1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Вирус? HELP

Дискусија во форумот 'Вируси // Тројанци // Ботови' започната од AfterMaxify, 11 Декември 2016.

 1. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Дечки ме мачи едно копи*енце веќе 2 дена ми се појавува нотификација Popup од NOD32 и ми досаѓа.
  [​IMG]
  Немам појма што е работава, никогаш не сум ја ни отворил странава. Немам симнувано некои сомнителни фајлови или програми последно време.. Има начин да се избрише ова и дали треба да се секирам?
   
 2. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,188
  1,248
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  бриши тоа сра** од антивирус, скенирај со malwarebytes. си закачил сида :D
   
  На Astro, Harrabed, StOrMK и уште 2 други им се допаѓа ова.
 3. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Нема друго решение? Тоа malwarebytes лакако да нема ефект ми се чини


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 4. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,188
  1,248
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  користам malwarebytes premium во комбинација со adblock plus на браусерот и до сега нигогаш сум немал проблеми, и тоа без антивирус :)
   
  На Fatal1ty_ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,716
  2,007
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  AdBlock plus не е тоа што беше, го купи некој што праи пари од реклами и слично ако не се лажам... uBlock Origin му е мајката.
   
  sasoxmkd, Oktar и на SiPy` им се допаѓа ова.
 6. Sm0k3y25

  Sm0k3y25
  Баниран/a

  279
  234
  7 ноември 2012
  Машко
  Го ставив на тест, ќе видиме што како :)
   
 7. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  720
  384
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Приоритен упат кај Др. Malwarebytes од мене. :)
   
 8. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,266
  25 ноември 2014
  Malwarebytes и Comodo Cleaning Essential (no install scanner) и на коњ си
   
 9. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,355
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Итно треба му на него таков упат, со приоритетен упат чекаш последен на ред доколку има редици гужва така да термин одма што е можно побрагу.
   
 10. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
 11. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,355
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  А да направеш скриншот од лаптоп како секоја нормална единка на светот? Ова со телефонот ништо не се чита ни па со диоптер :)

  Инаку го избриша ли ЕСЕТ антивирусо ?
   
 12. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,266
  25 ноември 2014
  Почекај ќе дојде билбил да рече да стаиш линукс зашо немал вируси.
   
  На MasteR_#0, esquimaux, causevd и уште 2 други им се допаѓа ова.
 13. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Malwareebytes не најде ништо.
  Тoo lazy сум сега да се логирам од лаптоп etc. Инаку го немам избришано Еset


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 14. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,355
  1,441
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Избриши се што имаш од ESET и проблем решен или пак ова чаре

  Не е тоа вирус туку така антивирусот е малку природно фаличен..
   
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,682
  26,304
  4 Септември 2008
  Hitman Pro & Emsisoft Anti Malware.
   
  На FLEGMA и STEFF им се допаѓа ова.
 16. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,188
  1,248
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  друже си утнал верзија. :D но и јас грешно се изразив.
  твоето е MWB Premium Trial, моето е MWB Home (Premium) :D
  Untitled.png
   
 17. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,266
  25 ноември 2014
  А шо е битно? Завршил работа сканирал. Тоа е најновиот малвербајтс 3 премиум, твоето хоум не постои више
   
  На darkoj му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,188
  1,248
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  брка работа :D
   
 19. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  361
  203
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  False positive нешто да не е? Ако Malwarebytes не го наоѓа тогаш големи се шансите компјутерот да ти е Gucci.
   
 20. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Еве само шо помислив 60€ да платам за премиум.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација

  Што ти значи ова компјутерот да е gucci?


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 12 Декември 2016
 21. chemioftw

  chemioftw
  Gaining Experience

  361
  203
  26 Март 2015
  Машко
  Галичанец
  Чисто ко суза.
   
 22. prichina

  prichina
  Cuda 5.5

  7,800
  5,002
  24 Мај 2009
  Машко
  Мултимедиа (Филм и Тв)
 23. zeroscience

  zeroscience
  ZSL Bot v4.89.1.00

  624
  513
  31 Мај 2010
  AfterMaxify дали ова се случува само кога ќе го посетиш it.com.mk? Или некој друг сајт?
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 24. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  215
  172
  29 Март 2012
  Бриши го цел Виндоус оти тоа е најголемиот вирус. Стави ГНУ/Линукс, попрецизно Убунту.

  Фала ти што го кажа ова во мое име.

  Еве да дополнам. Другарот погоре и да го преинсталира Виндоусот, му давам најмногу 1 месец додека не закачи нов вирус.
   
 25. AfterMaxify

  AfterMaxify
  Gaining Experience

  169
  65
  18 Септември 2012
  Машко
  Прост човек сум јас, не знам да се снаоѓам во тоа чудо


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   

Сподели

Вчитување...