• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
288
195
Ве молам за мислење за овие четири буџет избори:
1. A-DATA SU650 480GB
2. Kingston KC600 512GB
3. Kingston UV500 480GB
4. Gigabyte UD PRO 512GB
Независно кој од нив ќе биде изборот главно ќе се користи на лаптоп. Сакам да имам повеќе простор и да направам две партиции. Главно ќе се користи за работа на Офис 2010 и чување на документи изработени на овој офис пакет, потоа работа на Skype, сурфање на интернет, YouTube... Нема да се игра на него или слични позахтевни ствари. Исто така, иако знам каков е квалитетот на сите овие четири избори во споредба со Samsung SSD-ата, сепак ве молам и за мислење од ваши лични искуства колку би траеле со ваквата работа која ја опишав погоре. Фала ви однапред.

п.с. При набројувањето сум го помешал UV500 со A400. Мислев на вторава верзија.:)
 

Vlad944

On your way to fame
3 март 2015
382
831
Битола
Ве молам за мислење за овие четири буџет избори:
1. A-DATA SU650 480GB
2. Kingston KC600 512GB
3. Kingston UV500 480GB
4. Gigabyte UD PRO 512GB
Независно кој од нив ќе биде изборот главно ќе се користи на лаптоп. Сакам да имам повеќе простор и да направам две партиции. Главно ќе се користи за работа на Офис 2010 и чување на документи изработени на овој офис пакет, потоа работа на Skype, сурфање на интернет, YouTube... Нема да се игра на него или слични позахтевни ствари. Исто така, иако знам каков е квалитетот на сите овие четири избори во споредба со Samsung SSD-ата, сепак ве молам и за мислење од ваши лични искуства колку би траеле со ваквата работа која ја опишав погоре. Фала ви однапред.

п.с. При набројувањето сум го помешал UV500 со A400. Мислев на вторава верзија.:)
Самсунгов земиси го и ќути си.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,261
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Ве молам за мислење за овие четири буџет избори:
1. A-DATA SU650 480GB
2. Kingston KC600 512GB
3. Kingston UV500 480GB
4. Gigabyte UD PRO 512GB
Независно кој од нив ќе биде изборот главно ќе се користи на лаптоп. Сакам да имам повеќе простор и да направам две партиции. Главно ќе се користи за работа на Офис 2010 и чување на документи изработени на овој офис пакет, потоа работа на Skype, сурфање на интернет, YouTube... Нема да се игра на него или слични позахтевни ствари. Исто така, иако знам каков е квалитетот на сите овие четири избори во споредба со Samsung SSD-ата, сепак ве молам и за мислење од ваши лични искуства колку би траеле со ваквата работа која ја опишав погоре. Фала ви однапред.

п.с. При набројувањето сум го помешал UV500 со A400. Мислев на вторава верзија.:)
Од горенаведените KC600 е подобриот драјв, треба да е во иста класа како и Samsung 860EVO.
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
288
195
SSD TIER LIST
Само да потсетам на оваа страна
Еееејјјј да беее. Баш ме потсети едно време имаше и во вид на флаер на кој едни позади други, сместени по категории според квалитетот на перформанси, беа прикажани. Мислам дека од тука беше изваден флаерот/сликата. Во секој случај фала за потсетувањето.(y):)
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,281
Битола
SSD TIER LIST
Само да потсетам на оваа страна
Супер е што водат листа, но, не ја апдејтираат редовно. Пример, недостигаат неколку Gen4 SSD-а од листава, а сиве овие што се во TopTier со Phison E16 се Gen 3.5 со франкештиран контролер од E12 за да можеа лани АМД да продаваат такозвани "Gen4" ССД-а бидејќи тогаш се уште немаа излезено нови контролери.

Јас би советувал сите информации да ги добивате од NewMaxx. Батето секој ден ажурира се поврзано со SSD дискови на неговата страна (оддржува и excel spreadsheet со скоро сите SSD-а што излегле некогаш).

https://www.reddit.com/r/NewMaxx/comments/dhvrdm View: https://www.reddit.com/r/NewMaxx/comments/dhvrdm/ssd_guides_resources/
Мислењето е автоматски споено:

Тие со Phison E16 не се за купување. Маркетирани се како Gen4, а не се, а цената иста ја држат како Gen4. Со брзина се измеѓу Gen3 и Gen4, а бараат нова платформа за да се тераат.
 
Последна промена:

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
Дечки, купив Samsung 860 Evo за storage и ќе го користам преку usb. Го форматирав во Disk Management, меѓутоа преку Samsung Magician повеќето опции не ми се достапни. Највеќе ми е за overprovisioning опцијата, а веќе го форматирав преку disk management (без да оставам unallocated space) Чаре?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,137
2,543
Дечки, купив Samsung 860 Evo за storage и ќе го користам преку usb. Го форматирав во Disk Management, меѓутоа преку Samsung Magician повеќето опции не ми се достапни. Највеќе ми е за overprovisioning опцијата, а веќе го форматирав преку disk management (без да оставам unallocated space) Чаре?
Или стај го на компјутер и заврши работа, или намали партицијата преку диск менаџмент, и остатокот избриши го да остане уналокејтед.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,283
947
Неврленд
Дечки, размислувам за 500GB SSD, па мислење за Кингстоне Nvme, искуство некој со поефтиното ако има?
Дали е у квалитет како Сата А400 ССД или сепак е подобро?
Јасно ми е дека nvme ssd-то е побрзо од сата ссд, туку за квалитетот ме интересира, вреде ли да се земе наспроти поскапото?
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
161
113
Дечки, размислувам за 500GB SSD, па мислење за Кингстоне Nvme, искуство некој со поефтиното ако има?
Дали е у квалитет како Сата А400 ССД или сепак е подобро?
Јасно ми е дека nvme ssd-то е побрзо од сата ссд, туку за квалитетот ме интересира, вреде ли да се земе наспроти поскапото?
Лично, не би ти препорачал Кингстон ССД,
ама да не бегам од темата, ако веќе бираме еден од овие, оди со поефтинио кингстон
(разликите во брзината кај тој поскапијо ич нема да ги заушиш во деј-ту-деј риал лајф сценарио).
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
Дечки, размислувам за 500GB SSD, па мислење за Кингстоне Nvme, искуство некој со поефтиното ако има?
Дали е у квалитет како Сата А400 ССД или сепак е подобро?
Јасно ми е дека nvme ssd-то е побрзо од сата ссд, туку за квалитетот ме интересира, вреде ли да се земе наспроти поскапото?
Слободно земи си Kingston Nvme. Лош глас ги бие заради А400 и за нандот и перформансите на тоа ссд, па сето тоа се пресликува и на останатите модели.

Ако под поефтинот нвме подразбираш А2000, тој е во рангот на Intel 660p, Crucial P1/P2, има dram cache и не гледам причина зошто да не одиш со тој. Спореди со конкуренција, разлика во цена, достапност, ама супер си е.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,283
947
Неврленд
Слободно земи си Kingston Nvme. Лош глас ги бие заради А400 и за нандот и перформансите на тоа ссд, па сето тоа се пресликува и на останатите модели.

Ако под поефтинот нвме подразбираш А2000, тој е во рангот на Intel 660p, Crucial P1/P2, има dram cache и не гледам причина зошто да не одиш со тој. Спореди со конкуренција, разлика во цена, достапност, ама супер си е.
Да, на А2000 мислам. Прилично ефтинко 3900 ден со оглед на тоа дека е Nvme 500GB. Веќе имам Самсунг 850 ево 250 гига сата ссд, ама пошто се подновив со нова платформа ме копка да го искористам м.2 слотот :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,487
10,627
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да, на А2000 мислам. Прилично ефтинко 3900 ден со оглед на тоа дека е Nvme 500GB. Веќе имам Самсунг 850 ево 250 гига сата ссд, ама пошто се подновив со нова платформа ме копка да го искористам м.2 слотот :)
не паметам каква ти беше точно плочата и колку САТА порти има, ама кога ве копка да пробате NVME, прочитајте спецификации дали употребата на VNME драјв исклучува САТА порти.
На пример кај B450 и други плочи со 6 сата порти плус две M2 порти, една NVME порта употребена ги исклучува САТА 5 и 6 портите. Ако се употреби и вториот NVME слот ќе се исклучат САТА 3 и 4 и имате а располагање само два САТА драјва. Да не се зезнете така па да останете без САТА дисковите.
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,283
947
Неврленд
не паметам каква ти беше точно плочата и колку САТА порти има, ама кога ве копка да пробате NVME, прочитајте спецификации дали употребата на VNME драјв исклучува САТА порти.
На пример кај B450 и други плочи со 6 сата порти плус две M2 порти, една NVME порта употребена ги исклучува САТА 5 и 6 портите. Ако се употреби и вториот NVME слот ќе се исклучат САТА 3 и 4 и имате а располагање само два САТА драјва. Да не се зезнете така па да останете без САТА дисковите.
MSI B460M-A PRO. Има една М2 порта и 6 сата порти од кои две се употребени за едно ссд и едно хдд. Па и да се исклучат две сепак 4 остануваат од кои две слободни ке имам.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,629
1,218
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
@Rukfash јас користам А2000 само 250GB.
1610124461387.png
 

Rukfash

On your way to fame
24 јануари 2019
1,283
947
Неврленд
Освен за горната графа "sequential" дали према другите графи разликата е вредна у споредба со Samsung Evo 850?
New Picture (3).jpg
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
341
241
Здраво на сите, имам прашање околу купување ССД ново, се мислам меѓу 860 EVO i 860 QVO или доколку имате други предлози слободно. :) Мора да е SATA, 1 TB планирам, перформанси не се толку битни, користам веќе 970 Plus за тоа, приоритет ми е подолга издржливост со повеќе TBW записи.

Благодарам однапред. :)
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
Здраво на сите, имам прашање околу купување ССД ново, се мислам меѓу 860 EVO i 860 QVO или доколку имате други предлози слободно. :) Мора да е SATA, 1 TB планирам, перформанси не се толку битни, користам веќе 970 Plus за тоа, приоритет ми е подолга издржливост со повеќе TBW записи.

Благодарам однапред. :)
860 evo. Кај и да е, треба да излезат и 870 evo ако не ти се брза
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
161
113
Здраво на сите, имам прашање околу купување ССД ново, се мислам меѓу 860 EVO i 860 QVO или доколку имате други предлози слободно. :) Мора да е SATA, 1 TB планирам, перформанси не се толку битни, користам веќе 970 Plus за тоа, приоритет ми е подолга издржливост со повеќе TBW записи.

Благодарам однапред. :)
Избегнувај ги QVO, во споредба со EVO биле осакатени (не толку кај перформанси, појќе кај трајноста...ама па можда и погрешно сум сфатил)

Испратено од телефоно.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
122
72
Skopje
Здраво на сите, имам прашање околу купување ССД ново, се мислам меѓу 860 EVO i 860 QVO или доколку имате други предлози слободно. :) Мора да е SATA, 1 TB планирам, перформанси не се толку битни, користам веќе 970 Plus за тоа, приоритет ми е подолга издржливост со повеќе TBW записи.

Благодарам однапред. :)
EVO !
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,049
4,311
SK
...се мислам меѓу 860 EVO i 860 QVO или доколку имате други предлози слободно. :) Мора да е SATA, 1 TB планирам, перформанси не се толку битни, користам веќе 970 Plus за тоа, приоритет ми е подолга издржливост со повеќе TBW записи.
EVO oтприлика треба да истера ~дупло повеќе записи од QVO. Перформансите би биле исто на страна на EVO, ама не многу или барем не додека не го истрошиш „кешот“ QVO а тоа би се десило на долги секвенцијални записи (фајлови поголеми од 2-3 цифри гигабајти). Реално QVO не е толку лош за да се одбегнува, ама за да е добар избор за парите - би требало да е прилично поевтин од EVO.


Еве од мене свежо измерен 860 EVO од 1 тера, на свежа Win 10 (LTSC) инсталација (при мерењето без драјвери за графичка, не дека е нешто важно), мерени се перформансите на вградениот виндовс AHCI драјвер наспроти две популарни верзии Intel RST AHCI драјвери за z77 чипсет.

По два пати мерев, за да фатам ако има големи флуктуации.
Заклучок изведете сами. :)


1610781751314.png
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,553
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно