• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Па реално тоа е најсигурен индикатор :D
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,332
Скопје
Озбилно, зошто не вградуваат ко у хард диск нешто слично?
Па нормално дека и друг прашал
но одоговорите не ги задоволија моите потреби.
Едниот нашибал 20к постови и вика "I guess" другиот исто 20к постови и мрси муда.
Ако им е исто, нека зимаат копани.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1,017
2,511
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-8700K @5.Ghz /Noctua D14
Motherboard
ASrock Taichi Z370
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x 8GB DDR4 Kingston HyperX Fury Black @3000Mhz
Video card
MSI 3070 Gaming Trio X
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Што има врска дали е копана кога и онака нели копаните карти се најдобри,поготово кога пука балонот и сите копачи продаваат?

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,124
4,525
Ethermine
www.facebook.com
Остај тоа, дај индикатори за препознавање дали е нова/копана/гејмана...
Nekolku indikatori za kopana prekopana :
1. Donesena od stranstvo.
2. Besprekorna sostojba.
3. Koristena samo za gejming ( Dodusa poslednite 3-6 meseca za gejming se koristela )
A od prethodno 2 godini u vizbi vlazni kopana.[/QUOTE]
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,464
4,649
Да, само што зависи од кого земаш карта. Знам копачи што картите ги возат со еден кулер, другиот закачува, тропа, престанува и работи на тач поточно да го подчукнеш. :)

Sent from my Samsung S20 FE
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,021
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,055
1,557
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Замислете сега во некоја утопистичка Македонија влегуваш во Сетек/Анхоч со 10.000€ кеш и ти речат: "Ние сме општествено одговорна компанија која пред се работи за интерес на нашите потрошувачи и согласно тоа можеме да ви продадеме само 1 парче на секои 30 дена" :)
2021-06-18-image-5.jpg s
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
157
140
Замислете сега во некоја утопистичка Македонија влегуваш во Сетек/Анхоч со 10.000€ кеш и ти речат: "Ние сме општествено одговорна компанија која пред се работи за интерес на нашите потрошувачи и согласно тоа можеме да ви продадеме само 1 парче на секои 30 дена" :)
Погледнете го атачментот 101840s
Во Америка ќе платиш некој на улица ќе ти земи графичка, и тука има такви манипулации.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
588
728
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Во Америка ќе платиш некој на улица ќе ти земи графичка, и тука има такви манипулации.
Шо го спречва тој некој да ја дувни со $1650 в џеб? Во овој случај не е ни ограбување, ти си му дал свесно пари.
 

GoDLiK3

Gaining Experience
11 октомври 2014
157
140
Шо го спречва тој некој да ја дувни со $1650 в џеб? Во овој случај не е ни ограбување, ти си му дал свесно пари.
Ќе му платиш 100$ или повеќе за услугата, и така многу има бездомници.
Исто така во повеќето држави легално е да имаш оружје па нека проба да избега.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Друго е поентата на постот, не да дискутирате дали има можност да се направи некоја далавера за да се изигра системот, ех одма кај ви врти паметот :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно