1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Nvidia - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

 1. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  401
  392
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Напротив, со малку сарказам сакав да посочам на споротивното. Дека цела оваа прашина што се крева околу успорување на картиците со драјвери е чиста глупост фабрикувана од идиоти и кликбејтери што појма немаат од бенчање и/или дека постојат мал милион причини што влијаат на ФПС резултатите и истите можат лесно да се манипулираат ако не се запазени стандарди при бенчање.
   
  На Canibalot му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Zer0Cool

  Zer0Cool
  Intern

  32
  13
  10 ноември 2017
  Машко
  Nvidia is the new Apple.
   
  На Sonic.01 и gamer-eddie им се допаѓа ова.
 3. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  808
  1,298
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 4. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  808
  1,298
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
 5. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  804
  1,673
  23 Мај 2012
  Дедо Мраз се јави денес рече ќе подрани годинава кај мене, слушнал Спејс Инвејдерс била многу популарна игра во последно време, а јас сум немал соодветен хардвер :innocent:
   
 6. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  622
  1,467
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  читам во потпис.... :) е ова е веќе нешто :D
   
 7. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  804
  1,673
  23 Мај 2012
  Баш да видам каква среќа имам, може и од галичките да се погоди, ќе ја чувам старата како резерва за секој случај, не ја давам :)
   
 8. AleksandarCaki

  AleksandarCaki
  Practice makes perfect

  622
  1,467
  19 Јуни 2015
  Машко
  Архитект
  Галичките се само референтните модели. Од кај нас ја зема?
   
 9. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  804
  1,673
  23 Мај 2012
  Од кај нас да, утре треба да ја земам. Референтно PCB, custom кулер, DUKE верзијата. Наводно тие што откажуваат се серија со дефектен мемориски контролер, а тој е на самиот чип, така да ќе видиме.
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,652
  1,063
  16 Јуни 2010
  Машко

  Брутално човече
   
  gOJDO, FreakyDroid и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 11. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  808
  1,298
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  чим има овци за стрижење нека сечат Ngreedia, ги подржувам
   
  На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
 12. toplel

  toplel
  Gaining Experience

  460
  419
  18 Август 2016
  Машко
  Некое објаснување зошто графата за FPS десно со RTX OFF е ко при активен земјотрес, а лево со RTX ON ретко има spike? Шо би можело да е проблем, зошто толкава нестабилност во фрејмовите?
   
 13. highflyer

  highflyer
  Gaining Experience

  216
  152
  3 Јануари 2010
  Машко
 14. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  401
  392
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
 15. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,890
  3,904
  5 Јули 2013
  Ова и можеше да се очекува...Нова технологија, ќе треба време да се направи преминот. Се додека не се направат сите наслови компатибилни, ќе имаме вакви сценарија. Дел од чипот што работи на "стариот" принцип без ray-tracing е одличен, а овој новиов е инфериорен бидејќи чипот ќе беше прескап доколку го направеа да бидат еквивалентни перформансите на старите енџини и новиве. Моментално е непаметно да се вложи во RTX бидејќи е технологија во заживување и тоа исклучиво оценувајќи ја одлуката од тој аспект. Паметно е само ако се купи заради лично задоволство и ако тоа те прави среќен, купи си среќа би рекол :) Ако 2080Тi e толку слаба со RTX, тогаш замислете како ќе биде случајот со 2070...
  Ако се гледа случајот од друг аспект, цената за која се продава 2070 е висока со оглед за колку се продаваат 1080Ti што е бест бај моментално.
   
 16. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  804
  1,673
  23 Мај 2012
  Ќе си играм утре со RTX па ќе пишам некоја импресија околу перформансите и за тоа дали и колку прави разлика визуелно. Nvidia ми препорачува low quality reflections и memory restriction on :)
  Untitled.png
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
 17. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  808
  1,298
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter

  View: https://www.youtube.com/watch?v=SpZmH0_1gWQ

  искрено што е до мене ова е изфурана технологија
  ок интересна е ама не е ништо нарочито за тоа колку бара и колку ич не мења визуелно
  1500eura графичка и под 60 фрејма на 1080р = W T F
  ама ако не да ги стрижат , море нека ги одерат овциве што ги купуваат а не ги искористуваат графичкиве
  Кога ке има скок како Crysis 2007, е тогаш само смее да бидат толку ниски фрејмовите, е тоа беше оправдан значаен скок
   
  toshex, Sukhoi и на gOJDO им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  7,975
  10,051
  23 Јануари 2008
  Манга
  Дефинитивно само 2x2080TI ако некој сака да си игра со RTX, а од ова кое го гледам на видеава не приметив буквално никаква разлика во квалитетот на слика со и без RTX...И сега, шо да прави пациент за хардвер ко мене? А таман мислев да зеам една 2080TI, пошто толку ми збира у куќиште....ц..ц.ц.
   
  На FreakyDroid, toshex, toplel и уште 2 други им се допаѓа ова.
 19. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,652
  1,063
  16 Јуни 2010
  Машко
  Значи ај кога би играл со 50-55 фпс и да не ми е криво ако играта изгледа навистина подобро, ама вака бе? Буквално fps-от зависи од тоа колку врнело на мапата и колку е мокар подот. Ебате глупите ефекти.
  И ова се дешава у frostbite енџин што е итекако оптимизиран и визуелниот изглед ги оправдува хардверски побарувања(без RTX играта е супер).
  Замислите овие заебанции на Nvidia у некоја Assassin's Creed игра. Целосен крах, знаејќи дека повеќето од студијата не се премногу замараат со оптимизација у споредба со Dice и BF серијалот, исходот ке биде 30-45 со ефектите.
  Очигледно е оставено на студијата до крај да го исполираат ефектите а не сум оптимист по тоа прашање, а ниедна од графичките нема таква моќ во RayTracing да истера до крај неисполирана игра. Кој купува 2070, 2080ка због ефектите, гадно се зафркнал.
  Едина логика од картичкиве е да се земе 2080ти само ако сакаш најака графичка и по мене е разбирливо зашто меракот нема цена.
   
  FreakyDroid, gOJDO и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 20. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  808
  1,298
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  100% agree
  Брат, сите сакаме да го имаме најјакото ама НИКОГАШ по оваа цена
  Барем ние мераклиите можеме комотно sli да си купиме во моментов ама имаме доволно искуство и памет за тоа колку вреди самата графичка ..едвај 1на третина од цената
  Сите знаеме како и зошто nvidia прави планини од пари
  Гага да ми ги даваат нема да ги земам
  Компанииве забегаа , а купциве станаа најголеми пациенти :(
   
  Sukhoi, FreakyDroid, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,671
  3,452
  18 Септември 2013
  Машко
  Се гледа разлика во одразот на оган на оружјето и во рефлексиите на ствари во вирчиња и слично. Проблемите се дека:

  1. Не е толку реалистично ко да стварно у РЛ, иако е подобро од без ич.

  2. У играта ти ќе играш ќе пуцаш и слично, а нема да шеташ да бараш рефлективни површини за да се восхитуваш на нив. Така шо уз игра уз пролаз не ни ќе ги приметиш подобрувањава најчесто.

  3. Не работат модовите медиум и хај, само лоу и ултра ама тоа може до играта да е. Сепак и во лоу пак многу е захтевно.

  4. НАЈВАЖНО: Со оглед колку удира на перформанси, а не се добива ништо game changing, не само шо не вредат астрономскиве цени туку не знам ни зошто има ртх 2070 коа таа карта ама ништо од ова нема да може да покрене на над 30 фпс во 1080п...

  Ужасно исхајпано а ништо ефективно ниту е wow ниту работи ко шо треба.

  Само искористија прилика да продаваат карти шо коштат 300 евра да се произведат за 1200 евра.

  Тури пепел на тоа срање.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На Lokvan, FreakyDroid, gOJDO и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  866
  2,169
  12 oктомври 2014
  Машко
  Требаше малоумнициве да пуштат верзија од картава која би била 30тина % побрза од 1080ти,без ray tracing и 300-400 евра поефтина.
  Сместа јас и многу други ентузијасти ќе си ја купевме.Верзијата со ртх нека беше за оние најпребирливите кои без проблем би си дозволиле 2 такви лепотици.
   
  gOJDO, FreakyDroid, gamer-eddie и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,671
  3,452
  18 Септември 2013
  Машко
  Проблемот е шо и 1080ти се прескапи, веќе некое време нвидиа молзи на цена за да има огромни профити ама ајде... Ви текнува коа буџет карта беше 12 илјади (перформанси ранг на 1060)?

  Сеа на старо не можеш да ги најдеш. Едно копањево друго компанииве одлепија со цени ама тоа е. Се надевам сеа нема да се продаваат, туку ќе се трошат ова копаниве на старо, ќе има за гејминг, па ќе научат лекција за догодина.
   
  ТАТА_МАТА, gOJDO и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 24. FreakyDroid

  FreakyDroid
  Gaining Experience

  401
  392
  21 Август 2008
  Машко
  3D Visualizer
  Проблемот е што со тек на време освен рефлексии ќе убацуваат и сенки и целосно осветлување. Целосната имплементација на RT, не само на рефлексии ќе потрае, така да очекувам фрејмовите да си останат таму кај што се со мало зголемување од генерација на генерација, a квалитетот постепено да се зголемува со додавање на сенки и светла за да се постигне целосен RT. Како што изгледа, работиве ќе се движат во насока на 2 x XX80Ti за максимално уживање на графика со висок ФПС. Најискрено се надевам дека сум грешка, но гледајќи како нема никаква конкуренција на пазарот, ми изгледа дека не сум многу далеку од вистината. Освен нели ако не се постигне некои значително подобрување во алгоритми и калкулација, така да оваа опција не ја исклучувам.

  Но да бидам комплетно искрен ... Многу ми се допаѓаат рефлексиите! Изгледа топ. Знам дека за некои тоа не изгледа пре импресивно, но познавајќи ја проблематиката од технички аспект со гејм енџини, морам да кажам ова ми изгледа бомбонче и со голем интерес ќе ја пратам технологијава зошто во мојата работа со архитектонски визуелизации ова ќе биде едно од најважните работи. Тука имплементацијата ќе иде поглатко заради тоа што се мали сцените (ентериерче, станче ово-оно), за разлика од игри каде што има огромен свет со многу поголем број на објекти за кои што ќе треба да се калкулира се тоа во реално време.

  И уште би додал дека, сеуште немаме видено резултати со G-Sync, мислам овие монитори ќе станат по барани, со оглед на тоа колку малце фрејма се постигнуваат, а со G-Sync ако не друго тоа поглатко ќе изгледа.
   
  Последна промена: 15 ноември 2018
  Sukhoi, gOJDO и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
 25. gamer-eddie

  gamer-eddie
  Practice makes perfect

  808
  1,298
  22 Април 2007
  Машко
  profesionalen ebi-veter
  2080ti за оние со краток маус :)
  цената ги утепа...до некој степен
  доминантни се
  нема конкуренција
  не знаат колку пари имаат
  имаат слепи подржувачи
  имаат компании за игри во џеб
  имаат свои технологии и не ги споделуваат
  .. у кратки црти Им се може
   
  Последна промена: 15 ноември 2018

Сподели

Вчитување...