• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

neoTV и интернет од Neotel

TheSchumann

Gaining Experience
27 јануари 2017
86
100
Скопје
Скоро 1 месец како користам 50/50 на Неотел. Тв боксот ми е врзан на лан и вади макс брзина кога и да проверам. Инаку најверојатно ЗТЕ рутер добиваат тие кај што Неотел има мрежа. Кај мене има на Телеком и ми ставија Хјуавеи и мислам дека е дуал бенд, за разлика од ЗТЕ-то.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,703
1,098
Скоро 1 месец како користам 50/50 на Неотел. Тв боксот ми е врзан на лан и вади макс брзина кога и да проверам. Инаку најверојатно ЗТЕ рутер добиваат тие кај што Неотел има мрежа. Кај мене има на Телеком и ми ставија Хјуавеи и мислам дека е дуал бенд, за разлика од ЗТЕ-то.
Почетно искуство со Неотел не сум презадоволен. 10-15 дена кажаа, поминаа 3 пати повеќе, сеуште немам интернет :D
 

TheSchumann

Gaining Experience
27 јануари 2017
86
100
Скопје
Почетно искуство со Неотел не сум презадоволен. 10-15 дена кажаа, поминаа 3 пати повеќе, сеуште немам интернет :D
Јави им се, те забораиле.
Шала на страна, мислам дека Телеком ги заболе дупето и не се брза со инсталација за Неотел корисници. Јави се во Неотел за да убрзаат процедура.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,703
1,098
Јави им се, те забораиле.
Шала на страна, мислам дека Телеком ги заболе дупето и не се брза со инсталација за Неотел корисници. Јави се во Неотел за да убрзаат процедура.
Моментално не сум во Скопје али ќе се јавам веднаш штом се вратам. 4-5 пати кажаа утре,задутре, другата неделa.

Зар Телеком инсталира оптика за Неотел?
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Моментално не сум во Скопје али ќе се јавам веднаш штом се вратам. 4-5 пати кажаа утре,задутре, другата неделa.

Зар Телеком инсталира оптика за Неотел?
Кај мене инсалирањето го правше скроз трета фирма, некои подизведувачи.
Дали ги ангажира Неотел или Телеком не знам.
 

TheSchumann

Gaining Experience
27 јануари 2017
86
100
Скопје
Моментално не сум во Скопје али ќе се јавам веднаш штом се вратам. 4-5 пати кажаа утре,задутре, другата неделa.

Зар Телеком инсталира оптика за Неотел?
Кај мене инсалирањето го правше скроз трета фирма, некои подизведувачи.
Дали ги ангажира Неотел или Телеком не знам.
Доколку инсталацијата во зградата и надзорот се на Телеком, инсталација дома ти врши Телеком т.е. нивна партнерска фирма. Ако, пак, мрежата во зграда е на Неотел, инсталацијата ја врши Неотел.
 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10
Дали денес имате порблем со интернетот?
Кај мене download-от варира меѓе 20-30, а upload-от е ептен тапа, меѓу 5-10.
Инаку користам 50/50 оптика.
 

ImTheDude

On your way to fame
31 октомври 2011
592
672
ImTheDude's setup  
Processor & Cooler
i7 4790k Neptwin V2
Motherboard
Asus Maximus VII Ranger
Storage
Samsung 850 EVO 256 GB + 4TB HDD
PSU
CM V750 80+ Gold
RAM
2x8GB Fury Red @ 1860 MHz
Video card
Gigabyte GTX 980ti G1
Case
Thermaltake A41 Snow Ed.
Mouse
Steelseries Rival 3
Keyboard
Gigabyte K83, Logitech F710, XBox 360
Audio
Focusrite Scarlett 2i2 2nd
Monitor
AOC AG241QX @ 144Hz & Asus VS247H 24" @ 60Hz
OS
Win 10
Дали денес имате порблем со интернетот?
Кај мене download-от варира меѓе 20-30, а upload-от е ептен тапа, меѓу 5-10.
Инаку користам 50/50 оптика.
Немам приметено проблем, стабилен како секогаш.

 

artweb

On your way to fame
5 март 2012
1,422
690
Скопје
artweb's setup  
Processor & Cooler
I5 6500 3,2Ghz, 6mb cache
Motherboard
HP EliteDesk 800 G2 795970-001
Storage
Patriot Blast SSD 120gb
RAM
8 DDR4 2133mhz
Video card
Intel GPU on board
Case
HP EliteDesk 800 G2 Tower case
Mouse
Gigabyte AIRE M60
Keyboard
A4Tech
Monitor
LG 24MB56HQ-B
OS
Windows 10

comakot

Gaining Experience
23 февруари 2017
299
188
Битола некој да има искуство со ТrioFiber Optima? Повеќе ме интересира стабилност него лимити или што било, и како стојат со покриеност, за сега сум на Телекабел ама тиња одеднаш стана пинг во игри и слично
 

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
364
287
Телекабел оптика?
Битола некој да има искуство со ТrioFiber Optima? Повеќе ме интересира стабилност него лимити или што било, и како стојат со покриеност, за сега сум на Телекабел ама тиња одеднаш стана пинг во игри и слично
Испратено од HRY-LX1 преку IT.mk форум апликација
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,059
12,473
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Врска нема тестов на клаудфлер со реалната брзина. Јас сум на Телеком 100/100. Може треба да прочитам некаде што сакаат да кажат со тестов.

Screenshot 2021-01-25 at 15.43.47.png
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,703
1,098
Врска нема тестов на клаудфлер со реалната брзина. Јас сум на Телеком 100/100. Може треба да прочитам некаде што сакаат да кажат со тестов.

Погледнете го атачментот 96527
Ако погледнеш долу кај 25MB тестовите, пишува Median/Average 100 (тука негде се и двете). На еден од тестоивте burst-нува до некоја си огромна брзима (кај мене на 1MB тест) и тоа ти е вклучено во мерките.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,703
1,098
Пошо е 12 саат, ај прво тука ќе прашам пред да им се јавам на Неотел. Има некој начин да влезам во рутеров ЗТЕ они шо го ставија? Ми блокира се шо сакам да правам, пример Remote Desktop порта, Wake on Lan порта, Samba и редруги работи. Не ми е за сајтови да хостирам.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,703
1,098
Пошо е 12 саат, ај прво тука ќе прашам пред да им се јавам на Неотел. Има некој начин да влезам во рутеров ЗТЕ они шо го ставија? Ми блокира се шо сакам да правам, пример Remote Desktop порта, Wake on Lan порта, Samba и редруги работи. Не ми е за сајтови да хостирам.
Во случај некој друг да го интересира. Не бива, само за бизнис корисници е ова.

Цената е +50% од тоа што го плаќам сега, 1190 спрема 1800 (1600 без ДДВ).

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,059
12,473
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Чек, нели Неотел, како и А1 работат со дупли НАТ и уствари на корисниците им даваат приватни адреси, hence, порт форвард не е опција.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,703
1,098
Чек, нели Неотел, како и А1 работат со дупли НАТ и уствари на корисниците им даваат приватни адреси, hence, порт форвард не е опција.
Па од support ми кажаа дека бива ако се претплатиш на деловен пакет, инаку ги провизионираат можеби.
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
127
65
Чек, нели Неотел, како и А1 работат со дупли НАТ и уствари на корисниците им даваат приватни адреси, hence, порт форвард не е опција.
Јас имав земено кратко пред да го исклучат пристапот во рутерите, наместив порт форвард и се уште работат. Инаку кога се јавив да им побарам за пристап ми рекоа дека не давале на физички лица за да не направеле некоја утка па после они да треба да поправаат, и ако имам потреба од нешто да им пратам мејл со барање па они да го сменат од кај нив.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,703
1,098
Јас имав земено кратко пред да го исклучат пристапот во рутерите, наместив порт форвард и се уште работат. Инаку кога се јавив да им побарам за пристап ми рекоа дека не давале на физички лица за да не направеле некоја утка па после они да треба да поправаат, и ако имам потреба од нешто да им пратам мејл со барање па они да го сменат од кај нив.
Ќе беше убаво и мене тоа да ми го кажеа

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,059
12,473
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Ќе беше убаво и мене тоа да ми го кажеа

Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација
Абе за да ти продадат се ќе ти кажат. Имаше тука пишано некој дека прашал дали ке има јавна адреса му рекле да и после тоа добил qrac... и траел две години.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,127
Мислења
838,921
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно