1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Предлог за рутер

Дискусија во форумот 'Wi-Fi' започната од JasSum, 12 Март 2019.

 1. toplel

  toplel
  On your way to fame

  575
  617
  18 Август 2016
  Машко
  Во право си и добра примедба стави, но не е само каналот во прашање. Има други технички детали што можат да се подесат за да се избегнат потенцијални конфликти во мрежата.
  • Различен SSID
  • Различни Default IP на рутерите (192.168.1.X)
  • 2.4Ghz на едниот и 5Ghz only на другиот
  • X други подесувања, но во најголем дел од случаите само со овие три ќе се избегне конфликт па по потреба се оди подетално
  Независно од софтверот на рутерот, најчесто има third-party алтернативни софтвери за овие познати бренд имиња со безброј финеси во нив, така што во секој случај не си на цедило. Патем, имајќи ја предвид заштитеноста на купувачите, доколку рутерот не ги исполнува барањата може да го врати во рок од 15 дена.
   
 2. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,237
  3,617
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Ubiquity Unify на работа ставени во употреба од пред 3-4 години немаат мрднато исто толку време, ни рестарт ни бутур. Опслужуваат 100+ уреди. Околу 80 евра мислам дека беа своевремено, многу добра инвестиција и би препорачал.

  Сетирањето не е за ептен нуб (ама па секое не е), меѓутоа релативно лесно особено што функционира како постави и остави (ова може да се патентира, трансакциска во пп). :D

  Испратено од Pixel 3 XL преку IT.mk форум апликација
   
  Ceco, smole и на krema им се допаѓа ова.
 3. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,419
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Зошто викаш далеку од јузер френдли? "Quick Set" е дури и поедноставен од повеќето други интерфејси, е сега за детални подесувања има милион но секако не е проблем да добиеш "out of the box" аксес поинт и брзо подесување.
   
  На smole му/ѝ се допаѓа ова.
 4. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,281
  4,814
  4 ноември 2013
  Машко
  После quick set, се случи некаков проблем или сака дополнително сетирање за одредени работи, како ке ги среди? :)
  А колку за основна конфигурација quick set-от ке заврши работа.
   
 5. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,191
  735
  12 Април 2013
  Машко
  приказни за мали деца
   
 6. toplel

  toplel
  On your way to fame

  575
  617
  18 Август 2016
  Машко
  @JasSum падна одлуката негде? Шо купивте?
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,785
  10,337
  24 Јуни 2009
  Машко
  Уште се думат. :)
   
  На JasSum и toplel им се допаѓа ова.
 8. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Некој го има земено Xiaomi Router 4A gigabit, да каже дали е задоволен и дали веб интерфејсот е на англиски или само кинески?
   
 9. Zippo

  Zippo
  On your way to fame

  806
  708
  22 oктомври 2014
  Data Analyst
  Xiaomi 3G ти е многу подобар, а и падаван за него работи без проблеми.
   
 10. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,191
  735
  12 Април 2013
  Машко
  https://www.gearbest.com/graphics-tablets/pp_009740682417.html?wid=1527929

  мојот е 4 без А, кинески интерфејс ама преку гоогле транслете си местиш како сакаш


  mi.png
   
 11. MacRazor

  MacRazor
  Gaining Experience

  111
  50
  15 ноември 2017
  Машко
 12. JasSum

  JasSum
  Practice makes perfect

  1,791
  1,929
  8 Мај 2007
  Машко
 13. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
 14. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,281
  4,814
  4 ноември 2013
  Машко
  Зависи колкав простор сакаш да покриеш :)
  Ако се работи за стан/канцеларија, да, ке брка работа.
   
  На Goran995 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Goran995

  Goran995
  On your way to fame

  338
  524
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Стан, 60+м2, не е нешто advanced потребата. Имам веќе

  RT-N10 | Networking | ASUS Global

  ама дојде ред да се смени...
   
 16. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,281
  4,814
  4 ноември 2013
  Машко
  Трк, земај го.
   
  На DrMTR и Goran995 им се допаѓа ова.
 17. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  245
  262
  12 Август 2014
  Машко
  Да ја искористам темава, да не отварам нова.

  Ми треба рутер за +70 квадрати стан, замена за huawei-то што го даваат од телеком со оптика. Т.е. тој ќе си остане ради оптичкиот кабел претпоставувам, а дтугиов ќе го поврзам преку кабел на подобра локација.

  Со седењево и работа од дома, 2-3 лаптопи/телефони и се гуши рутерот.

  Буџетот ми е 3000 ден, горе доле. Предлози? Да го има локално во Скопје да се купи.

  Асусов од погоре од 2000 денари ќе брка работа? Друга некоја алтернатива? Пробувам да ги избегнам сет ако можам.

  А да, и која е причината што се хејтаат брендови како тенда и тплинк?
   
  Последна промена: 22 Мај 2020
 18. saxo98

  saxo98
  Intern

  19
  7
  24 ноември 2019
  Јас овој го земав пред 2 месеци за 100+ квадрати мака нема тенда ac10u 20200522_100553.jpeg

  Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
   
  На dddragan му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Piedpiper

  Piedpiper
  Intern

  36
  46
  26 Август 2019
  Машко
  Huawei Wifi Gigabit Router WS5200-21 AC1200

  Јас го земав овој пред некој месец, многу подобар домет на сигнал има од претходниот рутер Asus AC51U. Единствена забелешка за Huawei-от што го купив е дека е премногу упростен во опции за разлика од Asus, но ако не ти треба да чепкаш оремногу во него и те како брка работа.

  Зрачи интернет во 2.4 и 5ghz со автоматско детектирање на уредите и нивно префрлање на соодветна фрекфенција.

  Испратено од Pixel 3a преку IT.mk форум апликација
   
  На dddragan му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. -echo-
  Одговори:
  53
  Прегледи:
  3,496
 2. antibiotic1
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  610
 3. P.Overdrive
  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,068
 4. Gucci
  Одговори:
  12
  Прегледи:
  637
 5. mkiptv
  Одговори:
  15
  Прегледи:
  611
Вчитување...

Сподели

Вчитување...