• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Парфеми

 • Ја почнал/а темата
 • #51

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,583
28,393
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
WOW искина другар, секоја чест за написов, се разбира, најголема сатисфакција кога ќе се погоди изборот, ептен ќеиф ми направи :cool:

Со среќа да ги служиш (y)
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Koen

Koen

Gaining Experience
14 април 2010
242
88
Koen's setup  
OS
Ubuntu 20.04
WOW искина другар, секоја чест за написов, се разбира, најголема сатисфакција кога ќе се погоди изборот, ептен ќеиф ми направи :cool:

Со среќа да ги служиш (y)
Сега официјално можам да се наречам FragHead благодарение на тебе.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
397
1,003
Дојде ред за наредна рецензија на парфемите. Овој пат нема да давам никаква оцена, бидејќи сите парфеми се ремек дела. Излишано би било да ги оценувам. @psyside се ми има погодено до сега.
- Parfums de Marly Carlisle - неверојатно добар парфем, елегантен, со свежина. Проекција голема ја исполни цела соба. Трајност ненормална (повеќе од 24 часа). Единствен парфем кој ме разбудил од спиење наредното утро.
- Parfums de Marly Herod - буквално полудев по овој парфем, ме поремети, колку е smooth мешавината од цимет, бибер, тутун и ванила. Нешто неверојатно. Трајност повеќе од 8 часа, со средна проекција.
- Xerjoff Naxos - кој би рекол дека мешавината од тутун и мед може да биде толку добра. Мириса преубаво и трае цел ден. Мирис кој доминира над другите.
- Initio Oud for Greatness - ова е heavy hitter, бомба од сафрон, лаванда, уд и муск. Ненормално брзо ја исполнува собата, силен мирис, трајност ненормална. Буквално ме избркаа од дома од овој парфеми бидејки прснав два пати наместо еднаш, па морав да луфтирам хаха.
- Initio Blessed Baraka - богат мирис на амбер, кремаст. Има некоја овошна жичка. Перформанси на ниво со Oud for greatness.
- MFK Baccarat Rouge 540 - уште е во тест фаза. Парфем кој што бара подетално тестирање.
Herod ми беше мое прво трескање од земја. Ееее го паметам ко вчера да беше... После дојде Carlisle и му го зеде приматот ;)
Одлични ти се сите!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #54

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,583
28,393
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Herod ми беше мое прво трескање од земја. Ееее го паметам ко вчера да беше... После дојде Carlisle и му го зеде приматот ;)
Одлични ти се сите!
Ти си и официјално првиот фрагхед на форумов :cool: (y)
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,011
1,541
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
2x Xfx RX 580 8Gb Crossfire X
Case
Nzxt h500i
Mouse
Steelseries Rival 100 Dota 2
Keyboard
Natec Thor 300 TKL
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Има некој од вас останато од овие тестерчиња, да се види да се проба што одговара. Сум читал состојки од куп парфеми, па кога се заедно во мешавина секогаш друг впечаток ми оставаат, независно од нотите и базите. Моментално сум на комерцијала како фаренхајт, хуго, и некој други бижутерија парфемчиња.
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
397
1,003
Има некој од вас останато од овие тестерчиња, да се види да се проба што одговара. Сум читал состојки од куп парфеми, па кога се заедно во мешавина секогаш друг впечаток ми оставаат, независно од нотите и базите. Моментално сум на комерцијала како фаренхајт, хуго, и некој други бижутерија парфемчиња.
Јас имам. Пиши ми, каде како, да се договориме.
 

k3b

Gaining Experience
12 декември 2017
179
112
@psyside.

Секоја чест друже! Секоја чест за одвоеното време, секоја чест за парфемите и пакувањето. Максимално професионално!

richwood, baccarat 540, oud for greatness, плус тестери од alexandria, carlisle и lyric men. Немам ништо тестирано сеуште, (поради обврски) ќе пишам review за парфемите.

Сакав само да дадам max support за @psyside, и да го препорачам за секого што сака да проба нешто од niche парфеми.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #58

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,583
28,393
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
@psyside.

Секоја чест друже! Секоја чест за одвоеното време, секоја чест за парфемите и пакувањето. Максимално професионално!

richwood, baccarat 540, oud for greatness, плус тестери од alexandria, carlisle и lyric men. Немам ништо тестирано сеуште, (поради обврски) ќе пишам review за парфемите.

Сакав само да дадам max support за @psyside, и да го препорачам за секого што сака да проба нешто од niche парфеми.
Нема гајле најмалку што можам да направам :)


Со здравје да се прска, чекам импресии :)
 

PeGi998

Gaining Experience
3 октомври 2018
85
131
Да споделам по некоја реченица за мирисите од мојата колекција парфеми и деканти почната пред неколку месеци. Најдов еден дечко од Битола што продава деканти од многу дизајнерски парфеми, а во иднина се надевам и на соработка со psyside за ниш парфеми.

Z&V This is Him - цитрусно отварање што понатака се смирува во дрвенест мирис проследен со темјан и ванила. 10 часа трајност, со солидна проекција. Совршен мирис за есен/зима, дождливи денови. Мојот омилен парфем засега.

Armaf CDNI - клон на многу поскапиот и далеку попознат Aventus Creed. Пресилно цитрусно отварање што после 30тина мин се смирува во убав цветен мирис проследен со ванила, пачули и кожни мириси. Не ми се допаѓа мирисот на мојата кожа поради тоа што се користени пресинтетички супстанци. Сепак цената на 105мл е 50 евра, а 100 мл Авентус е мин 4 пати повеќе. Трае околу 8 часа со солидна проекција и е парфем за кој имам добиено највеќе комплименти.

JPG Ultra Male - крушка, ментол и лаванда во отварањето што понатака се смирува со дрвени ноти и цимет. Најдолго траен парфем од мојата колекција ( околу 12 часа ) со огромна проекција. Сепак ми е малку пресладок за мој мирис па би препорачал да се користи есен/зима и е најдобар во поголеми гужви каде што сакаш да бидеш приметен. Поради тоа со коронава не го искористив целосниов потенцијал на парфемов :(

Lush Karma - Ниш парфем со доста квалитетни состојки и многу специфичен мирис. Портокал и лаванда на почеток што понатака се проследени со пачули, цимет и елка. Читам дека на секоја кожа мириса различнио така да секој мора да проба. Сите парфеми на Lush се како што знам парфемски екстракти така да имаат повеќе концентрација и од ЕДП, па траат доста долго. Има штанд во City mall, парфемите се околу 2000 денари за 30мл. Имаат неверојатни купки, сапуни, гелови. Ми дадоа примерок од Dirty гел за туширање. Не ти треба парфем после туширање, мирисаш цел ден.

ADG Profumo - мирис на море, лимета, рузмарин со база од пачули и темјан. Универзален мирис со добра трајност и проекција. Не ме воодушеви, но не е ни дека не ми се допаѓа. Едноставен, универзален, може да се користи во секое време и на секое место.

Tom Ford Noir Extreme - сладок , дрвенест, ориентален мирис. Одличен за зима, девојките го обожаваат. Спој на квалитетни состојки, богат и комплексен мирис. Одлична трајност и проекција но иако ми се допаѓа мирисот не гледам многу прилики за користење. Дејт во есен/зима или некоја прошетка и толку :(

Fragrance One Office - цитрусно, дрвенест мирис со трајност од околу 10 часа и одлична проекција. Состојките не се баш квалитетни, слично како кај Армаф и не ја оправдуваат баш цената. Сепак на многу луѓе им се допадна и за него наоѓам најмногу прилики за користење иако името му е Office.

Prada Luna Rossa Carbon - модерна верзија на Dior Sauvage. Заводлив мирис на бибер, лаванда, цитрус, ноти на метал на база на пачули и амброксан. Универзален парфем што може да се користи буквално во секоја пригода. Трајност од околу 8 часа, со солидна проекција.

Versace Dylan Blue - свеж цитрусен мирис. Некоја златна средина помеѓу Sauvage i Bleu de Chanel. Исто може да се користи буквално во секоја прилика. На секого му се допаѓа парфемов на различен начин поради тоа што има многу состојки, а нивниот спој е одлично направен. Трајност од околу 7 часа со солидна проекција.

Mancera Cedrat Boise - отварање со лимон и рибизла, понатака смирување во пачули, дрвени ноти и ванила. Тоа што го прави за мене посебен мирис е мирисот на темна кожа во целото траење. Го пробав на околу 5 степени температура и некако мирисот пребрзо се изгуби. Сепак кога го ставив за во канцеларија мирисаше 10 часа со добра проекција и секоја фаза на мирисот е одлична. Поради овој парфем едвај чекам малку потопло време надвор.

YSL Y EDP - отварање на зелено јаболко што мене многу ми се допаѓа. Се смирува понатака во дрвени и зачинети ноти. Трае околу 7 часа со солидна проекција. Универзален парфем, за секое годишно време. Едноставно мирис на свежо и чисто што му се допаѓа на секого.

Versace Eau Fraiche - свеж мирис на лимон, со дрвени и зачинети ноти на жалфија и пиперка. Универзален, едноставен мирис погоден за пролет/лето и канцеларија. Траење околу 5 часа со не толку добра проекција освен првиот час но мислам дека ова ќе се промени со доаѓање на потопло време.

1610751490362.jpg
 

Zippo

On your way to fame
22 октомври 2014
865
718
Zippo's setup  
Processor & Cooler
Intel i7-3930K CM Hyper D92
Motherboard
ASUS SABERTOOTH X79
Storage
Samsung 750 EVO 500GB
PSU
CM V 650
RAM
32GB DDR3 1333
Video card
Onboard
Case
CM Storm Trooper
Mouse
Gembird Bluetooth
OS
Windows 10, Windows Server 2016
Цени, контакт број и сл.
Да споделам по некоја реченица за мирисите од мојата колекција парфеми и деканти почната пред неколку месеци. Најдов еден дечко од Битола што продава деканти од многу дизајнерски парфеми, а во иднина се надевам и на соработка со psyside за ниш парфеми.

Z&V This is Him - цитрусно отварање што понатака се смирува во дрвенест мирис проследен со темјан и ванила. 10 часа трајност, со солидна проекција. Совршен мирис за есен/зима, дождливи денови. Мојот омилен парфем засега.

Armaf CDNI - клон на многу поскапиот и далеку попознат Aventus Creed. Пресилно цитрусно отварање што после 30тина мин се смирува во убав цветен мирис проследен со ванила, пачули и кожни мириси. Не ми се допаѓа мирисот на мојата кожа поради тоа што се користени пресинтетички супстанци. Сепак цената на 105мл е 50 евра, а 100 мл Авентус е мин 4 пати повеќе. Трае околу 8 часа со солидна проекција и е парфем за кој имам добиено највеќе комплименти.

JPG Ultra Male - крушка, ментол и лаванда во отварањето што понатака се смирува со дрвени ноти и цимет. Најдолго траен парфем од мојата колекција ( околу 12 часа ) со огромна проекција. Сепак ми е малку пресладок за мој мирис па би препорачал да се користи есен/зима и е најдобар во поголеми гужви каде што сакаш да бидеш приметен. Поради тоа со коронава не го искористив целосниов потенцијал на парфемов :(

Lush Karma - Ниш парфем со доста квалитетни состојки и многу специфичен мирис. Портокал и лаванда на почеток што понатака се проследени со пачули, цимет и елка. Читам дека на секоја кожа мириса различнио така да секој мора да проба. Сите парфеми на Lush се како што знам парфемски екстракти така да имаат повеќе концентрација и од ЕДП, па траат доста долго. Има штанд во City mall, парфемите се околу 2000 денари за 30мл. Имаат неверојатни купки, сапуни, гелови. Ми дадоа примерок од Dirty гел за туширање. Не ти треба парфем после туширање, мирисаш цел ден.

ADG Profumo - мирис на море, лимета, рузмарин со база од пачули и темјан. Универзален мирис со добра трајност и проекција. Не ме воодушеви, но не е ни дека не ми се допаѓа. Едноставен, универзален, може да се користи во секое време и на секое место.

Tom Ford Noir Extreme - сладок , дрвенест, ориентален мирис. Одличен за зима, девојките го обожаваат. Спој на квалитетни состојки, богат и комплексен мирис. Одлична трајност и проекција но иако ми се допаѓа мирисот не гледам многу прилики за користење. Дејт во есен/зима или некоја прошетка и толку :(

Fragrance One Office - цитрусно, дрвенест мирис со трајност од околу 10 часа и одлична проекција. Состојките не се баш квалитетни, слично како кај Армаф и не ја оправдуваат баш цената. Сепак на многу луѓе им се допадна и за него наоѓам најмногу прилики за користење иако името му е Office.

Prada Luna Rossa Carbon - модерна верзија на Dior Sauvage. Заводлив мирис на бибер, лаванда, цитрус, ноти на метал на база на пачули и амброксан. Универзален парфем што може да се користи буквално во секоја пригода. Трајност од околу 8 часа, со солидна проекција.

Versace Dylan Blue - свеж цитрусен мирис. Некоја златна средина помеѓу Sauvage i Bleu de Chanel. Исто може да се користи буквално во секоја прилика. На секого му се допаѓа парфемов на различен начин поради тоа што има многу состојки, а нивниот спој е одлично направен. Трајност од околу 7 часа со солидна проекција.

Mancera Cedrat Boise - отварање со лимон и рибизла, понатака смирување во пачули, дрвени ноти и ванила. Тоа што го прави за мене посебен мирис е мирисот на темна кожа во целото траење. Го пробав на околу 5 степени температура и некако мирисот пребрзо се изгуби. Сепак кога го ставив за во канцеларија мирисаше 10 часа со добра проекција и секоја фаза на мирисот е одлична. Поради овој парфем едвај чекам малку потопло време надвор.

YSL Y EDP - отварање на зелено јаболко што мене многу ми се допаѓа. Се смирува понатака во дрвени и зачинети ноти. Трае околу 7 часа со солидна проекција. Универзален парфем, за секое годишно време. Едноставно мирис на свежо и чисто што му се допаѓа на секого.

Versace Eau Fraiche - свеж мирис на лимон, со дрвени и зачинети ноти на жалфија и пиперка. Универзален, едноставен мирис погоден за пролет/лето и канцеларија. Траење околу 5 часа со не толку добра проекција освен првиот час но мислам дека ова ќе се промени со доаѓање на потопло време.

Погледнете го атачментот 96183
 
 • Ја почнал/а темата
 • #62

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,583
28,393
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 • Ја почнал/а темата
 • #64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,583
28,393
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,655
Мислења
829,828
Членови
28,661
Најнов член
Zokibebrat
На врв Дно