1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,141
  1,798
  19 Мај 2011
  Машко
  Gcam ја средува предната камера.

  Sent from my Mi MIX 2S using Tapatalk
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,225
  1,876
  13 Јануари 2014
  Машко
  Има update.zip за Android 9 Pie Beta за S8 (G950F) и S8+ (G955F). Треба да сте на декемврискиот security patch (CRL3). Освен ако јас не сфаќам погрешно, би требало да работи и кај нас ова.

  [ZSA5] S8 Exynos (SM-G950F /G955F) Pie OneUI beta [OFFICIAL][DOWNLOAD]
   
 3. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  914
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Може некој да ми помогне, од кога го зедов телефонот од сервис, ми го апдејтирале телефонот, од кога ги инсталирав сите апликации што ги користам, имав проблем со виберот, нотификациите од виберот ми излегуваат како да ми стигнала порака а не стандардна нотификација од вибер. Го направив некако но сега неможам да се сетам и еве 30минути се нервирам и неможам да ја најдам каде беше опцијата. Некој да не имал сличен проблем??
   

  Прикачени датотеки:

 4. BorisSapphire

  BorisSapphire
  On your way to fame

  914
  619
  11 ноември 2015
  Машко
  Решен е проблемот, Edge Lighting :)
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,439
  27,112
  4 Септември 2008
  Ако е вистина, одлично.

   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,402
  6,509
  27 Март 2014
  Некој на телеком да доби Pie на S9+?
   
 7. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,627
  4,567
  23 Јуни 2015
  Машко
  Би требало во Samsung Members > Notices да имаш известување. Мојот е со CSC Србија.
   

  Прикачени датотеки:

 8. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,402
  6,509
  27 Март 2014
  Settings > Check for Software Update би требало да го даде како и секој досегашен системски апдејт.
   
  На Sharlovski му/ѝ се допаѓа ова.
 9. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,627
  4,567
  23 Јуни 2015
  Машко
  Тоа да си оди нормално, ова јас што го пратив е за да знаеш кога да очекуваш.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 10. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,225
  1,876
  13 Јануари 2014
  Машко
  One UI Beta на S8 (G950F) работи еееептен мазно. Тазе направен factory reset, ко со секој поголем апдејт, ќе видиме од кога ќе се стабилизира како ќе е.


  [​IMG]
   
  На SpiritBond и SiPy` им се допаѓа ова.
 11. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,165
  6 Декември 2016
  Машко
  Јас го инсталирав вчера преку SD.

  Најде начин за tap to answer? Се викаше Single tap mode на Орео. Сега морам со slide да одговарам на повици...
   
 12. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,225
  1,876
  13 Јануари 2014
  Машко
  Па не, и на Oreo одговарав со slide, не ни приметив дека има промена тука.
   
 13. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,165
  6 Декември 2016
  Машко
  Oвака беше:

   
 14. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,225
  1,876
  13 Јануари 2014
  Машко
  Мислам дека по default беше така ако ти е отклучен телефонот. На Pie изгледа ќе мора со slide.
   
 15. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,165
  6 Декември 2016
  Машко
  Јок, мораше slide и доколку некој ти ѕвони додека го чепкаш моб...
   
 16. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,225
  1,876
  13 Јануари 2014
  Машко
  Е не знам, можно е да си во право. Како и да е, бар мене не ми е некој голем проблем ова .. шо знам.
   
 17. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,165
  6 Декември 2016
  Машко
  Бета 1, белки до крајната верзија ќе вметнат опција :)))
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  296
  640
  15 oктомври 2013
  Машко
  Јас го имам 2 недели веќе, може и повеќе.
   
 19. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  733
  286
  9 Август 2018
  Машко
  Јас како што знам, и имам читано знам дека помагало, ама не за сите, и не секогаш.
  Општо за овој проблем нема решение, па најарно не ризикувај пошто не се знае, можно е и повеќе да одмогне отколку да помогне.
   
 20. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  733
  286
  9 Август 2018
  Машко
 21. marick14

  marick14
  Gaining Experience

  180
  74
  2 Март 2011
  Правач на ајвар
  Утка во кој сегмент?
  Во врска со цената?
   
 22. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  733
  286
  9 Август 2018
  Машко
  Едно со цената, а друго со спецификации. За таа цена не. Во 2019 - та уште Micro USB???
  3,400mAh батерија едноставно не вреди.
  Од сите овие M30 е добра зделка.
  И процесорот на M10 сигурно ќе биде некој постар.

  Иначе еве нешто ново:
  Samsung Launches Exynos 7904 SoC Tailored for Indian Market

  Ова е можно да биде процесорот на Galaxy M30, бидејки M30 ќе има 3 камери, и тој процесорот е направен за 3.
  А со перформанси викаат дека сличен на Snapdragon 660 ќе бил.
   
  На marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,479
  3,204
  24 Септември 2012
  Сешто.

  Туку да се вратиме на релевантните модели.

  S10+ се шушка дека ќе е со 4000mah, а S10со 3500mah. Веројатно wide angle и bright sight, со нативен One UI.

  Вака како концепт фино стокмена S10+, само да е околу 55000 во телеком, да не надмаши 60.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 24. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,028
  1,541
  25 Јануари 2008
  Машко
  А со дупката не екран шо прајме?

  Се надевам ќе нема сите да ја имплементираат туку дека ќе има поелегантни решенија за bezell-less phone. Дали со слајдер дали со два екрани...
   
  На mdeni и omegaRED им се допаѓа ова.
 25. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  733
  286
  9 Август 2018
  Машко
  Слајдер со два е кул,ама многу па нејќат да имаат делови во нивниот телефон што ќе се мрдаат,едноставно тоа кај многу воведува страв дека ко демек нешто лошо ќе се деси,леле ако падне телефонот со слајдерот може полесно да се скши.
  Плус,за било какво друго решение,ќе треба од Samsung да се откажат со водоотпорноста,што ќе резултира со многу негативност.
  Засега вака ќе биде,со дупки во екран,или исечоци во вид на водена капка (Galaxy M класа),а здравје боже следна година ако имплементираат камера што ќе се крие под дислејот (Under Display Sensor/Camera).

  Иначе еве супер новости:


  Искрено,не ни треба Super AMOLED да ставаат на евтините класи од Samsung бидејки IPS е доста солиден,плус нема да има Burn - In проблеми,а и така и вака Super AMOLED е бескорисно на поевтините серии.
  Еве мојот Samsung има Super AMOLED панел,но нема Always - On - Display,што за таков дисплеј е must have.
   

Сподели

Вчитување...