• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

Aztec

Intern
7 јуни 2020
7
9
а зошо да го сопрат. се што ке произведат им е продадено за рекорно брзо време, 100% сигурност дека имаат пласман и дека сите производи им се продадени, 100% чиста заработувачка... и тоа е тоа...
Точно. Аргументот дека ќе ја разочараат нивната примарна корисничка група или гејмерите со тоа што продаваат на копачи па сега овие ќе бојкотирале, на чипичани ќе преминеле... ЛОЛ. На крајот од денот, пак поголем дел од гејмерите ќе купуваат од нив. Тоа е, дуопол, играш како што ти свират кога изборот и достапноста е никаква. А компанија што очекува интензивирање на побарувачка во наредните години, не ја мачат PR политики (засега). И не, голем дел од PC корисниците нема да преминат на конзоли, а и да се случи тоа, ќе биде привремено до моментот кога би имало некое стабилизирање на цените и повторно сите назад. Тргнувам од самиот себе :)
Еве, јас лично не гејмам многу како на времето поради обврски, но и доколу го правев тоа, попрво би го оставил како хоби отколку да преминам на конзола... сентимент кој го делат и голем број други гејмери барем по тоа што сум читал/разговарал, можеби сум грешка, не генерализирам.

Единствено што можи да се надеваме во моментот е:
  • По масовни регулации на крипто низ светот доволно за да ги обесхрабрат овие што копаат и тргуваат па конечно да пропадни ова крипто-канцеров
  • Nvidia да го интензивира и подобро да го спроведи тој нивни процес за лимитации на графичките (зборувам за LHR и слични чуда)
Ова второво има поголема шанса да се случи во иднина чисто од аспект што Ngreedia како и секоја компанија (исто и AMD) си сака пари, не оти многу жал им падна за кутриве гејмери.
Со оглед на тоа дека кога ќе крашни некое крипто што користи GPU за валидација и пазарот постепено станува преполн со евтини користени графички, тоа почнува сериозно да им упаѓа во профитабилноста... Нешто што може драстично да го минимизират преку сегментација на корисниците како и што пробуваат сега.

Самите тие имаат огромен интерес да го спроведат ова што побрзо само што сега мислам дека веќе им замина тој воз со ETH па поради тоа во моментот не многу им се мислат на кој ќе продадат што, се додека можат да продадат. Но во иднина, верувам дека очекуваат вакво нешто да се случи повторно и поинтензивно па вероватно ќе го испеглаат подобро овој план. Генерално не баш морален чин од еколошки аспект(што би рекол LTT), но верувам на производителите, гејмерите и останатите корисници нема да им смета (освен на копачите) :)

tl;dr: Не е на арно
 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,612
14,605
не гледам како ќе им се врати ?
Со тоа што конечно луѓето ќе сфатат дека не се исплати да фукнеш 1000 евра за графичка туку поедноставно и побезболно е да имаш конзола.
Крај краева, компјутерите се склопуваат околу и за графичката. Како што опишав погоре, за да немаш ботлнекови ти треба брз процесор, рам, напојување, куќиште, скапо ладење...

Xbox и PlayStation ги решаваат овие проблеми.
 

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,085
1,856
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Со тоа што конечно луѓето ќе сфатат дека не се исплати да фукнеш 1000 евра за графичка туку поедноставно и побезболно е да имаш конзола.
Крај краева, компјутерите се склопуваат околу и за графичката. Како што опишав погоре, за да немаш ботлнекови ти треба брз процесор, рам, напојување, куќиште, скапо ладење...
Xbox и PlayStation ги решаваат овие проблеми.
Можеби донекаде, зборувам од лично искуство играње на козола и играње на PC има разлика, за мене играње на козола е нешто што би го правел во дневна како забава со семејство/пријатели. Гејмање на PC е друго искуство. Дополнително, неспорно е дека PC то има значително поширока употребна вредност (што е главен аргумент родителите да се одлучат за PC наспроти да му купат ,,скапа играчка" на своето дете). Дополнително, (ова важи само за купук земјите), е купувањето на игри за конзула наспроти пиратерија за PC со извесни исклучоци.
Така hard-core гејмер од нормална земја, да се се префрли од PC на конзула, само за да им ,,врати" на производителите на графички што безобразно ги дупат своите постојани муштерии во вакви периоди, без соодветна алтернатива, не е многу веројатно. А и ценивe и скалпирањето на конзолите кое се случува моментов не оди во прилог.
 
Последна промена:

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
205
96
Епа тоа е педерската работа и затоа се под напад и под пљук. Кога немаше крипто говна кој ги одржуваше компаниите во живот? Гејмерите и продусерите. Сега кој ги ебе гејмерите и продусерите така ли? Ета затоа треба да го сопрат, затоа што нивните стабилни клиенти сега трпат и тие кои произведуваат нови наслови кои генерираат потрошувачка на карти.
Тоа е голем срам за Нвидиа и АМД што не мрднаа со прст га ограничат крипто мајнинг на комерцијален хардвер. Дебили.
Ги заболе кој ќе се лути.
Гејмингот нуди задоволство и хардкор гејмерите ќе платат далеку повеќе од тоа што вреди истата картица во моментов. Овие што се бават со графика/моделирање сакале или не ќе мора да купат, без алат нема занат.

Догодина ако нема копачи пак овие две категории ќе им бидат клиенти, сигурно нема да се откажат од гејминг/работа се со цел да ги бојкотираат Нвидиа и АМД.

Тргна возот по удолницата, ако излета од шините за некој месец ќе си купиме хардвер по нормални цени, ако пак се врати на шините и земе залет ќе си одврземе новчаникот и ќе си купиме по ненормални цени.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
590
725
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Ги заболе кој ќе се лути.
Гејмингот нуди задоволство и хардкор гејмерите ќе платат далеку повеќе од тоа што вреди истата картица во моментов. Овие што се бават со графика/моделирање сакале или не ќе мора да купат, без алат нема занат.

Догодина ако нема копачи пак овие две категории ќе им бидат клиенти, сигурно нема да се откажат од гејминг/работа се со цел да ги бојкотираат Нвидиа и АМД.

Тргна возот по удолницата, ако излета од шините за некој месец ќе си купиме хардвер по нормални цени, ако пак се врати на шините и земе залет ќе си одврземе новчаникот и ќе си купиме по ненормални цени.
Да ти се позлати устата, ајде за некој месец да ја пејме сите оваа:
 

Dante73

Intern
24 ноември 2020
17
17
Не секој може да си дозволи да плати дури 30% над MSRP на нови RTX и RX картички. За многумина, страшно е да се види дека нема разумно добра графичка картичка што доаѓа / достапна на околу или под 300-400 евра. Се надевам дека мојата стара картичка ќе продолжи, но ажурирањето што го сакав се претвори во барање резервна, за секој случај. Заврши да добијам RX 560 4GB нов кога го најдов. Потоа GTX 1650 како нов кога најдов еден под 200 евра. Мали чекори и трпеливост за сега и за догледна иднина.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,833
9,263
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Можеби донекаде, зборувам од лично искуство играње на козола и играње на PC има разлика, за мене играње на козола е нешто што би го правел во дневна како забава со семејство/пријатели. Гејмање на PC е друго искуство. Дополнително, неспорно е дека PC то има значително поширока употребна вредност (што е главен аргумент родителите да се одлучат за PC наспроти да му купат ,,скапа играчка" на своето дете). Дополнително, (ова важи само за купук земјите), е купувањето на игри за конзула наспроти пиратерија за PC со извесни исклучоци.
Така hard-core гејмер од нормална земја, да се се префрли од PC на конзула, само за да им ,,врати" на производителите на графички што безобразно ги дупат своите постојани муштерии во вакви периоди, без соодветна алтернатива, не е многу веројатно. А и ценивe и скалпирањето на конзолите кое се случува моментов не оди во прилог.
Не викам не, ама ги потценуваш конзолите.

Еве конзола кај мене со механичка тастатура и гејминг маус. Сите игри во кои ти треба маус и тастатура ги подржуваат (освен doom ethernal). Со УСБ КВМ се поврзани. Два фул хд монитора, пц на едниот хбокс на другиот. Кога не се игра хбокс пц на двата.

За да можам да изиграм се што играм моментално на конзолата би ми требале 1000+ евра. Најверојатно поблиску до 2000. Треба да си „игнорант“ да ги игнорираш можностите кои ти ги нуди.

Значи не мора на ТВ во дневна да играш. Можеш и на биро.

1623189332625.png
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,856
11,117
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
А ја треба ли да ве пцујам вас скопјани затоа што овој период е зголемена побарувачката на подни плочки и цената му е покачена ? Треба ли да пцујам оти не можам да најдам мајстори оти на други места работат со полн распоред ?
Понуда и побарувачка.
Запомнете дека овоа е 5-6 месеца период . После 2 години ке имате гага пак ко претоа.
Што збориш бе Пане?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Кога се најави 3070 плачеа, но сега... :ROFLMAO:

 

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,612
14,605
Гледам на огласиве во Аустрија остар пад на цените на графички.
Почнуваат да се појавуваат GTX 1080 TI во состојби vie neu, zehr gut итн.
За 350 до 400 евра. Оптимистите сеуште ги држат на 600 до 700.

Исто така гледам и цели ригови.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,551
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Ги заболе кој ќе се лути.
Гејмингот нуди задоволство и хардкор гејмерите ќе платат далеку повеќе од тоа што вреди истата картица во моментов. Овие што се бават со графика/моделирање сакале или не ќе мора да купат, без алат нема занат.

Догодина ако нема копачи пак овие две категории ќе им бидат клиенти, сигурно нема да се откажат од гејминг/работа се со цел да ги бојкотираат Нвидиа и АМД.

Тргна возот по удолницата, ако излета од шините за некој месец ќе си купиме хардвер по нормални цени, ако пак се врати на шините и земе залет ќе си одврземе новчаникот и ќе си купиме по ненормални цени.
Гејмингот е една огромна индустрија која генерира профит, а АМД и НВИДИА се само играчи во неа. Да не го заборавиме домино ефектот, односно доколку нема нови графички не се оштетени само гејмерите, туку редови на девелопер студија кои зависат од продавање на игри базирајќи се на next-gen иновации. Доколку гејмерите немаат најнов хардвер, автоматски побарувачката за игрите може да почне да паѓа и потоа да одиме во еден период како Xbox360 ерата - каде што со една графичка можеше да тераш 4-5 години со AAA игри.

Доколку се „налутат“ овие студија, тогаш може да гледаме само повеќе игри како Fortnite кои нема се фокусираат на графика, туку на тоа играта да работи и на фрижидер за да продаде што повеќе. Не е се во брзата заработка, Нвидиа правеле отсекогаш пари во гејмингот и ова со криптото им е моментална заработка која нема да им трае на долг рок. Дополнително што им создава главоболки доколку АМД (или обратно) успее да донесе нешто на пазарот, ќе изгубат и бренд лојалност од постоечки купувачи.

Штета што нема PS5/Series X на лагер, инаку верувам дека друга песна ќе се пееше.
 

Nikola100

Gaining Experience
30 септември 2019
407
263
Skopje
Да ти се позлати устата, ајде за некој месец да ја пејме сите оваа:
Ама се напил ...- “трипа“ човеков скроз :ROFLMAO:
Мислењето е автоматски споено:

Што збориш бе Пане?

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Е многу го хејтате значи Пане.
 

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
205
96
Гејмингот е една огромна индустрија која генерира профит, а АМД и НВИДИА се само играчи во неа. Да не го заборавиме домино ефектот, односно доколку нема нови графички не се оштетени само гејмерите, туку редови на девелопер студија кои зависат од продавање на игри базирајќи се на next-gen иновации. Доколку гејмерите немаат најнов хардвер, автоматски побарувачката за игрите може да почне да паѓа и потоа да одиме во еден период како Xbox360 ерата - каде што со една графичка можеше да тераш 4-5 години со AAA игри.

Доколку се „налутат“ овие студија, тогаш може да гледаме само повеќе игри како Fortnite кои нема се фокусираат на графика, туку на тоа играта да работи и на фрижидер за да продаде што повеќе. Не е се во брзата заработка, Нвидиа правеле отсекогаш пари во гејмингот и ова со криптото им е моментална заработка која нема да им трае на долг рок. Дополнително што им создава главоболки доколку АМД (или обратно) успее да донесе нешто на пазарот, ќе изгубат и бренд лојалност од постоечки купувачи.

Штета што нема PS5/Series X на лагер, инаку верувам дека друга песна ќе се пееше.
Бизнис е во прашање, никој не се лути на другиот ако има интерес. Ќе си најдат заеднички интерес индустријата за гејминг и овие за хардвер, само на крај цехот ќе го платат корисниците.

Крај краева за графичките им се отвора пазар и на други места: крипто + автономни возила и сл. Криптото сигурно нема да испари, може само да се сменат валутите, начините и да има одредена регулатива али како технологија ќе постои.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
590
725
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Еве Битола изгледа има нова залиха, 3070, 1660, 2060… 370398BD-6618-46D4-88BC-7F6525B4EB46.jpeg
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,296
16,235
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
На крај на месецов ќе имамe културна количиа од MSI графички картички:

GeForce RTX 3060 GAMING X = 800 eur
GeForce RTX 3060 Ti GAMING Z TRIO 8G LHR = 1000 eur
GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO 8G LHR = 1250 eur
GeForce RTX 3070 Ti GAMING X TRIO 8G = 1400 eur
GeForce RTX 3080 GAMING Z TRIO 10G LHR = 1850 eur
GeForce RTX 3090 GAMING X TRIO 24G = 3000 eur

Цените не се сјајни, ама се доста подобри од шо беа до сега, плус картите не се за копачи (со исклучок на 3090)


П.С.
Цената на видео мемориите оди нагоре...

 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
584
403
На гробишта
На крај на месецов ќе имамe културна количиа од MSI графички картички:

GeForce RTX 3060 GAMING X = 800 eur
GeForce RTX 3060 Ti GAMING Z TRIO 8G LHR = 1000 eur
GeForce RTX 3070 GAMING Z TRIO 8G LHR = 1250 eur
GeForce RTX 3070 Ti GAMING X TRIO 8G = 1400 eur
GeForce RTX 3080 GAMING Z TRIO 10G LHR = 1850 eur
GeForce RTX 3090 GAMING X TRIO 24G = 3000 eur

Цените не се сјајни, ама се доста подобри од шо беа до сега, плус картите не се за копачи (со исклучок на 3090)


П.С.
Цената на видео мемориите оди нагоре...

Зошто LHR бе?
Сега ќе треба на работа да барам, нема поќе лежење
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
590
725
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Солидна слика, не е свртена и има добра резолуција, нема отсјај, 9/10.
Па со тоа се занимавам, затоа е вака добра :rolleyes:

доста се мачи чоек да ви слика во 11 навечер…
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,329
3,019
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,329
3,019
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Сакам да кажам, почнаа да искачаат картици на виделина и да им паѓа цената. Уште еднаш да ве потсетам за периодот што престои, да бидете трунка скептици коа ќе ви кажуваат дека не се копани, играни се од баба во франкфур, уникални се, неотварани и сл.

Еве уште еден индикатор. Хаш рејтот на етх мрежата е паднат 10% во последните неколку недели

 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,518
Мислења
858,452
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно