• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог на cpe Mikrotik или Ubiquiti

Предлог на cpe Mikrotik или ubiquiti

 • Mikrotik SXT

  Гласови: 0 0.0%
 • Ubiquiti Networks Nanostation/Rocketdish

  Гласови: 2 100.0%

 • Вкупно гласале
  2
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Здраво
Сакам да знам што е подобро за да не се излажам,дали да се земе
MikroTik SXT Lite5 antena (SXT 5nD r2) или пак Ubiquiti NanoStation NSM2,
Ubiquiti NanoStation M5,rocketdish-antenna 2.4 GHz-5 GHz?
Ми треба само едно да земам бидејќи имам друго,ми кажаа дека
микротикот може да се коннектира на 5Ghz со ubiquiti да работи.
Колку е точно незнам дали да се купи микротик схт лите 5,несум стручнак
кој има искуство и знаење може да го сподели овде за микротикот и ubiquiti.
Благодарам однапред.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,904
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Кажи прво каков уред имаш ти за да знаеме што да ти понудиме, 2.4GHz и 5GHz не е исто.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #3

Garfield'

Баниран/a
18 јануари 2019
299
75
Blisku Berovo
Кажи прво каков уред имаш ти за да знаеме што да ти понудиме, 2.4GHz и 5GHz не е исто.
Имам Tp link cpe220 2.4Ghz,но доколку е подобро 5Ghz ќе земам овие што се наведени,бидејќи ќе го користам како client и ap,ap кој не се гледа во wifi кога бараш.(од 6-10км растојание на мрежа)
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,405
4,904
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Доколку сакаш да го користиш TP Linkот (иако мислам дека е поприлично слаб), ке си земиш NanoStation M2...а, тоа до 10км нема шанси да го изведиш (со оваа опрема) бидејќи се работи за голема далечина и ке има доста загуби и плус ти треба чиста оптичка видливост помеѓу двата уреди.
Доколку сакаш да одиш со малце подобра опрема и на толкава далечина и имаш чиста оптичка видливост, ке си земеш RB SXT 5HPnD, за да си немаш главоболки.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно