1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Закон за заштита на потрошувачи

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од theurednik, 18 Септември 2012.

1. DennyMK

DennyMK
    On your way to fame

639
    976
    5 Февруари 2009
    Машко
    ДД Ком “беа“ добри (Никогаш Повеќе!), се` додека не се обидоа да ми “тупнат“ две скапи расипани плочи и да си играат со моите нерви, пари и трпение. Никогаш Повеќе!

Triology, TATA_MATA, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
  2. geek22

geek22
    Gaining Experience

194
    104
    23 Февруари 2015
    Машко
    imal li nekoj iskustvo so NEPTUN, denes kupiv TV za koj mi tvrdea deka e ips ekran, doma ne bev zadovolen od slikata, i proveruvav na net, ispadna deka ne e, bi sakal utre da go zamenam za drug, cuvam se od pakovanjeto na tv-to, ama zastitnite folii od plastikata se izvadeni, spored napisanovo niz temata zakonot ne e bash najjasen vo toj pogled, pa dali nekoj ima iskustvo kako neptun se ponasa vo ovaj slucaj.

На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Јасен е законот - неупотрбуван е. Значи должни се пари да ти вратат. Ако нејќат - Пазарна инспекција. Све документирај за секој случај. За Нептун не знам, ама Анхоч ми вратија пари после 7 дена без прашање.

На geek22 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. geek22

geek22
    Gaining Experience

194
    104
    23 Февруари 2015
    Машко
    pa sega tehnicki upotreben e, te go otpakovav i go ukluciv, 4-5 saati, se smeta li toa za upotrebuvano, ili pod upotrebuvano se misli kako podolgo vreme nedeli meseci i slicno

5. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Не е употребуван. Си го пробал, не ти се допаднал екранот. Уште повеќе што не одговарал на спецификациите - нема IPS. Мојот беше без HDMI-CEC и затоа го вратив, ама стварно не ме прашаа ништо. И затоа сѐ купувам во Анхоч - најпрофесионални се.

xenon, Nikola Sone и на geek22 им се допаѓа ова.
  6. geek22

geek22
    Gaining Experience

194
    104
    23 Февруари 2015
    Машко
    ne samo sto ne e ips, tuku i nema audio out, a zvucnicite od 1 w se krsh me nerviraaat strasno, neznam kako moze tv od 25 k na denesno vreme da nema audio out bez razlika dali kako 3.5 za slusalici ili optika..
    kako i da e fala za odgovorot, ke probam utre, pa sega sto bide bide, da zagubam poveke nemoze.

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Прогуглај ДПИ, ОПМ, тука на форум, читни закон. Инсистирај на шефови, надредени... Казните се огромни ако не ти завршат работа.
    Иначе и новиов нема аудио аут :) Документирано е тука негде...

8. geek22

geek22
    Gaining Experience

194
    104
    23 Февруари 2015
    Машко
    ne te stativ bash, sto nema audio out ?
    patem prikaskata malku prosirena bese vaka, si gledam jas tv... najdov eden poevtin na popust i ips i ovaj imase audio optic out, vikam da go zemam, prodavacot vika sto ne go zemes ovaj drugiot za 1000 den plus ponov model e, i 300 hz e slikata, i eden inch pogolem, vikam top ajde toj, ic ne zagledav detali :(... doma go nosam slika shit, idi malku na strana slikata siva, ni boja ima ni svetlost...

9. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Бори се. Откога ми вратија пари, си купив нов со HDMI-CEC. И после недела две гледам нема аудио оут...

10. Astro

Astro
    Guru

6,656
    9,343
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Сум ви раскажувал кога купував таблет од Нептун?
    Ај се наканив да земам таблет. И одам во Сити мол и гледам таблети. Слетува еден момак од продавачите и почнува да ми држи предавања, не знам ваков хардвер, онаков хардвер, најквалитетен бил у свет (а се работи за Prestigio MultipadQuad).... Јас си го разгледувам таблетов и го толерирам момаков... (чунки он мене ќе ми раскажуел за хардвер ова-она).
    Абе што му требаше да го почне муабетов, ме извади од чорапи: „а што е најбитно таблетов има A-GPS, тоа е најновиот Амерички GPS кој е 10 пати попрецизен од рускиот што го користат сите таблети и мобилни тука во македонија“. Леле кога го слушнааавв!!! Facepalm. Викам сега ќе го тртам тука пред сите у Сити мол. Му викам абе копук, ти ли најде мене да ми објаснуваш за GPS, тоа не е амерички gps туку assisted гпс, немој такви лажги со опашки на клиентиве, ќе ти се погоди некој како мене со конекции во највисокиот менаџмент ќе леташ по скали надоле на клоци, пребит чу те ко мачка!

Дечково се вцрвени, се извини д’ткајќи, само што не почна да плаче. Му викам, оди прочитај што е тоа A-GPS, не те кажувам на никого, ама да не ти се повтори,.
    Така да памет во глава кога купувате оти продавачите ко лешинари се.

На xenon, maci, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
  11. emet_

emet_
    Гостин

според законот за потрошувачи постојат производи во кои се калкулира и подлежат на тест период и мислам дека тој трае 7 дена од денот на купувањето. тоа значи дека можеш да го вратиш производот во овој рок без разлика дали е исправен или не ти се допаднала бојата од која е изработен.

телевизор мислам дека подлежи на ваков тест период, а на пример некој производ за кој се користат некакви флуиди од кои после е невозможно да се исчисти, тие не можат исто да се третираат.

како и да е, да се јавиш веднаш во маркетот би требало да ти излезат во пресрет бидејќи МОРА да ги знаат овие правила, а доколку се бунат тогаш обрати се во организација за заштита на потрошувачи и тие можат да им испратат пазарна инспекција... како што ти рекоа и другиве членови. :)

внимавај да го запазиш рокот за тест периот за да можат да го примат производот назад и да ти направат повраток на средства!

12. geek22

geek22
    Gaining Experience

194
    104
    23 Февруари 2015
    Машко
    da da, ke idam vednas sega da se obidam, ne e koristen ni 3 saati sinoka, se nadevam se ke bide vo red.

astro stom si imal konekcii da te baram ako nesto mrcat ? :)

На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
  13. emet_

emet_
    Гостин

не знам како се осмелувате да купувате ваков вид на техничка роба од овие маркети!? тоа е исто како да одите во анхоч и да купите миксер или правосмукалка... o_O

14. Astro

Astro
    Guru

6,656
    9,343
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Конекциите ми беа актуелни до Март месец, ама ако згусти пушти абер па ќе пробаме.

15. geek22

geek22
    Gaining Experience

194
    104
    23 Февруари 2015
    Машко
    ok e, nema potreba, super razbiranje od neptun, ke go odnesam za 20 min da go zamenam.

aj vo megu vreme ako nekoj ima podobar predlog od ovoj neka sugerira, da ne se zaebam pak :D...
    ovaj e sto planiram da go zemam za pola saat:

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&product_id=210375

ne e smart ama bidejki vo glavno moite ke gledaat ne im ni treba smart, samo dobra slika. ovaj treba da e ips so wide viewing angle.

ovaj e sto go vrakam:

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=215515

iako prodavacot tvrdi deka ima ips panel, i deka postojat poveke tipovi na ips, koga ke go sporedam so monitorot lg ips sto go imam, ima ogromna razlika kako nebi i zemja, i na tv-to boite stanuvaat bledi koga ides od strana da gledas.

patem dvata se ista cena od 22 k, na popust

ps. razmisluvav i za ovaj:

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=212500

ama smetam deka lg treba da ima daleku podobra slika od grundig... vo toa prodavnicata od sekade svetat leflektori, tesko e da odlucis.

Последна промена: 12 Јули 2015
    На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  16. gokica

gokica
    Модератор

8,551
    10,648
    13 Јуни 2009
    Според интернет телевизорот кој ти е дома е IPS. Иако денес ништо не се знае и не е загарантирано на ова поле (посебно кај нас). IPS телевизор и монитор не е исто.

Ако не си задоволен од црната боја т.е. ако имаш преливање на темните бои кога се движиш од центарот кон страните тој отсјај е нормален. IPS панелите имаат послаб контраст. Но ова веќе го знаеш претпоставувам штом имаш IPS монитор. А можно е и фабричката калибрација да е сетирана за малку помек приказ. IPS телевизорите се понеутрални и ако сте имале некој CRT телевизор со помал екран сликата на поголем IPS ќе ви изгледа како подизмиена.

Но најдобро ти е да си провериш на лице место. Штом ти одобриле враќање а ти е мисла, речи им да ти ги пуштат телевизорите кои ги меркаш па ќе си одлучиш. Можно е друг ТВ, дури и кој не е IPS за тебе да има подобра слика.

17. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,647
    13,006
    2 Август 2012
    Машко
    Јас како постар (и неколкумина овдека) можам само да ве советувам добро да си отворите очи и да не купувате отворани производи! Да не купувате ексопнати освен ако не ви даваат барем 15-25% попуст.

Морате да одолеете на искушението и:
    • Да барате неотворен
    • Ако е отворен да добиете цврста гаранција дека можете да го вратите во рок договорен со продавачот или шефот.
    Особено ако се работи за мобилен, оптички уред, изложен телевизор..
    Лаптоп во никој случај. Лаптопи има да ги ринеш и ептен е бедасто да ти продадат експонат.

На tomaso, krema, kirev и уште 3 други им се допаѓа ова.
  18. kirev

kirev
    Unstoppable

5,297
    3,702
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Земи си твое филмче со титл на УСБ. Некое што го знаеш. И пушти го за да видиш разлика. И дали ќе ги чита титловите. И македонските. Со среќа

19. olikomerc

olikomerc
    Unstoppable

4,603
    3,537
    11 Декември 2008
    Машко
    maci, Costigan_Jr и на kirev им се допаѓа ова.
  20. geek22

geek22
    Gaining Experience

194
    104
    23 Февруари 2015
    Машко
    zemeno veke, i bash pomisliv na istoto deka toj sto go nosat od magacin moze i da ne e ist so toj sto go gledas na izlog (iskustvo od koga kupuvav garnitura, taa sto ja probuvav vo salon bese wow, taa sto mi ja donesoa doma bese katastrofa :( ), pa ovaj pat za televizorot im rekov daj mi go ovaj izlozeniot , bidejki za prviot lg sto go zedov vo sabotata se somnevav duri i deka mozebi e falsifikat, do tolku bese losh.

ovaj sega ima super slika, i audio izlez :) samo uste edno uredce da mu kupam vo idnina za da go napravam smart, ili raspberry pi ke vidime.

21. maci

maci
    On your way to fame

2,888
    649
    2 Април 2008
    ај провери го оликомерц што ти постирал.види каков панел има.па пиши.

22. geek22

geek22
    Gaining Experience

194
    104
    23 Февруари 2015
    Машко
    da da definitivno, samo koga ke si otidam doma, na rabota sum sega

23. geek22

geek22
    Gaining Experience

194
    104
    23 Февруари 2015
    Машко
    na ovaj model sto go imam sega i od koj sum zadovolen: http://www.lg.com/uk/tvs/lg-42LB5500
    ima panel so W sto znaci ips proizveden od lg, samo neznam s sto karakteristika e -> LG Display Co.Ltd. S-IPS

На olikomerc и Nikola Sone им се допаѓа ова.
  24. Nikola Sone

Nikola Sone
    Practice makes perfect

1,235
    1,347
    31 Јануари 2014
    Машко
  25. Gaston

Gaston
    Unstoppable

1,465
    2,678
    9 Февруари 2011
    Сеа веќе значи све прават за да зашпараат и да му го спопикаат на муштеријата.
    Да бе да IPS е. И види стварно - IPS бил, ама сликата ко на TN.
    Ја другари имам Panasonic TX-32LX70P, побарајте на нет да видите која старудија е тоа.
    Има Alpha-IPS што и да им значи тоа на Panasonic. Али ич не ми е гајле што им значи кога ако сакаш отпозади гледај го, бои не мења.
    Значи под ниеден агол кој можете да го смислите нема шифтање на ниедна боја.
    Факат, нема слика ко цртан филм, повеќе личи на ЦРТ слика од некој подослабен тринитрон, али ипак се гледа дека не штеделе у тоа време.
    И да, она што најмногу воодушевува - DAC-от што му го вградиле (стара серија, па има аналоген аудио излез) да го чуете нема да верувате како звучи :supershock:

Costigan_Jr, Nikola Sone и на geek22 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...