• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Имав SATA3 SSD na WIN7:
Погледнете го атачментот 92923

На хартија и теорија NVME треба да гази, бенчмаркот е одличен. Во пракса старото SSD е скоро 2x побрзо во секоја ситуација.
Нешто не ти е во ред со резултатов, ако е SATA не може да премине 500MB/s да не случајно си има две ссд-а во RAID или пак нешто апликацијава забегала?

Еве како треба да изгледа SATA SSD:

1604314092111.png
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,677
3,049
Дап, се сложувам. Затоа најпаметно sectory-by-sector миграција а после тоа resize на партицијата. Мада во AOMEI Partition Assistant има Allign prtition опција.
Да, новите верзии од аомеи и акронис земаат во обѕир дека мигрираат на ссд. Неколку пати со аомеи имам префрлано и од хдд и од ссд на нов ссд, сѐ се завршило префрлено како под конец.
Значи не инвестирај во NVME, за тие пари земи си +16GB RAM?
Секогаш.
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
952
1,481
Скопје
Секогаш инвестирај во најголемиот и најскапиот ссд од Самсунг што можеш да си го дозволиш. Рапидот е непотребен, воопшто не ти треба. Futurelakimens, не знам како сфати дека го подржувам наспроти колегата погоре кој го користи.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,659
1,057
Секогаш инвестирај во најголемиот и најскапиот ссд од Самсунг што можеш да си го дозволиш. Рапидот е непотребен, воопшто не ти треба. Futurelakimens, не знам како сфати дека го подржувам наспроти колегата погоре кој го користи.
Друже сите немаат $300 за SSD, оти да не користат 850 EVO со rapid mode? Рамот добро ќе дојде и за други апликации.

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,384
10,431
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Разликата на 860ево 500гб и 970 500гб е 1300ден. Rest my case.
Тачно. Од побрз ССД имаш бенефит every minute of every hour додека од +16Gb RAM немаш никаков бенефит, освен ако навистина не ти е потребен, но и во тој случај имање на што е можно подобар ССД секако има смисла.
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
147
105
Слабо?
Имав SATA3 SSD na WIN7:
Погледнете го атачментот 92923

Па сега NVME na WIN10, друг лаптоп, пак I7, но појак.
Погледнете го атачментот 92924

На хартија и теорија NVME треба да гази, бенчмаркот е одличен. Во пракса старото SSD е скоро 2x побрзо во секоја ситуација.
Ами и јаска изглеа прити мач то сум го казал.
Се сложваме.
 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,397
1,373
Drachevo
Нешто не ти е во ред со резултатов, ако е SATA не може да премине 500MB/s да не случајно си има две ссд-а во RAID или пак нешто апликацијава забегала?

Еве како треба да изгледа SATA SSD:

Погледнете го атачментот 92928
Како што кажа колегата под тебе, тој диск користеше Самсунг Рапид технологија. Без неа вадеше просечни бројки во рангот на други сата3.
Немам некои тестирања зачувано, но мислам дека со Рапид навистина беше побрз во работа, не беше плацебо.

Како и да е, прашањето е зошто таа стара конфигурација беше 2x побрза во копирање 150гб податоци преку usb 3.0 порт на истиот екстерен. Овој новиов знае да успори и во отворање експлорер понекогаш. Можеби беше до рапидот, хаха.
 

Miroslav Ilic

Gaining Experience
18 ноември 2012
208
68
Ми треба ваше мислење, сакам да го сменам сегашното 120gb Kingston SSD SATA со некое од 500gb M2. Според тоа што го прочитав неколку страни назад во темава, се одлучив за Samsung 970 EVO Plus или нешто слично ако имате препорака. Дали би било компатибилно со MSI B450M-A PRO MAX и Ryzen 5 1600?
 

borcep

Practice makes perfect
12 септември 2013
952
1,481
Скопје
Го имаше на лагер 970 ево нон плус во Анхоч за 5990ден 500гб, ама си го купил некој. Инаку да, одличен избор.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Предлог SATA SSD за storage, 500 GB? Дали low budged SSD од типот на A-DATA, A400 би ми завршиле работа, или да барам со DRAM cache?
Ќе се користи за игри, и чат пат некое програмче и некое проектче програмирање.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Дали има некој ADATA nvme SSD да сподели искуство или совет? Пробувам да инсталирам ADATA SSD Toolbox и ми јавува ерор "no available SATA disk"! Се работи за ASUS лаптоп со интел HM470 чипсет и ADATA XPG SX8200 Pro SSD. Лаптопот нема ни физичка подршка за SATA дискови на него има два nvme драјва еден интел и овој адата.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Предлог SATA SSD за storage, 500 GB? Дали low budged SSD од типот на A-DATA, A400 би ми завршиле работа, или да барам со DRAM cache?
Ќе се користи за игри, и чат пат некое програмче и некое проектче програмирање.
Anyone? Искуство со A400 за storage?
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,301
4,344
Имам пишано назад некаде за тие A400 ки што ги хејтаат сите. Сум ставил преку 10 во мајнери и преку 20 во конфигурации што вртат веќе 3,4 години без да се пожалиле дека рикнале или слично. Лично имам 3 такви користено, едно во мајнер, едно кај брат ми беше пред да го дадам пц то. Работеа добро во споредба со цената. Не очекуваш ништо посебно, но за OS+Office на нив се сосема доволни.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Имам пишано назад некаде за тие A400 ки што ги хејтаат сите. Сум ставил преку 10 во мајнери и преку 20 во конфигурации што вртат веќе 3,4 години без да се пожалиле дека рикнале или слично. Лично имам 3 такви користено, едно во мајнер, едно кај брат ми беше пред да го дадам пц то. Работеа добро во споредба со цената. Не очекуваш ништо посебно, но за OS+Office на нив се сосема доволни.
Мене ми треба генерално за storage, како што пишав неколку поста уназад, ме интересираше дали дропа перформанси кога ќе е преполно (да речиме 400 GB од ~480), дали се reliable, што заклучив од твојов одговор дека за тоа нема да има проблем.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,090
3,088
Битола
Другари да препорачате најдобро STORAGE SATA SSD. Ќе порачувам од ComputerUniverse, па не сум ограничен на избор во нашите продавници. Барам 3 TB БАРЕМ! Што значи QLC некое ама поквалитетен бренд -- best bang for buck (не најскапото).
 
Последна промена:

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
3TB е изгор скапо, јас би ти препорачал доколку ти одговара два ссд-а 2TB Intel 660p, одличен, квалитетен и брз QLC драјв.

Едит: не видов дека SATA бараш :(
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,090
3,088
Битола
3TB е изгор скапо, јас би ти препорачал доколку ти одговара два ссд-а 2TB Intel 660p, одличен, квалитетен и брз QLC драјв.

Едит: не видов дека SATA бараш :(
САТА најавив рачунајќи дека се поефтини бидејќи стриктно за storage одам овој пат. Форм факторот воопшто не ми менува само цената. САкам да избегнам само ХДД во главниот компјутер, за настрана порачав механички за серверот, но ме нервира на IDLE ко ќе оди во главен компјутер па да го чекам до 5 секунди да се разбуди и да ми префрла.

Споредував цени сега на CU. 2xIntel 660P е горе долу иста цена со 1xнајефтин САТА ССД од 4 TB. Ама само два слота имам на оваа матичната, а еден е веќе окупиран. Некоја финта да се изведи ако може овие двата да се уклучат.
 
Последна промена:

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Можеш преку pcie 4х адон картички види дали има во ЦУ и колку коштаат.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Ги донеле новите подобрени Intel 665p nvme во computeruniverse, за 80 евра + ддв мислам дека е најдобриот драјв во цена/перформанси/капацитет.

 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
Ги донеле новите подобрени Intel 665p nvme во computeruniverse, за 80 евра + ддв мислам дека е најдобриот драјв во цена/перформанси/капацитет.6 евра поскап ама добиваш TLC наспроти QLC
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
6 евра поскап ама добиваш TLC наспроти QLC
Исти ендуранс имаат и двата драјва ако е тој MLC (300TBW) едино ќе запишува големи количини податоци побрзо на над 50% фул драјв, но интелот има подобар контролер и скоро сигурен сум дека е побрз во 4К read.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,710
Мислења
831,001
Членови
28,700
Најнов член
Ahil123
На врв Дно