1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Nvidia - Генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од psyside, 18 oктомври 2013.

1. FreakyDroid

FreakyDroid
    Gaining Experience

314
    279
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Напротив, со малку сарказам сакав да посочам на споротивното. Дека цела оваа прашина што се крева околу успорување на картиците со драјвери е чиста глупост фабрикувана од идиоти и кликбејтери што појма немаат од бенчање и/или дека постојат мал милион причини што влијаат на ФПС резултатите и истите можат лесно да се манипулираат ако не се запазени стандарди при бенчање.

На Canibalot му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Zer0Cool

Zer0Cool
    Intern

21
    6
    10 ноември 2017
    Машко
    Nvidia is the new Apple.

На Sonic.01 и gamer-eddie им се допаѓа ова.
  3. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

714
    1,166
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter
  4. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

714
    1,166
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter
  5. The_Witch_Hunter

The_Witch_Hunter
    Practice makes perfect

787
    1,586
    23 Мај 2012
    Дедо Мраз се јави денес рече ќе подрани годинава кај мене, слушнал Спејс Инвејдерс била многу популарна игра во последно време, а јас сум немал соодветен хардвер :innocent:

6. AleksandarCaki

AleksandarCaki
    Practice makes perfect

602
    1,439
    19 Јуни 2015
    Машко
    Архитект
    читам во потпис.... :) е ова е веќе нешто :D

7. The_Witch_Hunter

The_Witch_Hunter
    Practice makes perfect

787
    1,586
    23 Мај 2012
    Баш да видам каква среќа имам, може и од галичките да се погоди, ќе ја чувам старата како резерва за секој случај, не ја давам :)

8. AleksandarCaki

AleksandarCaki
    Practice makes perfect

602
    1,439
    19 Јуни 2015
    Машко
    Архитект
    Галичките се само референтните модели. Од кај нас ја зема?

9. The_Witch_Hunter

The_Witch_Hunter
    Practice makes perfect

787
    1,586
    23 Мај 2012
    Од кај нас да, утре треба да ја земам. Референтно PCB, custom кулер, DUKE верзијата. Наводно тие што откажуваат се серија со дефектен мемориски контролер, а тој е на самиот чип, така да ќе видиме.

На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,614
    1,002
    16 Јуни 2010
    Машко

Брутално човече

gOJDO, FreakyDroid и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
  11. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

714
    1,166
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter
    чим има овци за стрижење нека сечат Ngreedia, ги подржувам

На FreakyDroid му/ѝ се допаѓа ова.
  12. toplel

toplel
    Gaining Experience

358
    314
    18 Август 2016
    Машко
    Некое објаснување зошто графата за FPS десно со RTX OFF е ко при активен земјотрес, а лево со RTX ON ретко има spike? Шо би можело да е проблем, зошто толкава нестабилност во фрејмовите?

13. highflyer

highflyer
    Gaining Experience

149
    112
    3 Јануари 2010
    Машко
  14. FreakyDroid

FreakyDroid
    Gaining Experience

314
    279
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
  15. Costigan_Jr

Costigan_Jr
    Unstoppable

2,672
    3,438
    5 Јули 2013
    Ова и можеше да се очекува...Нова технологија, ќе треба време да се направи преминот. Се додека не се направат сите наслови компатибилни, ќе имаме вакви сценарија. Дел од чипот што работи на "стариот" принцип без ray-tracing е одличен, а овој новиов е инфериорен бидејќи чипот ќе беше прескап доколку го направеа да бидат еквивалентни перформансите на старите енџини и новиве. Моментално е непаметно да се вложи во RTX бидејќи е технологија во заживување и тоа исклучиво оценувајќи ја одлуката од тој аспект. Паметно е само ако се купи заради лично задоволство и ако тоа те прави среќен, купи си среќа би рекол :) Ако 2080Тi e толку слаба со RTX, тогаш замислете како ќе биде случајот со 2070...
    Ако се гледа случајот од друг аспект, цената за која се продава 2070 е висока со оглед за колку се продаваат 1080Ti што е бест бај моментално.

16. The_Witch_Hunter

The_Witch_Hunter
    Practice makes perfect

787
    1,586
    23 Мај 2012
    Ќе си играм утре со RTX па ќе пишам некоја импресија околу перформансите и за тоа дали и колку прави разлика визуелно. Nvidia ми препорачува low quality reflections и memory restriction on :)
    Untitled.png

На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.
  17. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

714
    1,166
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter

View: https://www.youtube.com/watch?v=SpZmH0_1gWQ

искрено што е до мене ова е изфурана технологија
    ок интересна е ама не е ништо нарочито за тоа колку бара и колку ич не мења визуелно
    1500eura графичка и под 60 фрејма на 1080р = W T F
    ама ако не да ги стрижат , море нека ги одерат овциве што ги купуваат а не ги искористуваат графичкиве
    Кога ке има скок како Crysis 2007, е тогаш само смее да бидат толку ниски фрејмовите, е тоа беше оправдан значаен скок

toshex, Sukhoi и на gOJDO им се допаѓа ова.
  18. gOJDO

gOJDO
    Guru

7,166
    8,296
    23 Јануари 2008
    Манга
    Дефинитивно само 2x2080TI ако некој сака да си игра со RTX, а од ова кое го гледам на видеава не приметив буквално никаква разлика во квалитетот на слика со и без RTX...И сега, шо да прави пациент за хардвер ко мене? А таман мислев да зеам една 2080TI, пошто толку ми збира у куќиште....ц..ц.ц.

На FreakyDroid, toshex, toplel и уште 2 други им се допаѓа ова.
  19. Sukhoi

Sukhoi
    Practice makes perfect

1,614
    1,002
    16 Јуни 2010
    Машко
    Значи ај кога би играл со 50-55 фпс и да не ми е криво ако играта изгледа навистина подобро, ама вака бе? Буквално fps-от зависи од тоа колку врнело на мапата и колку е мокар подот. Ебате глупите ефекти.
    И ова се дешава у frostbite енџин што е итекако оптимизиран и визуелниот изглед ги оправдува хардверски побарувања(без RTX играта е супер).
    Замислите овие заебанции на Nvidia у некоја Assassin's Creed игра. Целосен крах, знаејќи дека повеќето од студијата не се премногу замараат со оптимизација у споредба со Dice и BF серијалот, исходот ке биде 30-45 со ефектите.
    Очигледно е оставено на студијата до крај да го исполираат ефектите а не сум оптимист по тоа прашање, а ниедна од графичките нема таква моќ во RayTracing да истера до крај неисполирана игра. Кој купува 2070, 2080ка због ефектите, гадно се зафркнал.
    Едина логика од картичкиве е да се земе 2080ти само ако сакаш најака графичка и по мене е разбирливо зашто меракот нема цена.

FreakyDroid, gOJDO и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
  20. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

714
    1,166
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter
    100% agree
    Брат, сите сакаме да го имаме најјакото ама НИКОГАШ по оваа цена
    Барем ние мераклиите можеме комотно sli да си купиме во моментов ама имаме доволно искуство и памет за тоа колку вреди самата графичка ..едвај 1на третина од цената
    Сите знаеме како и зошто nvidia прави планини од пари
    Гага да ми ги даваат нема да ги земам
    Компанииве забегаа , а купциве станаа најголеми пациенти :(

Sukhoi, FreakyDroid, gOJDO и на уште 1 им се допаѓа ова.
  21. toshex

toshex
    Unstoppable

2,979
    2,509
    18 Септември 2013
    Машко
    Се гледа разлика во одразот на оган на оружјето и во рефлексиите на ствари во вирчиња и слично. Проблемите се дека:

1. Не е толку реалистично ко да стварно у РЛ, иако е подобро од без ич.

2. У играта ти ќе играш ќе пуцаш и слично, а нема да шеташ да бараш рефлективни површини за да се восхитуваш на нив. Така шо уз игра уз пролаз не ни ќе ги приметиш подобрувањава најчесто.

3. Не работат модовите медиум и хај, само лоу и ултра ама тоа може до играта да е. Сепак и во лоу пак многу е захтевно.

4. НАЈВАЖНО: Со оглед колку удира на перформанси, а не се добива ништо game changing, не само шо не вредат астрономскиве цени туку не знам ни зошто има ртх 2070 коа таа карта ама ништо од ова нема да може да покрене на над 30 фпс во 1080п...

Ужасно исхајпано а ништо ефективно ниту е wow ниту работи ко шо треба.

Само искористија прилика да продаваат карти шо коштат 300 евра да се произведат за 1200 евра.

Тури пепел на тоа срање.

Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација

FreakyDroid, gOJDO, gamer-eddie и на уште 1 им се допаѓа ова.
  22. Fredy

Fredy
    Unstoppable

785
    2,023
    12 oктомври 2014
    Машко
    Требаше малоумнициве да пуштат верзија од картава која би била 30тина % побрза од 1080ти,без ray tracing и 300-400 евра поефтина.
    Сместа јас и многу други ентузијасти ќе си ја купевме.Верзијата со ртх нека беше за оние најпребирливите кои без проблем би си дозволиле 2 такви лепотици.

gOJDO, FreakyDroid, gamer-eddie и на уште 1 им се допаѓа ова.
  23. toshex

toshex
    Unstoppable

2,979
    2,509
    18 Септември 2013
    Машко
    Проблемот е шо и 1080ти се прескапи, веќе некое време нвидиа молзи на цена за да има огромни профити ама ајде... Ви текнува коа буџет карта беше 12 илјади (перформанси ранг на 1060)?

Сеа на старо не можеш да ги најдеш. Едно копањево друго компанииве одлепија со цени ама тоа е. Се надевам сеа нема да се продаваат, туку ќе се трошат ова копаниве на старо, ќе има за гејминг, па ќе научат лекција за догодина.

На gOJDO и gamer-eddie им се допаѓа ова.
  24. FreakyDroid

FreakyDroid
    Gaining Experience

314
    279
    21 Август 2008
    Машко
    3D Visualizer
    Проблемот е што со тек на време освен рефлексии ќе убацуваат и сенки и целосно осветлување. Целосната имплементација на RT, не само на рефлексии ќе потрае, така да очекувам фрејмовите да си останат таму кај што се со мало зголемување од генерација на генерација, a квалитетот постепено да се зголемува со додавање на сенки и светла за да се постигне целосен RT. Како што изгледа, работиве ќе се движат во насока на 2 x XX80Ti за максимално уживање на графика со висок ФПС. Најискрено се надевам дека сум грешка, но гледајќи како нема никаква конкуренција на пазарот, ми изгледа дека не сум многу далеку од вистината. Освен нели ако не се постигне некои значително подобрување во алгоритми и калкулација, така да оваа опција не ја исклучувам.

Но да бидам комплетно искрен ... Многу ми се допаѓаат рефлексиите! Изгледа топ. Знам дека за некои тоа не изгледа пре импресивно, но познавајќи ја проблематиката од технички аспект со гејм енџини, морам да кажам ова ми изгледа бомбонче и со голем интерес ќе ја пратам технологијава зошто во мојата работа со архитектонски визуелизации ова ќе биде едно од најважните работи. Тука имплементацијата ќе иде поглатко заради тоа што се мали сцените (ентериерче, станче ово-оно), за разлика од игри каде што има огромен свет со многу поголем број на објекти за кои што ќе треба да се калкулира се тоа во реално време.

И уште би додал дека, сеуште немаме видено резултати со G-Sync, мислам овие монитори ќе станат по барани, со оглед на тоа колку малце фрејма се постигнуваат, а со G-Sync ако не друго тоа поглатко ќе изгледа.

Последна промена: 15 ноември 2018 at 16:51
    Sukhoi, gOJDO и на gamer-eddie им се допаѓа ова.
  25. gamer-eddie

gamer-eddie
    Practice makes perfect

714
    1,166
    22 Април 2007
    Машко
    profesionalen ebi-veter
    2080ti за оние со краток маус :)
    цената ги утепа...до некој степен
    доминантни се
    нема конкуренција