• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Предлог за рутер

 • Ја почнал/а темата
 • #1

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,818
1,924
Предложете wi-fi рутер за во канцеларија со десетина вработени.
Постојниот рутер од телеком прави проблеми, т.е. има мрежа но многу често интернетот не мрда.
Да не треба познавање од ракетна физика за да се постави, туку да биде нај јузерфрендли инсталација.
Не претерувајте со цените.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,003
1,375
Ми беше предложен Асус рутеров на форумов. Солиден избор и мислам дека е фер цената со перформансите, сѐ додека не стигне Xiaomi 3G рутерот па да ги скасам. Мислам и дека кај нас во тој ценовен ранг нема подобар избор. А доколку се прифаќа под 3к, овој би требало да е повеќе future proof. Асусот се прилично User-friendly и имаат прилично едноставно сетирање.

На старо нешто од Mikrotik од на форумов е исто така добра опција. За сетирањето не знам колку е лесно.
 
Последна промена:

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,413
4,901
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Би ти предложил да си земеш MikroTik hAP AC2, околу 70евра е нов во Овернет.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,818
1,924
Би ти предложил да си земеш MikroTik hAP AC2, околу 70евра е нов во Овернет.
Што е предноста и што добивам со микротик во однос на асус или линксис?
Посебно што е предност на овој модел во однос на слични по цена од конкуренција?
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,413
4,901
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Добиваш стабилен рутер со совршен OS но далеку е од јузерфрендли... но, ти стојам на располагање за конфигурација на рутерот (за тебе FREE).
 
 • Ја почнал/а темата
 • #8

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,818
1,924
Добиваш стабилен рутер со совршен OS но далеку е од јузерфрендли... но, ти стојам на располагање за конфигурација на рутерот (за тебе FREE).
За во фирма е, а јас не сакам да си имам замарање. Верувам дека се супер стабилни, но сакам супер едноставен интерфејс, за да се исклучам од одговорност при користење од некој полуидиот.
Затоа, благодарам на препораката но ќе мора некоја појузерфрендли замена.

P.S. ако во иднина набавам микротик за дома, ќе те имам на ум за сетирањето.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #9

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,818
1,924
Ми беше предложен Асус рутеров на форумов. Солиден избор и мислам дека е фер цената со перформансите, сѐ додека не стигне Xiaomi 3G рутерот па да ги скасам. Мислам и дека кај нас во тој ценовен ранг нема подобар избор. А доколку се прифаќа под 3к, овој би требало да е повеќе future proof. Асусот се прилично User-friendly и имаат прилично едноставно сетирање.
Дали препораката беше за дома или за фирма?
Дома имаш неколку уреди, во мала фирма имаш десетина луѓе, па сметај дека некои ќе бидат со лаптопи а сите со мобилни... и не би требало да прави проблем при такво оптеретување.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,413
4,901
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1,044
709
А на Cisco и Ubiquiti што им фали?
btw tp-link може да се појача.
Ништо не им фали, јас знам многу убаво што точно треба за неговите потреби, само Ubiquiti и решен му е проблемот, но членот сам си рече дека сака нешто едноставно да биде за да не го малтретираат.
Кај мене на работа имам над 10 Ubiquiti UniFi AC Pro, на секој од нив има активно над 100+ клиенти и немаат никаков проблем, но сепак цената си го прави своето.
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #16

JasSum

Practice makes perfect
8 мај 2007
1,818
1,924
И без нарачки од нет. Се купува локално.
Значи Асус е безбеден избор.
Модел некој што ќе биде соодветен за оптеретувањето што го спомнав. 10 вработени, сите со мобилен плус повеќето со лаптопи.
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,413
4,901
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Ако не е потребен дуал банд тогаш оди со предлогот на @HardCorec, доколку го сакаш поскапиот тогаш логично би било да се оди со микротик, еднаш се сетира и го забораваш со години.
Сепак мое размислување!
 

HardCorec

Unbeatable
4 ноември 2013
3,413
4,901
HardCorec's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 4790
Motherboard
Asus B85 Pro Gamer
Storage
SSD Kingston 240 & 480gb
PSU
Cooler Master B500
RAM
HyperX Beast 4x4gb 1600mhz
Video card
Radeon RX570 4gb gddr5
Case
Cooler Master HAF
Mouse
Asus Echelon
Keyboard
Cooler Master Storm
Monitor
Philips 276E
OS
Windows 10 Pro 64bit
Ако не е потребен дуал банд тогаш оди со предлогот на @HardCorec, доколку го сакаш поскапиот тогаш логично би било да се оди со микротик, еднаш се сетира и го забораваш со години.
Сепак мое размислување!
DualBand е бро :)
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,003
1,375
Дали препораката беше за дома или за фирма?
Дома имаш неколку уреди, во мала фирма имаш десетина луѓе, па сметај дека некои ќе бидат со лаптопи а сите со мобилни... и не би требало да прави проблем при такво оптеретување.
Максимум со 5 активни корисници бил оптеретен, а мислам дека нема да прави проблем и со 10. Го предложив зошто има добар User-Friendly интерфејс и во тој ценовек ранг нема друг рутер на пазаров со такви перформанси, а викаш буџетот не треба да е превисок. Пробајте со тој, па по потреба ставете уште еден. :)
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1,003
1,375
Има шанси да се гушат двата рутера.
Хипотетички да, но физички/технички е возможно да работат ако рачно се подесат да работат на посебни фрекфенции. Да не дигресираме, изборот мислам дека се сведува на ASUS во конкретниов случај под тие услови на членот, а MikroTik го решава проблемот за повеќе од двојно на цената од ASUS.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,422
11,719
youtu.be
Останува членот да не извести за што се одлучил.
(како и да е јас не би ставил 2 рутера макар и да бидат сетирани на канал 1 и канал 12)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,439
Членови
29,742
Најнов член
MilanTrajkovski1
На врв Дно