• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Надувани цени на графичките заради mining

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
214
208
Да, читав баш пред скоро дека енормно се принтаат пари па следува тешка инфалција и поскапување на буквално се. Ако енормно се прифаќа криптото следуваат сигурно некакви поригорозни регулации (најмногу поради cryptojacking), којзнае. Скептичен сум дека нема да се направи некаков монопол па големиве компании да ги испуцаат ситните копачиња, кај шо има пари малото човече неможе да конкурира долго.

Така ќе беше да немаше светска пандемија.Во овој хаос се е во игра дури и шрапнел од кинеска ракета да ви падне у двор.
Ги заболело криминалците на власт дека компјутерот ти е cryptojack-нат.

Обиди за регулации и пљачкање на целиот новостекнат профит дефинитивно ќе има, се надевам дека повеќето нема да им успее, ама најверојатно пак многу некриминалци со многу крипто и недоволно политичка моќ ќе настрадаат додека да се смени општеството и социјалниот поредок (белки на поарно).

А копањето е dead-end технологија, proof of stake е супериорен начин за консенсуз не само по ефикасност туку и со повисока безбедност и посолидна game theory, е сега дали ќе биде пазарот доволно рационален да им даде повисока вредност на поквалитетни проекти ќе видиме.

И на крај краева поентата на криптото не е да постигне еднаквост на луѓето, туку да спречи пљачкање на приватен капитал, како што имаме денес конфискација/замрзнување од централни институции (банки) или на “неосетен“ начин преку штампање фиат до бесконечно.
 

Dajman

Gaining Experience
19 септември 2020
124
183
Ги заболело криминалците на власт дека компјутерот ти е cryptojack-нат.
Дали ги заболело е ирелевантно, тоа ќе биде тројанскиот коњ за "регулација", или тоа или ради перењето пари што се врши преку крипто (турција пример). Еве уште сега читам дека некој си task force тим прави притисок на америчката администрација заради криптоџекинг да стегне регулации.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Ги заболело криминалците на власт дека компјутерот ти е cryptojack-нат.

Обиди за регулации и пљачкање на целиот новостекнат профит дефинитивно ќе има, се надевам дека повеќето нема да им успее, ама најверојатно пак многу некриминалци со многу крипто и недоволно политичка моќ ќе настрадаат додека да се смени општеството и социјалниот поредок (белки на поарно).

А копањето е dead-end технологија, proof of stake е супериорен начин за консенсуз не само по ефикасност туку и со повисока безбедност и посолидна game theory, е сега дали ќе биде пазарот доволно рационален да им даде повисока вредност на поквалитетни проекти ќе видиме.

И на крај краева поентата на криптото не е да постигне еднаквост на луѓето, туку да спречи пљачкање на приватен капитал, како што имаме денес конфискација/замрзнување од централни институции (банки) или на “неосетен“ начин преку штампање фиат до бесконечно.
Проблемот е што ти не добиваш криптовалути од размена на стоки и добра, услуги и слично. Ги добиваш од декриптирање на блокови кои немаат никаква корист. Тоа е голем проблем. Нема обрт во економијата.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
214
208
Проблемот е што ти не добиваш криптовалути од размена на стоки и добра, услуги и слично. Ги добиваш од декриптирање на блокови кои немаат никаква корист. Тоа е голем проблем. Нема обрт во економијата.
Во ниедна криптовалута блоковите не се енкриптираат или декриптираат, не те сфаќам кој добива и што нема корист.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Предлог фондовите да купуваат графички наместо биткоин :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,715
11,033
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Нема да биде проблем, кај и да е ќе фукне коронава некој сој ќе ни ебе мајката на сите, па ќе мајнате со дренови стапчиња после.
 
И

Избришан член 18474

Гостин
Тешко доларот паѓа и 10 годишни обврзници паднаа...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Во ниедна криптовалута блоковите не се енкриптираат или декриптираат, не те сфаќам кој добива и што нема корист.
Ако сакаш и баење наречи го, сфаќаш убаво ама не ти чини.

Што произведуваш? Што продаваш за да добиеш коини?
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,146
1,832
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Ако сакаш и баење наречи го, сфаќаш убаво ама не ти чини.

Што произведуваш? Што продаваш за да добиеш коини?
Што произведуваш за да испринташ нови долари или кој било ФИАТ?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,887
4,112
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,271
2,882
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon

FLEGMA

Epic
2 август 2012
9,456
14,408
Абе на дигитрон ќе играм, на тетрис од Битпазар, Домино, Џенга ќе редам ама тие шугавите карти не ви го плаќам па Јана мајка нека е..

Валути кои беа замислени да не можат да бидат регулирани сега не само што се туку зависат од неколку твита од Илон Маск.

Копајте слободно..
 

dekomote

Unstoppable
11 ноември 2014
1,271
2,882
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 3700x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 411+II
PSU
EVGA Supernova G3 650W
RAM
2x8GB HyperX Fury RGB 3200 CL16
Video card
Gigabyte RTX 3070 Gaming OC
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Deathadder V2 Pro
Keyboard
Tada68 w/ Noble Yellows + Tofu65 w/ Kailh Box White
Audio
Presonus Eris 3.5, Sennheiser HD 205, JBL Tune600 BTC
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Абе на дигитрон ќе играм, на тетрис од Битпазар, Домино, Џенга ќе редам ама тие шугавите карти не ви го плаќам па Јана мајка нека е..

Валути кои беа замислени да не можат да бидат регулирани сега не само што се туку зависат од неколку твита од Илон Маск.

Копајте слободно..
Прејако ми е што деновиве напиздени се овие што имаат биткојн, пошто не им расте ради доге хајпот, и плукаат по шиткојнс :))))
 

Dead Brain

Intern
19 февруари 2018
50
43
Му ја уништивте продажбата на човекот а баш ке ќареше 1100e... испадна сетек поефтино цела конфигурација со истата графичка + гаранција
Ама запомнете има побарувачка затоа цените се толку високи на форумов и користени вредат повеќе од нови пошо се нели разработени малце ⛏
Сеа следи - клуч продадена надвор од форум.

Pricekaj uste malku i ke gi vidis cenite. Vo juni doagja explozija!
Каква експлозија поточно нагоре или надоле ?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,612
8,966
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,715
11,033
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Ништо, затоа постои инфлација.
Тачно, затоа за да не отиде инфлацијата у хиперинфлација народните банки еден ден скоро ќе мавнат Shift+Delete на све што е крипто и ќе ве стаат под г'с ко Хагар шо го става Андоре Јуниор под г'с и овој не знае кај се наоѓа. Ама како викавме у средно, после ебење нема каење.
Мислењето е автоматски споено:

Meanwhile:

1620425932659.png

Станува збор за 3 х 3090 :)
 
Последна промена:

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
659
668
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Ако сакаш и баење наречи го, сфаќаш убаво ама не ти чини.

Што произведуваш? Што продаваш за да добиеш коини?
Се приклучуваш на мрежа која обавува слични работи како, еве да речеме, банка. Со тоа што ти со твојата инвестиција го помагаш работењето добиваш награда, или плата на некој начин, само што ја добиваш во мали инкременти. Можеш да си го преставиш тоа како некоја фирма која нуди работа за секој кој сака да работи, кога сакаш одиш на работа, кога сакаш не одиш и си добиваш плата зависно од тоа колку си сработил. Во основа ти продаваш процесорска моќ на таа мрежа за да си ја обавува работата, а она те плаќа во крипто. Во принцип не са разликува ама баш по ништо од тоа како работи секој нормален бизнис.
 

Sancho Sanchez

Gaining Experience
12 октомври 2016
214
208
Ако сакаш и баење наречи го, сфаќаш убаво ама не ти чини.

Што произведуваш? Што продаваш за да добиеш коини?
Убав теоретски предлог имаш, само нажалост многу лошо се покажува во прака.

Историски постоеле такви идеи дека нови пари може да се креираат само за продуктивни активности како градење на инфраструктура или заеми за нови бизнис проекти.

И можеби и стварно така почнало ама дур да видиш целото производство на нови пари си го присвоија политички најмоќните:
  • криминалците на власт да си го зголемат буџетот на располагање без разлика на долгот што после нив некој треба да го отплаќа
  • најголемите зомби компани што во нормална економија треба да банкротираат
И така тоа што почнало со предлог како твојот е дегенерирано до тој степен што далеку подобро е новокреираните пари да им се дадат на рандом копачи што одржуваат мрежа 1000 пати побавна и понеефикасна од еквивалентните централизирани системи отколку на жив човек на власт да одлучува кај треба да одат.

Туку јас предлагам тебе да те ставиме на власт, дефинитвно ќе ја исчистиш цела корупција насекаде околу тебе и ќе бидиш првиот поштен политичар што правилно ќе ни ги распредели новите пари :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,085
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно