1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Закон за заштита на потрошувачи

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од theurednik, 18 Септември 2012.

 1. DennyMK

  DennyMK
  On your way to fame

  639
  976
  5 Февруари 2009
  Машко
  ДД Ком “беа“ добри (Никогаш Повеќе!), се` додека не се обидоа да ми “тупнат“ две скапи расипани плочи и да си играат со моите нерви, пари и трпение. Никогаш Повеќе!
   
  Triology, TATA_MATA, Oktar и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  imal li nekoj iskustvo so NEPTUN, denes kupiv TV za koj mi tvrdea deka e ips ekran, doma ne bev zadovolen od slikata, i proveruvav na net, ispadna deka ne e, bi sakal utre da go zamenam za drug, cuvam se od pakovanjeto na tv-to, ama zastitnite folii od plastikata se izvadeni, spored napisanovo niz temata zakonot ne e bash najjasen vo toj pogled, pa dali nekoj ima iskustvo kako neptun se ponasa vo ovaj slucaj.
   
  На GreenRoot му/ѝ се допаѓа ова.
 3. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Јасен е законот - неупотрбуван е. Значи должни се пари да ти вратат. Ако нејќат - Пазарна инспекција. Све документирај за секој случај. За Нептун не знам, ама Анхоч ми вратија пари после 7 дена без прашање.
   
  На geek22 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  pa sega tehnicki upotreben e, te go otpakovav i go ukluciv, 4-5 saati, se smeta li toa za upotrebuvano, ili pod upotrebuvano se misli kako podolgo vreme nedeli meseci i slicno
   
 5. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Не е употребуван. Си го пробал, не ти се допаднал екранот. Уште повеќе што не одговарал на спецификациите - нема IPS. Мојот беше без HDMI-CEC и затоа го вратив, ама стварно не ме прашаа ништо. И затоа сѐ купувам во Анхоч - најпрофесионални се.
   
  xenon, Nikola Sone и на geek22 им се допаѓа ова.
 6. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  ne samo sto ne e ips, tuku i nema audio out, a zvucnicite od 1 w se krsh me nerviraaat strasno, neznam kako moze tv od 25 k na denesno vreme da nema audio out bez razlika dali kako 3.5 za slusalici ili optika..
  kako i da e fala za odgovorot, ke probam utre, pa sega sto bide bide, da zagubam poveke nemoze.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 7. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Прогуглај ДПИ, ОПМ, тука на форум, читни закон. Инсистирај на шефови, надредени... Казните се огромни ако не ти завршат работа.
  Иначе и новиов нема аудио аут :) Документирано е тука негде...
   
 8. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  ne te stativ bash, sto nema audio out ?
  patem prikaskata malku prosirena bese vaka, si gledam jas tv... najdov eden poevtin na popust i ips i ovaj imase audio optic out, vikam da go zemam, prodavacot vika sto ne go zemes ovaj drugiot za 1000 den plus ponov model e, i 300 hz e slikata, i eden inch pogolem, vikam top ajde toj, ic ne zagledav detali :(... doma go nosam slika shit, idi malku na strana slikata siva, ni boja ima ni svetlost...
   
 9. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Бори се. Откога ми вратија пари, си купив нов со HDMI-CEC. И после недела две гледам нема аудио оут...
   
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Сум ви раскажувал кога купував таблет од Нептун?
  Ај се наканив да земам таблет. И одам во Сити мол и гледам таблети. Слетува еден момак од продавачите и почнува да ми држи предавања, не знам ваков хардвер, онаков хардвер, најквалитетен бил у свет (а се работи за Prestigio MultipadQuad).... Јас си го разгледувам таблетов и го толерирам момаков... (чунки он мене ќе ми раскажуел за хардвер ова-она).
  Абе што му требаше да го почне муабетов, ме извади од чорапи: „а што е најбитно таблетов има A-GPS, тоа е најновиот Амерички GPS кој е 10 пати попрецизен од рускиот што го користат сите таблети и мобилни тука во македонија“. Леле кога го слушнааавв!!! Facepalm. Викам сега ќе го тртам тука пред сите у Сити мол. Му викам абе копук, ти ли најде мене да ми објаснуваш за GPS, тоа не е амерички gps туку assisted гпс, немој такви лажги со опашки на клиентиве, ќе ти се погоди некој како мене со конекции во највисокиот менаџмент ќе леташ по скали надоле на клоци, пребит чу те ко мачка!

  Дечково се вцрвени, се извини д’ткајќи, само што не почна да плаче. Му викам, оди прочитај што е тоа A-GPS, не те кажувам на никого, ама да не ти се повтори,.
  Така да памет во глава кога купувате оти продавачите ко лешинари се.
   
  На xenon, maci, olikomerc и уште 3 други им се допаѓа ова.
 11. emet_

  emet_
  Гостин

  според законот за потрошувачи постојат производи во кои се калкулира и подлежат на тест период и мислам дека тој трае 7 дена од денот на купувањето. тоа значи дека можеш да го вратиш производот во овој рок без разлика дали е исправен или не ти се допаднала бојата од која е изработен.

  телевизор мислам дека подлежи на ваков тест период, а на пример некој производ за кој се користат некакви флуиди од кои после е невозможно да се исчисти, тие не можат исто да се третираат.

  како и да е, да се јавиш веднаш во маркетот би требало да ти излезат во пресрет бидејќи МОРА да ги знаат овие правила, а доколку се бунат тогаш обрати се во организација за заштита на потрошувачи и тие можат да им испратат пазарна инспекција... како што ти рекоа и другиве членови. :)

  внимавај да го запазиш рокот за тест периот за да можат да го примат производот назад и да ти направат повраток на средства!
   
  На geek22 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  da da, ke idam vednas sega da se obidam, ne e koristen ni 3 saati sinoka, se nadevam se ke bide vo red.

  astro stom si imal konekcii da te baram ako nesto mrcat ? :)
   
  На tupacan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. emet_

  emet_
  Гостин

  не знам како се осмелувате да купувате ваков вид на техничка роба од овие маркети!? тоа е исто како да одите во анхоч и да купите миксер или правосмукалка... o_O
   
 14. Astro

  Astro
  Guru

  6,656
  9,343
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Конекциите ми беа актуелни до Март месец, ама ако згусти пушти абер па ќе пробаме.
   
 15. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  ok e, nema potreba, super razbiranje od neptun, ke go odnesam za 20 min da go zamenam.

  aj vo megu vreme ako nekoj ima podobar predlog od ovoj neka sugerira, da ne se zaebam pak :D...
  ovaj e sto planiram da go zemam za pola saat:

  https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&product_id=210375

  ne e smart ama bidejki vo glavno moite ke gledaat ne im ni treba smart, samo dobra slika. ovaj treba da e ips so wide viewing angle.

  ovaj e sto go vrakam:

  https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=1_174_173&product_id=215515

  iako prodavacot tvrdi deka ima ips panel, i deka postojat poveke tipovi na ips, koga ke go sporedam so monitorot lg ips sto go imam, ima ogromna razlika kako nebi i zemja, i na tv-to boite stanuvaat bledi koga ides od strana da gledas.

  patem dvata se ista cena od 22 k, na popust

  ps. razmisluvav i za ovaj:

  https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=173&product_id=212500

  ama smetam deka lg treba da ima daleku podobra slika od grundig... vo toa prodavnicata od sekade svetat leflektori, tesko e da odlucis.
   
  Последна промена: 12 Јули 2015
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,648
  13 Јуни 2009
  Според интернет телевизорот кој ти е дома е IPS. Иако денес ништо не се знае и не е загарантирано на ова поле (посебно кај нас). IPS телевизор и монитор не е исто.

  Ако не си задоволен од црната боја т.е. ако имаш преливање на темните бои кога се движиш од центарот кон страните тој отсјај е нормален. IPS панелите имаат послаб контраст. Но ова веќе го знаеш претпоставувам штом имаш IPS монитор. А можно е и фабричката калибрација да е сетирана за малку помек приказ. IPS телевизорите се понеутрални и ако сте имале некој CRT телевизор со помал екран сликата на поголем IPS ќе ви изгледа како подизмиена.

  Но најдобро ти е да си провериш на лице место. Штом ти одобриле враќање а ти е мисла, речи им да ти ги пуштат телевизорите кои ги меркаш па ќе си одлучиш. Можно е друг ТВ, дури и кој не е IPS за тебе да има подобра слика.
   
  На geek22 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  Јас како постар (и неколкумина овдека) можам само да ве советувам добро да си отворите очи и да не купувате отворани производи! Да не купувате ексопнати освен ако не ви даваат барем 15-25% попуст.

  Морате да одолеете на искушението и:
  • Да барате неотворен
  • Ако е отворен да добиете цврста гаранција дека можете да го вратите во рок договорен со продавачот или шефот.
  Особено ако се работи за мобилен, оптички уред, изложен телевизор..
  Лаптоп во никој случај. Лаптопи има да ги ринеш и ептен е бедасто да ти продадат експонат.
   
  На tomaso, krema, kirev и уште 3 други им се допаѓа ова.
 18. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,297
  3,702
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Земи си твое филмче со титл на УСБ. Некое што го знаеш. И пушти го за да видиш разлика. И дали ќе ги чита титловите. И македонските. Со среќа
   
 19. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,603
  3,537
  11 Декември 2008
  Машко
  maci, Costigan_Jr и на kirev им се допаѓа ова.
 20. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  zemeno veke, i bash pomisliv na istoto deka toj sto go nosat od magacin moze i da ne e ist so toj sto go gledas na izlog (iskustvo od koga kupuvav garnitura, taa sto ja probuvav vo salon bese wow, taa sto mi ja donesoa doma bese katastrofa :( ), pa ovaj pat za televizorot im rekov daj mi go ovaj izlozeniot , bidejki za prviot lg sto go zedov vo sabotata se somnevav duri i deka mozebi e falsifikat, do tolku bese losh.

  ovaj sega ima super slika, i audio izlez :) samo uste edno uredce da mu kupam vo idnina za da go napravam smart, ili raspberry pi ke vidime.
   
 21. maci

  maci
  On your way to fame

  2,888
  649
  2 Април 2008
  ај провери го оликомерц што ти постирал.види каков панел има.па пиши.
   
 22. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  da da definitivno, samo koga ke si otidam doma, na rabota sum sega
   
 23. geek22

  geek22
  Gaining Experience

  194
  104
  23 Февруари 2015
  Машко
  na ovaj model sto go imam sega i od koj sum zadovolen: http://www.lg.com/uk/tvs/lg-42LB5500
  ima panel so W sto znaci ips proizveden od lg, samo neznam s sto karakteristika e -> LG Display Co.Ltd. S-IPS
   
  На olikomerc и Nikola Sone им се допаѓа ова.
 24. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,235
  1,347
  31 Јануари 2014
  Машко
 25. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,465
  2,678
  9 Февруари 2011
  Сеа веќе значи све прават за да зашпараат и да му го спопикаат на муштеријата.
  Да бе да IPS е. И види стварно - IPS бил, ама сликата ко на TN.
  Ја другари имам Panasonic TX-32LX70P, побарајте на нет да видите која старудија е тоа.
  Има Alpha-IPS што и да им значи тоа на Panasonic. Али ич не ми е гајле што им значи кога ако сакаш отпозади гледај го, бои не мења.
  Значи под ниеден агол кој можете да го смислите нема шифтање на ниедна боја.
  Факат, нема слика ко цртан филм, повеќе личи на ЦРТ слика од некој подослабен тринитрон, али ипак се гледа дека не штеделе у тоа време.
  И да, она што најмногу воодушевува - DAC-от што му го вградиле (стара серија, па има аналоген аудио излез) да го чуете нема да верувате како звучи :supershock:
   
  Costigan_Jr, Nikola Sone и на geek22 им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...