• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

SSD - бенчмарци, сетап, искуства, предлози и прашања (генерална дискусија)

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
409
387
Струга
Хм ок, сега го погледнав и видеото, интересно :) Ме нервира малку тоа што ми покажува High во Samsung Magician, ама ете веројатно нема штета.
Баш и Linus имаше пред скоро време извадено видео на оваа тема. Мислам дека нема гајле и не вреди да се замараш.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,786
2,423
Битола
Review-а за Самсунг 980 PRO. Доаѓа со помал MSRP отколку 970 ПРО бидејќи е TLC, не е MLC. Истовремено излегоја 2 други Phison E18 и Silicon Motion
SM2267
nVme-а коишто на хартија би требало да се побрзи.

View: https://www.youtube.com/watch?v=BGe5GTk9z7Y&ab_channel=Techtesters
 
XPG GAMMIX S70 PCIe Gen4x4 M.2 2280 Solid State Drive | XPG - Gen4 на АДАТА
https://www.amazon.com/Sabrent-Internal-Extreme-Performance-SB-ROCKET-NVMe4-1TB/dp/B07TLYWMYW - Sabrent Rocket 4

Овие 3те SSD-а се првите вистински Gen4 со новоизградени Gen4 контролери од нула, а не адаптирани Gen3 како сите преостанати "Gen4" SSD-а.
 
Последна промена:

Ceco

Gaining Experience
29 септември 2010
621
177
Ceco's setup  
Processor & Cooler
intel i5 2500 stock
Motherboard
Asus p8h61-m
Storage
Seagate 1Tb
PSU
Cooler Master 500w
RAM
Kingston 2x2Gb 1333Mhz
Video card
Gigabyte 1050ti
Case
Cooler Master Elite 371
Mouse
Gigabyte gm m6880
Keyboard
A4tech Kl-7Mu
Audio
Logitech X-530 5.1
Monitor
Lg E2240
OS
Windows 7 64bit
Ве молам за препорака каде да барам м.2 2242 ссд? Проверено во Анхоч, Нексио, Сет нема лагер.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,369
3,892
Скопје

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,786
2,423
Битола

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,786
2,423
Битола
Исто како @Rikimaru што ти предложи, тешко кај нас.

Еве линк и со филтер за 2242.
Ihre Suchergebnisse auf computeruniverse.net | computeruniverse
nVme-ата се уште подложат на 18 посто данок? дека нели во флеш меморија ги рачунаат (со право).

Ј**** ме а1 по 2 пати се постира ист коментар. Се извинувам во име на мојот ISP.
 

Necromancer

Unstoppable
24 февруари 2012
3,369
3,892
Скопје
Едно инфо ако може, плочава дали поддржува нови NVMe SSD драјвови или треба нешто специфично? Или пак ги поддржува ама со намален бендвит.

Плочата е Gigabyte GA-Z97X-Gaming-7, солидна плоча од времето (2014та), упарена ми е со i7-4790К.
GA-Z97X-Gaming 7 (rev. 1.0) | Motherboard - GIGABYTE Global

10156_src.png

Ова е излистано на сајтот за неа:

m2_pcie.PNG
m2_pcie_spec.PNG
 
Едно инфо ако може, плочава дали поддржува нови NVMe SSD драјвови или треба нешто специфично? Или пак ги поддржува ама со намален бендвит.
Или е NVMe 3.0 x2 или NVMe 2.0 x4. Не требало да е NVMe 3.0 x4 заради ознаката на матичната 10Gb/s.

upload_2020-9-24_14-47-33.png

Во упатството за матичната нема инфо за ова.

upload_2020-9-24_14-51-58.png
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
2,955
2,326
Едно инфо ако може, плочава дали поддржува нови NVMe SSD драјвови или треба нешто специфично? Или пак ги поддржува ама со намален бендвит.

Плочата е Gigabyte GA-Z97X-Gaming-7, солидна плоча од времето (2014та), упарена ми е со i7-4790К.
GA-Z97X-Gaming 7 (rev. 1.0) | Motherboard - GIGABYTE Global

Погледнете го атачментот 91326

Ова е излистано на сајтот за неа:

Погледнете го атачментот 91327
Погледнете го атачментот 91328
 

Или е NVMe 3.0 x2 или NVMe 2.0 x4. Не требало да е NVMe 3.0 x4 заради ознаката на матичната 10Gb/s.

Погледнете го атачментот 91337

Во упатството за матичната нема инфо за ова.

Погледнете го атачментот 91338
Јас мислам дека ќе ги работи и новите, но со брзини намалени и неискористени перформанси.
А во упатството нормално ќе нема, кога тогаш не се ни знаело за нвме 3.0.

Sent from my TELEFON using Tapatalk
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
4,848
4,222
Ethermine
www.facebook.com

eX3v1l

On your way to fame
2 мај 2011
1,141
755
eX3v1l's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 2600X
Motherboard
ASRock Fatal1ty X470 Gaming K4
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Kingston HyperX Fury 120GB + Samsung SSD 860 EVO 250GB + WD Green WD10EZRX 1TB
PSU
Cooler Master GX 550w
RAM
16GB 3200MHz G.Skill Sniper X
Video card
RTX 2070 SUPER™ WINDFORCE OC 8G
Case
Cooler Master K380
Mouse
Razer Naga 2012
Keyboard
RIPJAWS KM570 MX-Brown
Monitor
BenQ GW2265
OS
Windows 10
Ми треба ново ССД и ми треба мислење. Овие M.2 би требало да се доста побрзи од сада ссд а во цена се исто. Што е генерално разликата ? Различен бренд се, ама пак едното е 7 пати побрзо од другото.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
1,786
2,423
Битола
Некој да користи QLC SATA SSD за Storage потреби исклучиво? Ќе го заменувам HDD-to како секундарен storage со SATA SSD, па да видам што е поистрајно. Предлози?
 

petkotrajko

Gaining Experience
16 јуни 2017
133
97
Ми треба ново ССД и ми треба мислење. Овие M.2 би требало да се доста побрзи од сада ссд а во цена се исто. Што е генерално разликата ? Различен бренд се, ама пак едното е 7 пати побрзо од другото.
Разликата, според она најпрво што доаѓа до израз, е форм-факторот (физичкиот изглед) на дискојте.
Како што забележа од сликите на линкојте што ги испрате, не личат исто.
Првио од Самсунг си е класичен сата ССД, што ги заменува класичните ХДД од 2ипол инчи кои тие во лаптопите.
Другио, од А-ДАТА, е веќе понова генерација на ССД, nVme ги викаат. Мнооогу се побрзи од сата ССД.
Е сега, Самсунг се топ играчи во областа на ССД (и сата и нвме), а А-ДАТА....пааа, не се.
Како и да е, одлуката дали ќе го земиш еднио или другио зависи пред се дали твојата конфигурација (матичната на десктопо или лаптопо) имаат слот за nVme со ширина 20mm и должина од 80mm (тоа е една од стандардните големини за ССД од овој тип).
Ако немаш таква можност, тогаш земиси како тој од Самсунг. Во секојдневната работа (сурфање, јутуб, редтуб итн.) нема да забележиш разлика помеѓу сата или нвме ССД. Ама ако си со обично ХДД, сигурно дека со ССД ќе се прероди компјутеро/лаптопо.
Се надевам дека ти одговорив, горе-долу :)
 

Lokvan

Unbeatable
12 јануари 2016
2,926
4,136
SK

Се мислам да нарачам еден, но веројатно сепак ќе почекам до „црниот петок“ да видам што понуди ќе има. Инаку добар сата ссд за цената, 100-че + 15 долари поштарина, плус 5% данок...

Подетален опис овде: Seagate BarraCuda 120 SSD 1 TB Review
Но да им заштедам време за заинтересираните, од поважните податоци (покрај добрите перформанси) дискот има рам за кеширање и на тестирање нема упадлив TLC write hole.

 

windows8

Practice makes perfect
12 февруари 2012
774
1,009
Скопје
windows8's setup  
Motherboard
MSI B350 PC MATE
Keyboard
CANYON
Monitor
DELL P2416D
OS
Windows 10 x64
Здраво на сите, земав 512гб m.2 ssd, сакам да го заменам стариов sata 120гб арно ама на стариов имам се средено од оперативен систем програми две игри steam за кои не памтам пасворди, дали постои начин да се мигрира комплетно од стариот на новиот драјв и да се продолжи како ништо да не било?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,211
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Здраво на сите, земав 512гб m.2 ssd, сакам да го заменам стариов sata 120гб арно ама на стариов имам се средено од оперативен систем програми две игри steam за кои не памтам пасворди, дали постои начин да се мигрира комплетно од стариот на новиот драјв и да се продолжи како ништо да не било?
Постои. Барај ме на телот ќе завршиме работа.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,648
2,164
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Постои. Барај ме на телот ќе завршиме работа.
Да ама секогаш постои шанса да се зафркне offset\alignment на драјвот кога се работи за мигрирање од помал кон поголем, ми се има десено мене на 850 ево ... не е голем проблем ама за лонг терм секако подобро е покасно формат да се направи.

Преку AS SSD лесно се проверува дали е во ред.

1604269731077.png
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,038
13,584
не е голем проблем ама за лонг терм секако подобро е покасно формат да се направи.

Преку AS SSD лесно се проверува дали е во ред.
Огромен проблем е ова за SSD. Барем за 1/3-ина послаби перформанси ќе има со лош офсет

cmd > DISKPART > list disk > select disk 1 > list partition

бројката кај offset треба да биде делива со 4096 (да се добие цел број)

Или лесен фикс за да се избегне реформатирањето

Изместувањето при клонирање беше карактеристика на стари верзии на Acronis односно при враќање на имиџот. Кај механичките дискови не беше проблем. Кај овие, да.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,211
10,140
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да ама секогаш постои шанса да се зафркне offset\alignment на драјвот кога се работи за мигрирање од помал кон поголем, ми се има десено мене на 850 ево ... не е голем проблем ама за лонг терм секако подобро е покасно формат да се направи.

Преку AS SSD лесно се проверува дали е во ред.

Погледнете го атачментот 92919
Дап, се сложувам. Затоа најпаметно sectory-by-sector миграција а после тоа resize на партицијата. Мада во AOMEI Partition Assistant има Allign prtition опција. 

DelphiUser

Practice makes perfect
2 март 2011
1,310
1,285
Drachevo
Samsung 970 Evo NVMe на плоча Gigabyte Z97X Gaming 7, меѓу првите чипсети со PCIe слот (10,2 Gbits), со тупење и заебанции да го прочита дискот во БИОС ама бидна.

Погледнете го атачментот 92025
Слабо?


Разликата, според она најпрво што доаѓа до израз, е форм-факторот (физичкиот изглед) на дискојте.
Како што забележа од сликите на линкојте што ги испрате, не личат исто.
Првио од Самсунг си е класичен сата ССД, што ги заменува класичните ХДД од 2ипол инчи кои тие во лаптопите.
Другио, од А-ДАТА, е веќе понова генерација на ССД, nVme ги викаат. Мнооогу се побрзи од сата ССД.
Е сега, Самсунг се топ играчи во областа на ССД (и сата и нвме), а А-ДАТА....пааа, не се.
Како и да е, одлуката дали ќе го земиш еднио или другио зависи пред се дали твојата конфигурација (матичната на десктопо или лаптопо) имаат слот за nVme со ширина 20mm и должина од 80mm (тоа е една од стандардните големини за ССД од овој тип).
Ако немаш таква можност, тогаш земиси како тој од Самсунг. Во секојдневната работа (сурфање, јутуб, редтуб итн.) нема да забележиш разлика помеѓу сата или нвме ССД. Ама ако си со обично ХДД, сигурно дека со ССД ќе се прероди компјутеро/лаптопо.
Се надевам дека ти одговорив, горе-долу :)
Имав SATA3 SSD na WIN7:
1604308782520.png

Па сега NVME na WIN10, друг лаптоп, пак I7, но појак.
1604308806046.png

На хартија и теорија NVME треба да гази, бенчмаркот е одличен. Во пракса старото SSD е скоро 2x побрзо во секоја ситуација.
 

Атачменти

Последна промена:

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
124
62
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
Gigabyte GTX970 Windforce
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
Еве бројки од кај мене.
 

Атачменти

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,580
Мислења
821,180
Членови
28,241
Најнов член
Zemi.mk
На врв Дно