• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

neoTV и интернет од Neotel

Mayson

Gaining Experience
10 април 2011
909
472
Mayson's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 6500
Motherboard
Asus H110M-K
Storage
Samsung 850 EVO 250 GB + Kingdian S370 512 GB + HDD Hitachi 2 TB
PSU
HCG-520M
RAM
16 GB DDR4 2133 MHz Patriot
Video card
ASUS Strix RX 470 4GB
Case
Antec GX500
Mouse
Logitech MX 518 Legendary
Keyboard
Redragon K558
Monitor
AOC G27 70PF FreeSync 144Hz
OS
Windows 10
како се стабилни у влае, со а1 ок ми беше ама сакам оптички да сменам.
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,100
1,001
Скопје
како се стабилни у влае, со а1 ок ми беше ама сакам оптички да сменам.
Не сум баш Влае, ама блиску .. кај полицијата/црквата. Тазе сум на Неотел, ама еве веќе втор месец до сега е се ок.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,654
1,055
Баш денес планирав да им се јавам супер понуда е ова
ОК понуда, уште да даваа јавни адреси и ќе беа супер-дупер топ понуда, ама како и да е, за најголемиот дел од корисниците е одлична понудата.

Погледнете го атачментот 93918
Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

andrejk

Intern
18 јануари 2019
2
1
Здраво некој да не е на "TrioFiber Optima" и е од Карпош 3?, да сподели мислење, фала.
 

Snaga

Intern
2 јануари 2015
32
25
Супер понуда им е ова 300/300 за 1890, јас сум сега на 50/50 и плаќам 1090, задоволен сум до сега.
Летоска само имав проблем, 5-6 дена немав нет и им ѕвонев за цело време да се вадат на екипата на Телеком...
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
584
653
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
300/300 од Неотел, 1890 месечно :
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
584
653
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Аеродром, Мичурин.
До сега презадоволен сум од интернетот, заради тоа и потпишав нов договор на 2г со новиот пакет.
99.9% од времето е близу максимум брзина и во претходни 3 години како корисник сум забележал точно 2 пати downtime кој еднаш траеше 5 саати, вториот пат 1 саат.
 

Pashata

Intern
29 септември 2009
69
2
Има некој од Битола да сподели искуство , гледам понудава за 100/100 примамлива е , ако нема некој hidden fees шо не можам да ги приметам одма се менвам. Сега иам од Телекабел 20/20 за 600денари , ова 100/100 за 1190 .. дупло поќе али се исплати ...
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,142
1,368
Нема скриени трошоци до 5тб нема лимит колку што прочитав. Другото е стабилно, ако немаат они ја користат на т хоум мрежата.
 

Pashata

Intern
29 септември 2009
69
2
А шо се дешава после 5тб , плаќам нешо екстра или паѓа брзината ?

Edit:
Ок , најдов , паѓа на 2/2 брзината :)
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,332
3,683
Скопје
Аеродром, Мичурин.
До сега презадоволен сум од интернетот, заради тоа и потпишав нов договор на 2г со новиот пакет.
99.9% од времето е близу максимум брзина и во претходни 3 години како корисник сум забележал точно 2 пати downtime кој еднаш траеше 5 саати, вториот пат 1 саат.
На 100 метри воздушна линија од Неотел?
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
201
180
Куманово
A1 50/3 vs неотел оптика 100/100
Дали DNS го прави проблемот? Приклучив денеска оптика од неотел и приметувам некако побавно се отвараат страни и на А1 пореспонсивни ми некако, најдов ова
namebench као за днс нешто и еве резултати file:///C:/Users/PG/appdata/local/temp/namebench_2020-12-22_2348.html
file:///C:/Users/PG/appdata/local/temp/namebench_2020-12-22_2348.html не ни знам дали може да го отворите овој линк?
Пишува
UltraDNS is
51.3%
Faster
than your current primary DNS server

совет што да правам? сигурно ли е ова да мењам днс, ако мењам да мењам у рутер или у нетворк сетинзи у windows?

еве скриншот ако не се отвора линкот
1608679255788.png
1608679312761.png
 
Последна промена:

Ivicakmk

Gaining Experience
20 јуни 2008
131
65
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3600X + Deepcool Gammaxx 400 V2
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 970 EVO 500GB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL17
Video card
MSI GeForce RTX 2060 VENTUS 6G
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Corsair Gaming H2100 Wireless Dolby® 7.1 Gaming Headset
Monitor
BenQ BL3201PT
OS
Winows 10 Pro
A1 50/3 vs неотел оптика 100/100
Дали DNS го прави проблемот? Приклучив денеска оптика од неотел и приметувам некако побавно се отвараат страни и на А1 пореспонсивни ми некако, најдов ова
namebench као за днс нешто и еве резултати file:///C:/Users/PG/appdata/local/temp/namebench_2020-12-22_2348.html
file:///C:/Users/PG/appdata/local/temp/namebench_2020-12-22_2348.html не ни знам дали може да го отворите овој линк?
Пишува
UltraDNS is
51.3%
Faster
than your current primary DNS server

совет што да правам? сигурно ли е ова да мењам днс, ако мењам да мењам у рутер или у нетворк сетинзи у windows?

еве скриншот ако не се отвора линкот
Погледнете го атачментот 95138
Погледнете го атачментот 95139
Не ми е познато UltraDNS. Моја препорака е да го ставиш Google. Еве и според овој тест вика дека има 2% разлика, што не е нешто многу. Барем знаеш дека си ставил нешто сигурно.
Разликата од поставување на рутер или на самиот компјутер е тоа што кога е на рутер тоа ќе го користат сите уреди што се на мрежа, така да ова ти е подобрата опција.
 

Torlakian

Gaining Experience
21 октомври 2014
201
180
Куманово
Дали некој знае каде во ZTE рутерот е еквивалент на ова од А1 техниколор? Отварав редовно тука да видам сигналот дали е во ред, кај ZTE не можам да го најдам, дали дека е оптика па нема вакви информации?
tehnikolor ruter.jpg
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
324
236
Дали некој знае каде во ZTE рутерот е еквивалент на ова од А1 техниколор? Отварав редовно тука да видам сигналот дали е во ред, кај ZTE не можам да го најдам, дали дека е оптика па нема вакви информации?
Погледнете го атачментот 95406
Оптика друго имаш, ама пак имаш. Rx и Tx има.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,065
2,564
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 2060 OC 6GB
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
Некој да не има ваков проблем ( андроид 6 верзија на ресиверот ), се појавува секој пат кога го уклучувам тв-то
слика.jpg
 

pathfinder

Gaining Experience
1 февруари 2017
56
85
И мене исто, тоа се појавува ако не си активен 2 саати или ако не го исклучиш ресиверот.
 

godovic

Intern
5 септември 2007
28
0
Телевизијата сецка, прекинува... Ова е општо прифатено и не галамиме или само кај мене е вака?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 

VerGer

Practice makes perfect
9 ноември 2016
1,100
1,001
Скопје
Телевизијата сецка, прекинува... Ова е општо прифатено и не галамиме или само кај мене е вака?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
сецксше првиот ден кај мене .. нешто рчкав во андроид опциите па го ресетирав на крај и од тогаш нема мака
 

xaocot

Gaining Experience
15 април 2011
122
52
Телевизијата сецка, прекинува... Ова е општо прифатено и не галамиме или само кај мене е вака?

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
После одреден период се навикнуваш. Ако не сецка ти фали :)
Шала на страна, ако ти е преку вифи стави кабел, може ќе се подобри малку

Sent from my MHA-L29 using Tapatalk
 

pathfinder

Gaining Experience
1 февруари 2017
56
85
Јас имам чести проблеми само со МТВ 1, а и при враќање назад на снимката видеото и аудиото не се синхронизирани.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,676
Мислења
830,300
Членови
28,680
Најнов член
Ljubac
На врв Дно