1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Прашање за ВордПрес?

Дискусија во форумот 'WordPress' започната од Covek1, 12 Декември 2016.

 1. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  277
  10 Јуни 2011
  Машко
  Да потполно се согласувам, но не почнуваме сите со плаќање програмер да го среди сајтот, многумина почнуваме со тоа што е понудено и е сосема доволно за почеток во секој случај...
  Во моите случаеви воошто и немам реклами за кликање на тие сајтови што ги правам, тие си имаат свои продукти што ги продаваат и така доагаат пари од нив.
  Но тоа е само мојот случај, знам дека најголем дел од случаеви ке пробаат со ADS да заработуваат, но битно е да почне човекот од негде.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 2. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  @l1d0v1c e сосема во право, nе дека не работат пиратските теми, но може да створат многу проблеми.
  За почетник не е некоја грешка да се користат, но за посериозни сајтови е нон сенс да користиш пиратска тема, ај и да не фатиш тројанци голема е веројатност дека содржат лоши бек линкови кои ке ти го сјебат SEO-to.

  Точно, користењето на плагини треба да се сведе на минимум најмногу од 2 причини, колку повеќе плагини толку поспор back-end и голема веројатност дека ќе ти го хакнат сајтот.
   
  Изменето од модератор: 16 Јануари 2017
 3. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  277
  10 Јуни 2011
  Машко
  Да, се е тоа така, мегутоа како што веке кажав, од негде мора да се почне :)
  Јас до сега во животов поголем проблем сум видел што користам Shared Hosting одошто било кој пиратски темплејт или плугин, тоа вирусите им шетаат по Шеруваните сервери (дури и на HostGator) кај што сум моментално, и си праат ситни бељи...

  Клот дефаулт ВордПрес инсталиран, одма ми наога некои redirect loop-ови на некои глупи реклами (кои што секако не ги гледам нигде по сајтот)..
  Така да.. Let him start somewhere :)
   
  На artweb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Така е, И јас сум имал проблеми со шеруван хоситинг од Хостигатор, до сега најдобар шеруван хостинг што сум имал е од Ухост и Sitegraund, момантално сум на Siteground и навистна е закон.
   
 5. BEST

  BEST
  Gaining Experience

  311
  277
  10 Јуни 2011
  Машко
  Кај SiteGround не ми се свига воопшто тоа што лимитираат на посетители „Suitable for ~ 10,000 Visits Monthly“
  како они ке ми кажат колку посетители да имам не свакам ? може ке имам 1 милион посетители, ако сајтот ми е добро организиран и мал, не гледам што е проблемот ? тоа е главната причина што ги избегавам нив...
  воглавно со HostGator сум прилично среќен, не ми прават голем проблем тие redirect-loops што ги прават во позадина вирусите за сеа, а плус од време на време се пожалувам и зачистуваат :)
   
  На stevo15 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  Нема лимит на посетители, баш за истово ја прашав техничката подршка.
  Oдговорот беше дека тоа било само нивна препорака, во со смисла дека до 10 000 посетители можело да се осетат максимум перформаси, инаку може и милијон посеители да имаш ако пишува 10 000 Visits.
  Еве и у во пракаса ми се покажа дека нема ограничување на посетители.
   
  На BEST му/ѝ се допаѓа ова.
 7. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,283
  893
  8 Мај 2010
  Машко
  Препорачувам да избирате хостинг кој има Patchman сервис во самиот cPanel. Доколку има некој “инициран“ фајл или фајл со ризичен код истиот го скенира и го заменува со фајл од оргинален извор. Во случајов со вордпрес кога беше еден сајт инфициран и беа фајловите заменети самиот хост го поправи сајтот (го врати онлајн) со тоа што го замени инфицираниот фајл со оригиналниот.

  Препорачувам: A2Hostng*, имаат Patchman сервис и им функционира добро. Плус добивате известувања.
  *-aff link
   
 8. artweb

  artweb
  On your way to fame

  1,355
  649
  5 Март 2012
  Машко
  невработен
  За мене поважно е хостинот да вклучува SSL и Claudflare CDN него Patchman.
   
 9. pipelin

  pipelin
  On your way to fame

  1,283
  893
  8 Мај 2010
  Машко
  Cloudflare можеш да го користиш и надвор од хостингот што според мене е подобра варијатнта, ако некогаш менуваш хостинг, само ја менуваш IP адресата од доменот во Cloudflare и одма имаш побрза пропагација.

  Нудев Managed Hosting на клиенти и се што требаше од нив е само да ги вметнат моите нејмсервери кои ќе им ги дадев и другото беше моја работа.

  Башка, Cloudflare има дури и најевтнинот хостинг кој нуди cPanel поддршка.

  Додека пак SSL стана сега популарно, од кога гугл излезе со изјава дека страните со SSL ќе бидат подобро рангирани во срч резултатите, па ајде сите почнавме да купуваме SSL сертификати и така натаму..

  Пошто стана популарно полека полека некои од хостинг провајдерите „нудат“ како маркетинг трик SSL кој иде гратис доколку хостираш кај нив што е до некаде делумно точно.

  Само како пример: ИБиз недела дена по изјавата на гугл почна да го користи SSL сертификатот од Cloudflare кој исто така не треба никакви подесувања внатре во хостингот туку целата работа се врши преку акаунтот.

  За разлика од горенаведеново кое може да се среди со third party service, Patchman мора да биде активен во твојот хостинг, и истиот ќе се погрижи твоите php фајлови да бидат безбедни и без малициозен код, што е многу честа работа кај shared хостовите.
   
 10. macedoniac

  macedoniac
  Intern

  7
  2
  27 Декември 2016
  Машко
  Гејмер
  Treba da stavis vidzeti ako sakas da ti kazam po detalno moes da me kontaktiras na [email protected]
   
 11. WT801

  WT801
  Intern

  22
  21
  17 Јануари 2016
  Машко
  Има сега скоро во секоја нова тема на WP Custom CSS, така да подобро изгуглајте и вметнете го кодот без разлика дали се работи за банална работа или не. Компресирајте си ги сликите онлајн, избегнете wp smush, е сега само за чистењето Cache вајда ќе треба да инсталирате некој плугин.

  Без плугини ем побрзо ке ви ја отвара страната, ем помалку ресурси ќе зафаќа, а и си ја олеснувате работата бидејќи во иднина некој од плугините знае да направи проблем во страната (да не отвора слика, да не дава featured image и сл.) Башка тоа полесно се рангира доколку правите SEO.
  А веруам дека и CPC-то се зголемува доколку користите реклами на вашиот сајт.
   
 12. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  393
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  После прилично долго време се враќам на веб дизајнот. Претходно претежно се занимавав со Dreamweaver. Сега во план ми е да го доусовршам Wordpress. За таа цел ми е потребно некое место на нет каде можам да инсталирам Wordpress. Бидејќи ми е потребно да речеме 1 месец додека го доусовршам ВП, каде би ми препорачале да го инсталирам (локалхост не ми е најповолна варијанта)
   
 13. BlackOuttheWoRlD

  BlackOuttheWoRlD
  Баниран/a

  360
  53
  10 ноември 2017
  Машко
  Ти треба хостингер и домен,потоа симни wordpress install zip распакуваj го во filezilla и оди на хост напраи нов mysql database
   
  Последна промена: 10 Декември 2017
  На Piwcho му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Vampo

  Vampo
  Gaining Experience

  356
  239
  24 oктомври 2010
  Машко
  ЛокалХост ти е права ствар за оваа намена, зашо би користел хостинг? На хостгатор има купони за 1$ месец дена ако ти врши работа..
   
  Piwcho, BlackOuttheWoRlD и на artweb им се допаѓа ова.
 15. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  393
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Инсталирав XAMPP и Wordpress... Но повеќе се маткам со XAMPP одколку со Wordpress.
  Постојано јавува орпеделени грешки (не со портовите)
  Значи во овој момент учам (напредно ниво) wordpress. Имам слободно време периодов, па сакам да го научам и го подигнам нивото на знење.
  Целта ми е да изработувам страни за клиенти, а и изработка на неколку мои проекти кои ги планирам подолго време, кој подоцна со моето "оскудно" познавање на SEO ќе си играм малце.
  Некоја алтернатива на XAMPP? Немора да биде исклучиво локалхост, може и некој евтин хост во моментов
  Ако имате некоја идеа, предложете
   
 16. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,263
  1,309
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  Локалхост би била прва варијанта, доколку не користиш лајв едит на кодовите. Онака после сејф треба да го прикачуваш на хостинг.
  Замени:
  Zend Server - The fastest way to enterprise PHP
  WampServer
   
  На Piwcho му/ѝ се допаѓа ова.
 17. drown

  drown
  Master

  1,454
  201
  8 Март 2007
  Машко
  Нинџа
  На Piwcho му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...