• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,934
2,464
Исти ендуранс имаат и двата драјва ако е тој MLC (300TBW) едино ќе запишува големи количини податоци побрзо на над 50% фул драјв, но интелот има подобар контролер и скоро сигурен сум дека е побрз во 4К read.
Генерално TLC e побрз и може да издржи повеќе пиши/бриши циклуси од QLC. Во право си за контролерот, ги мешам Crucial P1 и P2 (кои се повеќе различни отколку слични) Дополнително, сега видов дека P2 e без Dram cache така да најверојатно и јас се приклучувам кон Интел 665 зделката.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,281
Битола

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,049
4,311
SK
Oвие со шипинг и данокот како функционираат? Како CU? Имено, данокот за non-EU земја не го рачунаат и шипинг DHL стандард со ЕМС на крајот?
Ме интересираше и мене пред некое време па пребарував, еве ги одговорите долу (од друга тема). Практично, наводно најважно е да пазиш е да одбереш dhl saver за испорака (ќе видиш на страната, dhl saver е најевтината опција за Македонија). Во најлош случај ќе има 5% ддв и трошоци за селотејп (отварање).
ГО праќаат по dhl saver и ти стига преку пошта. А се што стигнало преку пошта од кај нив не ме царинеле. Царинат само они лоповине dhl express.
5% е за дискови нема царина само ддв
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,281
Битола
Ме интересираше и мене пред некое време па пребарував, еве ги одговорите долу (од друга тема). Практично, наводно најважно е да пазиш е да одбереш dhl saver за испорака (ќе видиш на страната, dhl saver е најевтината опција за Македонија). Во најлош случај ќе има 5% ддв и трошоци за селотејп (отварање).
Ако е тоа така, излегува ова BH убава алтернатива за CU. Цените ги споредував исти се горе долу. Валјда цената што е изложена во долари ја плаќам + шипинг тој стандард. Сега време на чекање да видам колку е да не праќаат овие од америките.
Мислењето е автоматски споено:

Валјда една од овие опции ќе треба да изберам

chrome_q3IbQHYBUj.jpg
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,217
27,773
kalco.ru
Не се чека повеќе од месец пратка од bh имајте на ум дека не праќаат се преку добриот дхл, има продукти кај кои стои само лошиот, е тоа веќе е друга математика.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,281
Битола
Не се чека повеќе од месец пратка од bh имајте на ум дека не праќаат се преку добриот дхл, има продукти кај кои стои само лошиот, е тоа веќе е друга математика.
Тоа сеа споредував. На некој продукт ми пишува free international shipping, на друг calculate shipping и кога ќе кликнам ми дава скапи шипинг опции.
 

Атачменти

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,281
Битола


In stock и поефтин од 980PRO 1TB. Гледав бенчмарци сега горе долу исти се.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,281
Битола
Вчера купив еден SN850 1TB по цена од 184 и веднаш го поскапија за 20 евра. Двете се цени за македонци. Да не прават финти да го паднат за Black Friday на оригиналната цена демек поефтин е сега. tN6o2LNUYP.jpg
 
Последна промена:

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
3,049
4,311
SK
Тоа сеа споредував. На некој продукт ми пишува free international shipping, на друг calculate shipping и кога ќе кликнам ми дава скапи шипинг опции.
Ова да го појаснам, над 100 долари шипингот автоматски оди на следниот поскап DHL Express кој не доаѓа во обзир за мали нарачки пошто тоа е пљачкашката шема (лежарини, шпедиции, арач).

На пример, со ссд од $105 сајтот автоматски одбира DHL Express. Исто така две парчиња Самсунг 860 EVO 500ГБ ссд-а заедно чинат $110 и наместо DHL Saver („добриот“ шипинг) сајтот автоматски одбира DHL Express. Во овој случај и првично е поевтино да се оди со две одделни нарачки пошто два пати по $14.5 е помалку од $35 за DHL Express. Понатаму крајната цена ќе дојде и многу поголема кога ќе се додаде арачот кон македонскиот DHL претставник.


TL-DR: Помали нарачки од bhphotovideo.com се исплатливи само до 100 долари затоа што до таму е лимитот на DHL Saver („добриот“) шипинг.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,702
1,098
Мислам дека оваа тема е перфектна за да го поставам ова прашање.​

Планирав да земам нов лаптоп ама слабо залиха на Ryzen. Често имам по 18 GB искористеност на RAM + PageFile, и приметувам дека подсецнува понекогаш, па мислам дека ако земам побрзо SSD би надокнадил за тие 8GB RAM кои моментално ги немам.

Пошто најголем проблем ми е РАМ меморијата, колкав бенефит би имал ако земам побрзо SSD? Пример XPG S50 Lite, 970 Evo Plus.​
Моментални перформанси на моето SSD:
2020-11-28_18h33_54.jpg
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,281
Битола
Нов неотворен SSD со испишани веќе 900GB според SAMSUNG MAGICIAN (980PRO). Грешка или испишани при тестирање таму в лаборатории пред да ги испорачаат. Некој да забележал слична работа кај нов диск?
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,261
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Нов неотворен SSD со испишани веќе 900GB според SAMSUNG MAGICIAN (980PRO). Грешка или испишани при тестирање таму в лаборатории пред да ги испорачаат. Некој да забележал слична работа кај нов диск?
Нормално е еве и јас имам недела дена адата 8200 про со инсталирано само оперативен и игри а има 1 тера запишано, и тестовите истотака голема количина запишуваат на дискот поготово со тој на 7 гига на секунда ...
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,194
3,281
Битола
Нормално е еве и јас имам недела дена адата 8200 про со инсталирано само оперативен и игри а има 1 тера запишано, и тестовите истотака голема количина запишуваат на дискот поготово со тој на 7 гига на секунда ...
Валјда од интерни тестови што прават таму пред да ги пуштат, друго објаснување немам.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,261
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Мислам дека оваа тема е перфектна за да го поставам ова прашање.​
Планирав да земам нов лаптоп ама слабо залиха на Ryzen. Често имам по 18 GB искористеност на RAM + PageFile, и приметувам дека подсецнува понекогаш, па мислам дека ако земам побрзо SSD би надокнадил за тие 8GB RAM кои моментално ги немам.​
Пошто најголем проблем ми е РАМ меморијата, колкав бенефит би имал ако земам побрзо SSD? Пример XPG S50 Lite, 970 Evo Plus.​
Моментални перформанси на моето SSD:​
Споро ти е ссд-то но ссд нема да надокнади за недостиг на рам, најдобро прво апгрејдирај рам меморија па после ссд.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,261
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,101
Мислења
838,561
Членови
29,018
Најнов член
dimitar.spiroski
На врв Дно