТ. Ова најверојатно е некое CPE/SXT
Друже што има разлика 1Wат?
Јас не реков за 1waт кажав за што се работи дали е cpe или кој модел може да е.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,665
6,663
www.mikrotikmacedonia.net
Друже што има разлика 1Wат?
Јас не реков за 1waт кажав за што се работи дали е cpe или кој модел може да е.
И јас коментирав на коментарот на lunx дека нема шанси да е SOHO 1W, бидејки немаат толкава моќ. Е сеа кој уред е може само да нагодуваме. Нема начин да дознаеш, освен физички да го најдеш уредот.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,125
8,320
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
А може да се акцес поинти наоколу.

BTW името на темава е ЛЕГЕНДАРНО - Помош изгледа рутер микротик (ќе ме јаде) ахаха

South Park - Струмица :D
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,222
10,169
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,342
4,774
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,558
2,793
Gaston's setup  
Audio
AR
Друже што има разлика 1Wат?
Јас не реков за 1waт кажав за што се работи дали е cpe или кој модел може да е.
Ти одговорив одма дека е СРЕ ама у твој стил на пишување, ама изгледа ни ти не си го разбираш својот стил.
 

Bakii

Intern
17 декември 2015
21
10
@Garfield' ме интересира како го измера километаров, максимум што имам видено да има интернет е некаде на средина на клупите понатаму према чешмичката и према споменикот на Борис Трајковски, инаку колку што имам заприметено е некој access point.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
11,624
11,034
youtu.be
Зависи со што мобилен ловиш вајфај, инаку мерел со гугл мапс.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #19

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
299
73
Blisku Berovo
@Garfield' ме интересира како го измера километаров, максимум што имам видено да има интернет е некаде на средина на клупите понатаму према чешмичката и према споменикот на Борис Трајковски, инаку колку што имам заприметено е некој access point.
Незнам дали точно ми кажува google maps,но понекогаш знае стално да ззезнува.
Мојот тел. има support 5ghz и 2.4ghz.
А исто така може да работи и на usb wifi adapater.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,680
1,492
sistrum.mk
Дали проба да отвориш некоја страна на 1км од рутерот? Или теплефонот само покажува дека е конектиран и толку.
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,680
1,492
sistrum.mk
Google maps може да работи на ГПС.
Телефон нема толку силна антена за да може за прати сигнал до другата антена на МикроТик на 1-2км, во овој случај телефонот добива сигнал и толку. Единствено ако има АП на тој пат.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #24

Garfield'

Gaining Experience
18 јануари 2019
299
73
Blisku Berovo
Google maps може да работи на ГПС.
Телефон нема толку силна антена за да може за прати сигнал до другата антена на МикроТик на 1-2км, во овој случај телефонот добива сигнал и толку. Единствено ако има АП на тој пат.
lolz па немаше да ми стигаат пораки на messenger и на viber.
Ако сакаш да дознаеме каде е?
и да провериме кој модел е на микротик.
Може и ќе ни дадат пробен тест.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,653
Мислења
822,546
Членови
28,294
Најнов член
silverCM
На врв Дно