• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,013
4,310
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Јас сум сигурен дека 90% од кукачите и плачковците на темава само кукаат и плачат. Сега да има 3080 за 300€, пак ќе кукаат дека е многу пари и дека треба да е 100€, или дека на такви посветени гејмери, државата треба да им додели барем по една картица, ама и тогаш ќе биде проблем, оти конфигурациите им се преслаби за таква картица да функционира ко што треба...

Позната појава е во фиромијава, кукање и плачење заради самото кукање и плачење.
Боли вистината, дека "гејмери" се во суштина плачковци. Тие што се гејмери си купуваат и си гејмаат.
Тие што се плачковци, си плачат.
Нит ќе купат графичка, нит гејмаат. Ама добро е за муабет пред кооперација, како некој ќе беше најбољи гејмер у свет, ама графички немаше.
Мора да се гејма на 300 фрејма брат, не знаеш, така си појак у стратегии...
@JasSum дај кажи кои се плачковците, цитирај барем еден пост од неодамнешниве кај што некој кука и плаче. Дискусија за нереално зголемени цени на хардвер не е плачење. А друга работа е што ти немаш врска ни со Г од гејминг, ниту те интересира ниту па имаш појма. Темава ти е некој вид на издувен вентил, или?

Претходно во едни сега веќе избришани постови се расфрлаше со термини како "пилиштарци", сега доаѓа и без никаква причина членовите ги нарекува кукачи и плачковци. Мислам, не ли треба веќе некоја опомена да добие ликов?
 

Pane24

Unbeatable
31 октомври 2012
5,124
4,525
Ethermine
www.facebook.com

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,081
1,858
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Далеку сме сеуште од нормализација на цени, сепак има позитивен тренд, каков таков лагер по продавници, падот на криптово пследниве дененови, и се повеќе огласи за графички по огласи (со какви такви цени). во секој случај it is a start.
По мене, треба барем уште 2-3 месеца, па после @Pane24 нека стапи на сцена
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
588
728
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Јас сум против да го кинете. Се додека не генерализира и не навредува.
Рејџот кон гејмерите треба да го објасни. Ако е мајнер пола е објаснето.
Другата половина нека ја каже
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Јас сум против да го кинете. Се додека не генерализира и не навредува.
Рејџот кон гејмерите треба да го објасни. Ако е мајнер пола е објаснето.
Другата половина нека ја каже
Ја би да се кини вкорен. Ко криптостеф. Зошто стефон да се скини за помалку а тиСи за уште помалку од то?
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,531
3,285
Со ова темпо на форумов може и клуч да му се стави оти само ботови ќе останат. Оставете ги старите и активни членови да си го кажат мислењето.
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Ја би да се кини вкорен. Ко криптостеф. Зошто стефон да се скини за помалку а тиСи за уште помалку од то?
Крипто момакот™ си замина на свое барање. Moreover побара бришење на се што асоцира на Стеф и Крипто.

Сега е „Член 1234“ (или така некако) со што пропадна во црната дупка на форумското ништавило лишен од сеакков спомен на неговиот лик и дело при што се затре трагата на секој негов ценет, поучен и прагматичен пост.

Последно ми јавија дека е виден со јахтата северно од Нов Зеланд.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
733
867
orgrimar
Боли вистината, дека "гејмери" се во суштина плачковци. Тие што се гејмери си купуваат и си гејмаат.
Тие што се плачковци, си плачат.
Нит ќе купат графичка, нит гејмаат. Ама добро е за муабет пред кооперација, како некој ќе беше најбољи гејмер у свет, ама графички немаше.
Мора да се гејма на 300 фрејма брат, не знаеш, така си појак у стратегии...
треба да се потрудиш доста за да напишеш нешто поглупо од ова
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,392
3,658
Битола

UnderMyRules

Gaining Experience
27 ноември 2008
721
224
UnderMyRules's setup  
Processor & Cooler
2.1GHz 8-core AMD Jaguar
Motherboard
CUH-7000
Storage
1TB
RAM
8GB GDDR5 + 1GB
Video card
4.2 TFLOP AMD Radeon (36CU, 911MHz)
Case
PS4 PRO
Mouse
PS4 controler v2
Keyboard
don't need one
Audio
DOLBY ATMOS
Monitor
SONY x900e 55" 4K HDR TV
OS
PS4 ORBIS
Ова не важи во ѓупштанава. Ние сме Internet Explorer за светот.
Со други зборови али на културен начин го кажа, но вистината е тие без мозок ке плакаат 2500 евра за 3080ка додека паметните, со основни познавања за случувањата во светот ке си пазарат дупло поевтино.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,213
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,081
1,858
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Анхоч за првпат по 5-6 месеци има лагер, по нездрави цени ама сепак има лагер.
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,021
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,607
14,615
Color me not impressed. Наеднаш дојде еден камион графички хахаха
GTX 1660 за 30.000
Бич плиз


btw
Почнаа да се појавуваат и на amazon.de
Screenshot 2021-06-22 191747.png


Цената е сеуште ретардирана ама ете. Имале stock бе!


Нека ги држат цените. Microsoft и Sony гушнати се дерат business is booming
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,324
3,021
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
GTX 1660 за 30.000
Бич плиз


btw
Почнаа да се појавуваат и на amazon.de
Погледнете го атачментот 101948


Цената е сеуште ретардирана ама ете. Имале stock бе!


Нека ги држат цените. Microsoft и Sony гушнати се дерат business is booming
Имале сток ама го чувале за ептен ко ќе не фатит ќеф.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,295
16,671
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Со други зборови али на културен начин го кажа, но вистината е тие без мозок ке плакаат 2500 евра за 3080ка додека паметните, со основни познавања за случувањата во светот ке си пазарат дупло поевтино.
Kупувате дупло поевтино? а кога тоа?
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
588
728
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1,610
2,105
Во Германија веќе цените се стабилизираат. Мислам дека за брзо време ќе почне масовна продажба на second-hand, a.k.a копани графички.

1624536534469.png
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
224
218
Во Германија веќе цените се стабилизираат. Мислам дека за брзо време ќе почне масовна продажба на second-hand, a.k.a копани графички.
Аха, под претпоставка дека цената на Етереумот ќе остане тука кај што е.

А колку се шансите да остане тука кај што е?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,062
Мислења
861,339
Членови
29,919
Најнов член
ile009
На врв Дно