1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Вируси во visual basic

Дискусија во форумот 'Visual Basic' започната од fuUuUzZzZy, 14 Декември 2007.

 1. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Па вака.. секогаш ја учам прво основата на секој јазик,но понекогаш тоа ми станува малку досадно,и нормално барам нешто барем малку поинтересно. Па сега од вас барам, дали некој може да ми каже некој код за некој "позабавен" вирус? Не мислам за вирус за Demage ( како формат и тн и тн.) туку некој малце поинтересен ( како забегување на глувче, автоматски менуванје на позадина и тн и тн.) ако има некој идеа за темава нека пише.
   
 2. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  76
  4 oктомври 2007
  Eve ti ama ne se pravi vo visual basic.
  Ovoj virus ti go gasi pc za odredeno vreme ,kolku ke stavis ti.
  Ides Dekstop>Desen Click>New>Shortcut=shutdown -s -t 1000 -c "Ova e lazen virus"
  Ke go reimenuvas kako Enternet Explorer i ke ja stavis ikonata od nego.
  I koga ke kliknes ke ti se iskluci pc-to za odredeno vreme.
  Pozz
   
 3. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  за вирус

  јас имав една скрипта која со селектирање на неколку работи ти прави цод за во Visual Basic и можеш да одбериш да блокира секакви видови на фаилови како на пример exe,zip,rar,txt и т.н.
  то си го пробав на мене и компјутерот ми се закочи ништо не сакаше да отвори па така го преинсталирав
   
 4. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  LOL фала Стане :) Само такви работи ми беа интересни пред едно 4-5 години. Значи не барам саат за исклучување на windows туку Visual Basic “вирус“.
   
 5. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  76
  4 oктомври 2007
  Ok.Trebase da kazes deka znaes za da ne se macam.NE BE SE ZEZAM.
  Nema Problem
   
 6. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Zaboravi da mi kazes deka so 'shutdown -a ' mozam da go isklucam, ako go uklucam slucajno po greska :)))
   
 7. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  Moram da kazam i jas imav edno takvo programce, se dodeka ne si zedov anti-virus i dodeka ne vidov deka vo nea ima Trojan, spyware, adware, keyloger, worm... :))
   
 8. CyberLord

  CyberLord
  Intern

  135
  2
  16 Април 2007
 9. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
 10. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Едно глупо прашање. Не сум некој голем експерт ама нели клиентот треба да оди кај "жртвата", а серверот останува кај "напаѓачот" така? Епа зошто на сервеот му задава команди да не се гледа, да се крие и сл.:ha:
  Ај ве молам кажете ми оти ова многу ме збуни.
   
 11. petar.bt

  petar.bt
  Intern

  731
  20
  12 Август 2007
  за програмата

  што се прави со оваа прогарама
  дали можиш да објасниш
  можи е малце глупо прашањето
   
 12. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Не е ништо посебно. Ако му ја знајш IP адресата на некој мислам ако ја внесиш ке на напрајш конекција и ке можиш да му ги стартуваш мсн или интернет експлорер.
   
 13. CyberLord

  CyberLord
  Intern

  135
  2
  16 Април 2007
  @vik :
  Клиентот е кај напаѓачот, серверот е кај нападнатиот. Инаку оваа програма ти е само пример како идат работите, можеш да ја прошириш според твоите потреби.

  @petar.bt:
  Програмата е тројанец.
   
 14. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  super e programcevo, samo imam videno programa sama shto si podeshava se potrebno za remote desktop na primer. firewall off , allow users to connect remotely this computer....
  ne e losho da se ima i edna takva, deka ako e uklucen firewall nema da mozish da go startuvash serverot
   
 15. Moscow_BoY

  Moscow_BoY
  Intern

  260
  4
  12 Јуни 2007
  Знам дека имате формирано тим со l33tz, исто така знам дека го користи за него името кое јас го истакнав во еден мој туторијал одамна што не ми пречи, но би те замолил барем тебе да го средиш за вакви lamer-ски постапки. Не може да преведе нечиј туторијал на македонски и да каже дека е негов, барем малку од малку да го променел... или едноставно да фател слики од неговиот екран.

  Но доколку има заинтересираност за таа тема, јас ќе се ангажирам лично да направам солиден туторијал во кој ќе објаснам подетално како функционираат алатките за подвижна администрација.
   
 16. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  76
  4 oктомври 2007
  Moze moze.Pisi nekoj tutorial vo vrska so ova!!!
   
 17. Moscow_BoY

  Moscow_BoY
  Intern

  260
  4
  12 Јуни 2007
  Не, серверот треба да го стартува жртвата, со што тој ќе се конектира за твојот компјутер. Тогаш ќе имаш целосна контрола врз жртвата...
  Секако серверот треба да биде незабележан од програмите за заштита во компјутерот на жртвата, која се претпоставува дека нема големи познавања од компјутерската безбедност. Зошто инаку не би паднала на толку ефтин трик... Но она што е важно е дека ќе треба малку повеќе да се потрудите тој сервер да го направите undetected.
   
 18. CyberLord

  CyberLord
  Intern

  135
  2
  16 Април 2007
  @Moscow_BoY:
  Хмм... Не ги оправдувам ваквите постапки, ако мислиш (или си сигурен) дека „позајмил“ материјал од друг автор, дај ми линк од туториалот за да проверам. Инаку јас не сум основач на тој тим :rolleyes:
  :bravo: :rolleyes:
   
 19. Moscow_BoY

  Moscow_BoY
  Intern

  260
  4
  12 Јуни 2007
  Сигурен сум зошто го имам на англиски во другиот компјутер, ќе го upload-ирам ако сакаш, не е проблем. Ама мислам дека и самиот ќе ти каже дека тоа е само превод :rolleyes:
   
 20. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Go for it. Баш ме интересира како работат овие работи во VB.:bravo:
   
 21. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  pa ne bi bilo losho od tvoja strana, i taka ima poveke zainteresirani.
   
 22. Nikol4e

  Nikol4e
  Intern

  72
  2
  12 Јануари 2008
  Eve Edna Dobra Zafrkancija vo VB 6 ;)

  Dim h As Integer
  Dim v As Integer
  Dim Speed As Integer
  Dim ScreenWidgth As Integer
  Dim ScreenHeight As Integer
  Private Type POINTAPI
  x As Long
  y As Long
  End Type
  Private Declare Function SetCursorPos Lib "user32" (ByVal x As Long, ByVal y As Long) As Long
  Private Declare Function GetCursorPos Lib "user32" (ByRef lpPoint As POINTAPI) As Long

  Private Sub Form_Load()
  Speed = 10
  h = 1
  v = 1
  ScreenWidgth = Screen.Width \ Screen.TwipsPerPixelX
  ScreenHeight = Screen.Height \ Screen.TwipsPerPixelY
  Me.Visible = False
  End Sub

  Private Sub Timer1_Timer()
  Dim pCursor As POINTAPI
  GetCursorPos pCursor
  If pCursor.x >= ScreenWidgth - 1 Then h = -1 Else If pCursor.x = 0 Then h = 1
  If pCursor.y >= ScreenHeight - 1 Then v = -1 Else If pCursor.y = 0 Then v = 1
  pCursor.x = pCursor.x + h * Speed
  pCursor.y = pCursor.y + v * Speed
  SetCursorPos pCursor.x, pCursor.y
  End Sub

  P.S. Stavete Timer ( Timer1 ) vo Formot ( Form1 ) so interval 10.
   
 23. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
  hehehe interesno @Nikol4e :bravo: :bravo:
  btw.
  Eve i neshto za avtomatsko otvoranje na Cd-Romot..




  Private Declare Function mciSendString Lib "winmm.dll" Alias "mciSendStringA" (ByVal lpstrCommand As String, ByVal lpstrReturnString As String, ByVal uReturnLength As Long, ByVal hwndCallback As Long) As Long


  Private Sub Command1_Click()


  mciSendString "set CDAudio door open", t, 127, 0


  End Sub


  Private Sub Command2_Click()


  mciSendString "set CDAudio door closed", t, 127, 0


  End Sub


  Private Sub Form_Load()


  ProgressBar1.Max = 10
  ProgressBar1.Min = 0
  ProgressBar2.Max = 10
  ProgressBar2.Min = 0
  Timer1.Interval = 1
  Timer2.Interval = 1
  Timer1.Enabled = True
  Timer2.Enabled = False
  ProgressBar1.Enabled = True
  ProgressBar2.Enabled = True


  End Sub


  Private Sub Label1_Click()


  End


  End Sub

  Private Sub Timer1_Timer()


  If Timer1.Enabled = True Then
  ProgressBar1.Value = ProgressBar1.Value + 1

  If ProgressBar1.Value = 10 Then
  ProgressBar1.Value = 0

  If ProgressBar1.Value = 0 Then
  Timer1.Enabled = False

  If Timer1.Enabled = False Then
  mciSendString "set CDAudio door open", t, 127, 0
  Timer2.Enabled = True

  End If

  End If

  End If

  End If


  End Sub



  Private Sub Timer2_Timer()


  If Timer2.Enabled = True Then
  ProgressBar2.Value = ProgressBar2.Value + 1

  If ProgressBar2.Value = 10 Then
  ProgressBar2.Value = 0

  If ProgressBar2.Value = 0 Then
  Timer2.Enabled = False

  If Timer2.Enabled = False Then
  mciSendString "set CDAudio door closed", t, 127, 0
  Timer1.Enabled = True

  End If

  End If

  End If

  End If

  End Sub



  ps. Potrebno: 2 CommandButton, 2 Timer ( Prviot timer ( Timer1 ) interval 1, a vtoriot timer ( Timer2 ) interval 0 , i 2 ProgressBar1/ProgressBar2

  btw.

  Прегледај прикачена датотека Crazy Cd.zip
   
 24. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,837
  825
  14 Декември 2007
  Машко
  Game developer, VFX Artist
 25. l33tz

  l33tz
  Intern

  15
  0
  23 oктомври 2007
  Nakrajot od tutorialot si pisuva translated by l33tz... Ne rekov jas deka e mojt tutorialot cyber lord ima ispomesano nesto
   
Слични теми
 1. nikolahn
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  2,313
 2. super_hacker
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  1,946
 3. Blagojce
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,909
 4. PeTaR-
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  2,236
 5. Кристијан Про
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  3,455
Вчитување...

Сподели

Вчитување...