• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
1,053
1,834
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit
Убаво те сватив само што одбрав да не коментирам на тој дел зошто се работи за шпекулација. Ја само те исправив во делот кај што згреши.
А извини нели е такa добро. :)
 

teokitan

Gaining Experience
11 октомври 2017
153
89
А сосема е можно да ,,пукне" балонов пред воопшто за заживе China.
Нешто слично како NEO, рекламиран на времето како кинески ЕТХ.
Цената China за три дена од излегување на берза паднала 300%, нема да ме изнади и ова да биде уште еден кинески hype со краток рок на траење.

Погледнете го атачментот 100578
Пред неколку дена, уште пред да биде на берза малце читав за коинов. Луѓето на редит во нивните проценки збореа дека се надеваат барем 15-20 долари да биде за да имаат добар ROI. Па сега рачунајте.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,050
29,073
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Хмм, балонов уште ги мати цените на картиве?

:unsure:

:ROFLMAO:
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,712
11,032
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Какво време дојде, 4гб картичка на ЕТЦ вади повеќе долари од 8гб картичка на ЕТХ. Наеднаш карти од 4гб што вредеа 150тина евра, се на исто рамниште со тие што купија 8гб исти модел карти за 550-600 еур.

Сликата подоле е профит од риг, со 6 картички, со добар андерволт 165мхс ЕТХ - 165мхс ЕТЦ - 70мхс РВН
 

Атачменти

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
123
183
Какво време дојде, 4гб картичка на ЕТЦ вади повеќе долари од 8гб картичка на ЕТХ. Наеднаш карти од 4гб што вредеа 150тина евра, се на исто рамниште со тие што купија 8гб исти модел карти за 550-600 еур.

Сликата подоле е профит од риг, со 6 картички, со добар андерволт 165мхс ЕТХ - 165мхс ЕТЦ - 70мхс РВН
R.I.P. PC Gaming
 
Последна промена:

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Ултимативен мајнинг риг.
GPU = ETC/ETH/RVN
HDD = Chia
CPU = Monero
Nvme = Chia
RAM = Chia plotting

Кад је бал, нек је маскенбал. Купујте си делови со време. Досега Рам, Дискови, ЦПУ(донекаде) не беа засегнати. Сега и те како е важно што процесор носиш, и колку рам имаш. Да не зборам за ген4 нвме и ХДД. Bigger = Better
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,144
1,830
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
1500 nvme, 1 tb hdd, 16gb 3200mhz ram колку ќе вадам? :D
нвме е само за да пополниш ХДД-то побрзо, Колку повеќе пополнето имаш повеќе вадиш. 6 ТБ хард диск од 150 евра, моментално вади пополнет околу 100 еур месечно, па удри му ти математика што ќе се деси ко ќе се прошири ова xD

Дај нова тема, наудени цени на хдд поради мајнинг, и уште три подтеми за ссд, рам и процесори
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Нешто дефинитивно ќе пукне. Можда не балонот, ама некаде ќе пукне. Како тргнало ќе ја уништат индустријата.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
123
183
Нешто дефинитивно ќе пукне. Можда не балонот, ама некаде ќе пукне. Како тргнало ќе ја уништат индустријата.
Индустријата ќе профитира рекордно, просечниот корисник ќе се префрли на телефон/chromebook за general use и конзоли/geforce now за гејминг, оние со потреба од хардвер за работа ќе го изедат најдебело а DIY PC Builder ентузијастите ќе се дават во носталгија за времето кога имало залиха воопшто :ROFLMAO: .
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,880
4,107
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Индустријата ќе профитира рекордно, просечниот корисник ќе се префрли на телефон/chromebook за general use и конзоли/geforce now за гејминг, оние со потреба од хардвер за работа ќе го изедат најдебело а DIY PC Builder ентузијастите ќе се дават во носталгија за времето кога имало залиха воопшто :ROFLMAO: .
Наскоро ќе почнат да се зголемуваат производствените капацитети, ќе биде сè во ред, за година-две од сега ќе има хардвер за сите.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,019
Членови
29,644
Најнов член
vxlkovski
На врв Дно